dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Dzięgiel chiński jest jedną z roślin stosowanych w naturalnym ziołolecznictwie. To ciekawy gatunek pochodzący z dalekiej Azji, o niezwykle bogatej historii użytkowania. Do czego można wykorzystać dzięgiel chiński? Co warto wiedzieć o tej roślinie?

Dzięgiel chiński to roślina naturalnie występująca w Azji. Określa się ją także mianem Dong Quai, Tang-kui, Dang Gui lub Angelica sinensis. Roślina wypuszcza niewielkie białe kwiaty o pięknym zapachu. Należy do rodziny selerowatych, podobnie jak seler i marchew.

Roślina ta pojawia się zwłaszcza na obszarach górskich i w chłodnych miejscach. Osiąga do 1,5 m wysokości. Ma rozgałęziony, brązowy system korzeniowy. W krajach dalekiego wschodu młode pędy dzięgielu są wykorzystywane jako przyprawa.

Dzięgiel chiński był wykorzystywany już 2000 lat temu. Największą popularność uzyskał na terenie Japonii, Korei i Chin. W medycynie chińskiej stosuje się jedynie korzeń dzięgielu.

dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński – gdzie występuje?

Dzięgiel chiński, jak sama nazwa mówi, występuje przede wszystkim na terenie Azji. Pojawia się na obszarach górskich, dlatego jego zbieranie może być problematyczne. W Polsce dzięgiel jest dostępny w formie gotowych preparatów. To suszone lub surowe korzenie, granulat, pigułki czy kapsułki. Roślina wykorzystywana do produkcji suplementów diety pochodzi ze sprawdzonych źródeł.

Dzięgiel chiński – wartości odżywcze

Dzięgiel chiński jest wykorzystywany w medycynie ludowej ze względu na swój skład. Zawiera bowiem takie substancje, jak:

 • furokumaryny,

 • kumaryny,

 • kwasy organiczne,

 • flawonoidy,

 • fitoestrogeny,

 • fitosterole,

 • olejki eteryczne,

 • magnez,

 • żelazo,

 • kwas foliowy,

 • witamina B12.

Ze względu na zawartość witaminy B12 roślina ta jest polecana również osobom, które stosują dietę wegetariańską lub wegańską. Może pomóc uniknąć niedoborów witaminy, która znajduje się przede wszystkim w mięsie.

Dzięgiel chiński – właściwości

Dong Quai Tou jest polecany przede wszystkim kobietom. Wspiera funkcjonowanie organizmu w trakcie menopauzy i miesiączki. Może pomóc ograniczyć bóle miesiączkowe i uregulować pracę układu hormonalnego. Wspiera funkcjonowanie naczyń krwionośnych i przepływ krwi w organizmie. Może przyczynić się do rozluźnienia mięśni macicy. Jest też stosowany przez osoby, które borykają się z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi.

Dzięgiel chiński – zastosowanie

Dong Quai jest stosowany w walce z takimi dolegliwościami, jak problemy z krążeniem krwi, niedobór krwinek czy skurcze jelit. Znany jest również jako kobiecy żeń-szeń. Wszystko ze względu na fakt, że od lat jest on stosowany zwłaszcza przez kobiety po urodzeniu dziecka i w trakcie lub tuż po menstruacji. Roślina ta wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Może również pomóc uregulować pracę układu hormonalnego i powiększenia piersi.

Dzięgiel chiński może być przyjmowany także przez osoby, które borykają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i moczowego. Jest polecany ludziom aktywnym i sportowcom. Wspiera funkcjonowanie mięśni i krążenie krwi. Może pomóc zwiększyć poziom hemoglobiny.

Dzięgiel jest wykorzystywany także w walce ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu HDL. Wspiera odporność organizmu i wydzielanie żółci. Roślina ta może być wykorzystywana w walce z dolegliwościami ze strony układu trawiennego, zwłaszcza po spożyciu większej ilości tłuszczu. W Polsce dzięgiel jest dostępny pod postacią różnych suplementów diety.

dzięgiel chiński

Na co może pomóc dzięgiel chiński?

Dzięgiel chiński to roślina pełna cennych substancji odżywczych. Z tego powodu jest wykorzystywana w walce z różnymi dolegliwościami. W tradycyjnej medycynie chińskiej dzięgiel stosuje się przede wszystkim w przypadku problemów ze strony układu krwionośnego i hormonalnego.

Dong Quai na krążenie krwi

Dzięgiel wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Może być stosowany przez osoby borykające się z anemią. Jest chętnie przyjmowany przez pacjentów, którzy borykają się z napięciem nerwowym i przewlekłym stresem.

Dong Quai przy terapii przeciwnowotworowej

Dzięgiel może pomóc zatrzymać cykl komórkowy i spowodować śmierć komórek rakowych. Jest stosowany przez osoby z guzami mózgu, jelita grubego czy białaczką. Roślina ta nie może być jednak traktowana jako alternatywa dla przebadanych metod terapii. Stosowanie dzięgielu przez osoby chore na nowotwory powinno przebiegać pod stałą opieką lekarza.

Dong Quai – „Kobiecy żeń-szeń”

Dong Quai jest nazywany kobiecym żeń-szeniem. Wszystko ze względu na fakt, że od lat jest on wykorzystywany przez panie borykające się z dolegliwościami charakterystycznymi dla menopauzy czy miesiączki. Roślina wspiera w walce z suchą skórą i oczami, bladą i matową cerą, szybkim biciem serca, skurczami menstruacyjnymi i uderzeniami gorąca.

Roślina może przyczynić się do poprawy funkcjonowania kobiecej gospodarki hormonalnej. Wspiera walkę z bólem i skurczami. Może pomóc rozluźnić mięśnie macicy. Jest stosowana przez kobiety, które borykają się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Może również pomóc zwalczyć objawy napięcia przedmiesiączkowego.

Wykorzystanie Dong quai w medycynie chińskiej

W medycynie chińskiej stosuje się różne części korzenia. Każdy z nich wspiera zupełnie inne organy w ludzkim organizmie. Wyróżnia się następujące części rośliny:

 • quan dong quai (cały korzeń) – może pomóc wzbogacić krew i poprawić przepływ krwi;

 • dong quai tou (głowa korzenia) – może przyczynić się do poprawy przepływu krwi i zahamowania krwawienia;

 • dong quai shen (główne ciało korzenia, bez głowy i ogonów) – może pomóc wzbogacić krew bez poprawiania jej przepływu;

 • dong quai wei (rozszerzone korzenie) – wspiera przepływ krwi i może pomóc zahamować krzepnięcie krwi;

 • dong quai xu (drobniejsze włosowate korzenie) – wspierają przepływ krwi.

W skład gotowych suplementów diety najczęściej wchodzą wszystkie wymienione części korzenia. Istnieją produkty wytwarzane z konkretnego fragmentu rośliny, jednak zwykle są one znacznie droższe.

Jak stosować dzięgiel chiński – porcjowanie

Dzięgiel chiński najczęściej jest przyjmowany pod postacią naparu lub kapsułek doustnych. Dopuszczalna porcja tej rośliny to jedna lub dwie płaskie łyżeczki suszu zalane gorącą wodą i zaparzone przez 30 min. Taki napar można pić maksymalnie trzy razy dziennie. Jeśli chodzi o kapsułki, porcjowanie musi być zgodne z zaleceniami producenta. Znajdują się one na ulotce dołączonej do produktu.

Dzięgiel chiński – przeciwwskazania

Z dzięgla chińskiego nie powinny korzystać kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Roślina ta zawiera też fitoestrogeny, które nie są polecane dzieciom.

Przeciwwskazaniem do stosowania dzięgielu jest również alergia na ten składnik. Na suplementację nie powinny decydować się osoby, które borykają się z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

Dong Quai nie jest zalecany także pacjentom, którzy przyjmują leki przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe. Roślina ta może wchodzić w reakcję także z innymi farmaceutykami.

dzięgiel chiński

Dzięgiel chiński – skutki uboczne i działania niepożądane

U kobiet w ciąży suplementacja dzięgielu chińskiego może doprowadzić nawet do poronienia. Roślina ta jest również silnie alergizująca, dlatego u osób z tendencją do uczuleń może doprowadzić do pojawienia się wysypki czy duszności.

Dzięgiel jest zaliczany do roślin fotouczulających. Oznacza to, że u osób suplementujących tę roślinę może dojść do silnych reakcji skórnych w kontakcie z promieniami słonecznymi. W trakcie przyjmowania dzięgielu nie można korzystać z solarium, opalać się oraz uczestniczyć w zabiegach depilacji laserowej.

Roślina, jak wiele innych surowców zielarskich, może wchodzić w reakcję z lekami. Skutki uboczne takiego zjawiska to wzmocnienie lub osłabienie działania farmaceutyków, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Dzięgiel chiński – efekty stosowania

Dzięgiel chiński jest bogatym źródłem fitoestrogenów, witaminy B12 i kwasu foliowego. Jest stosowany w celu poprawy funkcjonowania układu hormonalnego, krwionośnego i trawiennego. Roślina ta może przyczynić się do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości charakterystycznych dla menstruacji i menopauzy.

Dzięgiel chiński wspiera przemianę materii. Może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Jego stosowanie jest zalecane osobom, które borykają się z anemią. To roślina o wielu zastosowaniach, wspierająca liczne organy w ludzkim ciele.

Decydując się na suplementację dzięgielu, trzeba jednak pamiętać o licznych przeciwwskazaniach do przyjmowania tej rośliny. Surowiec ten wchodzi bowiem w skład z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwcukrzycowymi. W trakcie suplementacji należy szczególnie chronić ciało przed działaniem promieni słonecznych. Suplementacja powinna przebiegać pod okiem lekarza lub zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Suplementy diety nie mogą też być traktowane jako alternatywa dla farmakoterapii, zwłaszcza w przypadku poważnych schorzeń.

Dlaczego warto stosować dzięgiel chiński?

Dzięgiel jest stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysięcy lat. To roślina pełna cennych substancji odżywczych, które wspierają funkcjonowanie wielu organów w ludzkim ciele. Rozgałęziony korzeń może być wykorzystywany w walce z różnymi dolegliwościami. Występuje pod podstacią kapsułek, suszonego ziela czy herbatek do zaparzania. Roślina ta nie pojawia się naturalnie na terenie Polski, jednak obecnie jest dostępna w wielu sklepach zielarskich.

Dzięgiel może być stosowany jako wsparcie innych metod walki z dolegliwościami. Na jego przyjmowanie decydują się osoby w trakcie farmakoterapii. W przypadku takich pacjentów konieczne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności. Dzięgiel może bowiem wchodzić w reakcję z niektórymi farmaceutykami, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Przed rozpoczęciem suplementacji warto więc skonsultować się z lekarzem, który wskaże ewentualne przeciwwskazania i określi porcjowanie odpowiednie dla danej osoby.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Poznaj tajemnice tauryny! Dowiedz się, jak ten kluczowy aminokwas wpływa na Twoje zdrowie, wytrzymałość i umysł. Przeczytaj nasz artykuł już teraz
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę