zatkany_000

Jak szybko odblokować zatkany nos? – Domowe sposoby

Zatkany nos to nie tylko uciążliwy objaw przeziębienia czy alergii, ale także stan, który może znacząco wpływać na jakość życia, zaburzając sen, apetyt oraz ogólne samopoczucie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, aby zaradzić temu problemowi, począwszy od domowych metod leczenia, aż po profesjonalne konsultacje medyczne.

W niniejszym artykule przedstawiamy różnorodne, sprawdzone metody na odetkanie zatkanego nosa. Od inhalacji z olejkami eterycznymi, przez płukanie nosa, po zastosowanie ciepłych okładów – każda z tych technik może przynieść ulgę w zależności od indywidualnych potrzeb i specyfiki dolegliwości. Poruszymy także temat mniej znanych, lecz równie efektywnych metod, takich jak ćwiczenia oddechowe czy dietetyczne zmiany.

Jednakże, choć domowe sposoby leczenia są często skuteczne, nie powinny one zastąpić profesjonalnej diagnozy. Zatkany nos może być bowiem sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na bardziej złożone problemy zdrowotne. Dlatego też, równolegle do stosowania metod domowych, istotne jest zbadanie przyczyn problemu. Czasami konieczna może być konsultacja z lekarzem, aby upewnić się, że za objawami nie kryją się poważniejsze schorzenia takie jak infekcje, alergie, czy polipy nosa.

Podjęcie odpowiednich kroków w celu diagnozy i leczenia, połączone z korzystaniem z domowych metod, umożliwi nie tylko szybsze odzyskanie komfortu oddychania, ale również może zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który pomoże Ci efektywnie i bezpiecznie odetkać nos, zachowując przy tym pełnię zdrowia.

Inhalacje z olejkami eterycznymi

Inhalacje z olejkami eterycznymi to sprawdzony domowy sposób na szybkie odetkanie nosa. Olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, miętowy czy lawendowy, zawierają związki, które pomagają zwalczać zatory nosowe poprzez ich rozluźnienie i działanie antyseptyczne.

Aby przeprowadzić inhalację, potrzebujesz gorącej wody oraz wybranego olejku eterycznego. Nalej gorącej wody do miski i dodaj kilka kropli olejku. Następnie przykryj głowę ręcznikiem, tworząc swoisty „namiot”, i głęboko wdychaj parę przez nos przez około 5-10 minut. Pamiętaj, aby zachować ostrożność, aby nie poparzyć się parą. Proces ten możesz powtarzać kilka razy dziennie, szczególnie przed snem, aby ulżyć sobie w oddychaniu podczas snu.

Ten sposób jest nie tylko efektywny, ale również przyjemny dzięki aromaterapeutycznym właściwościom olejków, które mogą również przynieść ulgę w stresie i poprawić ogólny stan relaksacji.

Inhalacje z solą fizjologiczną

Inhalacje z solą fizjologiczną to prosty i bezpieczny sposób na odblokowanie zatkanych dróg nosowych. Sól fizjologiczna, znana także jako roztwór soli kuchennej, pomaga nawilżyć błonę śluzową nosa i ułatwia usunięcie zalegającej wydzieliny.

Aby wykonać inhalacje z solą fizjologiczną, potrzebujesz nebulizatora lub inhalatora parowego, który można łatwo zakupić w aptece. Jeśli nie posiadasz tego typu urządzenia, możesz także użyć głębokiego naczynia z gorącą wodą. Dodaj do wody łyżeczkę soli kuchennej na litr wody i dokładnie wymieszaj. Następnie, podobnie jak w przypadku olejków eterycznych, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez nos. Inhalacje z solą fizjologiczną możesz przeprowadzać 2-3 razy dziennie, a zwłaszcza wtedy, gdy odczuwasz szczególne problemy z oddychaniem przez nos.

Ten sposób jest szczególnie polecany dla osób, które wolą naturalne i łagodne metody leczenia, a także dla dzieci i osób z wrażliwym układem oddechowym, ponieważ jest delikatny i wolny od potencjalnych alergenów znajdujących się w niektórych olejkach eterycznych.

Płukanie nosa

Płukanie nosa to skuteczna metoda na oczyszczenie zatok i drobnych dróg nosowych, co może pomóc w szybkim odetkaniu zatkanych nosów. Procedura ta polega na przepłukiwaniu wnętrza nosa roztworem soli fizjologicznej lub specjalnie przygotowanym roztworem solnym, co wspomaga usuwanie wydzieliny, alergenów i zanieczyszczeń.

Aby przeprowadzić płukanie nosa, potrzebujesz irygatora do nosa, który może być butelką z miękkim końcem, neti pot (tradycyjny pojemnik stosowany w praktykach ajurwedyjskich) lub specjalnej strzykawki bez igły. Roztwór do płukania przygotowuje się, rozpuszczając ćwierć do pół łyżeczki soli niejodowanej w litrze przegotowanej i ostudzonej wody. Upewnij się, że sól jest całkowicie rozpuszczona. Następnie, pochyl się nad zlewem, obróć głowę na bok i delikatnie wlej roztwór do górnego nozdrza. Pozwól roztworowi swobodnie wypłynąć z drugiego nozdrza, co może również wymagać otwarcia ust, aby ułatwić przepływ.

Płukanie nosa jest szczególnie polecane przy alergiach i przeziębieniach, ponieważ może znacząco zmniejszyć objawy zatkania nosa i ułatwić oddychanie. Zaleca się, aby procedurę przeprowadzać raz lub dwa razy dziennie, zwłaszcza w okresach zwiększonego ryzyka infekcji lub w sezonie alergicznym.

 

Masowanie okolic nosa i zatok

Masowanie okolic nosa i zatok to łatwa i szybka metoda na złagodzenie objawów zatkania nosa, zwłaszcza gdy jest spowodowane napięciem w zatokach lub nagromadzeniem śluzu. Ta technika pomaga poprawić krążenie w tkankach wokół nosa i zatok, co może przyczynić się do lepszego drenażu zalegającej wydzieliny.

Aby wykonać masaż, umyj ręce i usiądź w wygodnej pozycji. Następnie, używając opuszków palców, delikatnie masuj okolice mostka nosowego, skroni oraz obszar pod oczami i nad brwiami. Ruchy powinny być okrężne i wykonywane z lekkim naciskiem. Skoncentruj się na punktach, które wydają się być szczególnie zablokowane lub bolesne.

Rozpocznij masaż od środka twarzy i stopniowo przesuwaj się na zewnątrz, w kierunku uszu. Masaż można również rozszerzyć na obszar szyi i górnej części pleców, aby zwiększyć ogólną efektywność drenażu zatok. Zaleca się masować te obszary przez kilka minut, powtarzając sekwencję kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy odczuwasz dyskomfort związany z zatkanymi zatokami.

Masaż ten jest szczególnie korzystny, gdy jest połączony z innymi domowymi sposobami leczenia, takimi jak inhalacje czy płukanie nosa, ponieważ może potęgować ich działanie, przynosząc szybszą ulgę.

 

Ostre przyprawy

Ostre przyprawy, takie jak pieprz cayenne, chrzan, imbir czy curry, mogą być naturalnym sposobem na szybkie odblokowanie zatkanego nosa. Zawierają one substancje, które stymulują przepływ krwi do błon śluzowych nosa, co przyczynia się do ich rozgrzania i tym samym może pomóc w rozrzedzeniu i usunięciu zalegającej wydzieliny.

Aby wykorzystać ostre przyprawy do odetkania nosa, możesz dodać je do swoich posiłków. Na przykład, dodanie pieprzu cayenne do zupy lub posypanie nim gotowego dania może nie tylko wzbogacić smak potrawy, ale również przynieść ulgę w oddychaniu. Inna metoda to przygotowanie naparu z imbiru. Starty korzeń imbiru zalej gorącą wodą, pozostaw na kilka minut, a następnie powoli pij, wdychając przy tym parę.

Spożywanie ostrych przypraw powoduje często chwilowe uczucie pieczenia w nosie i łzawienie, co jest znakiem, że przyprawy działają – stymulując błonę śluzową, co może prowadzić do chwilowego zwiększenia produkcji śluzu, a tym samym ułatwiać jego usunięcie. Ten sposób jest szczególnie skuteczny, gdy zatkanie nosa jest wynikiem przeziębienia czy alergii. Regularne włączanie ostrych przypraw do diety może także pomóc w dłuższej perspektywie w utrzymaniu drożności dróg oddechowych.

Picie dużej ilości płynów

Picie dużej ilości płynów jest fundamentalnym sposobem na wspieranie zdrowia układu oddechowego, zwłaszcza gdy borykasz się z zatkanym nosem. Nawodnienie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej konsystencji śluzu, co ułatwia jego przepływ i eliminację z organizmu, zmniejszając zatory w nosie i zatokach.

Aby skutecznie wykorzystać tę metodę, staraj się pić co najmniej 8-10 szklanek wody dziennie. Oprócz wody, dobre efekty przynosi także picie ciepłych napojów, takich jak herbaty ziołowe, buliony czy ciepła woda z cytryną. Ciepłe płyny mogą dodatkowo pomóc w rozluźnieniu zalegającego śluzu w zatokach i ułatwić jego odprowadzenie.

Ponadto, unikanie napojów, które mogą prowadzić do odwodnienia, jak kawa, czarna herbata czy alkohol, również jest ważne w procesie leczenia zatkanego nosa. Zamiast tego, warto postawić na napoje wzmacniające nawilnienie, które mogą również dostarczać witamin i minerałów wspierających odporność, takie jak świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne.

Regularne dbanie o odpowiednie nawodnienie jest kluczowe nie tylko dla zdrowia układu oddechowego, ale także ogólnego stanu organizmu, wspierając jego zdolności do walki z infekcjami i utrzymania optymalnej funkcji wszystkich systemów ciała.

Nacieranie klatki piersiowej

Nacieranie klatki piersiowej specjalnymi maściami lub balsamami to popularna metoda na ulgę w przypadku zatkanego nosa i problemów z oddychaniem. Maści te zazwyczaj zawierają substancje takie jak mentol, kamfora, czy eukaliptus, które pomagają otworzyć drogi oddechowe i łagodzić objawy zatorów.

Aby skorzystać z tej metody, należy nałożyć niewielką ilość maści na klatkę piersiową oraz, w zależności od potrzeb, na plecy i gardło. Następnie delikatnie, ale dokładnie, wmasuj balsam w skórę. Ciepło ciała pomoże w uwalnianiu aktywnych składników, a głębokie wdychanie oparów może przynieść natychmiastową ulgę.

Nacieranie powinno być wykonane, szczególnie przed snem, aby umożliwić spokojny nocny odpoczynek bez problemów z oddychaniem. Ponadto, dla osób z wrażliwą skórą lub małych dzieci, ważne jest, aby przed użyciem sprawdzić, czy maść nie wywoła reakcji alergicznej. Test można przeprowadzić, aplikując niewielką ilość produktu na mniejszy obszar skóry.

Ten sposób jest często stosowany zarówno przez dorosłych, jak i w bezpiecznej formie, przez rodziców dla dzieci, jako szybka pomoc w przypadku zatkanego nosa i kłopotów z zatokami, szczególnie w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje górnych dróg oddechowych.

Ciepłe okłady na nos i czoło

Ciepłe okłady na nos i czoło to prosta i skuteczna metoda na złagodzenie objawów zatkania nosa. Ciepło pomaga rozluźnić błonę śluzową, co ułatwia odpływ zalegającej wydzieliny i zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Aby przeprowadzić tę procedurę, potrzebujesz czystej szmatki lub ręcznika, który zanurzysz w ciepłej wodzie. Wyciśnij nadmiar wody, aby uniknąć kapania, a następnie połóż ciepły kompres na nos i czoło. Pozostaw go na około 10-15 minut, aż do ostygnięcia. Procedurę tę możesz powtarzać kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy odczuwasz zwiększone zatory lub ból w okolicach zatok.

Ciepłe okłady są szczególnie polecane w przypadku zatokowych bólów głowy oraz dla osób, które preferują nieinwazyjne i bezpieczne metody łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Jest to również doskonała metoda dla dzieci i osób starszych, ponieważ nie wymaga stosowania leków, a jedynie wykorzystuje terapeutyczne właściwości ciepła.

Korzystanie z ciepłych okładów może być również uzupełnieniem innych domowych metod leczenia, takich jak płukanie nosa czy inhalacje, co może przyczynić się do szybszej ulgi i powrotu do zdrowia.

Ciepły prysznic

Ciepły prysznic może być nie tylko relaksujący, ale również efektywny w zwalczaniu zatkanego nosa. Para wodna, która powstaje podczas kąpieli, pomaga nawilżyć i otworzyć zablokowane drogi oddechowe, co ułatwia oddychanie.

Aby maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z ciepłego prysznica, zaleca się pozostanie pod strumieniem ciepłej wody przez co najmniej 10-15 minut. Wdychanie pary wodnej może pomóc rozrzedzić i usunąć śluz zatruwający nos i zatoki. Dodatkowo, ciepło i wilgoć wspomagają rozluźnienie mięśni, co może przynieść ulgę w bólach głowy i napięciach związanych z zatokami.

Dla dodatkowego efektu, niektórzy ludzie wolą umieścić kilka kropli olejku eukaliptusowego lub mentolu w rogu kabiny prysznicowej, zanim zaczną kąpiel. Emanujące z nich opary mogą dodatkowo zintensyfikować uczucie oczyszczenia dróg oddechowych.

Ponieważ ciepły prysznic jest łagodnym i naturalnym sposobem na złagodzenie objawów przeziębienia i alergii, jest szczególnie odpowiedni dla osób w każdym wieku, włączając dzieci i osoby starsze. To dobry sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia, szczególnie w okresach, kiedy problemy z zatokami i nosowymi drogami oddechowymi są nasilone.

Leżenie w pozycji z uniesioną głową

Leżenie w pozycji z uniesioną głową to prosta, ale skuteczna metoda, która może przynieść ulgę osobom z zatkanym nosem, szczególnie podczas snu. Pozycja ta pomaga w naturalnym drenażu śluzu, co może zmniejszyć ciśnienie w zatokach i ułatwić oddychanie.

Aby prawidłowo przyjąć tę pozycję, użyj dodatkowej poduszki lub dwóch, aby delikatnie podnieść głowę i górną część tułowia podczas leżenia na plecach. Warto zadbać o to, aby poduszki były stabilne i umożliwiały utrzymanie szyi w komfortowej pozycji, bez nadmiernego zginania. Alternatywnie, można użyć specjalnie zaprojektowanego podkładu pod materac, który podniesie cały górny koniec łóżka.

Ta pozycja jest szczególnie zalecana na noc, ponieważ grawitacja wspomaga naturalny odpływ śluzu, co może być utrudnione, gdy leży się płasko. Pomaga to nie tylko w poprawie oddychania, ale również w zapewnieniu bardziej spokojnego snu.

Osoby cierpiące na chroniczne problemy z zatokami, alergie czy częste infekcje górnych dróg oddechowych mogą znaleźć, że taka modyfikacja pozycji snu przynosi znaczną ulgę i jest łatwa do wprowadzenia jako codzienna praktyka.

Syrop z cebuli

Syrop z cebuli to tradycyjny domowy środek, który od dawna jest stosowany do łagodzenia objawów związanych z przeziębieniami, w tym z zatkanym nosem. Cebula zawiera związki siarki oraz inne składniki, które mają właściwości antybakteryjne i mogą pomóc w rozrzedzaniu śluzu, co ułatwia jego odprowadzanie.

Aby przygotować syrop z cebuli, potrzebujesz kilku prostych składników:

 • 1 duża cebula
 • 2-3 łyżki miodu lub cukru (miód ma dodatkowe właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne)

Sposób przygotowania:

 1. Cebulę obierz i drobno posiekaj lub zetrzyj na tarce.
 2. Umieść posiekaną cebulę w misce i zasyp miodem lub cukrem.
 3. Odstaw mieszankę na kilka godzin (lub na noc), aby cebula puściła sok.
 4. Po tym czasie, sok, który się wydzieli, jest syropem. Przecedź mieszankę, aby oddzielić płyn od reszty cebuli.
 5. Przechowuj syrop w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce.

Syrop z cebuli można spożywać kilka razy dziennie po łyżeczce, zwłaszcza kiedy odczuwasz dyskomfort związany z zatkanym nosem lub innymi objawami przeziębienia. Pomimo swojej specyficznej ostrości, syrop jest zaskakująco łagodny i często dobrze tolerowany nawet przez dzieci.

Ten naturalny środek jest ceniony nie tylko za swoje właściwości wspomagające leczenie przeziębienia, ale również za prostotę przygotowania i dostępność składników.

Ćwiczenia oddechowe, np. technika oddechu przerywanego

Ćwiczenia oddechowe, takie jak technika oddechu przerywanego, mogą być wyjątkowo pomocne w łagodzeniu zatkania nosa i poprawie ogólnej funkcji oddechowej. Technika ta, znana również jako „breath holding” lub „przerywany oddech”, polega na kontrolowanym zatrzymywaniu oddechu po wdechu, co może pomóc w odblokowaniu nosa i zwiększeniu pojemności płuc.

Jak wykonać technikę oddechu przerywanego:

 1. Usiądź lub stań w wygodnej pozycji, utrzymując plecy prosto.
 2. Weź głęboki oddech nosem, wypełniając płuca powietrzem.
 3. Delikatnie zaciśnij nos palcami, aby zapobiec przepływowi powietrza i zatrzymaj oddech na tyle długo, na ile to możliwe bez uczucia dyskomfortu.
 4. Kiedy już poczujesz potrzebę oddychania, uwolnij nos i powoli oddychaj przez nos, starając się nie otwierać ust.
 5. Powtórz ćwiczenie kilka razy, robiąc między próbami krótkie przerwy na normalne oddychanie.

Ćwiczenie to może być szczególnie skuteczne, gdy nos jest zatkany, ponieważ zatrzymywanie oddechu zwiększa poziom dwutlenku węgla w organizmie, co może prowadzić do rozszerzenia dróg oddechowych. Dodatkowo, regularne praktykowanie technik oddechowych może poprawić ogólną wydolność oddechową i zwiększyć odporność na infekcje dróg oddechowych.

Technika oddechu przerywanego jest zalecana zarówno dla osób zdrowych, jak i tych cierpiących na chroniczne problemy z zatokami czy alergie, jednak zawsze warto konsultować tego typu praktyki z lekarzem, zwłaszcza w przypadku istniejących problemów zdrowotnych lub chorób płuc.

zatkany_002

O czym świadczy katar i zatkany nos?

Katar i zatkany nos są często spotykanymi objawami, które mogą sygnalizować różne stany zdrowotne, zarówno mniej poważne, jak i wymagające uwagi medycznej. Poniżej przedstawiam przyczyny, które mogą prowadzić do wystąpienia tych objawów:

 1. Infekcje wirusowe – Najczęstszą przyczyną kataru i zatkanego nosa są infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy grypa. Wirusy te atakują błonę śluzową nosa, powodując jej zapalenie i zwiększoną produkcję śluzu.

 2. Alergie – Alergie, takie jak katar sienny czy alergia na kurz, również mogą powodować katar i zatkany nos. W odpowiedzi na alergen, organizm uwalnia histaminę, co prowadzi do zapalenia i obrzęku błony śluzowej nosa, a także do nadmiernej produkcji śluzu.

 3. Zmiany w warunkach atmosferycznych – Nagłe zmiany pogody lub wilgotności mogą również wpływać na stan błony śluzowej nosa, powodując jej przekrwienie i uczucie zatkania.

 4. Zanieczyszczenie powietrza i dym tytoniowy – Długotrwałe wystawienie na zanieczyszczone powietrze lub dym tytoniowy może drażnić drogi oddechowe, co również może skutkować katar i zatkaniem nosa.

 5. Polipy nosa – To niezłośliwe guzki wewnątrz nosa, które mogą blokować przepływ powietrza, prowadząc do trudności w oddychaniu przez nos.

 6. Zaburzenia hormonalne – Niektóre stany, takie jak ciąża, mogą powodować hormonalne zmiany w organizmie, które z kolei wpływają na błonę śluzową nosa, powodując jej obrzęk.

 7. Używanie kropli do nosa – Długotrwałe stosowanie niektórych kropli do nosa może prowadzić do reakcji zwrotnej, znanej jako efekt odbicia, w której objawy zatkania nosa nasilają się po zaprzestaniu stosowania leku.

Rozpoznanie dokładnej przyczyny kataru i zatkanego nosa jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Jeśli objawy są ciężkie, długotrwałe lub towarzyszy im gorączka, ból głowy, ból ucha lub inny niepokojący symptom, zaleca się konsultację z lekarzem w celu uzyskania odpowiedniego diagnozowania i leczenia.

zatkany_003

Kiedy nie ignorować kataru i zatkanego nosa?

Chociaż katar i zatkany nos są często łagodnymi dolegliwościami, które można skutecznie leczyć domowymi metodami, istnieją sytuacje, gdy nie należy ich ignorować i wymagają one konsultacji lekarskiej. Oto niektóre znaki i sytuacje, które powinny nas skłonić do bardziej szczegółowego zbadania przyczyn tych objawów:

 1. Długotrwałe objawy – Jeśli katar lub zatkanie nosa trwa dłużej niż 10 dni bez znaczącej poprawy, może to być sygnał, że przyczyna jest poważniejsza, np. infekcja bakteryjna czy przewlekłe zapalenie zatok.

 2. Intensywne objawy – Bardzo silny katar, który utrudnia oddychanie, mówienie lub jedzenie, wymaga uwagi medycznej, szczególnie jeśli jest połączony z wyraźnym bólem twarzy lub zatok.

 3. Podejrzenie alergii – Jeśli katar jest sezonowy lub występuje w odpowiedzi na specyficzne czynniki środowiskowe, może to wskazywać na alergie. Diagnoza i leczenie alergii wymagają specjalistycznego podejścia.

 4. Objawy towarzyszące – Towarzysząca gorączka, ból ucha, ból zębów, żółta lub zielona wydzielina z nosa, czy trudności w oddychaniu mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub inną poważniejszą chorobę.

 5. Wpływ na codzienne funkcjonowanie – Jeśli objawy utrudniają normalne funkcjonowanie, takie jak sen, praca, czy nauka, warto zasięgnąć porady lekarskiej.

 6. U osób z istniejącymi warunkami zdrowotnymi – Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak astma, przewlekłe zapalenie zatok, czy choroby autoimmunologiczne, powinny szczególnie uważać na objawy kataru i zatkania nosa, ponieważ mogą one wpływać na ogólny stan zdrowia lub wskazywać na zaostrzenie podstawowej choroby.

 

W każdym z tych przypadków, właściwa diagnoza i profesjonalne leczenie są kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej opieki i uniknięcia komplikacji. Konsultacja z lekarzem pozwoli na określenie przyczyny problemów i dobór odpowiednich metod leczenia, które mogą obejmować zarówno farmakoterapię, jak i zalecenia dotyczące zmiany stylu życia czy diety.

zatkany_001

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Maślan sodu to substancja ciesząca się rosnącą popularnością wśród osób, które borykają się z nadmiernymi kilogramami. Dowiedz się więcej na temat jego o suplementacji.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.