hupercyna A

Hupercyna A – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazanie i skutki uboczne

Hupercyna A to substancja, którą znaleźć można w ekstrakcie z widłaka goździstego huperzia serrata. Roślina ta porasta głównie obszary Chin i tam jest powszechnie pozyskiwana, szczególnie dla celów leczniczych w medycynie chińskiej. Obecnie w postaci standaryzowanego ekstraktu z widłaka goździstego zalecana jest na całym świecie osobom aktywnym intelektualnie i potrzebującym zachowania długotrwałej koncentracji. Pozytywny wpływ hupercyny odnotowują nie tylko osoby młode, ale także seniorzy, którzy nierzadko zmagają się ze schorzeniami o charakterze neurodegradacyjnym. Gdzie znaleźć ekstrakt z widłaka goździstego? Jak stosować, żeby zwiększyć efektywność swojego mózgu?

Hupercyna A jest alkaloidem o pochodzeniu roślinnym. To naturalny środek nootropowy, który wyizolowano z rośliny określanej jako widłak goździsty należącej do gatunku Huperzia serrata. Właściwości lecznicze tej rośliny odkryto i stosowano już w pradawnej medycynie chińskiej. Hupercyna wykazuje działanie prokognitywne, co oznacza, że wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze mózgu — pamięć, przyswajanie informacji, koncentracja.

Wrońce w Azji — swoim naturalnym środowisku — określane są jako Qian Ceng Ta. Porastają miejsca wilgotne, niewyeksponowane zanadto na słońce, znajdujące się zwykle na wysokości 900 – 3500 metrów ponad poziomem morza. Huperycyna A jest najbardziej rozpowszechniona w Chinach i to tam przeprowadzono najwięcej badań mających dowodzić jej właściwości lecznicze. Osoby praktykujące chińską medycynę naturalną stosowali hupercynę A przede wszystkim dla obniżenia gorączki, poprawy krążenia krwi, zmniejszenia opuchlizny oraz obrzęków.

Obecnie hupercyna A stosowana jest dla poprawy pracy mózgu. Zaobserwowano zdolność alkaloidu do przekraczania bariery krwi i mózgu i postrzega się go za jeden z silniejszych inhibitorów acetylocholinesterazy (AchE).

hupercyna A

Hupercyna – właściwości

Hupercyna A jako alkaloid należący do grupy związków pochodzenia roślinnego, pozyskiwana jest z ekstraktów widłaka goździstego Huperzia serrata. Medycyna chińska już dawno odkryła pozytywny wpływ tej substancji na funkcje ciała oraz mózgu. Obecnie jako substancja nootropowa hupercyna ceniona jest przede wszystkim ze względu na właściwości dotyczące pracy umysłu:

 • Lepsza pamięć. Problemy z pamięcią mogą mieć swoje źródło nie tylko w wieku, ale także w niehigienicznym stylu życia (za mało snu, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu). Stosowanie hupercyny A skutkuje poprawą pamięci, dzięki której przyswajanie i odtwarzanie informacji nie będzie stanowiło problemu.

 • Poprawa koncentracji. Skupienie i świadoma uwaga oraz nakierowanie jej na konkretny temat, zagadnienie lub myśl może przysparzać trudności osobom w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną zaburzeń koncentracji są stres, przemęczenie, niedożywienie oraz deficyty snu. Hupercyna A pomaga podnieść koncentrację, co skutkuje lepszymi efektami przy wykonywanych zadaniach.

 • Pobudzenie świadomego śnienia. Świadome śnienie (lucid dreaming) to zjawisko, w którym osoba śniąca ma świadomość tego, że śni. Zdaniem naukowców świadome śnienie pozwala lepiej poznać i zrozumieć własne zachowania oraz odczucia. Świadome śnienie może prowadzić także do rozwoju kreatywności.

 • Właściwości neuroprotekcyjne. Hupercyna A pomaga utrzymać funkcję neuronów w stanie optymalnym, także w sytuacji, gdy dochodzi do ich uszkodzenia. Uszkodzenie neuronów może wynikać ze stresu, stosowania używek lub być efektem wpływu innych toksyn.

 • Właściwości Hupercyny A są niezwykle istotne w zakresie profilaktyki chorób takich jak Alzheimer. Wczesne stosowanie kuracji z Hupercyną A i regularne poprawianie funkcji mózgu może spowolnić proces starzenia się mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegradacyjnych, które powodują otępienie i wpływają negatywnie na sprawność intelektualną pacjentów.

Hupercyna naturalna czy syntetyczna?

Ekstrakt z widłaka goździstego będący naturalnym źródłem hupercyny nie jest jedynym sposobem na pozyskanie tej substancji. Hupercynę można otrzymać również poprzez syntezę chemiczną. Preparaty z zawartością hupercyny syntetycznej można rozróżnić poprzez analizę koncentracji tej substancji. Produkty z syntetyczną hupercyną mogą posiadać stężenie alkaloidu większe niż 90%. Poza tym w ich składzie mogą znaleźć się także zanieczyszczenia chemiczne, które są efektem wykonanej syntezy.

Preparaty zawierające wyłącznie naturalny ekstrakt z widłaka goździstego huperzia serrata nie posiadają zanieczyszczeń syntetycznych. Zawsze będą więc lepszym wyborem — im czystszy skład, tym lepsza skuteczność i mniej szkodliwych oraz zbędnych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie (wyjątek stanowi celuloza mikrokrystaliczna, która występuje w większości obecnie dostępnych suplementów). Wybierając preparat z hupercyną A warto zawsze zwracać uwagę na dokładny skład – zdrowiej i rozsądniej jest unikać składników odzwierzęcych oraz stawiać na źródło naturalnej hupercyny.

hupercyna A

Hupercyna – zastosowanie

Hupercyna a 200 µg jest zalecana przede wszystkim osobom aktywnym intelektualnie – ale nie tylko. Jej zastosowanie może okazać się pomocne leczeniu demencji naczyniowej oraz choroby Alzheimera. Przeprowadzone dotąd próby kliniczne wykazały, że poprzez podawanie hupercyny, poprawiły się wyniki testów wykonywanych przez osoby badane. Hupercyna wpływa na zahamowanie procesów powodujących autodestrukcję neuronów.

Inne zastosowanie hupercyny dotyczy osób uprawiających regularnie sport. Acetylocholina poprawia pracę mięśni i może przyrzyniać się do lepszego kontrolowania tego, w jaki sposób pracują. Hupercyna staje się coraz powszechniej stosowana w preparatach przedtreningowych, jednak tak jak we wszystkich tego typu produktach, należy trzymać się zalecanego spożycia w ciągu dnia i nie przekraczać zalecanej porcji, ponieważ nie spowoduje to jeszcze lepszych wyników sportowych.

Mimo, że zalecaną porą przyjmowania hupercyny jest poranek, istnieją okoliczności, w których można sięgnąć po ten preparat tuż przed snem. Jedną z nich jest wspomaganie świadomego snu przez hupercynę oraz zwiększenie intensywności marzeń sennych.

Jak działa hupercyna i na co może pomóc?

Hupercyna może stanowić suplement diety, który uzupełni zrównoważony sposób żywienia. Przy zachowaniu odpowiedniego spożycia w ciągu dnia, huparcyna działa neuroprotekcyjnie. Pobudza też mózg do lepszego funkcjonowania, poprawia pamięć. Wynika to wprost z działania acetylocholiny, która jako neuroprzekaźnik wpływa na poprawę pamięc krótko- i długotrwałej. Wiąże się to także z lepszym kojarzeniem faktów i dłuższym skupieniem uwagi. Widłak goździsty, stanowiący źródło naturalnej hupercyny, działa profilaktycznie na choroby takie jak alzheimer.

Odnotowano także pozytywny wpływ acetycholiny na wytrzymałość organizmu oraz sprawność siłową. Związek ten zużywany jest w trakcie wysiłku fizycznego, dlatego powinien być dostarczany do organizmu razem z dietą. W wielu przypadkach jednak źle zbilansowana dieta nie pozwala dostarczać zalecanej porcji acetylocholiny. Tymczasem regularnie przyjmowany suplement diety zawierający acetylocholinę może przyczynić się do podejmowania dłuższych i bardziej efektywnych jednostek treningowych.

Hupercyna może pomóc w przypadku problemów takich jak:

 • zaburzenia koncentracji

 • problemy z pamięcią

 • obniżona zdolność uczenia się

 • trudność z przyswajaniem informacji

 • schorzenia neurologiczne

 • ryzyko wystąpienia Alzheimera

 • spadek efektywności przy treningach fizycznych

Jak stosować hupercynę – dawkowanie

Osobom zaczynającym swoją przygodę z huparcyną zaleca się rozpoczęcie kuracji od przyjmowania 200 mcg na dzień (hupercyna a 200 µg) . Najlepiej proponowaną dawkę włączyć do diety rano, ponieważ w ten sposób będzie można w pełni skorzystać z właściwości i działania, które hupercyna oferuje. Dawka 200 mcg powinna wystarczyć nawet do 12 godzin — w tym czasie zwykle można zauważyć zadowalające efekty związane z pracą mózgu.

Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie ekstraktu 1-procentowego z widłaka goździstego Huperzia serrata. W takiej sytuacji dzienna porcja powinna wynosić od 5 do 20 mg tej substancji.

Zdarzają się przypadki, w których dawka podstawowa (hupercyna a 200 µg) zwiększana jest do 400 mcg lub 800 mcg. Należy jednak pamiętać, że 800 mcg to maksymalna ilość dzienna bezpieczna do stosowania i nie zaleca się przekraczania zalecanej dziennej porcji. Najlepiej przyjmować huparcynę wprowadzając regularnie przerwy np. w weekendy lub na czas odpoczynku, kiedy nie ma potrzeby wywoływania wzmożonej wydolności mózgu.

hupercyna A

Hupercyna – przeciwwskazania

Stosowanie hupercyny A powinno być konsultowane z lekarzem. Zwłaszcza jeśli przyjmowane są także inne leki na stałe. Istnieją także konkretne przeciwwskazania do stosowania preparatów z hupercyną A. Dotyczą one osób takich jak:

– kobiety w ciąży i kobiety karmiące piersią. Nie zebrano odpowiedniej liczby badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania tej substancji w przypadku tej grupy.

– osoby z nadciśnieniem tętniczym lub innymi zaburzeniami działania układu sercowo-naczyniowego. Hupercyna A sprawia, że rytm serca zwalnia, a ciśnienie krwi podnosi się.

– osoby leczone preparatami z AchE. Hupercyna może powodować wzmożone działanie tych środków.

– osoby z alergiami i wrażliwym układem pokarmowym. Nie należy przyjmować preparatów z hipercyną w przypadku nadwrażliwości na tę lub inną substancję wymienioną w składzie konkretnego preparatu.

Nie zaleca się stosowania hupercyny A przewlekle, aby nie doprowadzić do tolerancji. Rekomendowanym sposobem dawkowania są cykle, w których na 5 dni przyjmowania preparatu przypadają dwa dni odstawienia lub na 2 tygodnie przyjmowania przypada 1 tydzień odstawienia. Nie należy przekraczać zalecanej porcji dziennej, warto również pamiętać, że preparaty z hupercyną nigdy nie mogą być traktowane jako substytut zróżnicowanej diety.

Hupercyna – skutki uboczne i działania niepożądane

Hupercyna A określana jest jako bezpieczny alkaloid, który u osób bez wyraźnych przeciwwskazań nie powinny wywoływać niepożądanych efektów ubocznych. W nielicznych przypadkach odnotowano negatywne skutki stosowania, takie jak: nudności, zwolnienie pracy serca, zaburzenia w obrębie widzenia, zwiększenie ciśnienia krwi, większa potliwość. Objawy te jednak ustąpiły w niedługim czasie po odstawieniu hupercyny.

Nie należy doprowadzać do nadmiernego dawkowania acetylocholiny, ponieważ to stosowanie dawek większych niż zalecane wywołuje nieprzyjemne objawy. Szczególną ostrożność warto zachować przy stosowaniu hupercyny A dawkowanej w mikrogramach.

Dlaczego warto stosować hupercynę ?

Hupercyna A w postaci standaryzowanego ekstraktu z widłaka goździstego może stanowić uzupełnienie dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz zdrowego trybu życia. Wybierając produkt, który nie zawiera żadnych sztucznych dodatków technologicznych, można liczyć na pełne bezpieczeństwo oraz zadowalające efekty.

Hupercyna stanowi produkt odpowiedni dla osób, które pragną poprawić swoje funkcje poznawcze — lepiej zapamiętywać, szybciej się uczyć, poprawić koncentrację. To także doskonały sposób na ochronę przed rozwojem chorób takich jak alzheimer. Hupercyna to naturalne źródło substancji nootropowych zalecanych w celu poprawy aktywności i sprawności intelektualnej. Jej suplementacja polecana jest osobom w każdym wieku — zarówno w celach poprawy efektywności pracy mózgu, jak i dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia zaburzeń w tym zakresie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolendra to orientalna przyprawa o charakterystycznym smaku i zapachu, co jednak ważniejsze, jest to nieprzebrane źródło witamin i antyoksydantów, które mogą być wsparciem Twojego zdrowia.
Pięciornik gęsi to naturalny sposób na usprawnienie pracy układu trawiennego oraz ograniczenie drobnych krwawień, zobacz, co jeszcze ma dla Ciebie ta niepozorna roślinka.
Barwinek pospolity to zioło o szerokich właściwościach prozdrowotnych i dekoracyjnych. Barwinek powinien być stosowany pod kontrolą specjalisty.
Griffonia simplicifolia wspiera walkę z zaburzeniami snu oraz pogorszeniem nastroju. Wspomaga także redukcję z nadmiernymi kilogramami. Poznaj jej cenne właściwości.
Nagietek lekarski: co wyróżnia tę popularną roślinę? Zobacz jak jej niezwykłe właściwości mogą pomóc twojej skórze!