skrzydlokwiat_0

Czy skrzydłokwiat jest trujący dla dorosłego człowieka, dziecka, psa, kota, papugi, królika i innych zwierząt domowych?

Skrzydłokwiat jest trujący dla dorosłego człowieka i dzieci oraz zwierząt domowych, w tym psów, kotów, papug i królików gdyż zawiera toksyczne szczawiany wapnia. 

Dowiedz się więcej o jego toksyczności i sposobach na obchodzenie się z nim, z naszego artykułu o trujących właściwościach skrzydłokwiatu.

Tak, skrzydłokwiat jest trujący dla dorosłego człowieka. Roślina ta zawiera szczawiany wapnia, które mogą powodować podrażnienie jamy ustnej, a w bardziej poważnych przypadkach mogą prowadzić do wymiotów czy bólu brzucha.

Chociaż skrzydłokwiat jest ceniony za swoje właściwości dekoracyjne i zdolność oczyszczania powietrza z benzenów, formaldehydów oraz tlenku węgla, należy zachować ostrożność podczas jego pielęgnacji. Ważne jest, by podczas pracy z rośliną unikać kontaktu jej soków z błonami śluzowymi. 

Czy skrzydłokwiat jest trujący dzieci?

Tak, skrzydłokwiat jest trujący dla dzieci. Zawarte w nim szczawiany wapnia mogą spowodować poważne podrażnienia jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego, co w przypadku małych dzieci może prowadzić do bardziej niebezpiecznych objawów, takich jak ból, obrzęk, a nawet trudności w połykaniu.

Z tego powodu, przy uprawie skrzydłokwiatu w domu, ważne jest, aby trzymać roślinę z dala od dzieci, aby uniknąć przypadkowego spożycia liści lub kwiatów tej dekoracyjnej, lecz trującej rośliny.

Czy skrzydłokwiat jest trujący dla kota, psa, papugi i królika?

Skrzydłokwiat jest trujący dla kotów, psów, papug, oraz królików.:

 1. Koty – spożycie skrzydłokwiatu przez kota może prowadzić do podrażnienia jamy ustnej, nadmiernego ślinienia, wymiotów, a nawet trudności w połykaniu.

 2. Psy – podobnie jak w przypadku kotów, psy mogą doświadczyć podrażnienia jamy ustnej, wymiotów, bólu oraz możliwości wystąpienia obrzęku po spożyciu skrzydłokwiatu.

 3. Papugi – dla tych wrażliwych ptaków, skrzydłokwiat może być bardzo toksyczny. Spożycie rośliny może skutkować poważnymi podrażnieniami i potencjalnymi problemami z przewodem pokarmowym.

 4. Króliki – chociaż króliki są zazwyczaj bardzo selektywne co do tego, co jedzą, spożycie skrzydłokwiatu może spowodować podobne objawy co u innych zwierząt, w tym podrażnienia i problemy pokarmowe.

Dla właścicieli zwierząt domowych ważne jest, aby zachować ostrożność i najlepiej unikać hodowania skrzydłokwiatu w miejscach łatwo dostępnych dla ich pupili.

skrzydlokwiat_1

Jakie substancje zawarte w skrzydłokwiacie odpowiadają za jego toksyczność?

Za toksyczność skrzydłokwiatu odpowiadają głównie szczawiany wapnia. Te kryształki szczawianu wapnia, obecne w całej roślinie, mogą powodować mechaniczne podrażnienie tkanki, na którą wpływają, takiej jak błona śluzowa jamy ustnej, gardła, przewodu pokarmowego, a w przypadku kontaktu z oczami, również ich podrażnienie.

Spożycie części rośliny może prowadzić do odczucia pieczenia, obrzęku, a także do trudności w połykaniu. W przypadkach bardziej poważnych, może dojść do wymiotów, biegunki, a nawet do utrudnionego oddychania, jeśli obrzęk wpłynie na drogi oddechowe.

Jak szczawiany wapnia zawarte w skrzydłokwiacie wpływa na organizm? - Mechanizmy działania toksyny

Szczawiany wapnia zawarte w skrzydłokwiacie działają na organizm poprzez kilka mechanizmów, które mogą prowadzić do objawów toksycznych:

 1. Mechaniczne podrażnienie – Kryształy szczawianu wapnia mają ostry, kryształowy kształt, który może mechanicznie podrażniać tkanki, z którymi wchodzi w kontakt. Gdy te kryształki dotrą do błon śluzowych jamy ustnej, gardła, przewodu pokarmowego, a nawet oczu, mogą powodować natychmiastowe uczucie pieczenia, ból oraz podrażnienie.

 2. Reakcja zapalna – Obecność kryształków szczawianu wapnia w tkankach może wywołać reakcję zapalną organizmu. Jest to próba organizmu na usunięcie obcych ciał, co może prowadzić do obrzęku, zaczerwienienia, i w niektórych przypadkach do utrudnionego oddychania, jeśli obrzęk dotyczy dróg oddechowych.

 3. Zakłócenie procesów metabolicznych – Szczawian wapnia może również wiązać się z jonami wapnia w organizmie, co może zakłócać różne procesy metaboliczne zależne od wapnia. Wapń jest kluczowym minerałem dla wielu funkcji organizmu, w tym dla przekazywania sygnałów w komórkach nerwowych i mięśniowych. Zakłócenie równowagi wapnia może mieć szeroki zakres konsekwencji, od łagodnych do poważniejszych.

 4. Blokada absorpcji – Kryształy mogą również fizycznie blokować wchłanianie innych ważnych składników odżywczych w przewodzie pokarmowym, co potencjalnie prowadzi do dalszych komplikacji zdrowotnych w przypadku spożycia dużych ilości rośliny.

Te mechanizmy działania sprawiają, że spożycie części skrzydłokwiatu może być niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci i zwierząt, które mogą być bardziej wrażliwe na te toksyczne składniki.

Jakie części skrzydłokwiatu są szczególnie trujące?

Wszystkie części skrzydłokwiatu są uznawane za trujące, ze względu na zawartość kryształów szczawianu wapnia. Jednakże, koncentracja toksyn może się różnić w zależności od części rośliny:

 1. Liście – Zazwyczaj zawierają wysoką koncentrację kryształów szczawianu wapnia, co czyni je szczególnie trującymi. Spożycie liści może prowadzić do natychmiastowego podrażnienia błon śluzowych, bólu oraz potencjalnych problemów pokarmowych.

 2. Łodygi – Podobnie jak liście, łodygi skrzydłokwiatu zawierają kryształy szczawianu wapnia, które mogą być niebezpieczne po spożyciu.

 3. Korzenie – Chociaż korzenie skrzydłokwiatu nie są zwykle narażone na spożycie tak samo jak części nadziemne, także zawierają toksyczne substancje i mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla zwierząt, które mogą kopać i gryźć korzenie.

 4. Kwiaty – Choć rzadziej spożywane niż liście, kwiaty również zawierają toksyczne substancje i mogą powodować podobne reakcje po spożyciu.

skrzydlokwiat_2

Ile trzeb zjeść skrzydłokwiatu aby się zatruć?

Ilość skrzydłokwiatu, która może spowodować zatrucie, zależy od wielu czynników, w tym od wrażliwości indywidualnej, wielkości ciała oraz stanu zdrowia danej osoby lub zwierzęcia. Nie istnieje ściśle określona ilość skrzydłokwiatu, która prowadzi do zatrucia, ponieważ reakcje na toksyny mogą się znacząco różnić.

Dla dorosłych, nawet niewielka ilość rośliny może wywołać objawy podrażnienia, takie jak ból w jamie ustnej, uczucie pieczenia w gardle, a w niektórych przypadkach wymioty lub biegunkę. Jednakże, aby doszło do poważniejszego zatrucia, zwykle wymagane byłoby spożycie większej ilości rośliny.

Dla dzieci i zwierząt domowych, które są zazwyczaj bardziej wrażliwe na toksyny roślinne, nawet bardzo małe ilości skrzydłokwiatu mogą być niebezpieczne. Dzieci, ze względu na mniejszą masę ciała i naturalną ciekawość, mogą szybciej odczuwać negatywne skutki po spożyciu niewielkich części rośliny.

Z powyższych względów, zaleca się traktowanie każdego kontaktu z rośliną jako potencjalnie niebezpieczny i unikanie umieszczania skrzydłokwiatu w miejscach łatwo dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. W przypadku podejrzenia spożycia części skrzydłokwiatu przez dziecko lub zwierzę, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub weterynarzem.

Jakie są objawy po zatruciu skrzydłokwiatem?

Objawy po zatruciu skrzydłokwiatem mogą się różnić w zależności od ilości spożytej rośliny oraz indywidualnej wrażliwości osoby czy zwierzęcia. Typowe objawy po spożyciu części skrzydłokwiatu obejmują:

 1. Podrażnienie błon śluzowych – Uczucie pieczenia i drażnienie jamy ustnej, języka, gardła, co może prowadzić do trudności w połykaniu oraz nadmiernego ślinienia.

 2. Ból w jamie ustnej i gardle – Silny ból może być wynikiem mechanicznego podrażnienia tkanki przez kryształy szczawianu wapnia.

 3. Obrzęk – Wargi, język, gardło mogą ulec obrzękowi, co w skrajnych przypadkach może utrudniać oddychanie.

 4. Wymioty i nudności – Są to częste objawy, zwłaszcza gdy spożyta zostanie większa ilość rośliny, co może dodatkowo prowadzić do odwodnienia.

 5. Biegunka – Może wystąpić w przypadku spożycia większych ilości rośliny, szczególnie u dzieci.

 6. Drażnienie skóry – Kontakt skóry z sokiem rośliny może powodować podrażnienie lub wysypkę.

W przypadku pojawienia się powyższych objawów po spożyciu skrzydłokwiatu, ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub, w przypadku zwierząt, z weterynarzem. Szybka reakcja i odpowiednie leczenie mogą pomóc zminimalizować negatywne skutki zatrucia.

Co robić gdy doszło do zatrucia skrzydłokwiatem?

Jeśli doszło do zatrucia skrzydłokwiatem, ważne jest podjęcie szybkich działań, aby zminimalizować negatywne skutki. Oto kroki, które należy podjąć:

 1. Nie wywołuj wymiotów – Chociaż może to wydawać się intuicyjne, wywoływanie wymiotów może dodatkowo podrażnić uszkodzone już błony śluzowe.

 2. Usuń resztki rośliny z jamy ustnej – Jeśli to możliwe, delikatnie usuń wszelkie pozostałości rośliny z ust osoby poszkodowanej, aby zapobiec dalszemu wchłanianiu toksyn.

 3. Płukanie jamy ustnej – Delikatne przepłukanie jamy ustnej czystą, zimną wodą może pomóc w usunięciu pozostałości toksyn i złagodzeniu podrażnienia.

 4. Zapewnij picie chłodnej wody lub mleka – Płyny te mogą pomóc w rozcieńczeniu i przyspieszeniu eliminacji toksyn z przewodu pokarmowego, a także złagodzeniu podrażnienia. Mleko może również pomóc w związaniu niektórych toksyn, co ułatwi ich usunięcie z organizmu.

 5. Obserwuj objawy – Bądź czujny wobec ewentualnego pogorszenia się stanu poszkodowanego, takich jak trudności w oddychaniu, intensywny ból, obrzęk, czy zmiany w zachowaniu.

 6. Skontaktuj się z lekarzem lub toksykologiem – W przypadku wystąpienia objawów zatrucia lub jeśli jesteś niepewny co do dalszych działań, skontaktuj się z lekarzem, toksykologiem lub miejscowym ośrodkiem kontroli zatruć po poradę i ewentualne dalsze kroki.

 7. W przypadku zwierząt domowych – Jeśli zwierzę domowe zjadło skrzydłokwiat, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem lub najbliższym ośrodkiem weterynaryjnym specjalizującym się w zatruć.

Pamiętaj, aby zachować spokój i działać szybko. Wiele negatywnych skutków zatrucia może być minimalizowanych przez odpowiednią i szybką interwencję.

skrzydlokwiat_3

Jak uniknąć zatrucia skrzydłokwiatem?

Aby uniknąć zatrucia skrzydłokwiatem, kluczowe jest umieszczenie rośliny w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Skrzydłokwiat, choć ceniony za swoje właściwości oczyszczające powietrze i estetyczny wygląd, jest trujący, dlatego należy podjąć środki ostrożności.

Przy pielęgnacji skrzydłokwiatu, ważne jest również używanie rękawic ochronnych, aby uniknąć kontaktu z sokiem rośliny, który może powodować podrażnienie skóry. Regularne podlewanie, zapewnienie odpowiedniej wilgotności, stosowanie nawozu do roślin zielonych, a także przesadzanie skrzydłokwiatu do żyznego torfu, są ważne dla jego zdrowego wzrostu, ale przy tym wszystkim pamiętaj, by zachować roślinę z dala od bezpośredniego kontakty z ludźmi i zwierzętami.

Rozważając uprawę skrzydłokwiatu w domu, warto pamiętać, że choć jest to roślina doniczkowa o wielu pozytywnych właściwościach, jej trujący charakter wymaga odpowiedzialnego podejścia.

Zalecenia dla osób mających kontakt z skrzydłokwiatem w pracy lub hobby

Osoby mające kontakt ze skrzydłokwiatem w pracy lub hobby powinny przestrzegać określonych zaleceń, aby zminimalizować ryzyko związane z jego toksycznością. Przede wszystkim, ważne jest noszenie rękawic ochronnych podczas pracy z rośliną, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu skóry z sokiem rośliny, który może powodować podrażnienia.

Dodatkowo, należy umieścić skrzydłokwiat w miejscach, gdzie nie mają do niego dostępu dzieci i zwierzęta domowe, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu. Osoby zajmujące się skrzydłokwiatem powinny także pamiętać o regularnym nawożeniu, zraszaniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności otoczenia, co sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny, jednocześnie redukując ryzyko rozwoju szkodników.

Ważne jest również odpowiednie nasłonecznienie – skrzydłokwiat nie toleruje zbyt dużego nasłonecznienia, preferuje stanowiska jasne, lecz bez bezpośredniego działania promieni słonecznych. Pamiętając o tych zaleceniach, można cieszyć się pięknem i właściwościami prozdrowotnymi skrzydłokwiatu, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z jego toksycznością.

Jakie są możliwości zastosowania medycznego skrzydłokwiatu mimo jego toksyczności?

Mimo toksyczności skrzydłokwiatu, istnieją badania sugerujące potencjalne możliwości jego zastosowania medycznego, głównie związane z właściwościami oczyszczającymi powietrze.

Badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że skrzydłokwiat jest w stanie wchłaniać niektóre szkodliwe związki obecne w powietrzu domowym, takie jak benzen, formaldehyd czy tlenek węgla, co może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

Choć bezpośrednie zastosowanie skrzydłokwiatu w terapiach medycznych nie jest możliwe ze względu na jego toksyczność, jego zdolność do oczyszczania powietrza może mieć pośredni wpływ na zdrowie ludzi, poprzez redukcję potencjalnych patogenów i toksycznych substancji w otoczeniu.

Z tego względu, skrzydłokwiat jako roślina doniczkowa może być wartościowym dodatkiem do domów i biur, pod warunkiem zachowania odpowiednich środków ostrożności, aby uniknąć ekspozycji na jego trujące części.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Wspieraj odporność organizmu za pomocą żeń szenia indyjskiego, czyli ashwaghandy, która zwiększa energię, poprawia ogólny stan zdrowia i zmniejsza stan zapalny, ból i niepokój!
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Pycnogenol to preparat na bazie wyciągu z sosny nadmorskiej, po który chętnie sięgają diabetycy i kobiety w okresie menopauzy. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc.
Poznaj 14 możliwych skutków ubocznych stosowania inozytolu. Zobacz kto musi uważać na inozytol i jakich przeciwwskazań należy przestrzegać by pozostać bezpiecznym.
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!