języcznik zwyczajny

Języcznik zwyczajny – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Języcznik zwyczajny (phyllitis scolopendrium) jest rośliną, która może bardzo pozytywnie wpłynąć na zdrowie całego organizmu. Wszystko za sprawą jego właściwości. Przypuszcza się, że roślina może pozytywnie wpływać na układ trawienny oraz moczowy, wspierać oczyszczanie organizmu, a to przekłada się na jego lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie oraz poprawę samopoczucia. Zobacz, jak jeszcze może Ci pomóc i jak działa na organizm człowieka.

Języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium) to roślina ozdobna, która należy do rodziny zanokcicowatych. Można go spotkać również pod innymi nazwami, jak na przykład języcznik jeleni czy paproć.

W środowisku naturalnym występuje w Azji, na północy Afryki oraz w Europie. Można ją spotkać również w Polsce, szczególnie na obszarze Karpat i Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że w naszym kraju jest ona objęta ścisłą ochroną gatunkową – co oznacza, że nie wolno jej zrywać.

Języcznik zwyczajny (phyllitis scolopendrium) lubi gleby świeże i umiarkowanie wilgotne i zacienione stanowiska i wapienne gleby. Z tego też względu najłatwiej znaleźć ją w wilgotnych lasach liściastych, głównie na wapiennych skałach.

Jej długie, proste i niepodzielne liście wyrastają bezpośrednio z kłącza i stanowią surowiec zielarski. Dzieje się tak z uwagi na duże ilości zawartych w nich substancji aktywnych, do których należą: garbniki, śluzy, kwas asparaginowy, glutaminowy i kawowy.

języcznik zwyczajny

Języcznik zwyczajny – właściwości

Właściwości języcznika zwyczajnego zauważalne są przede wszystkim w obszarze układu trawiennego i moczowego. Przypuszcza się bowiem, że roślina może normalizować pracę wątroby i jelit oraz regulować wypróżnianie. Ponadto może wspierać pracę przewodu pokarmowego i ułatwiać przez to trawienie.

Przypuszcza się, że może też pozytywnie wpływać na wątrobę. W tym obszarze może ona wspierać jej prawidłowe funkcjonowanie, chronić jej strukturę oraz pobudzać wydzielanie żółci.

Opracowania wskazują również na pozytywny wpływ języcznika na układ moczowy. Prawdopodobnie stosowanie tej rośliny pomaga wypłukiwać kamienie z nerek i dróg moczowych. Może stymulować pracę nerek i zwiększać wydalanie moczu.

Dodatkowo roślina może przyczyniać się do oczyszczania organizmu z toksyn.

Języcznik zwyczajny – zastosowanie

Z uwagi na opisane powyżej właściwości, języcznik zwyczajny (phyllitis scolopendrium) znalazł dla siebie liczne zastosowania.

Przede wszystkim może być spożywana w przypadku problemów z trawieniem oraz przy tak zwanym jelicie leniwym. Może poprawiać perystaltykę jelit i przyspieszać trawienie. Do tego warto ją wdrożyć w przypadku przeciążonej wątroby czy w celu usunięcia kamieni nerkowych oraz by wyregulować pracę żołądka.

Roślina może rownież okazać się pomocna jako wsparcie pracy wątroby i do jej regeneracji. Pomaga w regulowaniu wydzielania żółci.

Być stosowana na zwiększenie wydalanego moczu, ponieważ działa moczopędnie. Przypuszcza się, że może stymulować pracę nerek oraz wypłukiwać złogi z nerek, pęcherza i dróg moczowych.

Zaleca się stosowanie języcznika po to, by odtruć organizm oraz oczyścić układ moczowy.

języcznik zwyczajny

Jak działa języcznik zwyczajny i na co może pomóc?

Języcznik zwyczajny (phyllitis scolopendrium) działa przede wszystkim poprzez zawarte w nim substancje aktywne, które mogą pozytywnie wpływać na organizm człowieka.

Prawdopodobnie to właśnie dzięki nim roślina może wspierać odtruwanie organizmu i oczyszczanie układu moczowego. Poprzez to, że działa moczopędnie pomaga w leczeniu infekcji układu moczowego, a dodatkowo wspiera w usuwaniu kamieni nerkowych i stymuluje pracę nerek.

Wspomniane substancje odpowiedzialne są również za pobudzanie do pracy jelit, a co za tym idzie wspieranie trawienia i regulację wypróżniania.

Jak stosować języcznik zwyczajny – dawkowanie

Języcznik spożywany jest w postaci naparu. Przygotowuje się go poprzez zalanie 1 – 2 łyżeczek ziela szklanką gorącej wody. Całość należy odstawić do zaparzenia na około kwadrans. Po tym czasie napar gotowy jest do spożycia. Można pić od jednej do dwóch filiżanek dziennie.

Języcznik zwyczajny – przeciwwskazania

Mimo tego, że języcznik jest stosunkowo bezpieczną rośliną nie zaleca się, by korzystały z niego kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ostrożność powinny rownież zachować osoby, które są wrażliwe na składniki rośliny.

języcznik zwyczajny

Języcznik zwyczajny – skutki uboczne i działania niepożądane

Roślina nie daje żadnych charakterystycznych czy wartych odnotowania skutków ubocznych. W przypadku osób, które są wrażliwe na składniki rośliny obserwuje się typowe reakcje alergiczne.

Dlaczego warto stosować języcznik zwyczajny?

Warto stosować języcznik zwyczajny, ponieważ jest to naturalny sposób na odtruwanie organizmu oraz oczyszczenie układu moczowego. Roślina stymuluje nerki, oczyszcza je ze złogów i pomaga w usuwaniu kamieni nerkowych.

Wspiera również procesy trawienia, pobudza jelita do pracy, a to pomaga w wyregulowaniu cyklu wypróżnień. Chroni wątrobę i pomaga w jej regeneracji.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj, jak hipokalcemia wpływa na Twoje zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł, by zrozumieć znaczenie wapnia i jak zapobiegać jego niedoborom.
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.