5HTP

5 HTP – Właściwości, działanie, zastosowanie, szkodliwość, skutki uboczne i przeciwwskazania

5 HTP to substancja wchodząca w skład wielu suplementów diety, a także niektórych leków. Jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które borykają się z nadmiernym apetytem, złym samopoczuciem psychicznym czy bezsennością. Co warto wiedzieć o 5 HTP? Kiedy dobrym pomysłem jest suplementacja tej substancji?

5 HTP to skrót od 5-hydroksytryptofanu, czyli substancji uczestniczącej w produkcji serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Najwięcej tej substancji występuje w nasionach czarnej fasoli afrykańskiej, czyli Griffonia simplicifolia. 5 HTP pojawia się też w innych produktach spożywczych, jednak w znacznie mniejszych ilościach.

W ludzkim organizmie 5 HTP jest przekształcany w serotoninę. Proces ten jest możliwy z udziałem pirydoksyny (witaminy B) oraz dekarboksylazy aromatycznych aminokwasów.

5HTP

Czy 5 HTP jest szkodliwy?

5 HTP to substancja wchodząca w skład wielu produktów spożywczych. W organizmie jest przekształcana bezpośrednio w serotoninę, czyli hormon szczęścia. Podobnie jak w przypadku wielu innych związków, można ją przedawkować. Przyjmowane zbyt dużych porcji 5 HTP skutkuje pojawieniem się zespołu serotoninowego, któremu towarzyszą takie objawy, jak niepokój, drżenie mięśni, pocenie się czy nudności.

Na początku suplementacji często pojawiają się takie problemy, jak wymioty czy utrata apetytu. Objawy te nie są powodem do dużego niepokoju, ale mogą świadczyć o konieczności zmniejszenia porcji. Suplementację 5 HTP często rozpoczyna się od niewielkich ilości, np. 150 mg dziennie.

Stosowanie 5 HTP wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem. Specjalista po wykonaniu odpowiednich badań może pomóc dobrać właściwą porcję czy wskazać przeciwwskazania do przyjmowania tej substancji. Samodzielna suplementacja 5 HTP jest niebezpieczna, a w skrajnych przypadkach jej przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci.

5 HTP – właściwości

5 HTP jest zamieniany w serotoninę, czyli hormon odpowiedzialny za uczucie zadowolenia. Z tego powodu substancja ta jest powszecnie wykorzystywana do produkcji suplementów diety dla osób borykających się z depresją i zaburzeniami nastroju oraz niektórych leków antydepresyjnych.

5 HTP może pomóc podnieść poziom serotoniny jeszcze skuteczniej, gdy jest łączny z inhibitorami dekarboksylazy. Mowa tu m.in. o ekstrakcie z zielonej herbaty.

5 HTP wytwarzany z aminokwasu tryptofanu musi być przyjmowany w taki sposób, by nie doprowadzić do zaburzenia balansu biochemii mózgu. Z tego powodu ten suplement diety, pomimo że w wielu miejscach jest dostępny bez recepty, powinien być stosowany pod okiem specjalisty.

5 HTP – zastosowanie

5 HTP jako bezpośredni prekursor serotoniny jest stosowany w walce z depresją i zaburzeniami snu. Może przyczynić się też do utrzymania uczucia sytości na dłużej. Stosuje się go również do produkcji suplementów diety dla osób chorych na fibromialgię. To schorzenie, które objawia się bólem, niepokojem, sztywnością mięśni i zmęczeniem.

Jak działa 5 HTP i na co może pomóc?

5 HTP jest często stosowany jako alternatywa dla farmakologicznych leków poprawiających nastrój. Korzystają z niego osoby, które borykają się z problemami na tle emocjonalnym, ale nie tylko. Substancja ta ma wiele zastosowań.

5 HTP przy odchudzaniu i kontroli apetytu

5-hydroksytryptofan może być wykorzystywany przez osoby borykające się z nadwagą. Substancja ta wspiera odchudzanie poprzez regulację apetytu. Niski poziom serotoniny może przyczynić się do wystąpienia niezdrowych nawyków żywieniowych, jak nadmierny apetyt, zwłaszcza chęć na słodycze.

5 HTP na lepszy nastrój i walkę z depresją

Substancja ta jest powszechnie znana z tego, że wchodzi w skład suplementów diety dla osób borykających się ze złym nastrojem i depresją. Może przyczynić się do podniesienia poziomu serotoniny, zwłaszcza gdy stosuje się ją w połączeniu z inhibitorami dekarboksylazy. Przyjmowanie 5 HTP przez osoby chore na depresję zawsze powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

5 HTP na lepszy sen

5 HTP może być przyjmowany także w walce z problemem, jakim są zaburzenia snu. Substancja ta wspiera bowiem produkcję serotoniny i melatoniny. Hormon ten odpowiada za regulację cyklu snu-czuwania organizmu. Jej synteza polega na acetylacji serotoniny i metylacji tego związku.

5 HTP może przyczynić się też do zmniejszenia napięcia nerwowego, które często wpływa na pojawienie się problemów ze snem.

5 HTP przy menopauzie

5 HTP będący prekursorem serotoniny może być stosowany także w walce z dolegliwościami związanymi z menopauzą. To m.in. uderzenia gorąca. Suplementacja tej substancji może przyczynić się do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania problemu.

5 HTP przy fibromialgii

Fibromialgia objawia się bólem, niepokojem, poranną sztywnością i zmęczeniem. Przyjmowanie 5 HTP może pomóc poradzić sobie z tymi dolegliwościami. Fibromialgii często towarzyszy bowiem niski poziom serotoniny.

5 HTP przy zaburzeniach snu i lękach

Większy poziom serotoniny może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu lęku napadowego. U osób chorych suplementacja 5-hydroksytryptofanu wspiera walkę z takimi dolegliwościami, jak ataki paniki czy lęki nocne. Co więcej, substancja ta może przyczynić się do ograniczenia utrzymywania się podwyższonego poziomu kortyzolu po epizodach paniki.

5HTP

Czym różni się 5-HTP od L-Tryptofanu?

5 HTP cechuje się znacznie większą biodostępnością niż tryptofan. Jego duża część jest wchłaniana przez organizm, docierając aż do krwiobiegu. W porównaniu do tryptofanu, proces ten jest bardzo efektywny. Taka cecha sprawia, że 5 HTP może być stosowany w walce z wieloma dolegliwościami, jak zaburzenia nastroju, problemy ze snem czy uczucie lęku.

Tryptofan wymaga przekształcenia do 5 HTP, a dopiero później może zostać zamieniony w serotoninę. W przypadku 5-hydroksytryptofanu proces ten jest znacznie mniej skomplikowany, dlatego substancja ta znajduje zastosowanie w wielu suplementach diety.

Po jakim czasie zaczyna działać 5 HTP?

Suplementację 5-hydroksytryptofanu zazwyczaj rozpoczyna się od mniejszych porcji przez 2 tygodnie, a następnie większych przez 4 tygodnie. U każdej osoby substancja ta wpływa na organizm w nieco inny sposób. Jej przyjmowanie powinno odbywać się pod okiem specjalisty.

Jak stosować 5 HTP – porcjowanie

Typowa porcja dzienna 5 HTP to od 300 do 500 mg. Ilość tej sub stancji może jednak różnić się w zależności od potrzeb i wieku danej osoby. W wielu przypadkach zaleca się dzielenie dobowej ilości na kilka porcji i przyjmowanie ich w trakcie kolejnych posiłków.

Powszechnie suplementację 5 HTP zaczyna się od mniejszych ilości i stopniowo je zwiększa do 400-500 mg dziennie.

Czy stosowanie 5 HTP można łączyć z alkoholem?

5-hydroksytryptofanu nie powinno łączyć się z używkami. Taka praktyka może bowiem doprowadzić do kumulacji serotoniny, a więc także zespołu serotoninowego.

Interakcje 4 hTP z innymi lekami

5-hydroksytryptofanu nie powinno się łączyć z lekami zawierającymi inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Osoby przyjmujące takie środki powinny pozostawać pod stałą opieką lekarza, który podejmuje decyzję o możliwości zastosowania dodatkowych suplementów diety. Problematyczne są też preparaty nasenne. 5 HTP może bowiem zintensyfikować ich działanie, co jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Czy stosowanie 5 HTP może prowadzić do uzależnienia?

5-hydroksytryptofan nie jest substancją uzależniającą. Nie wywołuje pragnienia przyjęcia kolejnej kapsułki, choć wymaga zachowania ostrożności w trakcie suplementacji.

5 HTP – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do suplementacji 5 HTP są leki przeciwdepresyjne i neurologiczne zawierające inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancji tej nie powinno się przyjmować także z preparatami nasennymi.

Osoby przyjmujące 5 HTP powinny również zrezygnować z używek, zwłaszcza narkotyków, które mogą doprowadzić do zespołu serotoninowego. Substancji tej nie należy przyjmować również na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ponieważ może ona wchodzić w reakcję z lekami podawanymi podczas operacji.

5HTP

5 HTP – skutki uboczne i działania niepożądane

Przyjmowanie zbyt dużych ilości 5 HTP może doprowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego, który jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia. Inne skutki uboczne suplementacji tej substancji to ból głowy, biegunka i sztywność mięśni.

Przyjmowanie 5 HTP może też spowodować stężenie 5-HIAA w moczu. Substancja ta jest wykorzystywana jako marker diagnostyczny rakowiaka, dlatego w przypadku osób suplementujących 5-hydroksytryptofan może dojść do zaburzenia wyników badań.

5 HTP – efekty stosowania

5-hydroksytryptofan może przyczynić się do szybkiego wzrostu serotoniny, która odpowiada za dobre samopoczucie i uczucie sytości. Substancja ta jest stosowana w walce z problemami ze snem, a także ciągłym napięciem nerwowym. Suplementy diety z 5 HTP przez wiele osób są traktowane jako alternatywa dla terapii z lekami przeciwdepresyjnymi, jednak ich przyjmowanie musi być kontrolowane przez lekarza. W innym przypadku substancja ta może spowodować wiele skutków ubocznych.

Każdy organizm jest inny, o czym warto pamiętać, decydując się na suplementację 5-hydroksytryptofanu. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tej substancji, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.

Dlaczego warto stosować 5 HTP?

5 HTP to substancja, która może pomóc poradzić sobie z różnymi dolegliwościami. Jest lepiej przyswajalna niż tryptofan. Występuje w produktach spożywczych, zwłaszcza w czarnej fasoli afrykańskiej. Jest bezpieczna dla ludzkiego organizm, jednak musi być przyjmowana zgodnie z zaleceniami producenta i pod opieką lekarza. W nadmiernych ilościach prowadzi bowiem do wystąpienia różnych skutków ubocznych.

5 HTP jest traktowane jako naturalna alternatywa dla środków farmaceutycznych. Może pomóc uzupełnić niedobór tryptofanu. Wspiera kontrolę masy ciała i walkę z problemami na tle emocjonalnym. Może przyczynić się do poprawy nastroju. Substancja ta wciąż jest badana pod kątem kolejnych zastosowań.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Oman wielki to wsparcie w leczeniu górnych dróg oddechowych, ale nie tylko; sprawdź, na co jeszcze może Ci pomóc!
Cytryniec chiński to roślina, która od tysiącleci stosowana jest w dolegliwościach wątroby i na wsparcie układu odpornościowego - wreszcie dodarła też do Europy i my również możemy skorzystać z jej dobrodziejstwa!
Zioła na poprawę wzroku to zestaw mieszanek do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego, które zregenerują gałkę oczną i przyniosą jej odprężenie; zobacz, po które z nich warto sięgnąć.
Poznaj 30 właściwości zdrowotnych dziurawca. Dowiedz się jak bezpiecznie go stosować. Poznaj jego moc i kiedy go unikać. Zdrowie naturalnie!
Ahwagandha należy do adaptogenów, sprawdź, co zrobić, by bezpiecznie z niej korzystać, jakie dawki przyjmować i co może być ważnym przeciwwskazaniem do jej przyjmowania