Wierzbownica

Wierzbownica drobnokwiatowa – Właściwości, działanie, zastosowanie i jak stosować

Wierzbownica drobnokwiatowa jest niepozornym zielem, które dzięki swoim właściwościom stopniowo zyskuje na popularności. Skuteczność wierzbownicy doceniają szczególnie mężczyźni, którym doskwierają dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej sprawdza się jednak także przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Jak działa wierzbownica i jak ją stosować?

Wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum Schreb.) to roślina wieloletnia, która należy do rodziny wiesiołkowatych. Bylina ta porasta obszary Europy, Azji, Afryki Północnej oraz Ameryki Północnej. Ma prostą łodygę dorastającą do ok. 20-80 cm, rzadko kiedy rozgałęzioną. Długie i wąskie liście ułożone są w nieregularny sposób, natomiast kwiaty rozwijają się w górnej części rośliny i przybierają jasnopurpurową lub liliową barwę. Kwitnienie wierzbownicy drobnokwiatowej ma miejsce od czerwca do września.

Wierzbownica drobnokwiatowa nie jest rośliną szczególnie wymagającą — może rosnąć zarówno na glebach żyznych, jak i na podłożu gliniastym; na stanowiskach słonecznych lub zacienionych. Jest raczej pospolitym gatunkiem, który spotkać można przy brzegach wód, w zaroślach rzecznych oraz przy podmokłych szlakach leśnych.

Do celów leczniczych stosuje się ziele wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobi herba), które zawiera wiele antyoksydantów oraz składników aktywnych o charakterze terapeutycznym.

Wierzbownica

Wierzbownica drobnolistna – właściwości

Wierzbownica drobnokwiatowa posiada wiele właściwości leczniczych, które są zasługą obecności licznych substancji biologicznie czynnych. Właściwości prozdrowotne wykazują szczególnie: garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, elagitaniny, fitosterole oraz taniny.

Wierzbownica drobnokwiatowa znana jest medycynie ludowej już od XIX wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze odnotowane wzmianki na temat właściwości leczniczych tej rośliny. Obecnie wiadomo już, że wierzbownica posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, immunomodelujące, antyoksydacyjne, moczopędne i rozkurczowe.

Właściwości wierzbownicy drobnokwiatowej mogą przynosić zadowalające rezultaty zarówno przy stosowaniu wewnętrznym (w postaci naparu lub wyciągu) oraz zewnętrznym (kosmetyki i roztwory z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej).

Jak działa wierzbownica i na co pomaga?

Działanie wierzbownicy drobnokwiatowej jest niezwykle szerokie. Preparaty na bazie ziela wierzbownicy można stosować prewencyjnie oraz pomocniczo przy terapii konkretnych schorzeń.

Wierzbownica drobnokwiatowa okazuje się pomocna w obszarach takich jak:

Wierzbownica drobnokwiatowa na serce

Substancje zawarte w wierzbownicy wspierają naczynia krwionośne i neutralizują stany zapalne. Fitosterole pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu, co ma niewątpliwy wpływ również na funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego.

Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę

Wielu mężczyzn powyżej 40 roku życia mierzy się z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego. Na początkowym etapie, kiedy dolegliwości urologiczne nie są jeszcze poważne, środki takie jak wierzbownica drobnokwiatowa mogą okazać się bardzo skutecznym wsparciem. Zawartość fitosteroli oraz garbników odgrywa bardzo ważną rolę w łagodzeniu męskich problemów urologicznych, a zwłaszcza problemów z pełnym opróżnianiem pęcherza, parciem na pęcherz oraz zwiększoną częstotliwością oddawania moczu.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej działa przeciwzapalnie — redukuje ilość prostaglandyn, a więc hormonów odpowiadających za tworzenie się stanów zapalnych. Wierzbownica pomaga więc przywrócić prawidłowe funkcjonowanie prostaty w sposób naturalny.

Wierzbownica na trądzik

Wierzbownica posiada działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co może okazać się szczególnie pomocne w terapii skóry trądzikowej i łojotokowej. Systematyczne spożywanie naparów z wierzbownicy drobnokwiatowej pomaga uregulować produkcję sebum i łagodzi trądzikowe stany zapalne. Po ziele wierzbownicy drobnokwiatowej sięgają także producenci kosmetyków, ponieważ dzięki zawartości tego składnika mogą zaoferować działanie oczyszczające, ochronne i antyoksydacyjne.

Wierzbownica na porost włosów

Zarówno zewnętrzne nakładanie płukanek z wierzbownicy drobnokwiatowej, jak i picie naparów z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej poprawiają kondycję włosów i pomagają ograniczyć problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Wierzbownica jest także skutecznym środkiem na schorzenia pojawiająca się w obrębie skóry głowy (dermatoza, łupież).

Należy również wspomnieć o właściwościach regulujących wierzbownicy, które wpływają na gospodarkę hormonalną i chronią przed nadmierną utratą włosów. Z tego powodu ziele można stosować pomocniczo przy kuracji zasadniczej na łysienie androgenowe.

Wierzbownica – zastosowanie

Wierzbownica drobnokwiatowa posiada kilka istotnych obszarów zastosowania. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o jej właściwościach leczniczych i działaniu wspierającym leczenie dolegliwości związanych z męską prostatą, ale także: kamicą moczową, zaburzeniami funkcjonowania układu moczowego i płciowego, łysienie androgenowe, nerwobólami, menopauzą oraz miesiączkowaniem.

Oprócz niewątpliwych właściwości leczniczych wierzbownica posiada także działanie, które okazało się niezwykle istotne dla przemysłu kosmetycznego. Bogactwo składników aktywnych wierzbownicy sprawia, że jest to jeden z najcenniejszych kosmetyków naturalnych. Z tego powodu wierzbownica drobnokwiatowa znalazła swoje zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych, przeciwłojotokowych oraz przeciwłupieżowych.

Wysoka zawartość flawonoidów oraz moczopędne właściwości wierzbownicy sprawiają, że roślina może być stosowana także jako pomoc w redukcji wagi lub też w jej utrzymaniu. Stosowanie wierzbownicy reguluje przepływ moczu i pomaga pozbyć się z organizmu toksyn wpływających negatywnie na trawienie oraz przemianę materii. Takie naturalne oczyszczanie organizmu w połączeniu ze stosowaniem zróżnicowanej diety i aktywnością fizyczną może przynieść zadowalające rezultaty dla osób, które chciałyby zadbać o swoją wagę w zdrowy sposób.

Wierzbownica

Związki aktywne w wierzbownicy

Ziele wierzbownicy wielokwiatowej zawiera liczne substancje biologicznie czynne, które wykazują pozytywny wpływ na ochronę zdrowia i pomagają przeciwdziałać różnego typu schorzeniom.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj składniki takie jak:

– Kwercytyna

– Kemferol

– Izokwercytyna

– Mirycetyna

– β-sitosterole

– Kwas arachidonowy

– Kwas linolenowy

– Kwas palmitynowy

– Kwas stearynowy

– Oenoteina A oraz B

Dlaczego warto stosować wierzbownicę?

Wierzbownica drobnokwiatowa ma pozytywny wpływ na zdrowie. W naturalny sposób wspiera funkcjonowanie układu moczowego oraz płciowego, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie prostaty u meżczyzn, a dzięki zawartości antyoksydantów, zapewnia również ochronę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

Stosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej pomaga zadbać o dobrą kondycję organizmu na wielu różnych obszarach. Bogactwo związków aktywnych takich jak flawonoidy, fitosterole, taniny, garbniki i kwasy tłuszczowe sprawia, że ziele można wykorzystywać nie tylko do zapobiegania różnym chorobom, ale także do ich leczenia. Najbardziej powszechne zastosowanie wierzbownicy drobnokwiatowej dotyczy dolegliwości prostaty oraz schorzeń dermatologicznych, jednak po napary z tej rośliny warto sięgnąć także w przypadku wystąpienia stanów zapalnych, grzybicy, a także przy osłabionej odporności i łagodnych zatruciach organizmu.

Jak stosować wierzbownicę – dawkowanie

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej w formie sypkiej przygotowuje się, zalewając ok. 2 łyżeczki zagotowaną wodą i pozostawiając pod przykryciem przez 10-15 minut. Odcedzoną herbatę można spożywać 2-3 razy w ciągu dnia.

W aptekach oraz sklepach zielarskich można zakupić także saszetki z odmierzoną już ilością ziela wierzbownicy drobnokwiatowej. W tym przypadku wystarczy zalać saszetkę gorącą wodą i spożyć po ok. 15-20 minutach zaparzania. Tak przygotowany napar można przyjmować 2-4 razy dziennie (o ile na opakowaniu nie napisano inaczej).

Przy stosowaniu wierzbownicy w formie gotowych preparatów, takich jak np. tabletki, należy podążać za zaleceniami producenta konkretnego środka. Informacja o dawkowaniu, przeciwwskazaniu oraz ewentualnych skutkach ubocznych powinna znajdować się w ulotce dołączonej do produktu.

Jak długo stosować wierzbownicę?

Aby zauważyć rezultaty stosowania wierzbownicy drobnokwiatowej, kuracja nie powinna trwać krócej niż kilka tygodni. Najlepszym okresem na dostrzeżenie efektów będą 3 miesiące przyjmowania preparatów takch jak suplement diety lub picia naparu. Po tym czasie można zrobić kilkutygodniową prerwę, a następnie znowu wrócić do przyjmowania ziela.

Wierzbownica – przeciwwskazania

Ziele wierzbownicy wielokwiatowej to preparat naturalnego pochodzenia, który wykazuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Istnieje jednak pewna grupa osób, u których stosowanie wierzbownicy nie jest wskazane. Mowa tu przede wszystkim o alergikach, którzy reagują odczynem alergicznym na rośliny z rodziny wiesiołkowatych, a także o ciężarnych i kobietach w trakcie karmienia piersią. Jak dotychczas nie udało się potwierdzić odpowiednimi badaniami bezpieczeństwa przyjmowania wierzbownicy w tych przypadkach, dlatego najlepiej zaniechać jej stosowania.

Nie zaleca się także podawania wierzbownicy dzieciom do 12 roku życia z racji salicylanów występujących w składzie rośliny.

Wierzbownica

Wierzbownica – efekty stosowania

Regularne stosowanie naparów lub preparatów doustnych z wierzbownicy przynosi odczuwalne i widoczne rezultaty:

– Regulacja działania układu moczowego

– Załagodzenie trądzikowych zmian skórnych

– Poprawa kondycji włosów, pozbycie się problemów z łupieżem i łojotokiem

– Oczyszczenie organizmu z toksyn

– Lepszy poziom cholesterolu

– Regulacja funkcjonowania układu trawiennego

– Załagodzenie objawów związanych z rozrostem gruczołu krokowego

– Przywraca prawidłowe funkcjonowanie prostaty

Wierzbownica – skutki uboczne

Wierzbownica drobnokwiatowa jest uznawana za ziele o łagodnym działaniu, dlatego skutki uboczne jej stosowania nie są zgłaszane zbyt często. O niepożądanych skutkach kuracji wierzbownicą mówi się zwykle w kontekście alergii na tę roślinę. Warto również wziąć pod uwagę wpływ poszczególnych składników ziela na układ hormonalny – w niektórych przypadkach mogą one powodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.

Dodatkowo, należy też pamiętać, że nawet preparaty ziołowe o naturalnym działaniu mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne. Dlatego jeszcze przed podjęciem systematycznej kuracji jakimkolwiek zielem, warto skonsultować taką terapię z lekarzem lub farmaceutą. Specjaliści odpowiedzą na pytanie, czy wybrany preparat nie wchodzi w interakcję ze stosowanymi już lekami oraz czy nie będzie stanowił zagrożenia w przypadku aktualnego stanu medycznego konkretnego pacjenta.

Wierzbownica drobnokwiatowa w tabletkach

Wierzbownica drobnokwiatowa występuje najczęściej w postaci ziela przeznaczonego do wykonania naparu. Alternatywą dla tej formy przyjmowania wierzbownicy są tabletki z wyciągiem z wierzbownicy, które dostępne są w aptekach lub internetowych sklepach zielarskich. Decydując się na przyjmowanie tabletek z wierzbownicą należy zawsze postępować według zaleceń producenta dotyczących dawkowania oraz długości kuracji.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Kwasy omega-3 na lepszą odporność i sprawniejszą pracę mózgu. Włącz kwasy omega-3 do codziennej diety, a efekty Cię zaskoczą!
Chlorek magnezu to suplement, który pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w Twoim organizmie, zobacz, jak działa i jak go bezpieczenie stosować!