biotyna-skutki-uboczne-00

10 skutków ubocznych suplementacji biotyny - Szkodliwość, interakcje i przeciwwskazania

Niedobór biotyny w organizmie człowieka może wiązać się z pogorszeniem kondycji skóry, włosów i paznokci, a także doprowadzić do dysfunkcji różnych procesów zachodzących w ciele.

Objawy niedoboru biotyny mogą być różne, jednak jej suplementacja nie zawsze jest uzasadniona, a przy nadmiernym stosowaniu biotyny mogą wystąpić reakcje uboczne i różne interakcje. W tym artykule poznasz, czym jest biotyna, jakie działania niepożądane powoduje, dowiesz się, jakie są przeciwwskazania do stosowania witaminy h oraz kiedy należy skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą przed rozpoczęciem suplementacji.

biotyna-skutki-uboczne-01

Biotyna, inaczej witamina h lub witamina B7 to wodoodporna witamina z grupy witamin B. Jest niezbędna dla organizmu do prawidłowego funkcjonowania i pełnienia wielu ważnych funkcji. Biotyna nazywana także witaminą piękna odgrywa kluczową rolę w przemianach metabolicznych, w szczególności w przekształcaniu składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze i białka, w energię.

Wśród najważniejszych właściwości, jakie witamina h wykazuje dla naszego organizmu, wyróżniamy:

 • wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci;

 • zapobieganie wypadaniu włosów i ich rozdwajaniu;

 • wpływ na prawidłowe działanie gruczołów potowych;

 • korzystny wpływ na metabolizm węglowodanów i tłuszczów;

 • wsparcie układu nerwowego;

 • wsparcie syntezy keratyny, która ma duży wpływ na wygląd skóry, włosów i redukuje kruchość paznokci.

Niedobór biotyny

Utrzymanie odpowiedniego stężenia biotyny w organizmie jest bardzo ważne, gdyż niedobór biotyny może być przyczyną nieprzyjemnych objawów, takich jak:

 • problemy skórne: występujące zmiany skórne, stan zapalny skóry, wysypka, zaczerwienienie;

 • problemy z włosami: osłabienie włosów, zwiększone wypadanie włosów, zaburzenia wzrostu włosów;

 • kruchość paznokci;

 • wypadanie brwi;

 • zapalenie spojówek;

 • niski poziom biotyny może wpłynąć na metabolizm i procesy prawidłowej przemiany materii;

 • zbyt niski poziom biotyny przyczynia się do ciągłego uczucia zmęczenia i senności;

 • w niektórych przypadkach niedobór biotyny może zaburzać funkcje układu nerwowego, przyczyniając się do takich objawów, jak: zaburzenia równowagi, problemy z pamięcią, czy podwyższoną drażliwość.

Dzienne zapotrzebowanie na biotynę zazwyczaj można uzupełnić w produktach spożywczych. Biotyna jest obecna w wielu produktach roślinnych i zwierzęcych, takich jak jaja, mięso, wątroba, drożdże, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i szpinak. Zazwyczaj więc dobowa dawka biotyny będzie uzupełnione, jeżeli prowadzimy zdrową, zbilansowaną dietę.

Można ją także przyjmować w postaci suplementów diety pełnych biotyny, jeśli występuje niedobór lub potrzeba dodatkowej dawki witaminy. Warto pamiętać, że należy utrzymać odpowiednie stężenie biotyny i przyjmować ją tylko wtedy, gdy są do tego wskazania, ponieważ nadmiar witaminy h w organizmie może powodować skutki uboczne.

Biotyna skutki uboczne. Jakie są możliwe efekty uboczne suplementacji biotyny?

Suplementacja biotyny zwykle jest uznawana za bezpieczną, jednak w niektórych przypadkach może powodować pewne działania niepożądane. Najczęściej obserwowane są zaburzenia żołądkowo jelitowe, które występują zazwyczaj przy przyjęciu zbyt dużej dawki witaminy. Mogą wystąpić też bóle brzucha, reakcje alergiczne i interakcje z niektórymi lekami.

1. Rozstrój żołądka

Właściwości biotyny są na tyle znane, że wiele osób decyduje się na suplementację. Trzeba jednak pamiętać, że witaminę h należy przyjmować jedynie w rekomendowanych ilościach, ponieważ jej działanie nie wzmocni się, gdy przyjmiemy większą dawkę.

Witamina h może wywoływać działania niepożądane w postaci nudności i rozstroju żołądka. Jeżeli takie objawy wystąpią, należy jak najszybciej przerwać suplementację, a jeżeli nie miną po kilku godzinach, skonsultować się z lekarzem, który może zlecić alternatywne formy przyjmowania witamin z grupy b.

2. Trądzik

Jednym ze skutków niedoboru biotyny jest pogorszenie kondycji skóry. Warto jednak wiedzieć, że witamina b7, zwłaszcza spożywana w nadmiarze lub w nieodpowiedni sposób, również może niekorzystnie wpływać na stan cery. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania biotyny jest pojawienie się zmian trądzikowych.

Co prawda właściwości witaminy b7 wykazują korzystne działanie w leczeniu trądziku, jednak można spotkać się z doniesieniami, że skutki nadmiaru biotyny mogą wystąpić w postaci nasilenia lub wywołania ognisk trądziku. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że nadmierna suplementacja może zaburzać wchłanianie składników odżywczych i witamin, zapobiegających rozwojowi zmian skórnych.

3. Bezsenność

Biotyna odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Można jednak spotkać się z obserwacjami, że u niektórych osób nadmierna suplementacja witaminy spowodowała gwałtowne zmiany nastroju oraz przyczyniła się do rozwoju bezsenności. Witamina h jest potrzebna do prawidłowego metabolizowania tłuszczów i węglowodanów oraz przekształcania ich w energię. Prawidłowe działanie suplementu nie powinno zaburzać nocnego odpoczynku, jednak w nadmiernej ilości może prowadzić do nadmiaru energii i powodować problemy z zaśnięciem. Dlatego zaleca się spożywanie witaminy h w godzinach porannych.

4. Problemy z nerkami

Witamina h to witamina rozpuszczalna w wodzie, która wydalana jest przez nerki i mocz. W przypadku chorób nerek nadmiar witaminy może nie zostać wydalony w wystarczającym stopniu, a to może doprowadzić do tego, że jej poziom będzie zbyt wysoki.

Osoby poddawane dializie miałyby opóźniony klirens biotyny. Warto zauważyć, że biotyna jest rozpuszczalną w wodzie witaminą wydalaną przez nerki i mocz. W przypadku niewydolności nerek nadmiar biotyny może nie zostać wydalony w wystarczającym stopniu.

W przypadku osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia nerek, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla danej sytuacji medycznej.

5. Nadmierne pragnienie

Zawartość biotyny w danym suplemencie warto zawsze dokładnie analizować, ponieważ zarówno jej niedobór, jak i nadmiar, może mieć konsekwencje zdrowotne.

Badania wykazały, że witamina b7 ma wpływ na prawidłowy proces przemiany glukozy we krwi. Nadmiar tej witaminy może doprowadzić do zwiększonego rozkładu glukozy, co skutkuje hiperglikemią. W przypadku gdy poziom glukozy jest zbyt wysoki, występuje nadmierne pragnienie.

6. Reakcje alergiczne i wypadanie włosów

Skutki niedoboru biotyny bywają uciążliwe, jednak decydując się na suplementację, trzeba wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Najczęściej występujące objawy uczulenia to: nawracające bóle brzucha, wysypka, obrzęk, duszności, niskie ciśnienie krwi. Może pojawić się zapalenie spojówek oraz bóle mięśni. Choć suplementację witaminą h zaleca się w celu poprawy kondycji włosów, a szczególnie, gdy chce się usprawnić wzrost włosów, u niektórych osób skutek uboczny może być przeciwny, a więc zwiększone wypadanie włosów. Osobom wrażliwym ze skłonnościami do alergii zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji witamin z grupy b.

7. Wpływ na wyniki testów laboratoryjnych

Biotyna może wpłynąć na wyniki niektórych testów, ponieważ jest składnikiem wielu testów immunochromatograficznych, które wykorzystują reakcję antygen-antygen, opartą na specyficznym wiązaniu antygenów z przeciwciałami.

Wyniki badań, które mogą być zaburzone przez suplementację biotyny, obejmują między innymi:

 • Testy hormonów tarczycy: Wysokie dawki biotyny mogą wpłynąć na wyniki testów hormonalnych, takich jak T3, T4 i TSH, co może prowadzić do błędnych interpretacji wyników.

 • Testy serologiczne: Biotyna może wpływać na wyniki testów na przeciwciała, takie jak testy anty-HIV, anty-HCV, anty-HBs itp.

 • Testy onkologiczne: Testy na markery nowotworowe, takie jak antygen PSA (prostaty-specific antigen) czy CEA (antygen rakowo-embrionalny).

Ryzyko uzyskania niedokładnych wyników tekstów ze względu na biotynę jest większe u dzieci i pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Prawdopodobieństwo błędów wzrasta jeżeli dana osoba dodatkowo suplementuje biotynę. Chcąc uniknąć takich problemów, zaleca się odstawić witaminę h na ok. 3 dni przed planowanym badaniem.

8. Interakcje z lekami

Biotyna może wpływać na działanie leków przeciwdrgawkowych, antybiotyków, środków zwiotczających mięśnie, leków przeciwdepresyjnych. W przypadku przyjmowania jakichkolwiek środków farmakologicznych należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania witaminy.

9. Nieznane długoterminowe skutki

Suplementacja biotyną może być konieczna jedynie w niektórych przypadkach, ponieważ jej wchłanianie z pożywienia jest zazwyczaj dobre. Stosowanie suplementów z witaminą piękna to dość nowe zjawisko, dlatego długoterminowe skutki jej stosowania nie są jeszcze w pełni znane.

10. Nadmierna suplementacja biotyny

Ponieważ biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, i jest wydalana z organizmu wraz z moczem, co sprawia, że trudniej jest przedawkować tę witaminę niż witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Niemniej jednak, przy bardzo wysokich dawkach, mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak wahania nastroju, biegunka czy mdłości i inne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.

biotyna-skutki-uboczne-02

Witamina H. Przeciwwskazania do stosowania biotyny

Wśród przeciwwskazań do suplementacji witaminy h wyróżniamy:

 • alergię na biotynę;

 • przewlekłe choroby nerek;

 • przewlekłe choroby wątroby;

 • stosowanie niektórych leków;

 • przyjmowanie hormonów steroidowych.

 • zaburzenia metaboliczne.

Nie należy stosować biotyny także w okresie ciąży i w okresie laktacji.

Choć biotyna wykazuje dobry wpływ na kondycję włosów i wiele innych funkcji w naszym organizmie, zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji biotyny, zwłaszcza jeśli istnieją jakieś zdrowotne obawy lub obecność jednego z wymienionych przeciwwskazań.

Właściwości biotyny dla organizmu znane są wielu osobom. Warto jednak zapoznać się także ze skutkami ubocznymi nadmiernego stosowania tego składnika.

biotyna-skutki-uboczne-03

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Korzeń kudzu, o szerokich właściwościach leczniczych, kompleksowo wspomagający osłabiony organizm, pomagający zerwać z nałogami, w tym chorobą alkoholową i paleniem papierosów.
Dowiedz się, jak bezpiecznie obniżać gorączkę domowymi sposobami. Znajdź skuteczne metody i porady.
Odkryj 12 skutecznych domowych sposobów na biegunkę. Dowiedz się o przyczynach, dietach i kiedy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Zobacz na co warto zwrócić uwagę przy stosowaniu domowych metod na przeziębienie. Poznaj potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania. Zapoznaj się i pozostań bezpieczny.
Odkryj, jakie są skuteczne zioła na endometriozę, która coraz częściej dotyka współczesne kobiety. Wspieraj gospodarkę hormonalną i zmniejszaj ból dzięki bezpiecznej fitoterapii.