griffonia simplicifolia

Griffonia simplicifolia – Właściwości, działanie, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania

Griffonia simplicifolia, inaczej czarna fasola afrykańska, to roślina ceniona przez zwolenników naturalnej medycyny. Zawiera szereg cennych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego czy hormonalnego. Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Griffonia simplicifolia to inna nazwa czarnej fasoli afrykańskiej. Roślina ta pojawia się naturalnie w całej Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Południowej. To niewielki krzew rodzący cenne owoce. Rosną one w małych, oddzielnych strąkach. Ich ziarna zawierają ciekawy składnik, który znajduje zastosowanie przy produkcji leków i suplementów diety. Obecnie w wielu krajach jest on dostępny bez recepty.

Griffonia jest stosowana w tradycyjnym ziołolecznictwie z tego powodu, że zawiera 5 HTP, czyli naturalnie występujący aminokwas będący pochodną tryptofanu i bezpośrednim prekursorem serotoniny. Wspiera on produkcję neuroprzekaźnika niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest zaliczany do środków antydepresyjnych drugiej generacji.

griffonia simplicifolia

Griffonia simplicifolia – właściwości

Fasola afrykańska zawiera przede wszystkim aminokwas 5 HTP. Substancja ta jest wykorzystywana przez osoby, które borykają się z bezsennością czy długotrwałym zmęczeniem. Często wchodzi w skład preparatów stosowanych w walce z depresją czy atakami paniki. Występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jednak w niektórych przypadkach jego synteza może być niewystarczająca. Od lat 90. ubiegłego wieku stosuje się go więc przy produkcji suplementów diety i leków.

W nasionach czarnej fasoli afrykańskiej znaleźć można od 6 do 14% cennego 5 HTP. Występuje on przede wszystkim w owocach świeżych i poddanych obróbce. Pojawia się nie tylko w griffonii, lecz także twardniku japońskim czy kani. Można znaleźć go również w płatkach owsianych czy mięsie.

Spożywanie griffonii simplicifolia może przyczynić się do zwiększenia poziomu serotoniny. To hormon szczęścia, który odpowiada także za uczucie sytości. Z tego powodu roślina ta jest polecana osobom w trakcie odchudzania lub z trudnościami w utrzymaniu stałej masy ciała.

Griffonia simplicifolia może być przyjmowana również przez kobiety w okresie menopauzy, borykające się z uderzeniami gorąca. Substancje w niej zawarte wspierają bowiem walkę z dolegliwościami charakterystycznymi dla tego czasu.

Griffonia simplicifolia – zastosowanie

Griffonia jest stosowana przy produkcji leków na depresję i zaburzenia snu. Powstają z niej też suplementy diety, które wspierają utrzymanie zdrowego trybu życia. Najczęściej roślinę tę stosuje się w walce z nadwagą. Może przyczynić się do zwiększenia produkcji substancji nazywanej hormonem snu, dlatego jest polecana osobom, które borykają się z przewlekłym stresem.

W dłuższej perspektywie czasu suplementacja czarnej fasoli afrykańskiej może przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych, jak np. zmniejszenie dziennego spożycia węglowodanów. Z tego powodu roślina ta wchodzi w skład produktów wspierających proces odchudzania.

Z nasion griffonia simplicifolia tworzy się też preparaty dla kobiet w okresie menopauzy, które borykają się z nagłymi i nawracającymi uderzeniami gorąca. Substancje zawarte w roślinie mogą przyczynić się do całkowitego wyeliminowania tego problemu lub wyraźnego osłabienia dolegliwości.

griffonia simplicifolia

Jak działa czarna fasola afrykańska i na co może pomóc?

Griffonia simplicifolia jest źródłem cennego aminokwasu 5 HTP. Składnik ten może przyczynić się do poprawy funkcjonowania wielu organów w ludzkim organizmie. Jest wykorzystywany w walce z różnymi dolegliwościami, jak np. bezsenność czy złe samopoczucie psychiczne. To pośredni prekursor melatoniny, bezpieczny dla ludzkiego organizmu – jest syntezowany naturalnie, choć często w niewystarczających ilościach.

Griffonia simplicifolia na depresję

Roślina ta wchodzi w skład licznych preparatów stosowanych w walce z depresją i atakami paniki. Może ona pomóc zwiększyć produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Roślina ta wspiera także walkę z nadmiernym wydzielaniem kortyzolu bezpośrednio powiązanego ze stresem. Niedobór tryptofanu lub brak równowagi w jego przemianach enzymatycznych to jedne z przyczyn pojawienia się depresji.

Griffonia simplicifolia na odchudzanie

Serotonina może przyczynić się do utrzymania uczucia sytości na dłużej. Z tego powodu griffonia simplicifolia jest powszechnie wykorzystywana w walce z nadwagą. Roślina ta może również pomóc kontrolować masę ciała u osób z tendencją do tycia. Na jej przyjmowanie decydują się pacjenci, którzy chcą ograniczyć ilość pobieranego pokarmu i zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Griffonia simplicifolia na lepszy sen

Aminokwas 5 HTP może pomóc poprawić jakość snu. Jest wykorzystywany w walce z bezsennością. Griffonia simplicifolia wchodzi w skład wielu preparatów dla osób, które borykają się z problemami ze snem i koszmarami nocnymi. Środki te mogą być stosowane również przez dzieci.

Zwiększenie produkcji serotoniny może pomóc poradzić sobie z napadami paniki i lęków, także w trakcie snu. Z tego powodu preparaty z dodatkiem 5 HTP są stosowane m.in. u pacjentów cierpiących na lęki napadowe. Substancja ta może pomóc uniknąć długotrwałego utrzymywania się wysokiego poziomu kortyzolu (hormonu stresu) po epizodach.

5 HTP wspiera także produkcję melatoniny. Substancja ta odpowiada za regulację rytmu dobowego, w tym cyklu snu i czuwania. Jej niedobór może doprowadzić do pojawienia się bezsenności czy nawet depresji. 5 HTP jest bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dlatego korzysta się z niego w walce z problemami z zasypianiem u najmłodszych już od 3. roku życia.

Griffonia simplicifolia na stres

Aminokwas 5 HTP może pomóc ograniczyć wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Substancja ta jest stosowana do produkcji preparatów dla osób, które żyją w stanie przewlekłego napięcia nerwowego. Jest zalecana także pacjentom borykającym się z napadami paniki. Może bowiem pomóc skrócić czas utrzymywania się wysokiego poziomu kortyzolu we krwi po epizodzie.

Griffonia simplicifolia dla cukrzyków

Regularne przyjmowanie fasoli afrykańskiej może przyczynić się do zmniejszenia poziomu cukru we krwi. Taka praktyka wspiera również zachowanie właściwej masy ciała przez osoby chore na cukrzycę.

Jak stosować czarną fasolę afrykańską – porcjowanie

Zakłada się, że maksymalna dzienna dawka dla osoby dorosłej wynosi 400 mg. Dokładne porcjowanie tej rośliny zależy od wybranego suplementu diety. Informacje na ten temat zazwyczaj znajdują się w ulotkach dołączonych do gotowych preparatów. Porcjowanie może być też ustalone przez lekarza. Przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej ilości jest bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.

Czarną fasolę afrykańską zazwyczaj przyjmuje się w trakcie posiłku. Niekiedy terapia zakłada stopniowe zwiększanie porcji w dłuższej perspektywie czasu, przez co najmniej kilka tygodni. Wówczas należy zacząć od 150 mg 5 HTP na dobę, dochodząc do 400 mg.

Czarną fasolę afrykańską można łączyć z kozłkiem lekarskim, L-tyrozyną czy EGCG. Substancje te sprawiają, że 5 HTP może znacznie skuteczniej wspierać ważne funkcje w ludzkim organizmie.

griffonia simplicifolia

Griffonia simplicifolia – przeciwwskazania

5 HTP nie powinien być stosowany przez osoby przyjmujące leki neurologiczne, zwłaszcza antydepresanty działające jako inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancja ta musi być podawana pod stałą kontrolą lekarza. W nadmiernych ilościach powoduje ona bowiem produkcję nieograniczonej porcji serotoniny, co może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego. Nieprzestrzeganie przeciwwskazań i zaleceń specjalisty w skrajnych przypadkach grozi śmiercią.

Substancji tej nie można przyjmować także w czasie 2 tygodni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Może ona bowiem zaburzyć działanie leków podawanych w trakcie operacji, powodując poważne zagrożenie dla zdrowia. Co więcej, przeciwwskazaniem do stosowania griffonii jest też przyjmowanie niektórych leków nasennych.

Griffonia simplicifolia – skutki uboczne i działania niepożądane

Aminokwas 5 HTP jest substancją dość bezpieczną. Jej konwersja do serotoniny w przewodzie pokarmowym może być jednak przyczyną pojawienia się wymiotów lub biegunki. Z tego powodu ekstrakt z griffonia przyjmuje się zwykle w kilku mniejszych porcjach.

Po zażyciu 5 HTP może dojść również do pojawienia się bólów głowy, kołatania serca i problemów ze snem. Z tego powodu często łączy się go z innymi substancjami, jak EGCG. Mogą one pomóc zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować wspomniane dolegliwości. Pod żadnym pozorem nie należy jednak przekraczać zalecanej porcji, ponieważ może to doprowadzić nawet do śmierci.

Stosowanie 5 HTP w połączeniu z niektórymi lekami może zintensyfikować ich działanie, co jest zjawiskiem niebezpiecznym dla ludzkiego organizmu. Jeśli jesteś w trakcie farmakoterapii, skonsultuj chęć suplementacji czarnej fasoli afrykańskiej z lekarzem.

Griffonia simplicifolia – efekty stosowania

Griffonia simplicifolia nie może być stosowana jako substytut zróżnicowanej diety, jednak stanowi ona świetny dodatek do tradycyjnego sposobu żywienia. Zawiera aminokwas 5 HTP, który jest stosowany w walce z wieloma dolegliwościami. Może być przyjmowany przez osoby, które borykają się z problemami ze snem lub zaburzeniami nastroju. Substancja ta wchodzi w skład wielu leków, wykorzystywanych m.in. w leczeniu osób chorych na depresję i cierpiących na nawracające ataki paniki.

Dlaczego warto stosować czarną fasolę afrykańską?

Czarna fasola afrykańska jest naturalnym źródłem 5 HTP, czyli substancji, która wspiera produkcję melatoniny i serotoniny. Jest dość bezpieczna dla ludzkiego organizmu, choć musi być przyjmowana zgodnie z zaleceniami specjalisty i nie może być łączona z niektórymi lekami. Griffonia wspiera w walce z wieloma dolegliwościami, jak problemy ze snem, uderzenia gorąca czy napady paniki. Wchodzi w skład nie tylko suplementów diety, lecz także leków. Wciąż jest poddawana licznym testom.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Smocza krew wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, ochronne, przeciwbakteryjne i odnawiające, przez co staje się coraz bardziej pożądanym składnikiem w świecie kosmetyki.
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę