zamiokulkas_0

Czy zamiokulkas jest trujący? Substancje toksyczne, objawy zatrucia, co robić po zatruciu oraz sposoby jego uniknięcia

Ziemiokulkas, jest to gatunek ceniony za swoje dekoracyjne, lśniące liście i łatwość w uprawie. Jednak za jego atrakcyjnym wyglądem kryje się potencjalne zagrożenie – toksyczność dla ludzi i zwierząt. W tym artykule skupimy się na właściwościach toksycznych zamiokulkasa, badając, jakie substancje są odpowiedzialne za jego trujące działanie oraz jakie mogą być skutki kontaktu z tą rośliną.

Tak, zamiokulkas zamiolistny jest trujący dla osób dorosłych i dzieci. Roślina ta zawiera szczawian wapnia, substancję, która może być toksyczna przy bezpośrednim kontakcie z błoną śluzową lub po spożyciu. W przypadku małych dzieci, ryzyko związane z zatruciem jest większe ze względu na ich naturalną ciekawość i skłonność do wkładania różnych przedmiotów do ust. Dlatego zaleca się zachowanie ostrożności podczas uprawy zamiokulkasa w domu i umieszczania go w miejscach niedostępnych dla dzieci. 

zamiokulkas_1

Czy zamiokulkas jest trujący dla zwierząt domowych?

Zamiokulkas jest trujący dla zwierząt domowych. Zawiera on szczawian wapnia, który może spowodować podrażnienie błon śluzowych, problemy z połykaniem oraz inne objawy zatrucia, jeśli zwierzęta, takie jak koty czy psy, spożyją jego liście lub łodygę. Właściciele zwierząt powinni więc umieszczać zamiokulkasa w miejscach, do których ich pupile nie mają dostępu

Jakie substancje zawarte w zamiokulkasie odpowiadają za jego toksyczność?

Za toksyczność zamiokulkasa odpowiada przede wszystkim szczawian wapnia, substancja chemiczna występująca w roślinie. Szczawian wapnia tworzy mikroskopijne kryształy, które mogą powodować podrażnienie błon śluzowych, skóry, a po spożyciu – przewodu pokarmowego. Kontakt z tymi kryształami może prowadzić do takich objawów jak pieczenie i swędzenie skóry, ból i obrzęk w ustach, trudności w połykaniu, a w przypadku spożycia – do wymiotów i biegunki. Właśnie dlatego zaleca się zachowanie ostrożności przy obchodzeniu się z zamiokulkasem, zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt domowych.

Jakie części zamiokulkasu są szczególnie trujące?

W przypadku zamiokulkasa zamiolistnego, wszystkie jego części mogą być uznane za trujące, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na liście i łodygi. To one zawierają największe stężenie szczawianu wapnia, substancji odpowiedzialnej za toksyczność tej rośliny. Szczawian wapnia tworzy mikroskopijne kryształy, które mogą powodować podrażnienie błon śluzowych, skóry oraz, w przypadku spożycia, przewodu pokarmowego.

Jak dochodzi do zatrucia zamiokulkasem?

Zatrucie zamiokulkasem może nastąpić na kilka sposobów, poniżej przedstawiam najczęstsze przypadki:

 1. Spożycie części rośliny:

  • Dzieci, z natury ciekawskie, mogą spróbować liści, łodyg lub innych części rośliny, co prowadzi do zatrucia.
  • Zwierzęta domowe, takie jak koty czy psy, często gryzą rośliny. Spożycie części zamiokulkasa przez nie może skutkować zatruciem.
 2. Kontakt skóry z sokiem rośliny:

  • Podczas przycinania, przesadzania lub innego bezpośredniego kontaktu z rośliną, sok może dostać się na skórę, co w przypadku osób wrażliwych może wywołać podrażnienie, wysypkę lub reakcje alergiczne.
 3. Dotknięcie oczu po kontakcie z rośliną:

  • Po dotknięciu zamiokulkasa i następnie oczu, mikroskopijne kryształy szczawianu wapnia mogą powodować silne podrażnienie, zaczerwienienie i ból.
 4. Wdychanie pyłku podczas kwitnienia:

  • Choć rzadziej, ale osoby wrażliwe mogą doświadczyć reakcji alergicznej na pyłek z kwiatostanu zamiokulkasa, jeśli roślina kwitnie w pomieszczeniu.
 5. Połknięcie wody z podstawki po podlewaniu:

  • Bardzo małe dzieci lub zwierzęta mogą spróbować wody, która zebrała się na podstawce pod doniczką, zawierającej wydzieliny roślinne, co potencjalnie może prowadzić do podrażnień przewodu pokarmowego.

Jakie są objawy po zatruciu zamiokulkasem?

Objawy po zatruciu zamiokulkasem mogą się różnić w zależności od sposobu ekspozycji (kontakt skórny, spożycie itp.) i indywidualnej wrażliwości organizmu. Oto najczęstsze objawy:

 1. Po spożyciu:

  • Pieczenie i swędzenie w ustach, języku i gardle.
  • Trudności w połykaniu i uczucie opuchnięcia gardła.
  • Nudności, wymioty oraz biegunka.
  • Ból brzucha.
  • W przypadku poważniejszych zatruć, możliwe są objawy ogólnoustrojowe, takie jak gorączka, drgawki (rzadko) oraz odwodnienie spowodowane wymiotami i biegunką.
 2. Kontakt skórny:

  • Zaczerwienienie, swędzenie, i wysypka na skórze.
  • Podrażnienie i ból w miejscu kontaktu z sokiem rośliny.
 3. Kontakt z oczami:

  • Silne podrażnienie, zaczerwienienie i ból oczu.
  • Poczucie piasku pod powiekami.
  • Wzmożone łzawienie.
 4. Reakcje alergiczne:

  • U osób szczególnie wrażliwych możliwe są reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, co może prowadzić do trudności w oddychaniu.
  • Pokrzywka lub inne reakcje skórne.

W przypadku podejrzenia zatrucia zamiokulkasem, szczególnie po spożyciu części rośliny, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. W sytuacjach, gdy dochodzi do trudności z oddychaniem, obrzęku twarzy, ust lub języka, niezbędne jest niezwłoczne wezwanie pomocy medycznej.

zamiokulkas_2

Co robić gdy doszło do zatrucia zamiokulkasem?

W przypadku zatrucia zamiokulkasem, ważne jest szybkie działanie. Oto kilka kroków, które należy podjąć:

 1. Jeśli roślina została spożyta:

  • Nie zachęcaj do wymiotów, chyba że zaleci to lekarz.
  • Spróbuj usunąć resztki rośliny z ust, aby zapobiec dalszemu spożyciu.
  • Podaj osobie dotkniętej zatruciem niewielkie ilości chłodnej wody do picia, aby złagodzić podrażnienie.
 2. W przypadku kontaktu skórnego:

  • Umyj dotknięty obszar dużą ilością bieżącej wody.
  • Unikaj pocierania skóry, aby nie pogorszyć podrażnienia.
 3. Kontakt z oczami:

  • Dokładnie przemyj oczy dużą ilością czystej, chłodnej wody przez kilka minut.
  • Jeśli podrażnienie, ból lub zaczerwienienie utrzymuje się, skonsultuj się z lekarzem.
 4. Reakcje alergiczne:

  • Jeśli obserwujesz objawy reakcji alergicznej, takie jak trudności w oddychaniu, obrzęk ust, języka lub twarzy, natychmiast wezwij pomoc medyczną.
 5. Zgłoszenie zatrucia:

  • Zgłoś przypadek zatrucia lokalnemu centrum kontroli zatruć lub szukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Przydatne może być podanie informacji o rodzaju i ilości spożytej rośliny.
  • Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą część rośliny lub jej opis do lekarza, aby ułatwić identyfikację i leczenie.
 6. Obserwacja:

  • Obserwuj osobę zatrutą przez kilka następnych godzin, aby monitorować ewentualne pojawienie się lub nasilenie objawów.
 7. Pomoc medyczna:

  • W przypadku poważnych objawów lub wątpliwości co do stanu zdrowia, niezwłocznie szukaj pomocy medycznej.

Pamiętaj, że prewencja jest najlepszym sposobem uniknięcia zatrucia. Trzymaj rośliny poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych, a podczas pielęgnacji roślin używaj rękawic ochronnych.

zamiokulkas_3

Jak uniknąć zatrucia zamiokulkasem?

Aby uniknąć zatrucia zamiokulkasem, kluczowe jest przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, zamiokulkas, jako roślina doniczkowa o trujących właściwościach, powinien być umieszczany w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu. Należy również używać rękawiczek ochronnych podczas przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak przesadzanie czy przycinanie, co minimalizuje ryzyko kontaktu skórnego z sokiem rośliny.

Ważne jest także dokładne mycie rąk po każdym kontakcie z rośliną. Ponadto, należy unikać dotykania twarzy, a zwłaszcza oczu, podczas pracy z zamiokulkasem, aby zapobiec podrażnieniom. W domowych warunkach zamiokulkas, choć prosta w uprawie i atrakcyjna, wymaga świadomego traktowania ze względu na obecność szkodliwych substancji, takich jak kwas szczawiowy. Decydując się na uprawę tej rośliny, warto edukować domowników, szczególnie dzieci, o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Zalecenia dla osób mających kontakt z zamiokulkasem

Dla osób mających kontakt z zamiokulkasem ważne jest przestrzeganie pewnych zaleceń, aby zminimalizować ryzyko zatrucia i innych problemów zdrowotnych:

 1. Używaj rękawiczek ochronnych: Podczas przeprowadzania wszelkich prac związanych z rośliną, takich jak przycinanie, przesadzanie czy nawożenie, zaleca się noszenie rękawiczek. Chroni to przed bezpośrednim kontaktem z sokiem rośliny, który zawiera toksyczne substancje.

 2. Umyj ręce po kontakcie: Po pracy z zamiokulkasem należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości rośliny, nawet jeśli używano rękawiczek.

 3. Trzymaj roślinę z dala od dzieci i zwierząt: Zamiokulkas jest trujący, dlatego należy go umieszczać w miejscach, do których nie mają dostępu małe dzieci i zwierzęta domowe.

 4. Edukuj domowników: Informuj wszystkich mieszkańców domu, szczególnie dzieci, o potencjalnych zagrożeniach związanych z rośliną i zasadach bezpiecznego obchodzenia się z nią.

 5. Zapobiegaj przypadkowemu spożyciu: Upewnij się, że żadne części rośliny, w tym opadłe liście czy łodygi, nie są dostępne dla zwierząt domowych lub dzieci, które mogłyby je przypadkowo spożyć.

 6. Ostrożność przy pielęgnacji: Przy przycinaniu, przesadzaniu lub innych czynnościach pielęgnacyjnych bądź ostrożny, aby nie rozpryskiwać soku rośliny, który może podrażniać skórę i błony śluzowe.

 7. W przypadku kontaktu z oczami: Jeśli sok rośliny dostanie się do oczu, natychmiast przemyj je dużą ilością wody i skontaktuj się z lekarzem w przypadku utrzymującego się podrażnienia.

 8. Zasięgnij porady w przypadku zatrucia: Jeśli podejrzewasz, że doszło do zatrucia zamiokulkasem, niezwłocznie skontaktuj się z lokalnym centrum kontroli zatruć lub udaj się po pomoc medyczną, zwłaszcza gdy wystąpią objawy takie jak wymioty, biegunka, podrażnienie błon śluzowych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
Dowiedz się wszystkiego o wodzie z brzozy, która w medycynie ludowej jest od lat z sukcesem używana na wzmocnienie odporności, reumatyzm, kamienie nerkowe, anemię czy wrzody.
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.