blekot pospolity 00

Blekot pospolity - Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Blekot pospolity to roślina wykorzystywana w medycynie alternatywnej. Pojawia się naturalnie na terenie prawie całej Europy, w tym także w Polsce. Do czego stosuje się tę roślinę? W walce z jakimi dolegliwościami mogą pomóc suplementy diety z jej dodatkiem?

Blekot pospolity to roślina nazywana także psią pietruszką i szaleniem. Należy do rodziny selerowatych. Powszechnie jest uznawana za chwast, pojawiający się często w przydomowych ogródkach. Rozsiewa się bardzo szybko, atakując uprawy ziemniaków, buraków, kukurydzy i warzyw okopowych. Jedna roślina jest w stanie wyprodukować nawet 500-600 nasion, które zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat. Blekot pospolity rośnie bardzo szybko.

Blekot dorasta do około 10-50 cm. Jego łodyga jest pusta w środku i delikatnie kreskowana. W jej górnej części znajduje się rozgałęzienie, na którym pojawiają się kwiatostany z drobnymi kwiatkami. Roślina ta kwitnie w okresie od czerwca do października.

Liście blekotu przypominają pietruszkę. To właśnie dlatego roślina ta jest nazywana psią pietruszką. Wyróżnia się trzy podgatunki blekotu, każdy z nich różni się od pozostałych pod względem wysokości i dokładnego wyglądu. Do najpopularniejszych odmian tej rośliny można zaliczyć cynapioides, agrestis i cynapium.

Blekot cechuje się charakterystycznym zapachem i pikantnym smakiem. Wydziela on aromat, który odstrasza zwierzęta. Ma to związek z faktem, że jest to roślina trująca, także dla ludzi. Cecha ta w największym stopniu pozwala na odróżnienie blekotu od pietruszki.

blekot pospolity 01

Gdzie występuje blekot pospolity?

Blekot pojawia się w prawie całej Europie, a także Azji Zachodniej i na Kaukazie. Najczęściej znaleźć go można na skrajach lasów, przy polach uprawnych i w przydomowych ogródkach. To bardzo popularna roślina uznawana za chwast. Rozsiewa się niezwykle szybko, dlatego można ją spotkać na nieużytkach, przy drogach i prywatnych działkach, także tych w miastach.

Blekot można znaleźć przede wszystkim na glebach wapiennych i bogatych w azot. Występuje na terenie całej Polski, także w pasmach górskich. To roślina o niewielkich wymaganiach, która jest odporna na działanie wielu środków przeciwchwastowych. Stanowi poważny problem w uprawach rolniczych. Może bowiem przedostawać się do plonów podczas zbiorów.

Czy blekot pospolity jest trujący?

Ziele i kłącze zawierają toksyczne związki chemiczne, takie jak koniina, kemferol, rutyna, cynapina, kwas mrówkowy i kwas masłowy. Surowiec ten stosowany w większych ilościach może doprowadzić do paraliżu współczulnego układu nerwowego. Po spożyciu blekotu mogą pojawić się takie dolegliwości, jak brak apetytu, rozszerzenie źrenic, zaburzenia równowagi, drgawki, paraliż, a nawet śmierć.

Blekot wydziela charakterystyczny zapach, dlatego jest omijany przez zwierzęta. Z wyglądu przypomina jednak pietruszkę, dlatego można go łatwo pomylić z tym popularnym ziołem dodawanym do potraw. Ryzyko to pojawia się zwłaszcza w przypadku blekotu pojawiającego się w uprawach polowych.

blekot pospolity 02

Blekot pospolity – właściwości

Blekot pospolity to roślina trująca. Dawniej ziele było jednak stosowane w celach leczniczych. W medycynie ludowej wykorzystywano je zwłaszcza w przypadku dolegliwości bólowych i skurczów i skurczów. Blekot niegdyś był używany jako naturalny środek uspokajający. Obecnie jednak takie praktyki są odradzane.

Aktualnie blekot jest wykorzystywany jedynie w homeopatii. Preparaty z jego dodatkiem mogą być przyjmowane jedynie pod okiem lekarza. Przypadkowe spożycie tej rośliny może doprowadzić do poważnych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach – śmierci.

Jakie surowce zawiera ziele blekotu pospolitego?

W blekocie znajdują się liczne substancje, choć większość z nich to składniki niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Wśród najważniejszych związków, jakie występują w tej roślinie, znaleźć można:

 • olejek eteryczny,

 • alkaloidy,

 • koniina,

 • cynapina,

 • narcyzyna,

 • rutyna,

 • kempferol.

Toksyczne związki chemiczne zawarte w blekocie to także cykutyna, kwas mrówkowy i kwas masłowy. W roślinie ten znajduje się duża ilość koniiny, która jest najbardziej trująca z wymienionych składników. W większych porcjach może ona doprowadzić do paraliżu.

Blekot pospolity – zastosowanie

Dawniej blekot był wykorzystywany jako roślina lecznicza. Stosowano go w celu walki ze skurczami i dolegliwościami bólowymi. Wykorzystywano fakt, że blekot zawiera rutynę i kemferol. Roślina ta była używana także w stanach napięcia nerwowego.

W podobnych celach blekot jest wykorzystywany również dzisiaj. Można go jednak stosować jedynie pod postacią preparatów homeopatycznych. Środki te są nasycane ekstraktem z blekotu, a następnie rozcieńczane do stężenia, które nie jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Przyjmowanie takich preparatów musi przebiegać pod nadzorem lekarza.

Blekot nie ma wielu zastosowań. Roślina ta jest bardzo niepożądana przez rolników i właścicieli ogrodów. Rozsiewa się ona niezwykle szybko, wyrastając pomiędzy roślinami ozdobnymi, zbożem i warzywami. Stanowi zagrożenie nawet w sytuacji, gdy zostanie dodana do kompostu.

Na co może pomóc blekot pospolity?

Blekot pospolity jest wykorzystywany w przypadku nawracających skurczów i bólu. Roślina ta pod postacią środków homeopatycznych może pomóc ukoić nerwy.

Blekot ma niewiele pozytywnych zastosowań. Obecnie wiadomo, że roślina ta może być bardzo niebezpieczna, dlatego stosuje się ją niezwykle rzadko. Jest używana jedynie przez zwolenników medycyny alternatywnej, korzystających z preparatów homeopatycznych. Przyjmowanie blekotu w inny sposób może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i śmierci.

Jak stosować blekot pospolity – porcjowanie

Blekot pospolity nie jest dostępny pod postacią suszonego ziela czy mieszanek ziołowych. Wchodzi on w skład jedynie preparatów homeopatycznych. Są one rozcieńczane w taki sposób, by stężenie dodanej substancji było śladowe i nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia. Pomimo tego faktu takie preparaty powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego ścisłą kontrolą.

Blekot pospolity – przeciwwskazania

Blekot jest rośliną trującą, dlatego nie powinien być przyjmowany przez człowieka. Jest niebezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, choć toksyczna porcja różni się w zależności od wieku i masy ciała danego pacjenta.

O zastosowaniu preparatów homeopatycznych z blekotem powinien zdecydować specjalista. Wymaga to przeanalizowania stanu zdrowia pacjenta i wykluczenia chorób, które mogą powodować zwiększoną podatność na wpływ toksycznych substancji zawartych w tej roślinie. Spożywanie takich produktów może być szczególnie niebezpieczne w przypadku osób wrażliwych, np. kobiet w ciąży czy pacjentów borykających się ze schorzeniami przewlekłymi.

blekot pospolity 03

Blekot pospolity – skutki uboczne i działania niepożądane

Blekot zawiera szereg szkodliwych substancji odżywczych. Jego spożywanie, nawet w niewielkich ilościach, może doprowadzić do pojawienia się wielu skutków ubocznych. Wśród najważniejszych dolegliwości warto wyróżnić:

 • wymioty,

 • biegunkę,

 • drgawki,

 • skurcze żołądka,

 • brak apetytu,

 • zaburzenia równowagi.

Podobne dolegliwości pojawiają się zarówno u ludzi, jak i zwierząt pastewnych. Konie i bydło mają jednak naturalną zdolność do rozpoznawania tej rośliny, więc unikają jej nawet w sytuacji, gdy pojawi się na terenie pastwiska. Spożycie większej ilości blekotu może doprowadzić nawet do paraliżu i śmierci.

W przypadku spożycia blekotu konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Podobnie jak podczas zatrucia innymi toksycznymi roślinami, należy wezwać karetkę. Dobrym pomysłem jest także wymuszenie wymiotów, które pozwolą na pozbycie się dużej części spożytej substancji z układu trawiennego.

Dlaczego warto stosować blekot pospolity?

Blekot pospolity może pomóc poradzić sobie z bólem, napięciem nerwowym i częstymi skurczami. Jest to jednak roślina bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Można przyjmować ją tylko w specjalnych preparatach, w których jest bardzo mocno rozcieńczona. Niegdyś była powszechnie stosowana w medycynie, a nawet wpisano ją na listę substancji leczniczych. Obecnie dysponujemy jednak wiedzą o dokładnym składzie blekotu i toksyczności poszczególnych substancji w nim zawartych.

Na rynku znaleźć można wiele innych ziół, które wspierają walkę z wymienionymi dolegliwościami. Niektóre z nich są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Z tego powodu osobom, które borykają się z bólem i skurczami, zaleca się korzystanie z innych preparatów. Kluczowe jest też skonsultowanie się z lekarzem. Takie objawy mogą bowiem wskazywać na wiele poważnych chorób, które wymagają wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Blekot pospolity w ogrodzie – zwalczanie

Blekot to roślina jednoroczna, która rodzi wiele nasion. Kiełkują one wiosną, nawet po kilku latach. Z tego powodu skuteczne zwalczenie blekotu jest niezwykle trudne. Pojawia się on zarówno w ogrodach, jak i na polach uprawnych.

Blekot można usuwać mechanicznie lub z użyciem specjalnych środków chemicznych. Na rynku znaleźć można m.in. selektywne herbicydy na bazie mezotrionu, które mogą przyczynić się do ograniczenia populacji blekotu. Usuwanie tej rośliny z użyciem metod mechanicznych ma sens tylko wtedy, gdy nie zawiązała ona nasion.

Niezwykle istotna jest też profilaktyka. Nasiona blekotu są bardzo charakterystyczne, dlatego można zaobserwować je w materiale siewnym zakupionym w sklepie czy od prywatnych dostawców. Elementy te są duże – ich średnica wynosi nawet 3 mm. W trakcie uprawy warto też korzystać z dobrze przefermentowanego obornika i kompostu. Wówczas można mieć pewność, że w masie nie ma aktywnych nasion blekotu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Magnez jest życiodajnym pierwiastkiem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wspomaga odporność, pracę układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.
Kwas hialuronowy to prawdziwy eliksir młodości; nie tylko wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry, ale również istotnie wpływa na ruchomość stawów i ogólną kondycję organizmu.
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!

tytuł

bbbbb