Zielares czarci pazur

Czarci pazur – Właściwości, zastosowanie, działanie i jak stosować

Czarcim pazurem nazywane są różnorodne rośliny o bardzo podobnym wyglądzie, należące do grupy hakorośli rozesłanych. Jednak tylko procumbens jest jedynym typem, który wykazuje prozdrowotne właściwości. Naturalnie występuje na pustyni Kalahari w południowej Afryce. Ta roślina rośnie na sawannach Namibii, RPA i Botswany. Jej specyficzna nazwa pochodzi od wyglądu owocni. Każda z nich jest bowiem wyposażona w specyficzne haczyki, które zaczepiają się często o futro zwierząt. Roślina znana bywa również pod nazwą diabelski pazur lub devil’s claw. Jakie ma właściwości i w jakich sytuacjach działa najlepiej? Oto najważniejsze informacje.
Diabelski pazur, zwany również diabelskim szponem procumbens to roślina pochodząca z Afryki, której stosowanie może przynieść wiele dobroczynnych efektów. W medycynie ludowej stosowano przede wszystkim korzeń. Wykorzystywano go na gorączkę, bóle, reumatoidalne zapalenie stawów oraz problemy z niestrawnością. Mówi się też, że ma właściwości rozgrzewające.

Jak wygląda czarci pazur?

Ta pochodząca z pustyni Kalahari roślina ma bardzo charakterystyczny wygląd a jej owocnię bardzo łatwo rozpoznać z uwagi właśnie na wspomniane haczyki, którym zawdzięcza swą nazwę.
Zielares czarci pazur

Czarci pazur — właściwości

Jedną z głównych właściwości czarciego pazura jest duża zawartość tipertyn, które pobudzają wydzielanie żółci. Dzięki temu czarci pazur wspomaga procesy trawienia i przyspiesza spalanie tłuszczy.
Duża zawartość glikozydów, które znajdują się w korzeniu, powoduje, że czarci pazur ma też działanie przeciwbólowe. Natomiast znajdujące się w nim kwasy fenolowe mają dodatkowo działanie żółciopędne, a do tego również antybakteryjne i przeciwdrgawkowe.
Badania wykazały, że czarci pazur bogaty jest w sterole. Te zaś mają działanie obniżające stężenie cholesterolu. Obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL i podnoszą „dobrego” HDL.
Wśród prozdrowotnych właściwości czarciego pazura nie można pominąć również tych przeciwbólowych. Ma też właściwości przeciwzapalne, które zawdzięcza obecności irydoidów. Natomiast flawonoidy działają antyoksydacyjnie.
Roślina jest bogata też w 8-p-kumaroiloharpagid, co jest jej cechą charakterystyczną i powoduje, że działa ona w schorzeniach reumatycznych. Wykazuje też słabe działanie przeciwskurczowe.

Czarci pazur — działanie

Diabelski pazur ma liczne właściwości lecznicze. Działa przeciwutleniająco, a to sprawia, że zmniejsza ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. Spowalnia procesy starzenia. Skóra staje się bardziej napięta i elastyczna, znacznie później pojawiają się zmarszczki i bruzdy, a te istniejące ulegają wygładzeniu. Stosowanie czarciego pazura powoduje, że cera staje się promienna i odzyskuje zdrowy wygląd. Neutralizacja wolnych rodników chroni również organy wewnętrzne, które też narażone są na procesy starzenia. Stosowanie diabelskiego pazura zabezpiecza układ krwionośny przed miażdżycą i zawałem.
Ta roślina pochodząca z pustyni wpływa kojąco na problemy ze stawami. Łagodzi ból i stan zapalny. Może być stosowana przez osoby, które cierpią z powodu artretyzmu i reumatyzmu. Łagodzi bóle kości, stawów i mięśni.
Czarci pazur ma działanie moczopędne, a przez to przyczynia się do oczyszczania organizmu z toksyn. Wspomaga pracę nerek, które pomagają usunąć z organizmu sole, substancje szkodliwe i inne zanieczyszczenia.
Ta specyficzna roślina działa również przeciwbólowo, a jej przeciwzapalne działanie pomaga między innymi w leczeniu trądziku. Odkaża skórę i zabezpiecza ją przed działaniem bakterii.
Działa wspierająco na układ trawienny. Włączenie jej do swojej diety przyczynia się do zlikwidowania takich problemów jak nudności, czy wzdęcia. Układ pokarmowy zaczyna działać wydajnie, efektywnie i prawidłowo. Diabelski pazur przyspiesza metabolizm i hamuje apetyt, a w ten sposób przyczynia się również do utraty kilku nadmiarowych kilogramów.

Czarci pazur — zastosowanie

Czarci pazur, ze względu na swoje właściwości i działanie znalazł bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim poprawia ogólną kondycję organizmu i pomaga w pozbyciu się skutków stresu. Jego antyoksydacyjne właściwości powodują, że spowalnia procesy starzenia i chroni narządy wewnętrzne, przez co znacznie dłużej zachowują one pełną sprawność. Zabezpiecza przed zawałem serca i miażdżycą.
Może być stosowany przez osoby, które chcą stracić kilka kilogramów i poprawić przebieg procesów trawienia. Wpływa na szybszą przemianę materii i sprawniejsze spalanie tłuszczów. Hamuje też apetyt, co sprawia, że dana osoba rzadziej sięga po niezdrowe przekąski.
Kolejnym zastosowaniem są bóle reumatyczne i artretyczne. Czarci pazur łagodzi te dolegliwości i zmniejsza stan zapalny. Jednocześnie usprawnia stawy i poprawia ich ruchomość. To powoduje, że ruch nie wiąże się z dyskomfortem.
Można go stosować również miejscowo na skórę twarzy, szczególnie w problemach z trądzikiem. Oczyści cerę i stworzy barierę ochronną, która zabezpieczy przed dalszym działaniem bakterii.
Warto przeanalizować jej właściwości zastosowanie i przeciwwskazania, żeby móc z niej w pełni skorzystać.

Czarci pazur — składniki aktywne

Właściwości lecznicze i działanie czarciego pazura wynikają przede wszystkim ze znajdujących się w nim składników aktywnych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
 • irydoidy – o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz przeciwreumatycznym;
 • flawonoidy – przeciwutleniacze;
 • fenolokwasy (w tym kwas cynamonowy) – działanie bakteriostatyczne, żółciopędne i przeciwdrgawkowe;
 • sterole i triterpeny – regulują profil cholesterolowy we krwi, działają przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo.

Czarci pazur — dawkowanie i jak stosować

Dawkowanie diabelskiego pazura uzależnione jest od sposobu jego stosowania. W przypadku tabletek i kapsułek należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta suplementu, z uwagi na kwestie bezpieczeństwa. Podanej na opakowaniu dawki nie można samowolnie przekraczać, ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane. Z reguły jest to 1 lub 2 g trzy razy na dobę przez dwa miesiące, po których następuje trzytygodniowa przerwa.
Przy stosowaniu naparu z diabelskiego pazura należy trzymać się schematu, że przyjmowany jest również trzy razy dziennie przez dwa miesiące. Po tym okresie należy zrobić przerwę, która musi trwać przynajmniej trzy tygodnie. Po ich upływie można wrócić do spożywania napoju.
Kremy i maści z czarciego pazura stosuje się również zgodnie z zaleceniami producenta produktu.

Czarci pazur — przeciwwskazania do stosowania

Dla zachowania bezpieczeństwa, przed rozpoczęciem stosowania hakorośli warto zapoznać się z ewentualnymi przeciwwskazaniami do jej wdrożenia i sprawdzić, czy żadne z nich nie dotyczą osoby, która zdecydowała się na włączenie rośliny do swojej diety.
Czarci pazur wpływa na rytm pracy serca, dlatego też nie powinny go stosować osoby, które cierpią na jego zaburzenia i są z tego tytułu leczone. Może też wpłynąć na obniżenie poziomu cukru we krwi, nie zaleca się go więc tym, którzy stosują leki przeciwcukrzycowe. Z uwagi na możliwe wystąpienie skutków ubocznych nie jest wskazany dla osób z zespołem jelita drażliwego, chorobą refluksową przełyku. Przeciwskazaniem jest też obecność wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Cierpiący z powodu kamieni żółciowych absolutnie powinni go unikać, ponieważ jego działanie zwiększa produkcje żółci.
Nie zaleca się czarciego pazura kobietom w ciąży, karmienie piersią też jest przeciwwskazaniem.
Warto też skonsultować z lekarzem przyjmowane leki, ponieważ ich połączenie z diabelskim pazurem może przynieść negatywne skutki. Nie zaleca się łączenia suplementu z tą rośliną z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, przeciwwirusowymi i obniżającymi poziom cholesterolu. Czarci pazur wchodzi w reakcję z tymi lekami. Nie powinien być też łączony z lekami obniżającymi ciśnienie krwi.

Czarci pazur — efekty stosowania

Jego stosowanie przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Osoba czuje się lepiej, a jej organizm jest chroniony przed działaniem wolnych rodników. Spowolnione zostają procesy starzenia i złagodzone skutki stresu oksydacyjnego.
Organizm jest oczyszczony z toksyn, soli i innych szkodliwych substancji. Serce jest wzmocnione i zabezpieczone przed różnorodnymi chorobami. Maleje ryzyko miażdżycy i zawału.
Profil cholesterolowy zostaje wyrównany. Spada poziom „złego” cholesterolu i rośnie „dobrego”. Bóle kostno – stawowe są złagodzone i poprawiona jest też ruchomość stawów.
Diabelski szpon wspomaga trawienie, przyspiesza spalanie tłuszczów i pomaga w pozbyciu się kilku nadmiarowych kilogramów.

Czarci pazur — skutki uboczne

Mimo tego, że czarci pazur jest bardzo bezpiecznym, naturalnym składnikiem suplementów diety, to jednak jego nieprawidłowe stosowanie może przynieść skutki uboczne. Najczęściej występują wtedy, gdy stosowane są dawki większe niż te zalecane przez producenta.
Najczęściej pojawia się wówczas:
 • biegunka;
 • ból brzucha;
 • ból głowy;
 • nudności;
 • wymioty;
 • utrata apetytu;
 • utrata smaku;
 • zmiany ciśnienia krwi;
 • nieregularne bicie serca (arytmia);
 • dzwonienie w uszach.
W niektórych przypadkach powyższe objawy mogą wystąpić nawet przy prawidłowym stosowaniu, dlatego też trzeba obserwować swoje reakcje, a w razie problemów natychmiast zrezygnować z suplementacji.
Kosmetyki z czarcim pazurem nie powinny wywoływać skutków ubocznych.

Suplementacja czarcim pazurem

Suplementacja czarcim pazurem może przebiegać za pośrednictwem naparów, nalewek, maści i tabletek. To, którą formę wybrać zależy w dużym stopniu od zapotrzebowania oraz preferowanych form spożycia. Na skórę twarzy z problemem trądziku najlepsza będzie maść. Jeżeli zaś chodzi o ogólne wzmocnienie organizmu i działanie profilaktyczne, lepiej wybrać tabletki. Jak przyjmować czarci pazur?

Czarci pazur — maść

Maść z czarcim pazurem działa miejscowo, tam gdzie zostanie zaaplikowana. Oddziałuje bezpośrednio na źródło problemu. Może być aplikowana na twarz, opuchnięte stawy i obolałe miejsca. Działa niemalże natychmiastowo. Przynosi ulgę i działa przeciwbólowo.

Czarci pazur — tabletki

Tabletki z czarcim pazurem są łatwe do połknięcia i niosą ze sobą więcej pozytywnych efektów niż maść. Ważną ich zaletą jest precyzyjnie odmierzona dawka, co znacznie podnosi bezpieczeństwo stosowania i zdejmuje z głowy użytkownika pilnowanie prawidłowego dawkowania. Wystarczy stosować się do zaleceń producenta, a suplementacja staje się bezpieczna. Podobnie jest z czarcim pazurem w postaci kapsułek.
Dostępna jest też ziołowa sól do stóp czarci pazur 420g oraz balsam z korzenia diabelskiego pazura 250ml.

Dlaczego warto stosować czarci pazur?

Diabelski pazur warto stosować ze względu na jego szerokie właściwości i różnorodne działanie. Zwalcza skutki stresu oksydacyjnego, pomaga w odchudzaniu i stanowi świetny profilaktyczny suplement diety. Pomaga w oczyszczeniu organizmu, łagodzi ból i poprawa ruchomość stawów. Reguluje profil cholesterolowy. Chroni przed miażdżycą, zawałem i udarem. Ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe może też być stosowany do uśmierzania bólu stawów i mięśni. Nie zaleca sie tylko stosowania czarciego pazura według własnego uznania, a zgodnie z sugestiami producenta.

Czarci pazur — opinie

Suplementy diety, w których znajdują się naturalne składniki, jak czarci pazur to świetny sposób na zadbanie o swoje zdrowie, zapewnienie sobie komfortu funkcjonowania i działanie profilaktyczne przeciwko wielu różnorodnym chorobom. Jeżeli jednak pojawiają się wątpliwości, co do bezpieczeństwa stosowania, warto skonsultować się z lekarzem.
W internecie można znaleźć szereg opinii użytkowników, którzy relacjonują swoje doświadczenia z czarcim pazurem. Niektórzy piszą, że szybko odczuli ulgę, inni że musieli poczekać, ale było warto, ponieważ odzyskali sprawność w stawach, a ruch przestał sprawiać im trudność i ból. Wspominają też o działaniu znieczulającym. Zdecydowana większość jednakże chwili uzyskane efekty i docenia działanie czarciego pazura. Warto też stosować polecane suplementy i kosmetyki.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć