tasznik pospolity

Tasznik pospolity – Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Tasznik pospolity (capsella bursa pastoris l) z rodziny kapustowatych przez wielu traktowany jako uporczywy i pospolity chwast, to roślina jadalna, która ma właściwości lecznicze. Pomaga na popularne schorzenia i od lat jest też na nie stosowana. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach może Ci się przydać i jak ją stosować, by maksymalnie wykorzystać jej właściwości. Tasznik pospolity pochodzi prawdopodobnie z regionu śródziemnomorskiego, ale dziś obecny jest praktycznie na całym świecie. Jest niezwykle pomocny, a jego dostępność z pewnością przemawia na jego korzyść.

Tasznik pospolity (bursa pastoris l) to znana roślina lecznicza z rodziny kapustowatych. Ze względu na powszechność występowania określana jest często mianem chwastu. To jednak dość niesprawiedliwe, ponieważ stosowanie tasznika pospolitego niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych.

Jego pierwotnym miejscem występowania były rejony Morza Śródziemnego, ale dziś można spotkać go praktycznie wszędzie. Jego nasiona zostały odkryte na ternie Turcji, na jednym ze stanowisk archeologicznych, co dowodzi długiej historii tasznika. O jego właściwościach rozkurczowych i przeciwkrwotocznych pisał również Hipokrates. Jak widać, lecznicze właściwości ziela tasznika znane są od tysiącleci. Kwitnie bardzo szybko, a jego owoce mają charakterystyczny kształt serc. Nie da się go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną.

Tasznik pospolity (bursa pastoris) bywa również nazywany tobołkiem pastuszym lub gryczką. Korzeń tasznika jest palowy, często rozwidla się w górnej części. Osiąga 30 cm długości. Łodyga tasznika pospolitego jest pojedyncza i owłosiona. Dorasta do 20 – 40 cm wysokości. Przy sprzyjających warunkach maksymalnie dorasta do wysokości 60 cm. U nasady łodyga pokryta jest małymi i ząbkowanymi liśćmi, a na szczycie ma białe lub jasnoróżowe drobne kwiaty, które zebrane są w grona. Ziele tasznika pospolitego okres kwitnienia ma od kwietnia do listopada. Po przekwitnięciu pojawiają się bardzo charakterystyczne owoce w kształcie serca. Zawierają w sobie od 10 do 20 nasion. Ta roślina jednoroczna owocuje od wiosny do późnej jesieni, nawet kilka razy w ciągu jednego roku.

tasznik pospolity

Gdzie występuje tasznik pospolity

Tasznik pospolity (bursa pastoris) obecnie rośnie już na całym świecie – stał się więc rośliną kosmopolityczną. Można go spotkać na polach, pastwiskach i ugorach. Ziele powszechnie występuje na ogródkach działkowych, głównie warzywnych. Praktycznie nie ma dla niego miejsc niedostępnych, dlatego można go znaleźć również przy drogach, na rumowiskach, czy w kamieniołomach.

Jest żywicielem pośrednim dla wielu pasożytów, głównie są to grzyby. Przez to, że rośnie w pobliżu upraw, powoduje, że pasożyty te przenoszą się na uprawy i niszczą plony. To jeden z głównych powodów, dla których nazywany jest chwastem. I niestety, ale jego właściwości lecznicze nie są w stanie poprawić tej złej opinii.

Tasznik pospolity – właściwości

Tasznik pospolity (bursa pastoris) ma liczne właściwości lecznicze, które wynikają z zawartych w nim substancji. Ma działanie przeciwkrwotoczne i antyoksydacyjne. Wpływa na krzepliwość krwi, hamuje krwawienia i poprawia szczelność naczyń krwionośnych. Z tego względu zaleca się go kobietom, które skarżą się na obfite krwawienia menstruacyjne lub plamienia w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Obniża też ciśnienie krwi, rozszerza naczynia krwionośne i pobudza pracę serca.

Ziele tasznika pospolitego ma działanie skurczowe. Oznacza to, że kobiety w ciąży powinny go unikać. Świetnie natomiast sprawdzi się podczas porodu i połogu. Pomaga w obkurczaniu macicy, a dzięki temu kobieta może szybciej wrócić do sylwetki sprzed ciąży.

Okłady z ziela tasznika pospolitego mają działanie odkażające i ściągające. Przyspieszają gojenie ran, oparzeń i owrzodzeń.

Badania wykazały, że tasznik pospolity (bursa pastoris) ma też działanie moczopędne. Można go stosować w przypadku stanu zapalnego układu moczowego i gruczołu krokowego. Stymuluje też produkcję żółci, co powoduje, że ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Pomaga zapobiegać biegunkom i nerwicy żołądka. Działa rozluźniająco na żołądek i jelita.

Tasznik pospolity – zastosowanie

Właściwości lecznicze ziela tasznika pospolitego sprawiają, że znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Przede wszystkim stosowany jest przy obfitych krwawieniach i krwotokach, nie tylko związanych z menstruacją, ale również wynikających z ran i urazów:

  • krwawienie z ran;

  • krwawienie z nosa;

  • krwawienie z układu pokarmowego;

  • menstruacja.

Tasznik pospolity wykorzystywany jest jako wsparcie w leczeniu hemoroidów i zapalenia żył. Sprawdza się przy różnorodnych ranach skórnych, jak: odleżyny, owrzodzenia, oparzenia, otarcia.

Znane też jest zastosowanie chwastu tasznika w przypadku schorzeń związanych z układem moczowym. Działa moczopędnie, pomaga w stanach zapalnych pęcherza moczowego, dróg moczowych i gruczołu krokowego.

Od lat docenia się również jego pozytywny wpływ na układ krwionośny. Uszczelnia naczynia włosowate, rozszerza naczynia krwionośne, usprawnia pracę serca, zapobiega wylewom podskórnym i pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi.

Ponadto może być stosowany w przypadku:

  • trądziku różowatego;

  • biegunki;

  • bólu różnego pochodzenia;

  • kaszlu;

  • reumatyzmu;

  • na wrzody żołądka.

tasznik pospolity

Jak działa tasznik pospolity i na co pomaga?

Działanie tasznika pospolitego odbywa się głównie poprzez substancje odżywcze i o działaniu prozdrowotnym, które się w nim znajdują. Ziele tasznika pospolitego (herba bursae pastoris) jest bogatym źródłem witamin i antyoksydantów. Dzięki temu spowalnia procesy starzenia i wspomaga pracę wielu narządów. Działanie antyoksydacyjne pomaga też w zapobieganiu licznym stanom zapalnym oraz w zwalczaniu tych, które już się pojawiły.

Ziele tasznika pospolitego ma działanie odkażające i ściągające, co powoduje, że świetnie sprawdza się jako kompres lub okład na rany o różnorodnym pochodzeniu i nasileniu. Hamuje krwawienie, oczyszcza i przyspiesza gojenie ran.

Ziele tasznika zawiera duże zawartości witaminy A, K i C powodują, że poprawia krzepliwość krwi, wspiera w czasie infekcji i podnosi odporność organizmu. Działanie przeciwutleniające pochodzi z obecnych w nim flawonoidów, a za uszczelnianie naczyń krwionośnych odpowiada obecna w taszniku rutyna.

Dlaczego warto stosować tasznik pospolity?

Tasznik pospolity to naturalne i szeroko występujące ziele oraz roślina jadalna. Warto więc go stosować ponieważ pozbawiony jest wszelkich syntetycznych i sztucznych substancji. Właściwości zdrowotne tasznika pospolitego płyną prosto z natury, a więc jest to jeden z lepszych sposobów na poprawienie swojego zdrowia. Jest bogaty w liczne substancje odżywcze i o pozytywnym wpływie na organizm człowieka. To właśnie dzięki niemu można w naturalny sposób odzyskać zdrowie, wyleczyć rany i usprawnić pracę układu krwionośnego oraz układu moczowego. Ma też bardzo dobry wpływ na układ pokarmowy. Rozluźnia żołądek, pomaga walczyć z nerwicą żołądka, rozluźnia jelita i usprawnia ich pracę. Jest też żółciopędny, co powoduje, że usprawnia procesy trawienia. Jest to również roślina miododajna i roślina olejodajna.

Jak stosować tasznik pospolity – dawkowanie

Tasznik pospolity może być przyjmowany pod wieloma różnorodnymi postaciami. W związku z tym zróżnicowane są też sposoby jego dawkowania.

Napar z tasznika pospolitego powinno się spożywać 2 – 3 razy dziennie. Może on też być zakraplany do krwawiącego nosa lub stosowany do przemywania ran. Napar przygotowuje się poprzez zalanie 1 – 2 łyżeczek tasznika pospolitego szklanką gorącej wody i odstawienie na piętnaście minut. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia.

Nalewka z tasznika nie powinna być stosowana w ilości większej niż 2 – 4 łyżeczki na dzień. Nalewkę również można stosować zewnętrznie do przemywania ran.

Jeżeli tasznik przyjmowany jest jako suplement diety, wówczas należy się ściśle trzymać zaleceń producenta suplementu. Dawkowanie jest wówczas uzależnione od tego, jak wiele samego tasznika znajduje się w przygotowanym i poporcjowanym preparacie.

Tasznik pospolity – przeciwwskazania

Przede wszystkim tasznik pospolity nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Jego działanie jest bowiem zbliżone do działania oksytocyny. Może więc wywołać przedwczesny poród lub doprowadzić do poronienia. Kobieta, która jest w ciąży lub stara się o dziecko powinna przerwać suplementację, żeby nie doprowadzić do wystąpienia skurczy porodowych na zbyt wczesnym etapie ciąży.

Bardzo ważne jest również, by zapoznać się ze wszystkimi składnikami, jakie znajdują się w zielu tasznika. Jeżeli bowiem ktoś cierpi na nadwrażliwość na któryś z nich, to również nie powinien stosować ziela ani w postaci suplementu ani naparu.

Stosowanie tasznika powinny też skonsultować z lekarzem osoby, które cierpią na nieprawidłową pracę tarczycy.

tasznik pospolity

Czy tasznik pospolity jest trujący?

Badania wykazały, że tasznik pospolity jest rośliną bezpieczną i nie wykazuje żadnych właściwości trujących. Ważne jest jednak, by pamiętać, że badania przeprowadzono w kontekście krótkiego okresu spożywania i stosowania zalecanych dawek. Oczywiście należy tu również pamiętać o wcześniej wspomnianych przeciwwskazaniach. W przypadku grup osób, które nie powinny stosować tasznika nie można oczywiście mówić o jego toksyczności, ale jednak może zadziałać szkodliwie.

Natomiast badania przeprowadzone na myszach, którym podawano wyciąg z ziela tasznika wykazały, że był on dla nich niskotoksyczny.

Tasznik pospolity – skutki uboczne używania

Zasadniczo tasznik pospolity nie wykazuje skutków ubocznych, choć to również zależy od kontekstu. W przypadku kobiet w ciąży jego działaniem niepożądanym będą z pewnością skurcze, które stanowią zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Jednakże w innych sytuacjach ten efekt działania nie zostanie wzięty za skutek uboczny.

Stosowanie tasznika zgodnie z zaleceniami producenta lub sugestiami lekarza wśród osób, które nie mają przeciwwskazań do suplementacji, nie powinno więc wywołać negatywnych objawów.

Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że niektóre z nich doświadczyły działań niepożądanych tasznika, takich jak nadmierne uspokojenie, zaburzenia oddychania czy powiększenie tarczycy. Nie ma jednak naukowych dowodów, które by stwierdzały, że podobne objawy mogą wystąpić u ludzi.

Jak zrobić nalewkę z tasznika pospolitego?

Przygotowanie nalewki z tasznika jest bardzo proste. Wykorzystuje się do tego 100 gram świeżej lub ususzonej rośliny, które zalewa się spirytusem. Całość dokładnie należy zakręcić i odstawić na 10 dni. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować i przelać do ciemnej butelki. Tak przygotowana nalewka może być stosowana w przypadku obfitych miesiączek, krwawień z układu moczowego lub pokarmowego. Jednorazowo nie powinno się przekraczać 8 – 10 kropli nalewki.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć
Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.
Srebro koloidalne wykazuje właściwości prozdrowotne. Wykorzystywane do użytku zewnętrznego, wspiera w walce z bakteriami, wirusami, grzybami. Sprawdź.