Zielares Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy na twarz, usta, stawy, kolana, oczy i włosy. Właściwości, działanie i stosowanie.

Kwas hialuronowy (hialuronian sodu) to niezwykle cenna substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. W momencie, gdy produkcja zaspokaja zapotrzebowanie, wszystko jest w porządku. Zdarza się jednak, że poziom wytwarzania kwasu hialuronowego jest zbyt niski w stosunku do potrzeb organizmu. Mówi się o nim, że jest eliksirem młodości. W takich sytuacjach konieczne jest jego suplementowanie. Co to jest kwas hialuronowy i jakie potrzeby organizmu zaspokaja? Jakie ma właściwości i zastosowanie? Jak działa i jakie przynosi efekty? Oto najważniejsze informacje.
Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny o różnej masie cząsteczkowej. To sól sodowa, której nazwa naukowa to hialuronian sodu. Jego największe stężenie znajduje się w skórze właściwej, mazi stawowej oraz ciałku szklistym oka. Jest to istotny budulec ścian naczyń krwionośnych. Wśród głównych właściwości kwasu hialuronowego wymienia się zdolność wiązania wody w skórze, co pozwala na utrzymanie jej jędrności i elastyczności. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać nawet 250 cząsteczek wody. Produkcja kwasu nie utrzymuje się przez cały okres na tym samym poziomie. Z wiekiem zaczyna spadać, co objawia się między innymi pojawieniem się zmarszczek i bruzd. Może też dojść do degeneracji tkanek.
Zielares Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy — działanie

Jak wspomniano, kwas hialuronowy substancja o działaniu higroskopijnym. Wiąże wodę, co zapewnia właściwy poziom nawilżenia skóry. Dzięki temu jest ona jędrna, napięta i elastyczna. Wygląda młodo i zdrowo. Dociera do głębszych warstw naskórka i tam właśnie zatrzymuje wodę.
Ważnym aspektem działania kwasu hialuronowego jest również ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego UVB, które przyczynia się do powstawania tak zwanych plam słonecznych.
Kwas hialuronowy przyczynia się do sprawniejszego gojenia się ran, a jego odpowiednie stężenie sprawia, że na skórze nie pozostają widoczne blizny. Redukuje i rozjaśnia cienie pod oczami. Ich obecność powoduje, że twarz wydaje się zmęczona i smutna. Poprzez ich zmniejszenie odzyskuje blask oraz sprawia wrażenie wypoczętej i zregenerowanej.

Kwas hialuronowy — zastosowanie

Z uwagi na swoje higroskopijne właściwości oraz pozytywny wpływ na skórę twarzy i ciała, kwas hialuronowy znalazł szerokie zastosowanie głównie w kosmetykach i zabiegach medycyny estetycznej. Okazuje się jednak, że nie tylko medycyna estetyczna doceniła jego właściwości. Gdzie jeszcze w medycynie kwas hialuronowy jest wykorzystywany?
Wśród nich można wymienić chociażby:
 • reumatologię;
 • ginekologię;
 • stomatologię;
 • chirurgię;
 • otolaryngologię;
 • urologię;
 • inżynierię tkankową.
Kwas hialuronowy stosuje się również w procesie gojenia ran świeżych, przewlekłych zranieniach i oparzeniach.
Wykorzystywany jest jako marker chorób wątroby, chorób reumatycznych i nowotworów.
W ginekologii wykorzystuje się go do leczenia infekcji i nawilżania śluzówki dróg rodnych oraz do leczenia pomenopauzalnej atrofii pochwy.
W okulistyce kwas hialuronowy stosuje się podczas zabiegów implantacji rogówki, wszczepianiu soczewki, operacjach zaćmy i jaskry, zeza i urazów. Poprawia strukturę filmu łzowego.
Ciekawostką jest jednak, że w niektórych wymienionych obszarach wykorzystywany jest częściej i stał się bardziej popularny, a w innych mniej. Poniżej znajduje się kilka przykładów, w których zastosowanie kwasu hialuronowego jest nieco popularniejsze.
Kwas hialuronowy na twarz
Jak wspomniano, kwas hialuronowy znalazł swoje zastosowanie w kosmetykach. Są to głównie kremy na twarz, pod oczy i na skórę szyi i dekoltu o działaniu nawilżającym. Znaleźć go można również w balsamach do całego ciała, głównie tych o działaniu antycellulitowym, kremach, maseczkach, tonikach czy serach. Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej przenika w głąb struktury skóry, więc jego przeciwzmarszczkowe działanie jest skuteczniejsze i bardziej wyraźne, niż w przypadku innych kosmetyków. Przyczynia się do poprawy elastyczności skóry. Jego odmiana o wysokiej masie cząsteczkowej tworzy specyficzny hydrofilowy (przyciągający wodę) film (cienka warstwa) na powierzchni skóry, który zmniejsza transepidermalną utratę wody przez naskórek oraz chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Tym samym utrzymuje prawidłowe nawilżenie skóry. Świetnie się sprawdzi do codziennej pielęgnacji twarzy i skóry suchej.
Kwas hialuronowy na usta
Kwas hialuronowy świetnie sprawdza się jako preparat stosowany w medycynie estetycznej do wypełniania ust. Dzięki temu stają się większe, pełniejsze i bardziej „wydęte”. Pomaga uzyskać pożądany kształt linii wargowej, modeluje usta i intensywnie je nawilża, co dodatkowo przynosi pozytywne efekty wizualne.
Kwas hialuronowy na stawy
Kwas hialuronowy polecany jest osobom, które cierpią z powodu chorób zwyrodnieniowych stawów. Jest naturalnym składnikiem błony maziowej, która produkuje maź stawową. Jej zbyt mała ilość powoduje, że stawy stają się „suche”, a ruch wywołuje ból. Suplementy z hialuronianem stymulują produkcję mazi, a to zmniejsza tarcie w stawie i pozwala na sprawniejsze poruszanie się. Maź stawowa amortyzuje wstrząsy i chroni przed powstawaniem urazów. Dlatego też utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest niezwykle istotne. Dodatkowo eliminuje sztywność stawów i zapewnia komfort poruszania się. Kwas hialuronowy wzmacnia więzadła stawowe i czyni je bardziej odpornymi na uszkodzenia czy zerwanie. Poprawia sprężystość chrząstki stawowej.
Kwas hialuronowy na kolana
Kolana to również stawy, dlatego też i tu zastosowanie kwasu hialuronowego może przynieść zauważalne rezultaty. Redukuje obrzęk i ból związany z poruszaniem się. Powierzchnie stawowe zostają odpowiednio nawilżone i zmniejsza się między nimi tarcie. Działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyoksydacyjnie.
Kwas hialuronowy na pod oczy
Stosowanie kwasu hialuronowego pod oczy powinno odbywać się bardzo ostrożnie, szczególnie w obrębie powieki dolnej, która jest bardzo cienka i słabo umięśniona. Kremy pod oczy rozjaśnią cienie, naprężą skórę i przywrócą cerze pod oczami zdrowy wygląd. Twarz będzie sprawiała wrażenie wypoczętej i świeżej.
W medycynie estetycznej stosuje się też kwas hialuronowy do wypełniania okolicy zwanej „doliną łez”, czyli przestrzeni od wewnętrznego kącika oka w stronę zewnętrznej części policzka – tam gdzie najczęściej występują cienie i sińce pod oczami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zabieg wymagający precyzji i ostrożności, ponieważ może przynieść całkiem odmienne efekty od zamierzonych. Przy prawidłowej aplikacji „dolina łez” zostaje wypełniona, znikają cienie i sińce a naczynia krwionośne, znajdujące się pod skórą, nie są tak bardzo widoczne.
Kwas hialuronowy na włosy
Kwas hialuronowy na włosy można stosować za pośrednictwem szamponów, odżywek, maseczek i serów. Ma działanie nawilżające, wygładzające i zmiękczające. Przeznaczony jest głównie do włosów suchych, pozbawionych blasku (tak zwanych mysich) i słabych. Poprawia ich wygląd i kolor, a jednocześnie nie obciąża. Wypełnia ubytki w strukturze włosa. Doskonały do regularnej pielęgnacji włosów.
Jak widać z powyższego opisu, kwas hialuronowy ma bardzo szerokie zastosowanie.

Jak stosować kwas hialuronowy ?

Choć kwas hialuronowy jest substancją w sposób naturalny produkowaną przez ludzki organizm, jego niekontrolowane stosowanie może przynieść negatywne skutki. Dlatego też warto trzymać się kilku istotnych zasad.
Iniekcje kwasu hialuronowego do wypełniania zmarszczek powinny odbywać się w gabinetach medycyny estetycznej pod okiem certyfikowanych specjalistów, którzy ukończyli odpowiednie kursy i szkolenia. Ważne jest nie tylko dobranie prawidłowej dawki, ale również rodzaju: wysokousieciowanego lub niskousieciowanego i odpowiedni roztwór kwasu hialuronowego. Znaczenie ma też sposób przeprowadzenia iniekcji. Nieprawidłowe wstrzykiwanie w głąb naskórka może poskutkować powstaniem bruzd, grudek i nieregularnych wzniesień, co nie będzie efektem estetycznie wyglądającym.
Jako składnik kosmetyków powinien być stosowany przede wszystkim regularnie. Tu nie ma ograniczeń co do ilości czy jakości kwasu hialuronowego. Wystarczy wybrać odpowiedni, nieuczulający kosmetyk, który w swoim składzie zawiera kwas hialuronowy i regularnie aplikować go na skórę.
Może też być stosowany jako suplement diety w postaci tabletek lub kapsułek. Decydując się na taką formę jego przyjmowania należy pamiętać o zachowaniu ostrożności w zakresie dawkowania dobowego oraz poszczególnych porcji. Warto tu kierować się sugestiami producenta zamieszczonymi na opakowaniu.

Dawkowanie kwasu hialuronowego

Skoro o tym mowa, to suplementację, której celem jest uzupełnienie niedoborów, warto skonsultować z lekarzem. Dobierze on dawkę odpowiednią do potrzeb organizmu. Jeżeli jednak kwas hialuronowy ma być stosowany dla poprawienia ogólnej kondycji i stanu zdrowia, wówczas można kierować się zaleceniami producenta. Najczęściej sugeruje się przyjmowanie jednej kapsułki dziennie. Średnio znajduje się w niej 70 mg hialuronianu sodu. Nie zaleca się samodzielnego zwiększania tej dawki.

Kwas hialuronowy — właściwości

Główną właściwością kwasu hialuronowego jest jego zdolność do wiązania wody. Jak wcześniej wspomniano, jedna jednostka kwasu hialuronowego może związać nawet 250 jednostek wody. Dzięki temu utrzymuje się wysoki poziom nawilżenia i chroni przed odparowaniem wody przez skórę. Nawilża też włosy, nadaje im blask i ożywia kolor bez zbędnego ich obciążania.
Pobudza syntezę włókien kolagenowych, a to powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna i naprężona. Zwiększenie napięcia skóry wygładza powstałe zmarszczki i bruzdy, przez co są mniej widoczne i wyraźne.
Kwas hialuronowy przyspiesza produkcję mazi stawowej, a to przekłada się na większy komfort poruszania się i większą ruchomość stawów. Maź stawowa stanowi amortyzację dla wstrząsów i zapobiega powstawaniu urazów. Wzmocnione są też więzadła, co chroni przed zwichnięciami i skręceniami. Kwas hialuronowy przynosi ulgę osobom cierpiącym na choroby zwyrodnieniowe i reumatoidalne.
Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. To sprawia, że przyspiesza gojenie ran, pozwala uniknąć nieestetycznych blizn po zranieniach, przyspiesza regenerację naskórka po świeżych i przewlekłych skaleczeniach i oparzeniach. Pomaga w leczeniu infekcji dróg rodnych i nawilża ich błonę śluzową. Jego właściwości i zastosowanie są więc niezwykle szerokie.
Zielares Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy — występowanie

Naturalnie kwas hialuronowy produkowany jest przez człowieka. Jego największe stężenie znajduje się w skórze właściwej, mazi stawowej i ciałku szklistym oka.Jego źródłem mogą teżbyć tkanki zwierzęce.

Kwas hialuronowy — efekty stosowania

Systematyczne stosowanie kwasu hialuronowego powoduje, że skóra staje się bardziej elastyczna, naprężona i jędrna. Wygląda młodziej i zdrowiej. Znikają cienie i sińce pod oczami, a skóra nabiera blasku. Włosy stają się błyszczące, nawilżone odżywione.
Poprawia się ruchomość stawów. Jest odpowiednia ilość mazi, która zapobiega tarciu i niszczeniu powierzchni stawowych. Więzadła stają się mocniejsze i bardziej stabilne, co przekłada się na większą sprawność w obrębie układu nośnego. Odpowiednie stężenie kwasu hialuronowego pomaga zachować młodość na dłużej.

Kwas hialuronowy — skutki uboczne

Stosowanie kwasu hialuronowego w postaci kremów i odżywek nie wiąże się z występowaniem żadnych skutków ubocznych. Może jedynie pojawić się reakcja alergiczna, najczęściej dotycząca pozostałych substancji preparatu. Stosowany w kapsułkach, przy zachowaniu dawkowania również nie generuje działań niepożądanych.
Najwięcej skutków ubocznych pojawia się po iniekcjach w ramach medycyny estetycznej oraz dostawowych. Może wystąpić miejscowe zaczerwienienie skóry, zespół suchości, obrzęk, świąd i ogólny dyskomfort. Są to jednak efekty przejściowe, które mijają w przeciągu jednego dnia. Maksymalnie mogą się utrzymywać do 72 godzin.
Po iniekcji do stawu może się pojawić obrzęk, sztywność stawu, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia.

Kwas hialuronowy — przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego są infekcje skóry w miejscu planowanego wkłucia i uczulenie na składniki leku. Wskazuje się też zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków o działaniu antykoagulacyjnym (antykoagulantów).
Przeciwwskazaniem do zabiegów iniekcji jest również:
 • ciąża;
 • choroba nowotworowa;
 • zaburzenia pracy tarczycy;
 • opryszczka.
Kosmetyki z kwasem hialuronowym są natomiast całkowicie bezpieczne. Należy jednynie zwracać uwagę na ewentualne reakcje alergiczne.

Kwas hialuronowy w tabletkach czy do picia?

Kwas hialuronowy w tabletkach znany jest już od dawna. Jest stosunkowo łatwo przyswajalny i przynosi efekty nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są one tak spektakularne, jak w przypadku iniekcji w ramach medycyny estetycznej. Wspomaga produkcję kolagenu, który jest ważnym składnikiem tkanki łącznej.
Kwas hialuronowy do picia to nowość. Jego zaletą jest to, że świetnie się wchłania. Jest bardzo dobrze przyswajany. Z układu pokarmowego trafia do krwiobiegu i rozpoczyna swoje działanie. Ciekawym efektem jego stosowania jest to, że pobudza on organizm do produkowania naturalnego kwasu HA. Efekty stosowania są stosunkowo szybko widoczne, nawet już po kilku tygodniach.

Czy można stosować kwas hialuronowy w ciąży?

Pod postacią kosmetyków kwas hialuronowy nie jest szkodliwy i można go stosować w czasie ciąży. Nie zaleca się natomiast przyjmowania kapsułek czy aplikacji kwasu podskórnie. Podobnie rzecz się ma z okresem karmienia piersią. Trudno powiedzieć, jak składniki preparatu wpłyną na rozwijające się dziecko i niemowlę karmione naturalnie, dlatego lepiej nie podejmować ryzyka i wstrzymać się z suplementacją i iniekcjami.

Kiedy warto skorzystać z kwasu hialuronowego?

Kwasy hialuronowe zalecane są osobom, które skarżą się na przesuszoną i odwodnioną skórę. Czują, że jest spierzchnięta i mało elastyczna. Na twarzy widoczne są bruzdy, zmarszczki i sińce pod oczami. Wskazaniem do stosowania kwasu hialuronowego są również sytuacje, gdy naskórek się łuszczy i ściera, a dłonie i stopy wydają się nieustannie suche i szorstkie. Warto z niego skorzystać w przypadku ran, otarć i oparzeń – przyspiesza gojenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn. Pomaga w przypadku suchych i zniszczonych włosów. Jest formą profilaktyki przeciwstarzeniowej. Chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wspiera kobiety w czasie menopauzy, pomaga pielęgnować oczy.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Krwiściąg lekarski to wyjątkowa roślina zdobywająca coraz większą popularność wśród zwolenników naturalnych metod leczenia. Wykazuje wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych.
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
Odkryj 18 niezwykłych właściwości zdrowotnych moringi! Dowiedz się, na co może pomóc ta cudowna roślina.
Żeń - szeń koreański jest rośliną, która w naturalny sposób uspokaja nerwy, ale jednocześnie dodaje energii i witalności, czym pobudza do działania.
Odkryj kluczowe przeciwwskazania do stosowania mniszka lekarskiego. Dowiedz się, kiedy i dlaczego ta popularna roślina może być niebezpieczna dla Twojego zdrowia.