refluks_0

10 domowych sposobów na refluks – Sprawdzone metody, przyczyny i objawy refluksu oraz czego nie należy jeść i pić

Domowe sposoby na refluks żołądkowo-przełykowy mogą okazać się niezwykle pomocne, szczególnie w łagodzeniu sporadycznych, nieintensywnych objawów tej dolegliwości.

Stosowanie naturalnych metod jest zalecane, gdy pierwsze symptomy, takie jak zgaga czy uczucie palenia w przełyku, zaczynają wpływać na komfort codziennego życia, ale nie są na tyle poważne, by wymagać interwencji medycznej. 

Jest to również doskonała opcja dla osób, które preferują minimalizowanie stosowania leków i chciałyby wspierać swój organizm w bardziej naturalny sposób. 

 1. Migdały – Spożywanie migdałów może być pomocne w łagodzeniu objawów refluksu, dzięki ich zdolności do neutralizacji kwasu żołądkowego. Migdały są bogate w oleje naturalne, które pomagają uspokoić żołądek i poprawić funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku, co zapobiega zarzucaniu treści żołądkowej. Są również źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i pomaga utrzymać zdrowie przewodu pokarmowego. Zaleca się spożywanie kilku migdałów po posiłkach, aby pomóc w zobojętnieniu kwasu i poprawie trawienia.

 2. Mleko – Chociaż mleko może przynieść chwilową ulgę w zgadze, jego długotrwałe działanie może być kontrowersyjne. Mleko zawiera wapń, który początkowo neutralizuje kwas żołądkowy, ale również białka mleka mogą stymulować dodatkowe wydzielanie kwasu po ich trawieniu. Osoby z refluksową chorobą przełyku powinny monitorować reakcję swojego organizmu na mleko i wybierać mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub alternatywy roślinne, które są łatwiejsze do strawienia i mniej prawdopodobne, że wywołają objawy refluksu.

 3. Woda z sodą oczyszczoną – Roztwór sody oczyszczonej z wodą może szybko neutralizować kwas żołądkowy dzięki swoim właściwościom zasadowym. Jednakże, ponieważ może również wywołać wzdęcia i zwiększyć produkcję gazów, jej stosowanie powinno być sporadyczne i ostrożne. Wypijanie roztworu sody oczyszczonej może przynieść szybką ulgę w przypadku zgagi, ale nie jest zalecane jako regularne rozwiązanie ze względu na możliwość zakłócenia naturalnego poziomu pH żołądka i potencjalne skutki uboczne.

 4. Musztarda – Musztarda jest naturalnym źródłem winianu potasu, który może pomagać w neutralizowaniu kwasu żołądkowego. Jedna łyżeczka musztardy, spożywana podczas objawów refluksu, może przynieść ulgę w zgadze. Chociaż musztarda jest naturalnym rozwiązaniem, zawiera również ocet, który może być drażniący dla niektórych osób z wrażliwym przewodem pokarmowym, dlatego jej skuteczność i tolerancja mogą różnić się w zależności od indywidualnej reakcji.

 5. Siemię lniane – Siemię lniane jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz błonnik, które pomagają w stabilizacji poziomu kwasu żołądkowego i wspomagają zdrowie przewodu pokarmowego. Spożywanie mielonego siemienia lnianego może wspomagać ochronę błony śluzowej żołądka i przełyku, a także poprawiać trawienie. Siemię lniane można dodawać do płatków, smoothies lub jogurtu, co sprawia, że jest łatwe w integracji z codzienną dietą.

 6. Rumianek – Herbatka z rumianku jest znana ze swoich właściwości łagodzących i może pomóc w redukcji stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym spowodowanego przez refluks kwasu. Rumianek pomaga także w relaksacji mięśni dolnego zwieracza przełyku, co może zapobiegać zarzucaniu kwasu. Picie herbaty z rumianku przed snem może również pomóc w poprawie jakości snu i zmniejszeniu nocnych objawów refluksu.

 7. Lukrecja – Korzeń lukrecji jest używany w medycynie naturalnej do leczenia różnych dolegliwości żołądkowych, w tym refluksu żołądkowego. Lukrecja może pomóc w wzmocnieniu bariery błony śluzowej żołądka i przełyku, chroniąc przed agresywnym działaniem kwasu. Warto jednak pamiętać, że nadmierne spożycie lukrecji może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, takich jak wysokie ciśnienie krwi.

 8. Prawoślaz lekarski – Prawoślaz jest znany ze swoich właściwości otulających i łagodzących podrażnienia. Jego śluz pomaga chronić błonę śluzową przełyku przed kwasem żołądkowym, zapewniając tym samym ulgę w objawach refluksu. Herbatka z prawoślazu może być cennym dodatkiem do diety osób cierpiących na refluks.

 9. Wiąz – Kora wiązu zawiera śluz, który, podobnie jak prawoślaz, może otulać błonę śluzową żołądka i przełyku, chroniąc ją przed kwasem. Regularne spożywanie naparu z kory wiązu może pomagać w łagodzeniu objawów refluksu.

 10. Koper włoski – Koper włoski ma właściwości antyspazmatyczne, które mogą pomóc w relaksacji przewodu pokarmowego, co jest korzystne przy zaburzeniach takich jak refluks. Dodatkowo, koper włoski wspomaga trawienie, co może przyczyniać się do zmniejszenia częstości występowania refluksu. Można go spożywać w formie nasion, dodawać do potraw lub pić jako napar.

refluks_1

Jakie są przyczyny choroby refluksowej?

Choroba refluksowa przełyku (GERD) charakteryzuje się powrotem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie w klatce piersiowej i uczucie palenia w przełyku. Przyczyn tego stanu jest wiele, a ich zrozumienie jest kluczowe dla efektywnego zarządzania i leczenia tej choroby.

Przyczyny choroby refluksowej można podzielić na:

 1. Niedomaganie dolnego zwieracza przełyku: Główny mechanizm fizjologiczny refluksu, gdzie mięsień zamykający przełyk od strony żołądka nie funkcjonuje prawidłowo, umożliwiając cofanie się treści żołądkowej.

 2. Otyłość: Nadmierna masa ciała zwiększa ciśnienie wewnątrzbrzuszne, co może przyczyniać się do przepychania treści żołądkowej w górę do przełyku.

 3. Dieta i nawyki żywieniowe: Spożywanie tłustych potraw, pikantnych, kofeiny, alkoholu oraz palenie papierosów mogą zwiększać ryzyko wystąpienia refluksu przez relaksację dolnego zwieracza przełyku lub bezpośrednie drażnienie błony śluzowej przełyku.

 4. Styl życia: Jedzenie późno w nocy lub kładzenie się do łóżka bezpośrednio po posiłku zwiększa prawdopodobieństwo refluksu, gdyż grawitacja nie wspomaga utrzymania treści żołądkowej w żołądku, gdy osoba leży.

 5. Ciąża: Hormonalne zmiany w ciąży mogą osłabić dolny zwieracz przełyku, a rosnąca macica wywiera dodatkowe ciśnienie na żołądek, co może prowadzić do refluksu.

 6. Leki: Niektóre leki, w tym leki na astmę, antyhistaminowe, leki przeciwbólowe oraz niektóre leki na nadciśnienie mogą powodować relaksację dolnego zwieracza przełyku, co sprzyja refluksowi.

 

Rozumienie tych czynników jest kluczowe dla odpowiedniego leczenia i zapobiegania przewlekłym objawom refluksu żołądkowo-przełykowego, które mogą istotnie wpływać na jakość życia pacjenta.

Jakie są objawy występowania refluksu?

Objawy występowania refluksu żołądkowo-przełykowego są różnorodne i często wpływają na codzienne funkcjonowanie osób dotkniętych tą dolegliwością. Najczęściej spotykanymi symptomami są:

 1. Zgaga: Uczucie palenia za mostkiem, które często nasila się po jedzeniu lub w nocy.

 2. Regurgitacja: Nieprzyjemne odczucie cofania się kwaśnej lub gorzkiej treści z żołądka do ust.

 3. Dysfagia: Trudności w przełykaniu, które mogą odczuwać pacjenci jako uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku.

 4. Ból w klatce piersiowej: Często mylony z bólem serca, może być spowodowany zarzucaniem kwasu żołądkowego do przełyku.

 5. Objawy pozaprzełykowe: Kaszel, chrypka, ciągłe odkrztuszanie, a nawet astma, które mogą być spowodowane wpływem kwaśnej treści na górne drogi oddechowe.

 6. Zapalenie przełyku: Długotrwały refluks może prowadzić do stanu zapalnego ścian przełyku, co objawia się bólem i dyskomfortem.

 

Rozpoznanie i właściwe leczenie refluksu jest kluczowe, aby zapobiegać powikłaniom i poprawić jakość życia pacjenta. Domowe sposoby na refluks, takie jak zmiany w diecie czy stylu życia, mogą łagodzić objawy, ale w przypadku nasilonych lub przewlekłych symptomów konieczna może być konsultacja z lekarzem i zastosowanie odpowiednich leków.

refluks_2

Jakich pokarmów należy unikać przy refluksie?

Osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy powinny unikać pokarmów, które mogą nasilać objawy choroby refluksowej przełyku. Oto niektóre z nich:

 1. Pokarmy tłuste i smażone: Tłuste jedzenie może prowadzić do rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, co ułatwia cofanie treści żołądkowej.

 2. Czekolada: Zawiera składniki, które mogą relaksować dolny zwieracz przełyku, zwiększając ryzyko refluksu.

 3. Kofeina i napoje zawierające kofeinę: Takie jak kawa i niektóre herbaty, które mogą również rozluźniać dolny zwieracz przełyku i nasilać objawy refluksu.

 4. Alkohol: Rozluźnia dolny zwieracz przełyku i zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co może pogorszyć objawy.

 5. Ostre przyprawy: Mogą podrażniać już uszkodzoną błonę śluzową przełyku.

 6. Cytrusy i sok z cytrusów: Ich kwaśna treść może dodatkowo podrażniać błonę śluzową przełyku.

 7. Pomidory i produkty pomidorowe: Podobnie jak cytrusy, mogą nasilać objawy refluksu przez swoją kwasowość.

 8. Mięta: Może relaksować dolny zwieracz przełyku, co ułatwia cofanie treści żołądkowej.

 9. Cebula i czosnek: Mogą wywoływać objawy u niektórych osób, szczególnie gdy są spożywane surowe.

 10. Produkty zawierające dużą ilość cukru: Mogą prowadzić do nadmiernego wydzielania kwasu w żołądku.

Unikanie tych pokarmów może być ważnym elementem leczenia i łagodzenia objawów refluksu, pozwalając na poprawę jakości życia osób dotkniętych tą chorobą. Metody leczenia i odpowiednia dieta mogą znacząco wpływać na kontrolę nad refluksową chorobą przełyku.

refluks_3

Czego nie należy pić podczas refluksu?

Podczas występowania refluksu żołądkowo-przełykowego, istnieje kilka napojów, których należy unikać, aby nie nasilać objawów tej choroby. Do tych napojów należą:

 1. Kawa i czarna herbata: Zawierają kofeinę, która może relaksować dolny zwieracz przełyku, ułatwiając cofanie się kwasu żołądkowego.

 2. Alkohol: Rozluźnia dolny zwieracz przełyku i zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego, co może pogorszyć objawy refluksu.

 3. Napoje gazowane: Zwiększają ciśnienie w żołądku, co może prowadzić do zarzucania treści żołądkowej do przełyku.

 4. Soki cytrusowe: Jak sok pomarańczowy lub grejpfrutowy, ze względu na ich wysoką kwasowość, mogą dodatkowo drażnić błonę śluzową przełyku.

 5. Napoje zawierające dużo cukru: Mogą przyczyniać się do zwiększonego wydzielania kwasu żołądkowego, nasilając objawy.

Unikanie tych napojów może być jednym z kluczowych elementów w zarządzaniu objawami refluksu, obok stosowania domowych sposobów na łagodzenie zgagi i odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.