monstera_0

Czy monstera jest trująca? Substancje toksyczne, części trujące rośliny, objawy zatrucia i jak go uniknąć?

Monstera deliciosa, jest uznawana za trującą zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Zawiera oksalany wapnia, które mogą wywoływać różne objawy po spożyciu. Objawy te mogą obejmować pieczenie i swędzenie w ustach, obrzęk języka i gardła, trudności w połykaniu oraz wymioty. Reakcja na zatrucie zależy od ilości zjedzonego materiału roślinnego, a objawy mogą być bardziej nasilone u dzieci ze względu na ich mniejszą masę ciała.

Kontakt z sokiem rośliny może również powodować podrażnienie skóry. W przypadku podejrzenia zatrucia monstera, zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub centrum kontroli zatruć.

monstera_2

Czy monstera jest trująca dla zwierząt domowych (kota i psa)?

Monstera jest trująca dla zwierząt domowych, zarówno kotów, jak i psów. Spożycie liścia monstery przez zwierzę może prowadzić do problemów z układem pokarmowym, takich jak biegunka, wymioty oraz nadmierna produkcja śliny, znana jako ślinotok.

Substancje obecne w roślinie mogą również powodować podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i zapalenie spojówek. Właściciele zwierząt powinni sprawdzić, czy ich doniczkowy pupil, taki jak monstera dziurawa, nie stanowi zagrożenia dla ich futrzanych członków rodziny. Przy przesadzaniu czy podlewaniu rośliny warto używać rękawiczek, aby uniknąć kontaktu z jej sokiem, który może być drażniący.

W przypadku, gdy zwierzę zje liść monstery, zaleca się niezwłoczne skonsultowanie z weterynarzem. Dekoracyjny charakter rośliny sprawia, że jest popularnym wyborem do uprawy w doniczce w domach, ale należy pamiętać o jej potencjalnym zagrożeniu dla zwierząt.

Jakie substancje zawarte w monsterze odpowiadają za jego toksyczność?

Substancje zawarte w monstera, które odpowiadają za jej toksyczność, to przede wszystkim kryształki szczawianu wapnia.

Te nierozpuszczalne kryształki mogą wywołać zapalenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła, powodując ból, obrzęk tkanek, a w przypadku spożycia przez ludzi lub zwierzęta, mogą prowadzić do wymiotów, biegunki, a także do ślinotoku.

Monstera, będąca popularną rośliną doniczkową, często uprawiana jest w mieszkaniach ze względu na swoje dekoracyjne, zielone liście, w tym charakterystyczne dziurawe liście i spore rozmiary. Korzenie powietrzne monstery, część jej unikalnego systemu rozmnażania, również zawierają te substancje.

Dlatego przy uprawie monstery należy zachować ostrożność, zwłaszcza mając w domu dzieci i zwierzęta. Aby uniknąć przypadkowego zatrucia, zaleca się umieszczenie rośliny w miejscach niedostępnych dla nich. Pomimo swoich walorów estetycznych, monstera to roślina, którą należy podlewać z rozwagą, pamiętając o jej potencjalnej toksyczności.

Jak szczawiany wapnia zawarte w monsterze wpływa na organizm ludzki? - Mechanizmy działania toksyn

Szczawiany wapnia zawarte w monstera deliciosa działają na organizm ludzki poprzez kilka mechanizmów, które prowadzą do objawów toksycznych. Kiedy cząsteczki szczawianu wapnia dostają się do ust i układu pokarmowego, mogą wywołać natychmiastową reakcję fizyczną i chemiczną.

 1. Mechaniczne uszkodzenie tkanek: Kryształki szczawianu wapnia mają kształt igieł, co może mechanicznie uszkodzić tkanki, z którymi wchodzą w kontakt. Kiedy kryształki te wbijają się w błony śluzowe jamy ustnej, gardła, przełyku i nawet przewodu pokarmowego, mogą powodować mikrouszkodzenia. To mechaniczne działanie jest pierwszym krokiem, który wywołuje ból, pieczenie, a nawet krwawienie.

 2. Podrażnienie błon śluzowych: Uszkodzenia mechaniczne są następnie pogłębiane przez podrażnienie chemiczne. Szczawiany wapnia mogą powodować zapalenie błon śluzowych, co prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia, a nawet utrudnienia w połykaniu. To podrażnienie może także prowokować nadmierną produkcję śliny oraz trudności w mówieniu.

 3. Wiązanie wapnia: Szczawiany wapnia mogą chemicznie reagować z wapniem obecnym w organizmie, tworząc nierozpuszczalne kompleksy. To wiązanie może doprowadzić do lokalnego lub nawet systemowego niedoboru wapnia, co może mieć wpływ na funkcjonowanie mięśni i przewodnictwo nerwowe. Chociaż taka sytuacja jest mniej prawdopodobna przy pojedynczym ekspozycji, teoretycznie może się zdarzyć przy spożyciu dużych ilości rośliny.

 4. Reakcje alergiczne: U niektórych osób, kryształki szczawianu wapnia mogą wyzwalać reakcje alergiczne, co jeszcze bardziej pogłębia stan zapalny i objawy dyskomfortu.

Objawy zatrucia szczawianami wapnia po spożyciu części monstery mogą obejmować natychmiastowe pieczenie i swędzenie w ustach, obrzęk języka, gardła i warg, trudności w połykaniu, ból brzucha, wymioty, a w rzadkich przypadkach problemy z oddychaniem spowodowane obrzękiem dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia takich objawów, niezbędna jest szybka interwencja medyczna, aby zaradzić potencjalnym komplikacjom.

monstera_1

Jakie części monstery są szczególnie trujące?

Wszystkie części monstery zawierają substancje trujące, ale szczególnie bogate w kryształki szczawianu wapnia są liście, pędy oraz korzenie. Te nierozpuszczalne kryształki, wywołujące podrażnienie ciała oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, są obecne w całej roślinie, co czyni ją trującą rośliną w każdym jej fragmencie.

Ile trzeb zjeść monstery aby się zatruć?

Ilość monstery potrzebnej do zatrucia może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak waga ciała, ogólny stan zdrowia oraz indywidualna wrażliwość na toksyny. Nie ma ścisłej granicy ilościowej określającej, ile dokładnie monstery musiałby spożyć człowiek czy zwierzę domowe, aby doszło do zatrucia. Wszystkie części rośliny zawierają toksyczne kryształki szczawianu wapnia, które mogą wywołać podrażnienie i objawy toksyczne nawet po spożyciu niewielkich ilości.

Dla dorosłych i dzieci: Nawet niewielka ilość zjedzonych części monstery, takich jak liść czy fragment pędu, może wywołać objawy zatrucia, takie jak pieczenie i swędzenie w jamie ustnej, obrzęk gardła, trudności w połykaniu oraz wymioty. Szczególnie dzieci są bardziej narażone na skutki zatrucia z powodu mniejszej masy ciała i potencjalnie większej wrażliwości na toksyny.

Dla zwierząt domowych: Podobnie jak u ludzi, nawet mała ilość zjedzonej rośliny może być niebezpieczna dla zwierząt domowych, takich jak koty i psy. Objawy mogą obejmować podobne reakcje, w tym wymioty, biegunkę, nadmierną produkcję śliny, czy trudności w połykaniu.

Zalecana jest duża ostrożność i unikanie pozostawiania roślin w zasięgu dzieci i zwierząt domowych. W przypadku spożycia jakiejkolwiek części rośliny przez człowieka lub zwierzę, zaleca się natychmiastowe skonsultowanie z lekarzem lub weterynarzem.

Jakie są objawy po zatruciu monsterą?

Objawy po zatruciu monstera mogą być różne i zależą od ilości spożytej rośliny oraz indywidualnej wrażliwości organizmu. Poniżej przedstawiam główne objawy wraz z objaśnieniami:

 • Pieczenie i swędzenie w jamie ustnej: Nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia mogą powodować natychmiastowe podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej i gardła po kontakcie, prowadząc do pieczenia, swędzenia, a nawet bólu.
 • Obrzęk języka, warg i gardła: Mechaniczne uszkodzenia i podrażnienie spowodowane przez kryształki mogą wywołać obrzęk, co utrudnia połykanie i w skrajnych przypadkach może prowadzić do trudności z oddychaniem.
 • Nadmierna produkcja śliny: Reakcja obronna organizmu na podrażnienie, która ma na celu neutralizację i usunięcie toksyn.
 • Trudności w połykaniu: Obrzęk i podrażnienie mogą znacząco utrudniać połykanie, zarówno pokarmów stałych, jak i płynów.
 • Wymioty i biegunka: Układ pokarmowy reaguje na toksyny próbując je usunąć, co może objawiać się wymiotami i biegunką.
 • Ból brzucha: Podrażnienie układu pokarmowego może również prowadzić do bólu brzucha, często jako towarzyszący objaw wymiotów i biegunki.

W przypadku wystąpienia tych objawów po spożyciu monstery, zaleca się niezwłoczne zasięgnięcie porady medycznej. Pomimo że monstera jest popularną rośliną doniczkową cenioną za swoje dekoracyjne liście, należy pamiętać o jej trujących właściwościach i zachować ostrożność, szczególnie w obecności dzieci i zwierząt domowych.

monstera_3

Co robić gdy doszło do zjedzenia monstery?

W przypadku zjedzenia monstery, ważne jest szybkie i odpowiednie działanie. Oto proste kroki, które należy podjąć:

 1. Nie wpadaj w panikę: Zachowanie spokoju pomoże w skutecznej reakcji na sytuację.
 2. Usuń resztki rośliny z ust: Jeśli to możliwe, delikatnie usuń wszelkie pozostałości rośliny z ust osoby, która ją spożyła, aby zapobiec dalszemu uwalnianiu toksyn.
 3. Płukanie jamy ustnej: Zachęć do płukania jamy ustnej wodą, aby zmniejszyć kontakt toksyn z błonami śluzowymi.
 4. Nie wywołuj wymiotów: Chyba że zaleci to lekarz lub specjalista ds. zatruć, nie próbuj wywoływać wymiotów, ponieważ może to pogorszyć stan osoby zatrutej.
 5. Obserwuj objawy: Uważnie obserwuj pojawiające się objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, biegunka, czy obrzęk w jamie ustnej.
 6. Skontaktuj się z centrum kontroli zatruć lub lekarzem: Zadzwoń do lokalnego centrum kontroli zatruć lub bezpośrednio do lekarza, aby uzyskać specjalistyczną poradę na podstawie obserwowanych objawów. Podaj informacje o ilości zjedzonej rośliny i wieku osoby zatrutej.
 7. Pozostań przy osobie zatrutej: Do czasu przybycia pomocy medycznej lub do momentu, gdy będziesz mieć pewność, że nie ma poważnego zagrożenia dla zdrowia, nie zostawiaj osoby samej.
 8. Zapewnij informacje lekarzom: Kiedy otrzymasz pomoc medyczną, zapewnij lekarzom jak najwięcej informacji o zjedzonej roślinie i objawach, co pomoże w szybkiej diagnozie i leczeniu.

Pamiętaj, że szybka i właściwa reakcja może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zatrucia.

Jak uniknąć zatrucia monsterą?

1. Nie spożywaj żadnej części rośliny: Monstera zawiera saponiny, które mogą powodować nudności, wymioty i biegunkę. Spożycie dużych ilości może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

2. Dokładnie umyj ręce po kontakcie z rośliną: Saponiny mogą również podrażniać skórę i oczy. Dokładne umycie ręce po kontakcie z rośliną pomoże zapobiec wystąpieniu tych objawów.

3. Trzymaj monsterę z dala od dzieci i zwierząt domowych: Dzieci i zwierzęta domowe są bardziej narażone na zatrucie monsterą niż dorośli. Należy trzymać roślinę poza ich zasięgiem, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu.

4. Uprawiaj monsterę w bezpiecznym miejscu: Jeśli uprawiasz monsterę w swoim ogrodzie, upewnij się, że jest ona posadzona w miejscu, gdzie nie będzie narażona na kontakt z dziećmi lub zwierzętami domowymi.

5. Noś rękawice podczas pracy z rośliną: Jeśli musisz pracować z monsterą, np. podczas przycinania lub przesadzania, noś rękawice, aby chronić skórę przed podrażnieniem.

6. Poinformuj się o objawach zatrucia monsterą: Objawy zatrucia monsterą mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, podrażnienie skóry i oczu. Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek z tych objawów po kontakcie z monsterą, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

7. W razie zatrucia niezwłocznie zasięgnij pomocy medycznej: Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, został otruty monsterą, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zatrucie monsterą może być poważne, a nawet śmiertelne, jeśli nie zostanie odpowiednio leczone.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Srebro koloidalne wykazuje właściwości prozdrowotne. Wykorzystywane do użytku zewnętrznego, wspiera w walce z bakteriami, wirusami, grzybami. Sprawdź.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Dowiedz się, co sprawia, że l karnityna jest popularna wśród osób odchudzających się i dlaczego jest tak istotna dla dobrego poziomu cholesterolu oraz testosteronu i tarczycy.