kalanchoe_0

Czy kwiat kalanchoe blossfeldiana jest trujący? – Związki toksyczne, mechanizm działania toksyn, części trujące rośliny, objawy zatrucia i sposoby jak go uniknąć

Kalanchoe, popularna roślina doniczkowa ceniona za swoje piękne kwiaty i niewielkie wymagania pielęgnacyjne, jest częstym wyborem wielu miłośników roślin. Jednakże, pod jej atrakcyjnym wyglądem kryje się potencjalne zagrożenie, które może nie być znane wszystkim entuzjastom zieleni.

Czy kalanchoe jest trująca?

Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa nie tylko dla bezpieczeństwa naszych domów, ale także dla ochrony naszych bliskich i zwierząt domowych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej składnikom toksycznym obecnym w kalanchoe, mechanizmom ich działania oraz objawom, które mogą sugerować zatrucie. Ponadto, zaoferujemy praktyczne porady i zalecenia, jak uniknąć potencjalnego ryzyka zatrucia, dbając jednocześnie o tę urokliwą roślinę w sposób bezpieczny i świadomy. Przez podjęcie odpowiednich środków ostrożności i edukację na temat właściwej pielęgnacji kalanchoe, możemy cieszyć się jej obecnością w naszych domach bez narażania na szwank zdrowia naszego i naszych czworonożnych towarzyszy.

Tak, kalanchoe jest trująca zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Roślina ta zawiera bufadienolidy, związki toksyczne, które mogą powodować poważne objawy zatrucia po ich spożyciu. Najbardziej narażone na działanie toksyn są części mięsiste rośliny, takie jak liście, które często przyciągają uwagę ze względu na swoją soczystość i wygląd. Objawy zatrucia mogą obejmować wymioty, biegunkę, uczucie osłabienia, a w bardziej poważnych przypadkach – zaburzenia rytmu serca.

Aby uniknąć zatrucia, należy zachować szczególną ostrożność, pielęgnując kalanchoe jako roślinę doniczkową, zwłaszcza w domach z małymi dziećmi. Regularne podlewanie, odpowiednie nawożenie oraz zapewnienie optymalnego podłoża przepuszczalnego i warunków uprawy, jak dla roślin kwitnących doniczkowych, mogą wspierać zdrowy wzrost kalanchoe bez narażania domowników na ryzyko. Ważne jest, aby pamiętać, że podczas pielęgnacji, przesadzania lub rozmnażania kalanchoe, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić do kontaktu dzieci z rośliną.

kalanchoe_1

Jakie substancje zawarte w kalanchoe odpowiadają za jej toksyczność?

Substancje odpowiadające za toksyczność kalanchoe to głównie bufadienolidy, grupa organicznych związków chemicznych o działaniu podobnym do digitalis, stosowanego w leczeniu niewydolności serca. Bufadienolidy działają poprzez inhibicję pompy sodowo-potasowej, co może prowadzić do zaburzeń elektrolitowych i rytmu serca. W przypadku kalanchoe, najwięcej tych toksyn znajduje się w liściach i łodygach rośliny, co czyni je szczególnie niebezpiecznymi dla zwierząt domowych oraz ludzi, zwłaszcza dzieci.

Rośliny te, jako część rodziny gruboszowatych, zaliczane są do sukulenty, co oznacza, że są one przystosowane do magazynowania wody w swoich mięsistych częściach, takich jak liście, co dodatkowo może przyciągać uwagę i zachęcać do kontaktu. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że rośliny te są trzymane z dala od zwierząt domowych i dzieci, oraz aby podczas ich pielęgnacji zachować ostrożność, szczególnie przy przesadzaniu czy przycinaniu, aby zapobiec ewentualnemu zatruciu.

Jak bufadienolidy zawarte w kalanchoe wpływają na organizm ludzki? - Mechanizmy działania toksyn

Bufadienolidy zawarte w kalanchoe działają na organizm ludzki poprzez inhibicję pompy sodowo-potasowej (Na+/K+-ATPazy), która jest kluczowym mechanizmem regulującym stężenie jonów sodu (Na+) i potasu (K+) w komórkach. Ta pompa jest niezbędna do utrzymania prawidłowego gradientu elektrochemicznego przez błonę komórkową, co jest krytyczne dla wielu funkcji komórkowych, w tym dla przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu mięśni, a także dla pracy serca.

Gdy bufadienolidy hamują działanie tej pompy, dochodzi do zaburzenia równowagi jonowej w komórkach, co prowadzi do wzrostu stężenia jonów wapnia (Ca2+) w komórkach mięśnia sercowego. Zwiększone stężenie Ca2+ w komórkach mięśniowych serca zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, co w terapeutycznych dawkach może być pożądane w leczeniu niewydolności serca. Jednakże, w przypadku zatrucia bufadienolidami z roślin takich jak kalanchoe, nadmierne stymulowanie serca może prowadzić do ryzyka poważnych zaburzeń rytmu serca (arytmii), co może być niebezpieczne dla życia.

Dodatkowo, zaburzenia równowagi elektrolitowej, szczególnie wysoki poziom potasu (hiperkaliemia), mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu, powodując między innymi osłabienie mięśni, zmęczenie, a nawet paraliż.

W skrócie, bufadienolidy zawarte w kalanchoe mogą prowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania serca i całego organizmu poprzez zakłócenie równowagi elektrolitowej, co w przypadku zatrucia wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Jakie części kalanchoe są szczególnie trujące?

Szczególnie trujące w kalanchoe są jej mięsiste liście i łodygi, które zawierają największe stężenie bufadienolidów – związków odpowiedzialnych za toksyczność tej rośliny. Te części rośliny, ze względu na swoją soczystość i mięsistość, są najbardziej atrakcyjne, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, co zwiększa ryzyko przypadkowego spożycia. Bufadienolidy, działając na poziomie komórkowym, mogą prowadzić do poważnych zaburzeń pracy serca i ogólnoustrojowych problemów zdrowotnych po ich spożyciu.

W związku z tym, konieczna jest ostrożność przy obchodzeniu się z kalanchoe, aby uniknąć przypadkowego zatrucia, szczególnie w domach z małymi dziećmi i zwierzętami domowymi. Należy również pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu rośliny, z dala od bezpośredniego dostępu osób nieświadomych potencjalnego zagrożenia.

Ile trzeba zjeść kalanchoe aby się zatruć?

Dokładna ilość kalanchoe potrzebna do spowodowania zatrucia może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, masa ciała osoby spożywającej oraz stan jej zdrowia. Nie ma ustalonej, konkretnej dawki kalanchoe, która byłaby szkodliwa dla każdego w jednakowy sposób.

W przypadku dzieci, nawet małe ilości rośliny mogą spowodować objawy zatrucia ze względu na ich mniejszą masę ciała i większą wrażliwość na toksyny. Dla dorosłych, większa ilość spożytej rośliny może być potrzebna do wywołania poważnych skutków zdrowotnych, ale zawsze zaleca się ostrożność i unikanie spożycia jakiejkolwiek części kalanchoe.

Symptomy zatrucia mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, takie jak wymioty czy biegunka, a w bardziej poważnych przypadkach – zaburzenia rytmu serca.

W kontekście uprawy i pielęgnacji kalanchoe, ważne jest, aby być świadomym jej potencjalnej toksyczności, szczególnie w domach z małymi dziećmi lub zwierzętami, oraz dbać o to, aby rośliny te były umieszczone w miejscach dla nich niedostępnych.

kalanchoe_2

Jakie są objawy po zatruciu kalanchoe?

Objawy zatrucia kalanchoe mogą różnić się w zależności od ilości spożytej rośliny oraz indywidualnej wrażliwości osoby zatrutej. Poniżej wymieniono najczęstsze objawy, które mogą wystąpić po spożyciu tej rośliny:

 1. Nudności i wymioty – Jedne z pierwszych i najczęstszych objawów, wynikające z działania toksyn na przewód pokarmowy, mogą pojawić się już po krótkim czasie od spożycia.

 2. Biegunka – Podobnie jak wymioty, biegunka jest reakcją organizmu na toksyczne substancje zawarte w kalanchoe, co może prowadzić do dehydratacji, szczególnie u dzieci.

 3. Uczucie osłabienia i zmęczenia – Wynika z ogólnego wpływu toksyn na organizm oraz potencjalnej dehydratacji spowodowanej wymiotami i biegunką.

 4. Zaburzenia rytmu serca – Bufadienolidy, związki toksyczne obecne w kalanchoe, mogą zakłócać normalną pracę serca, prowadząc do arytmii, co jest poważnym objawem wymagającym natychmiastowej pomocy medycznej.

 5. Drażnienie błon śluzowych – Kontakt z sokiem roślinnym może powodować podrażnienie skóry, oczu, ust, czy gardła.

 6. Zwiększone pragnienie – Może wystąpić jako reakcja na dehydratację spowodowaną wymiotami i biegunką.

 7. Zawroty głowy – Możliwe w przypadku znacznej utraty płynów i elektrolitów, co wpływa na ogólny stan układu nerwowego.

 8. Zaburzenia widzenia – W rzadkich przypadkach, związki toksyczne mogą wpływać na nerw wzrokowy, prowadząc do chwilowych problemów z widzeniem.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów po spożyciu kalanchoe, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub toksykologiem. W międzyczasie, ważne jest, aby nie prowokować wymiotów ani nie podawać niczego do jedzenia lub picia osobie zatrutej bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą zdrowia.

Co robić gdy doszło do zatrucia kalanchoe?

W przypadku podejrzenia zatrucia kalanchoe, ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, aby zminimalizować skutki toksyn i zapewnić odpowiednią opiekę poszkodowanemu. Oto kroki, które należy podjąć:

 1. Nie panikować – Zachowanie spokoju jest kluczowe, aby móc skutecznie pomóc osobie poszkodowanej.

 2. Nie prowokować wymiotów – Chociaż może się to wydawać intuicyjnym sposobem na pozbycie się toksyn z organizmu, w niektórych przypadkach może to więcej zaszkodzić niż pomóc.

 3. Skontaktować się z Centrum Kontroli Zatruć lub szpitalnym oddziałem ratunkowym – Podanie specjalistom dokładnych informacji o ilości i części rośliny, którą spożyła osoba poszkodowana, pomoże w udzieleniu właściwych wskazówek co do dalszych działań.

 4. Zachować resztki rośliny – Jeśli to możliwe, zachowanie resztek rośliny, która została spożyta, może pomóc lekarzom zidentyfikować toksyny i przyspieszyć proces leczenia.

 5. Monitorowanie stanu poszkodowanego – Ważne jest, aby obserwować osobę zatrutą i zwracać uwagę na pojawiające się objawy, takie jak trudności w oddychaniu, zmiany w zachowaniu, zawroty głowy czy zaburzenia rytmu serca, i informować o nich personel medyczny.

 6. Udzielanie pierwszej pomocy zgodnie z zaleceniami specjalistów – Jeśli personel medyczny udzieli konkretnych instrukcji dotyczących pierwszej pomocy przed przybyciem służb ratunkowych, należy ich ściśle przestrzegać.

 7. Zapewnienie dostępu do informacji medycznych poszkodowanego – Jeśli to możliwe, zapewnienie służbom medycznym dostępu do historii medycznej poszkodowanego, w tym informacji o ewentualnych alergiach, może być pomocne w zaplanowaniu leczenia.

 8. Unikanie podawania leków bez konsultacji z lekarzem – Nie należy podawać poszkodowanemu żadnych leków ani płynów (poza wodą, jeśli to zalecane przez specjalistów) bez uprzedniej konsultacji z profesjonalistą medycznym.

 9. Transport do jednostki medycznej – Jeśli zaleci to personel medyczny, należy jak najszybciej zorganizować transport poszkodowanego do najbliższej jednostki medycznej.

kalanchoe_3

Jak uniknąć zatrucia kalanchoe? - Zalecenia dla osób mających kontakt z kalanchoe

Aby uniknąć zatrucia kalanchoe, szczególnie ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z tą rośliną oraz podczas jej uprawy w domu czy ogrodzie. Oto kilka kluczowych zaleceń:

 1. Edukacja i świadomość – Zapoznaj się z właściwościami kalanchoe, w tym z jej potencjalną toksycznością, oraz poinformuj o tym wszystkich domowników, zwłaszcza dzieci, które są bardziej narażone na zatrucie z powodu naturalnej ciekawości.

 2. Bezpieczne rozmieszczenie – Utrzymuj kalanchoe z dala od zasięgu dzieci i zwierząt domowych. Wybierz miejsca, do których nie mają oni swobodnego dostępu, na przykład wysokie półki czy zamknięte pomieszczenia.

 3. Ostrożność podczas pielęgnacji – Podczas przycinania, przesadzania lub innej pielęgnacji kalanchoe używaj rękawic ochronnych, aby uniknąć kontaktu z sokiem rośliny, który może być drażniący dla skóry i błon śluzowych.

 4. Nauka i przestrzeganie zasad pierwszej pomocy – Zapoznaj się z zasadami pierwszej pomocy w przypadku kontaktu z toksycznymi roślinami, aby wiedzieć, jak reagować w przypadku przypadkowego spożycia kalanchoe.

 5. Zachowanie ostrożności przy wyborze roślin – Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, rozważ wybór roślin bezpiecznych, które nie stanowią ryzyka zatrucia.

 6. Regularne przeglądy roślin – Regularnie sprawdzaj stan swoich roślin pod kątem oznak chorób lub szkodników, które mogą skłonić zwierzęta do ich gryzienia lub dzieci do ich dotykania.

 7. Edukacja dzieci – Ucz dzieci, aby nie wkładały do ust żadnych części roślin bez wcześniejszego pozwolenia dorosłych, a także wpajaj im szacunek i ostrożność wobec wszystkich roślin.

 8. Przechowywanie informacji o roślinie – Zachowaj etykietę lub zanotuj nazwę rośliny i jej potencjalne skutki zdrowotne w widocznym miejscu lub zapisz te informacje w dostępnym miejscu, aby w przypadku zatrucia szybko móc podać te dane służbom medycznym.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...
Biotyna czyli witamina h, to składnik znany z dobroczynnego działania na włosy i układ nerwowy, ale czy jest to witamina bezpieczna w stosowaniu? Sprawdź skutki uboczne jakie może powodować