Zielares naturalne spalacze tłuszczu

Naturalne spalacze tłuszczu – Czym są i jak działają? Lista 16 produktów.

Spalacze tłuszczu (inaczej termogeniki) to substancje pochodzenia roślinnego, których podstawowym zadaniem jest zwiększenie procesu termogenezy. Dzięki coraz większemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości naturalne suplementy diety, oferta spalaczy tłuszczu jest stosunkowo duża. Przyspieszają one przemianę materii (przemiany metaboliczne) i redukcję tkanki tłuszczowej (spalanie tłuszczu). Nie są inwazyjne, więc stanowią bezpieczną, roślinną alternatywę dla nienaturalnych spalaczy.
Naturalne spalacze tłuszczu to substancje znajdujące się w naszym pożywieniu lub suplementach, które jak już wspomnieliśmy, zwiększają rozkład komórek tłuszczowych i wytwarzanie ciepła. Niektóre spalacze tłuszczu zwiększają metabolizm, a inne przyspieszają trawienie pokarmu lub hamują rozrost komórek tłuszczowych.
Można powiedzieć, że naturalny spalacz znacznie zwiększa tempo zachodzących w organizmie procesów metabolicznych, co przekłada się na efektywność procesu odchudzania. Jeśli zatem należysz do osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i tkankę tłuszczową, zacznij stosowanie spalaczy tłuszczu.
Jak w rzeczywistości one działają? Zajmiemy się tym szczegółowo w kolejnym rozdziale, ale już teraz możemy się przyjrzeć temu, jak ogólnie wygląda ten proces.
Naturalne spalacze tłuszczu to nie lada wyzwanie dla organizmu. Strawienie ich wymaga dużych nakładów energii, co powoduje zwiększenie ilości wydzielanego ciepła. To z kolei oddziałuje na przyspieszenie przemiany materii i lepsze spalanie tkanki tłuszczowej zgromadzonej w organizmie (termogeneza).
Moc spalaczy wynika z substancji czynnych zawartych w takich produktach jak: zielona herbata (ekstrakt z zielonej herbaty), gorzka pomarańcza, zielona kawa, ocet jabłkowy (kwas jabłkowy), a także w składnikach jak l-karnityna i innych.
Zielares naturalne spalacze tłuszczu

Jak działa naturalny spalacz tłuszczu?

Odchudzanie to skomplikowany proces, na który ma wpływ wiele czynników. W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej dobrze jest posiłkować się naturalnymi produktami, które przyspieszają spalanie tłuszczu.
Tego typu preparaty odpowiadają także za wzmożenie regeneracji organizmu i zapobieganie procesom starzenia. Warto je stosować w przypadku nadwagi i otyłości, a te problemy są zmorą współczesnych cywilizacji. Zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej obserwuje się u coraz większej liczby osób – także u małych dzieci.
Większość substancji spalających tłuszcz działa na zasadzie inicjowania termogenezy. Inne skupiają się na tym, by zmniejszać apetyt (zredukować apetyt) i na zapewnieniu uczucia sytości na dłuższy czas. Są też takie, które skutkują ułatwieniem lipolizy (to proces rozpadu trójglicerydów tkanki tłuszczowej) oraz uwolnieniem kwasów tłuszczowych i glicerolu do krwi, gdzie następnie zostają spalone.
Co dzieje się po spożyciu spalaczy tłuszczu? Przede wszystkim wzrasta efekt termogeniczny (wzrost termogenezy). Występuje większy wydatek energetyczny spowodowany wzrostem temperatury. To przyspiesza przemianę materii, przemianę tłuszczów.
Zbędne produkty przemiany energii zostają sprawniej usunięte z organizmu. Dzięki temu organizm może szybciej sięgnąć do swoich rezerw energetycznych (występują w nim większe zdolności wysiłkowe). W rezultacie można pożegnać się ze zbędnymi kilogramami.
Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowej diety (zdrowe odżywianie to podstawa!) i ruchu na świeżym powietrzu. Reduktory tłuszczu w postaci suplementów przyspieszają metabolizm, ale jeśli będziemy zalegać przed telewizorem z miską czipsów, na niewiele się zdadzą. Uważajmy też na to, by nie stosować ich w nadmiarze, bo to też nie przyniesie oczekiwanych skutków.
Podsumujmy zatem – termogeniki znane w medycynie naturalnej stabilizują poziom cukru we krwi, oczyszczają organizm ze zbędnych substancji, zmniejszają uczucie głodu, dając poczucie sytości, zwiększają tempo przemiany materii, a także motywują organizm do efektywniejszego spalania tłuszczu.

Najlepsze naturalne spalacze tłuszczu

Przyjrzyjmy się produktom i składnikom, które działają najskuteczniej wśród naturalnych spalaczy.
Chrom
To istotny pierwiastek znajdujący się w suplementach diety na odchudzanie. Wpływa on na właściwe funkcjonowanie organizmu, metabolizowanie glukozy i utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Dość dobrze hamuje apetyt na słodycze, wspomaga przemianę tłuszczów oraz węglowodanów, zasila też inne naturalne spalacze tłuszczu.
Cynamon
Ten naturalny spalacz tłuszczu ma także inną ważną właściwość. Reguluje poziom insuliny we krwi, a więc hamuje łaknienie, dzięki czemu mniej jemy. Dzięki cynamonowi tłuszcz odkłada się w organizmie w mniejszym stopniu. Ta rozgrzewająca przyprawa ma też właściwości przeciwnowotworowe – chroni przede wszystkim przed rakiem jelita grubego.
Cytrusy
Cytrusy są istotne w diecie odchudzającej. W samych cytrynach jest dużo witaminy C, która wspiera spalanie tkanki tłuszczowej. Naturalne spalacze tłuszczu mają w składzie ekstrakty z limonki, grejpfruta albo pomarańczy. Skutecznie rozbijają one drobinki tłuszczu i przyspieszają metabolizm. Dobre działanie uzyskuje szczególnie gorzka pomarańcza, ze względu na zawarte w niej synefryny (substancja ta zmniejsza apetyt).
Czarna kawa
Jak wiemy, kawa zawiera kofeinę, która podnosi ciśnienie krwi, a w konsekwencji przyspiesza metabolizm (przemianę materii). Ponadto kawa poprawia pracę mózgu, budzi umysł do życia i poprawia koncentrację. Należy ją pić jednakże z umiarem, bo w dużej ilości m.in podnosi ciśnienie krwi, powoduje problemy z zaśnięciem, kołatanie serca i inne niepożądane objawy.
Kawa jest dobra dla osób, które zawodowo uprawiają sport, bo zwiększa możliwości wysiłkowe i wytrzymałość organizmu. Przez przyspieszenie metabolizmu doskonale działa na spalanie tłuszczu. Trzeba ją jednak pić „czarną”, czyli bez cukru i mleka.
Czerwona herbata
Podobnie jak zielona herbata pobudza perystaltykę jelit, co powoduje wydzielanie soków trawiennych. Korzystnie działa na układ krążenia, serce oraz cały organizm. Co ważne, nie zawiera kofeiny, więc jest bezpieczna dla osób z podwyższonym ciśnieniem.
Czosnek
Znany ze smakowych walorów czosnek wykazuje działanie rozgrzewające i napotne, a substancje w nim zawarte przyspieszają spalanie tłuszczu. To również naturalny antybiotyk. Czosnek zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, zwalcza infekcje i zwiększa naturalną barierę ochronną organizmu.
Fukoksantyna
Ten karotenoid pozyskiwany z wodorostów wpływa korzystnie na zdrowie komórek i skutecznie wspiera spalanie tłuszczów. Sprawdza się zwłaszcza w walce z otyłością brzuszną. Co istotne, w przeciwieństwie do innych spalaczy tłuszczu, nie ma właściwości pobudzających.
Garcinia cambogia
Tamaryndowiec malabarski to roślina, której owoce wykazują działanie spalające tłuszcz i redukujące uczucie łaknienia. Dzieje się tak za sprawą kwasu hydroksycytrynowego.
Imbir
Imbir podobnie jak pieprz cayenne zawiera kapsaicynę. Pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i neutralizuje kwasy żołądkowe. To świetny spalacz tłuszczu, który powoduje spory wzrost temperatury ciała. Ma drogocenny wpływ na układ trawienny i układ pokarmowy (przewód pokarmowy).
Kapsaicyna
Pikantne potrawy są dobrym sposobem na zrzucenie zbędnej wagi. Ostry smak np. papryki działa pobudzająco, rozgrzewa organizm. Jeśli zjemy niewielką porcję papryczki habanero, od razu poczujemy „siódme poty” (podnosi ona temperaturę ciała). Za takie reakcje odpowiada właśnie kapsaicyna, którą znajdziemy w pieprzu i chili. Kapsaicyna podnosi temperaturę, dzięki czemu organizm zmuszony jest do wydzielenia większej ilości energii, a tym samym spalenia zapasów tkanki tłuszczowej. 
Kurkuma
Ta przyprawa hinduska zawiera kurkuminę, która ogranicza rozrost komórek tłuszczowych. Kurkuma jest wskazana do spalania tkanki tłuszczowej. Zmniejsza odkładanie tłuszczu w komórkach wątroby i wykazuje działanie termogeniczne. Zapewnia szybszą regenerację po intensywnych ćwiczeniach fizycznych.
L-karnityna
Niedobór l-karnityny może powodować brak oczekiwanych skutków w czasie odchudzania. Ta substancja transportuje kwasy tłuszczowe do komórek, w których są one spalane. W przypadku małej ilości l-karnityny, utlenianie się tłuszczów jest utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.
Ocet jabłkowy
Naturalne spalacze tłuszczu to także znany z kuchni ocet jabłkowy, którego substancją czynną jest kwas jabłkowy. Odpowiada on za ograniczone wchłanianie tłuszczu z pożywienia. 
Pieprz kajeński (chili)
Wbrew nazwie nie jest on pochodną czarnego pieprzu, ale należy do rodziny papryk. Pieprz cayenne hamuje apetyt. Główne substancje aktywne w chili to kapsaicynoidy, a zwłaszcza kapsaicyna, oleista substancja drażniąca, która powoduje ostry smak papryki. Pieprz kajeński przyczynia się do wzrostu termogenezy.
Witamina C
Pomaga ona rozpuszczać i trawić tłuszcze, dzięki czemu przyspiesza ich spalanie oraz przemianą materii. Jej największe ilości znajdziemy w takich cytrusach jak pomarańcza, pomelo, mandarynka, cytryna, limonka i grejpfrut.
Zielona herbata
Jak wiemy, jest ona nie tylko subtelna i aromatyczna. Zielona herbata zawiera kofeinę, która przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo badania potwierdziły skuteczne spalanie tłuszczu z okolic brzucha dzięki piciu właśnie tego gatunku herbaty. Chroni ona także przed chorobami serca.
Zielares naturalne spalacze tłuszczu

Najlepsze naturalne spalacze tłuszczu – skutki uboczne

Jakie są najzdrowsze suplementy na odchudzanie? Takie, które mają w składzie same naturalne substancje aktywne. Można je stosować nawet przez dłuższy czas, pod warunkiem że nie mamy uczulenia na żaden ze składników. Dlatego przed sięgnięciem po naturalne produkty jak roślinne spalacze, warto zapoznać się z ich dokładnym składem z etykiety.
Pamiętajmy też o umiarze. Na przykład suszone owoce mają niski indeks glikemiczny, ale w dużej ilości mogą dać efekt przeczyszczający.
Jeśli stosujemy naturalne spalacze w zgodzie z zasadami i uważnie obserwujemy ich właściwości oraz korzyści na nasz organizm, to nie powinniśmy mieć problemów ze skutkami ubocznymi.
Pamiętajmy jednak, że nie dają one natychmiastowych rezultatów. Naturalne spalacze należy przyjmować regularnie.
Warto stosować różnego rodzaju naturalne spalacze tkanki tłuszczowej, aby nasze ciało nie przyzwyczaiło się do jednego suplementu diety.

Efekty stosowanie naturalnych spalaczy tłuszczu

Spalacze poprzez podniesienie ciepłoty ciała mają wpływ na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej. Dodatkowo przyczyniają się do skutecznego zahamowania łaknienia, zwiększania poziomu energii, czy też przyspieszania metabolizmu. Stosując je, nie zapominajmy o zdrowym trybie życia!

Ranking naturalnych spalaczy tłuszczu

Berberyna
Berberyna ma bardzo duży potencjał jako spalacz, ponieważ w zauważalny i sprawdzony sposób hamuje procesy adipogenezy, lipogenezy i różnicowania komórek tłuszczowych.
Kurkumina
Opisywana już wcześniej kurkumina jako spalacz działa na kilku płaszczyznach – powstrzymuje jeden z procesów adipogenezy, jest inhibitorem enzymu JAK, który pełni zasadniczą rolę w otyłości. Zmniejsza wydzielanie kortyzolu, który sprzyja nadwadze.
Kofeina
Kofeina wykazuje krótkotrwały efekt termogeniczny, ale jest najlepiej przebadanym spalaczem tłuszczu. Być może efekt jej działania nie jest spektakularny, ale został potwierdzony w badaniach naukowych.
Ekstrakt z zielonej herbaty
Przyjmowanie go wpływa pozytywnie na spadek masy ciała przy regularnym, długotrwałym stosowaniu powyżej 12 tygodni. Wyciągi z zielonej herbaty mają potencjał przyspieszający metabolizm tłuszczu w spoczynku i w czasie aktywności fizycznej.
Ekstrakt z nasion mango afrykańskiego
Ekstrakt z nasion mango jest potencjalnie skutecznym spalaczem tłuszczu, ale potrzebne są dalsze badania z udziałem ludzi, które to potwierdzą.
Sprzężony kwas linolowy CLA
Działanie kwasu linolowego jako spalacza tłuszczu potwierdzono dotychczas tylko na zwierzętach. Dopiero wiążące badania na ludziach mogą dać pewność co do działania odchudzającego.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe warto zastosować ziele drapacza lekarskiego. Intensywnie pobudza produkcję soków trawiennych, przez co skutecznie zwalcza niestrawność i wzdęcia.
Zioła na poprawę krążenia to mieszanki, które nie tylko poprawią Twoje samopoczucie, ale uchronią Cię też przed poważnymi chorobami; sprawdź, po które sięgnąć!
Cytryniec chiński to roślina, która od tysiącleci stosowana jest w dolegliwościach wątroby i na wsparcie układu odpornościowego - wreszcie dodarła też do Europy i my również możemy skorzystać z jej dobrodziejstwa!
Poznaj domowe sposoby na zatoki: jak wspomóc leczenie, zapobiegać i zrozumieć przyczyny
Tarczycę można wspomóc poprzez stosowanie odpowiednich ziół. Łagodzenie dolegliwości wspomagają m.in. ashwagandha, kelp, wąkrotka azjatycka. Sprawdź.