biotyna-skutki-uboczne-00

10 skutków ubocznych suplementacji biotyny - Szkodliwość, interakcje i przeciwwskazania

Niedobór biotyny w organizmie człowieka może wiązać się z pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci, a także doprowadzić do dysfunkcji różnych procesów zachodzących w ciele.

Objawy niedoboru biotyny mogą być różne, jednak jej suplementacja nie zawsze jest uzasadniona, a przy nadmiernym stosowaniu biotyny mogą wystąpić reakcje uboczne i różne interakcje. W tym artykule poznasz, czym jest biotyna, jakie działania niepożądane powoduje, dowiesz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania witaminy h oraz kiedy należy skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji.

biotyna-skutki-uboczne-01

Biotyna, inaczej witamina h lub witamina B7 to wodoodporna witamina z grupy witamin B. Jest niezbędna dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia wielu ważnych funkcji. Biotyna nazywana także witaminą piękna odgrywa kluczową rolę w przemianach metabolicznych, w szczególności w przekształcaniu składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, w energię.

Wśród najważniejszych właściwości, jakie witamina h wykazuje dla naszego organizmu, wyróżniamy:

 • wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci;

 • zapobieganie wypadaniu włosów i ich rozdwajaniu;

 • wpływ na prawidłowe działanie gruczołów potowych;

 • korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów i tłuszczów;

 • wsparcie układu nerwowego;

 • wsparcie syntezy keratyny, która ma duży wpływ na wygląd skóry, włosów i redukuje kruchość paznokci.

Niedobór biotyny

Utrzymanie odpowiedniego stężenia biotyny w organizmie jest bardzo ważne, gdyż niedobór biotyny może być przyczyną nieprzyjemnych objawów, takich jak:

 • problemy skórne: występujące zmiany skórne, stan zapalny skóry, wysypka, zaczerwienienie;

 • problemy z włosami: osłabienie włosów, zwiększone wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów;

 • kruchość paznokci;

 • wypadanie brwi;

 • zapalenie spojówek;

 • niski poziom biotyny może wpłynąć na metabolizm i procesy prawidłowej przemiany materii;

 • zbyt niski poziom biotyny przyczynia się do ciągłego uczucia zmęczenia i senności;

 • w niektórych przypadkach niedobór biotyny może zaburzać funkcje układu nerwowego, przyczyniając się do takich objawów, jak: zaburzenia równowagi, problemy z pamięcią, czy podwyższoną drażliwość.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę zazwyczaj można uzupełnić w produktach spożywczych. Biotyna jest obecna w wielu produktach roślinnych i zwierzęcych, takich jak jaja, mięso, wątroba, drożdże, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i szpinak. Zazwyczaj więc dobowa dawka biotyny będzie uzupełnione, jeżeli prowadzimy zdrową, zbilansowaną dietę.

Można ją także przyjmować w postaci suplementów diety pełnych biotyny, jeśli występuje niedobór lub potrzeba dodatkowej dawki witaminy. Warto pamiętać, że należy utrzymać odpowiednie stężenie biotyny i przyjmować ją tylko wtedy, gdy są do tego wskazania, ponieważ nadmiar witaminy h w organizmie może powodować skutki uboczne.

Biotyna skutki uboczne. Jakie są możliwe efekty uboczne suplementacji biotyny?

Suplementacja biotyny zwykle jest uznawana za bezpieczną, jednak w niektórych przypadkach może powodować pewne działania niepożądane. Najczęściej obserwowane są zaburzenia żołądkowo jelitowe, które występują zazwyczaj przy przyjęciu zbyt dużej dawki witaminy. Mogą wystąpić też bóle brzucha, reakcje alergiczne i interakcje z niektórymi lekami.

1. Rozstrój żołądka

Właściwości biotyny są na tyle znane, że wiele osób decyduje się na suplementację. Trzeba jednak pamiętać, że witaminę h należy przyjmować jedynie w rekomendowanych ilościach, ponieważ jej działanie nie wzmocni się, gdy przyjmiemy większą dawkę.

Witamina h może wywoływać działania niepożądane w postaci nudności i rozstroju żołądka. Jeżeli takie objawy wystąpią, należy jak najszybciej przerwać suplementację, a jeżeli nie miną po kilku godzinach, skonsultować się z lekarzem, który może zlecić alternatywne formy przyjmowania witamin z grupy b.

2. Trądzik

Jednym ze skutków niedoboru biotyny jest pogorszenie kondycji skóry. Warto jednak wiedzieć, że witamina b7, zwłaszcza spożywana w nadmiarze lub w nieodpowiedni sposób, również może niekorzystnie wpływać na stan cery. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania biotyny jest pojawienie się zmian trądzikowych.

Co prawda właściwości witaminy b7 wykazują korzystne działanie w leczeniu trądziku, jednak można spotkać się z doniesieniami, że skutki nadmiaru biotyny mogą wystąpić w postaci nasilenia lub wywołania ognisk trądziku. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nadmierna suplementacja może zaburzać wchłanianie składników odżywczych i witamin, zapobiegających rozwojowi zmian skórnych.

3. Bezsenność

Biotyna odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Można jednak spotkać się z obserwacjami, że u niektórych osób nadmierna suplementacja witaminy spowodowała gwałtowne zmiany nastroju oraz przyczyniła się do rozwoju bezsenności. Witamina h jest potrzebna do prawidłowego metabolizowania tłuszczów i węglowodanów oraz przekształcania ich w energię. Prawidłowe działanie suplementu nie powinno zaburzać nocnego odpoczynku, jednak w nadmiernej ilości może prowadzić do nadmiaru energii i powodować problemy z zaśnięciem. Dlatego zaleca się spożywanie witaminy h w godzinach porannych.

4. Problemy z nerkami

Witamina h to witamina rozpuszczalna w wodzie, która wydalana jest przez nerki i mocz. W przypadku chorób nerek nadmiar witaminy może nie zostać wydalony w wystarczającym stopniu, a to może doprowadzić do tego, że jej poziom będzie zbyt wysoki.

Osoby poddawane dializie miałyby opóźniony klirens biotyny. Warto zauważyć, że biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą wydalaną przez nerki i mocz. W przypadku niewydolności nerek nadmiar biotyny może nie zostać wydalony w wystarczającym stopniu.

W przypadku osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia nerek, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla danej sytuacji medycznej.

5. Nadmierne pragnienie

Zawartość biotyny w danym suplemencie warto zawsze dokładnie analizować, ponieważ zarówno jej niedobór, jak i nadmiar, może mieć konsekwencje zdrowotne.

Badania wykazały, że witamina b7 ma wpływ na prawidłowy proces przemiany glukozy we krwi. Nadmiar tej witaminy może doprowadzić do zwiększonego rozkładu glukozy, co skutkuje hiperglikemią. W przypadku gdy poziom glukozy jest zbyt wysoki, występuje nadmierne pragnienie.

6. Reakcje alergiczne i wypadanie włosów

Skutki niedoboru biotyny bywają uciążliwe, jednak decydując się na suplementację, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Najczęściej występujące objawy uczulenia to: nawracające bóle brzucha, wysypka, obrzęk, duszności, niskie ciśnienie krwi. Może pojawić się zapalenie spojówek oraz bóle mięśni. Choć suplementację witaminą h zaleca się w celu poprawy kondycji włosów, a szczególnie, gdy chce się usprawnić wzrost włosów, u niektórych osób skutek uboczny może być przeciwny, a więc zwiększone wypadanie włosów. Osobom wrażliwym ze skłonnościami do alergii zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji witamin z grupy b.

7. Wpływ na wyniki testów laboratoryjnych

Biotyna może wpłynąć na wyniki niektórych testów, ponieważ jest składnikiem wielu testów immunochromatograficznych, które wykorzystują reakcję antygen-antygen, opartą na specyficznym wiązaniu antygenów z przeciwciałami.

Wyniki badań, które mogą być zaburzone przez suplementację biotyny, obejmują między innymi:

 • Testy hormonów tarczycy: Wysokie dawki biotyny mogą wpłynąć na wyniki testów hormonalnych, takich jak T3, T4 i TSH, co może prowadzić do błędnych interpretacji wyników.

 • Testy serologiczne: Biotyna może wpływać na wyniki testów na przeciwciała, takie jak testy anty-HIV, anty-HCV, anty-HBs itp.

 • Testy onkologiczne: Testy na markery nowotworowe, takie jak antygen PSA (prostaty-specific antigen) czy CEA (antygen rakowo-embrionalny).

Ryzyko uzyskania niedokładnych wyników tekstów ze względu na biotynę jest większe u dzieci i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Prawdopodobieństwo błędów wzrasta jeżeli dana osoba dodatkowo suplementuje biotynę. Chcąc uniknąć takich problemów, zaleca się odstawić witaminę h na ok. 3 dni przed planowanym badaniem.

8. Interakcje z lekami

Biotyna może wpływać na działanie leków przeciwdrgawkowych, antybiotyków, środków zwiotczających mięśnie, leków przeciwdepresyjnych. W przypadku przyjmowania jakichkolwiek środków farmakologicznych należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania witaminy.

9. Nieznane długoterminowe skutki

Suplementacja biotyną może być konieczna jedynie w niektórych przypadkach, ponieważ jej wchłanianie z pożywienia jest zazwyczaj dobre. Stosowanie suplementów z witaminą piękna to dość nowe zjawisko, dlatego długoterminowe skutki jej stosowania nie są jeszcze w pełni znane.

10. Nadmierna suplementacja biotyny

Ponieważ biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, i jest wydalana z organizmu wraz z moczem, co sprawia, że trudniej jest przedawkować tę witaminę niż witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Niemniej jednak, przy bardzo wysokich dawkach, mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak wahania nastroju, biegunka czy mdłości i inne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

biotyna-skutki-uboczne-02

Witamina H. Przeciwwskazania do stosowania biotyny

Wśród przeciwwskazań do suplementacji witaminy h wyróżniamy:

 • alergię na biotynę;

 • przewlekłe choroby nerek;

 • przewlekłe choroby wątroby;

 • stosowanie niektórych leków;

 • przyjmowanie hormonów steroidowych.

 • zaburzenia metaboliczne.

Nie należy stosować biotyny także w okresie ciąży i w okresie laktacji.

Choć biotyna wykazuje dobry wpływ na kondycję włosów i wiele innych funkcji w naszym organizmie, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji biotyny, zwłaszcza jeśli istnieją jakieś zdrowotne obawy lub obecność jednego z wymienionych przeciwwskazań.

Właściwości biotyny dla organizmu znane są wielu osobom. Warto jednak zapoznać się także ze skutkami ubocznymi nadmiernego stosowania tego składnika.

biotyna-skutki-uboczne-03

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dzięgiel chiński jest wykorzystywany w medycynie alternatywnej. Zapewnia m.in. wsparcie przy problemach z układem krwionośnym, bolesnymi miesiączkami. Dowiedz się więcej.
Uspokaja i chroni przed bakteriami - Czy znasz wszystkie właściwości rumianku?
Rutwica lekarska wykazuje cenne właściwości prozdrowotne. Pomaga m.in. obniżyć poziom cukru we krwi, zwalczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dowiedz się więcej.
Poznaj działanie popularnego superfoods. Siemię lniane - reguluje układ trawienny, wspomaga odchudzanie i poprawia wygląd skóry.
Melisa lekarska jest wykorzystywana na szeroką skalę w ziołolecznictwie. Słynie z właściwości uspokajających, ale drzemie w niej znacznie większy potencjał. Poznaj jej działanie.