miodunka ćma

Miodunka ćma – Właściwości, zastosowanie, działanie, skutki uboczne i przeciwwskazanie

Miodunka ćma jest wieloletnią rośliną zakwalifikowaną do rodziny ogórecznikowatych. Poza zachęcającym wyglądem oraz zapachem oferuje także szereg korzyści zdrowotnych. Miodunkę ćmę spotkać można powszechnie w Europie oraz Azji. Łacińska nazwa rośliny — pulmonaria — pochodzi od łacińskiego pulmos, czyli płuca. Wynika to z dobroczynnego wpływu rośliny na drogi oddechowe. Jakie jeszcze właściwości może zaoferować miodunka ćma? Czy każdy może ją stosować?

Miodunka ćma (Pulmonaria Obscura Dumort) to bylina wieloletnia należąca do rodziny ogórecznikowatych. Miodunka ćma występuje pospolicie na wielu terenach w Europie i Azji. Spotkać ją można m.in. na zachodnich obszarach Syberii, w Turcji oraz w Polsce.

Miodunka ćma zalicza się do niewielkich roślin — osiąga około 30 cm wysokości. Łodyga jest szorstka i ma na sobie drobne włoski. Liście łodygowe mają niewielke rozmiary i kształt wąskojajowaty. Miodunka ćma kwitnie wczesną wiosną, na przełomie marca i maja, wydając zmiennobarwne kwiaty (od różowych do fioletowo-czerwonych). Wyrastają one na silnie gruczołowato owłosionych szypułkach. Miodunkę ćmę można spotkać naturalnie w miejscach takich jak zacienione zarośla oraz lasy liściaste.

W przeciwieństwie do ubarwienia jakie prezentuje miodunka pstraj oraz miodunka plamista, które posiadają białe, ozdobne plamki, miodunka ćma ma jednokolorowe, nienakrapiane liście łodygowe lancetowatego kształtu. Z tego powodu miodunka ćma jako roślina ozdobna jest wykorzystywana w ogrodach znacznie rzadziej. O wiele częściej wykorzystuje się miodunkę ćmę do zwalczania różnego typu chorób i dolegliwości.

miodunka ćma

Miodunka ćma – właściwości

Miodunka ćma jest znana i ceniona przede wszystkim ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Najczęściej wykorzystywane właściwości ziela miodunka ćma:

Właściwości przeciwzapalne. Stosowanie miodunki ćmy neutralizuje stany zapalne w organizmie. Pomaga przeciwdziałać infekcjom — zwłaszcza tym, które zlokalizowane są w górnych drogach oddechowych.

Właściwości antybakteryjne. Wdrożenie kuracji na bazie miodunki ćmy pomaga ustrzec się przed negatywnym działaniem bakterii, z którymi spotykamy się na co dzień. Ziele miodunki w naturalny sposób eliminuje patogeny, które mogłyby spowodować rozwój chorób różnego typu.

Właściwości przeciwgrzybicze. Miodunka ćma zwalcza grzyby rozwijające się wewnątrz organizmu. Może być także stosowana zewnętrznie w formie okładów i kompresów.

Właściwości immunomodelujące. Miodunka ćma wspiera odporność i pozwala załagodzić objawy infekcji. Jest to możliwe szczególnie dzięki wysokiej zawartości kwasu askorbinowego w składzie ziela.

Miodunka posiada także właściwości, które przydatne są w kosmetyce. Dotyczy to zwłaszcza właściwości ściągających, detoksykujących i regeneracyjnych.

Miodunka ćma – zastosowanie

Do celów leczniczych stosuje się liście oraz kwiaty miodunki ćmy. Dostarczają one wiele substancji bioaktywnych takich jak flawonoidy, kwas kawowy, witamina C, saponiny, czy sole mineralne. Ziele miodunki ćmy wraz ze swoim dobroczynnym składem znalazło swoje zastosowanie zarówno w branży farmaceutycznej, jak i kosmetycznej.

Zastosowanie miodunki ćmy:

 • Choroby płuc. Stosowanie miodunki ćmy jest wskazane zwłaszcza przy chorobach takich jak gruźlica, pylica, czy zapalenie płuc. Ziele miodunki przyczynia się do szybszego gojenia uszkodzonej tkanki płuc.

 • Przeziębienie. Garbniki znajdujące się w miodunce hamują rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za występowanie choroby.

 • Zapalenie oskrzeli. Ziele miodunki przyczynia się do szybszego gojenia uszkodzonych tkanek znajdujących się w obrębie płuc. Stosuje się ją jako preparat wykrztuśny przy przewlekłym nieżycie oskrzeli.

 • Zapalenie gardła i chrypka. Miodunka ćma oraz zawarte w niej garbniki łagodzą stany zapalne błony śluzowej w jamie ustnej i gardle.

 • Suchy kaszel. Przeciwzapalne własności miodunki ćmy pomagają załagodzić dokuczliwy kaszel.

 • Nieżyt żołądka. Miodunka chroni błonę śluzową wyściełającą żołądek, dlatego zaleca się jej stosowanie przy nieżytach żołądka oraz profilaktycznie podczas antybiotykoterapii.

 • Biegunka i hemoroidy. Miodunka ćma posiada działanie ściągające, które jest pomocne w leczeniu biegunek oraz zmian takich jak hemoroidy.

 • Skaleczenia, rany zewnętrzne i choroby skóry. Ziele miodunki ćmy sprawdza się przy łagodzeniu stanów zapalnych skóry (w tym trądziku). Łagodzi także objawy egzemy i łuszczycy.

miodunka ćma

Jak działa miodunka ćma i na co może pomóc?

Miodunka ćma oferuje naturalne działanie: gojące, łagodzące, osłaniające, przeciwkaszlowe, ściągające i wykrztuśne. Jej zastosowanie jest szczególnie pomocne w przypadku dolegliwości i schorzeń takich jak:

– kaszel

– infekcje górnych dróg oddechowych

– zapalenie płuc

– nieżyt oskrzeli

– egzema

– trądzik

– stany zapalne skóry

– grzyby i bakterie na skórze

– choroby serca

– zaburzenia w pracy układu krążenia

– nadciśnienie

– dolegliwości towarzyszące menopauzie (drażliwość, zaburzenia snu, uderzenia gorąca)

Miodunka ćma może być stosowana doustnie w postaci herbaty, naparu lub suplementu diety. Warto jednak pamiętać, że równie wysoką skutecznością wykazują zewnętrzne wcierki i okłady stosowane przy stanach zapalnych skóry (trądzik, łuszczyca, egzema). Miodunka ćma w formie preparatu do użycia zewnętrznego pomaga także w gojeniu ran i skaleczeń.

Jakie składniki aktywne zawiera miodunka ćma?

Miodunka ćma zawiera substancje bioaktywne, które wykazują pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie:

Flawonoidy — to fitozwiązki, które posiadają cenne właściwości prozdrowotne. Działają przeciwutleniająco, wykazują działanie antyalergiczne i przeciwzapalne, wspierają leczenie chorób miażdżycowych i neurodegradacyjnych.

Saponiny — to związki chemiczne o pochodzeniu roślinnym. Działają przeciwzapalnie i moczopędnie. Saponiny steroidowe są popularnym składnikiem produktów o działaniu wykrztuśnym.

Kwas kawowy — aktywny składnik wykorzystywany coraz chętniej w pielęgnacji twarzy. Przeciwdziała przebarwieniom słonecznym i neutralizuje wolne rodniki, które wpływają negatywnie na proces starzenia się skóry.

Kwas askorbinowy — popularna substancja o charakterze antyoksydacyjnym. W postaci witaminy C (kwas L-askorbinowy) wspiera produkcję kolagenu i przyspiesza gojenie się ran. Kwas askorbinowy jest też niezwykle istotny dla prawidłowej pracy układu immunologicznego i krwionośnego.

Sole mineralne — to niezbędny budulec kości, skóry, zębów i włosów. Pełni fundamentalną rolę w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej.

Jak stosować miodunkę ćmą – dawkowanie

Dokładne dawkowanie miodunki ćmy powinno być konsultowane z lekarzem – zwłaszcza w przypadku stosowania innych leków, których dokładnego oddziaływania z zielem miodunki nie jesteśmy pewni.

 • W przypadku preparatów pochodzących z apteki oraz sklepów zielarskich należy przestrzegać dawkowania wskazanego przez producenta. Dotyczy to zwłaszcza suplementów diety w formie kapsułek, tabletek i proszków.

 • Herbata z miodunki ćmy – wystarczy jedna lub dwie filiżanki dziennie.

 • Odwar z miodunki ćmy – należy pić 200-400 ml podzielonych na kilka porcji (np. po 50 ml).

 • Napar z miounki ćmy – stosowany zewnętrznie na choroby skóry. Okład należy zmieniać regularnie, nawet kilka razy dziennie.

 • Macerat z miodunki – pić dwa razy dziennie po ok. 100 ml

miodunka ćma

Jak przyrządzić napar z miodunki?

Uzyskanie prozdrowotnych właściwości miodunki ćmy jest możliwe po wykonaniu naparów, odwarów lub toników na bazie tego ziela. Przyrządzenie ekstraktu jest niezwykle proste: wystarczy 0,5 szklanki miodunki zalać 2 szklankami zagotowanej wody. Taką mieszankę należy odcedzić po ok. 5 godzinach i spożyć w ciągu najbliższych 3 dni.

Przygotowanie odwaru przebiega nieco inaczej: 1-2 łyżki świeżo zebranego ziela należy zalać szklanką wody i zagotować przez ok. 10 minut. Powstałą substancję wystarczy odstawić na 30 minut i przecedzić. Zaleca się wypić całość w ciągu 1 dnia, dzieląc ją na porcję po ok. 50 ml. Odwar z miodunki ćmy wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające i przeciwobrzękowe. Popularnym sposobem wykorzystania miodunki jest także wykonanie z niej nalewki zawierającej alkohol.

Miodunka ćma – przeciwwskazania

Miodunka ćma jest rośliną o wielu leczniczych właściwościach. Jak każde ziele może wywoływać jednak niepożądane efekty uboczne. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy więc zachować ostrożność podczas stosowania miodunki ćmy.

Do najważniejszych przeciwwskazań przyjmowania miodunki ćmy należą:

– Stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Miodunka ćma posiada właściwości przeciwzakrzepowe, które mogłyby nasilić działanie stosowanych farmaceutyków.

– Uczulenie na rośliny należące do rodziny ogórecznikowate. Dotyczy to zwłaszcza osób, które uczulaj niezapominajka oraz ogórecznik.

– Ciąża oraz karmienie piersią. Nie powstały jak dotąd badania opisujące bezpieczeństwo miodunki ćmy dla kobiet karmiących i kobiet ciężarnych. W związku z tym rozsądniej w tym przypadku będzie unikać stosowania miodunki ćmy.

Miodunka ćma – skutki uboczne i działania niepożądane

Każdy preparat, nawet pochodzenia naturalnego, może powodować wystąpienie skutków ubocznych. Najważniejsze, aby nie przekraczać zalecanych ilości dziennego spożycia, ponieważ może to wzmagać diurezę (działanie moczopędne) i powodować pojawienie się zaparć.

Miodunka ćma na niektóre osoby wpływa przeczyszczająco. Po zaobserwowaniu biegunek lub niestrawności w trakcie kuracji miodunką warto odstawić ziele na kilka dni i zaobserwować, czy wystąpiła poprawa.

W razie jakichkolwiek wątpliwości stosowanie preparatu z miodunki ćmy należy skonsultować ze swoim lekarzem. Decydując się na gotowe produkty bazujące na zielu miodunki ćmy, należy bezwzględnie podążać za dawkowaniem zalecanym przez producenta.

Dlaczego warto stosować miodunkę ćmą ?

Miodunka ćma znana jest także pod nazwami takimi jak: płucnik, mioduszka oraz swykołka. Gatunki tej rośliny rosnące w Polsce należy do zakwitających i rozwijających liście wczesną wiosną. Miodunka ćma jest kuzynką miodunki plamistej, ale jej liście nie mają takich samych charakterystycznych plam. Używana była już w tradycyjnej medycynie ludowej w celu leczenia dolegliwości takich jak ból gardła oraz kaszel. Liście i kwiaty miodunki ćmy znajdują wiele zastosowań także obecnie. Dzięki zawartości cennych substancji bioaktywnych może być wykorzystywana w celach leczniczych i kosmetycznych.

Miodunka ćma posiada pozytywny wpływ na drogi oddechowe, w naturalny sposób zwalcza także stany zapalne. Wspiera leczenie infekcji gardła, chorób oskrzeli i płuc, a także schorzenia układu moczowego. Wyciągi z miodunki są powszechnie stosowane w składzie tabletek oraz syropów na ból gardła. Napar z miodunki ćmy jest łatwy do przygotowania, a korzyści płynące z kuracji tym zielem są nieocenione.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?