zioła na depresję

Zioła na depresję – Jak wybrać skuteczne zioła? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Depresja to nierzadko trudna do zdiagnozowania choroba cywilizacyjna, która dotyka milionów ludzi na świecie. Czasem przebiega w ukryciu, a nieleczona może prowadzić do tragedii. Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa wciąż bywa spychana na dalszy plan, a osoby, które się z nią zmagają, czują wstyd i niechętnie o niej mówią. Depresja sama w sobie powoduje niechęć, a raczej niemożność do komunikowania się z ludźmi. Wyleczenie jest możliwe i najczęściej bywa stosowane jako połączenie działań psychoterapeutycznych oraz farmakologicznych. Mocne wsparcie daje także ziołolecznictwo i suplementy diety, które poprawiają samopoczucie, wzmacniają psychikę w depresji i w stanach lękowych.

Poważne zaburzenie nerwicowe, jakim z pewnością jest depresja, ma różne objawy, takie jak bezsenność, nerwowość, stany lękowe, apatia i niechęć do życia. Depresje występują o każdej porze roku, ale nasilają się zazwyczaj w okresie jesiennym i zimowym.

Leczenie depresji to proces długotrwały. Leki przeciwdepresyjne nowej generacji są niezwykle skuteczne, ale najczęściej wiążą się ze skutkami ubocznymi (czasem są to działania niepożądane, które powodują, że dany lek należy odstawić). Dobre efekty daje psychoterapia behawioralna, która pozwala uporać się z przyczynami wywołującymi depresję i wprowadza zmianę schematów w naszym działaniu.

Ponieważ z lekami przeciwdepresyjnymi wiążą się pewne przeciwwskazania, coraz częściej stosuje się „naturalne leki”, czyli zioła w leczeniu łagodnej depresji. Także pomocniczo w przypadku depresji ostrej i w innych zaburzeniach współwystępujących. Naturalne metody leczenia wymagają czasu, bo zioła nie działają natychmiastowo.

Niektóre stany depresyjne są zbyt silne, zagrażają bezpieczeństwu lub życiu pacjenta. W takich przypadkach zioła są jedynie dodatkowym wsparciem farmakologii. Łagodzą lęki i niepokoje, napięcie nerwowe, wysoki poziom stresu lub problemy ze snem.

Na depresję zioła możemy podzielić na:

 • te, które wpływają na nastrój – dziurawiec, szafran,

 • zioła uspokajające i zmniejszające lęk – chmiel i kozłek lekarski, żeń-szeń, bazylia, melisa,

 • zioła na bezsenność (ułatwiające zasypianie) – arcydzięgiel, werbena, glistnik jaskółczy, jasnota biała, lipa.

Ziołowe preparaty przeciwdepresyjne możemy kupić w sklepach zielarskich lub aptekach w różnych formach: w postaci tabletek do połykania, herbaty do zaparzania, gotowych mieszanek ziołowych lub w formie sypkiej. Są one chętnie nabywane, ponieważ wywołują mniej skutków ubocznych niż farmakoterapia dostępna na receptę.

zioła na depresję

Na co mogą pomóc zioła na depresję?

Jeśli czujesz się przybity, pozbawiony radości życia, rano masz poważne trudności z podniesieniem się z łóżka, a ponadto zaczynasz myśleć, że nie ma dla ciebie miejsca na tym świecie – rozważ wizytę u psychologa lub psychiatry. Nie diagnozuj się sam, bo depresja to stan, który może zagrażać twojemu życiu lub życiu twoich bliskich.

Jeśli masz już diagnozę, możesz zastosować wybrane zioła w zgodzie z opinią lekarza rodzinnego lub zaleceniem psychiatry. Pomogą one wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne i łagodzić stany apatii, smutku, melancholii. Twoje codzienne funkcjonowanie powinno ulec poprawie. Zioła na depresję mogą zrównoważyć wahania nastroju, zaburzenia odżywiania, bóle brzucha, zmniejszyć zmęczenie i rozkojarzenie oraz poprawić popęd płciowy.

Jak działają zioła na depresję?

Substancje ziołowe najczęściej wykazują działanie łagodzące na dolegliwości neurowegetatywne, czyli stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, ale także przyspieszenie akcji serca, czy też nagłe uderzenia gorąca towarzyszące depresji lub atakom paniki. Odpowiednio dobrane rośliny wraz z psychoterapią i farmakoterapią w postaci leków przeciwdepresyjnych mogą znacznie poprawić nasz stan psychiczny, emocjonalny i fizyczny. Dlatego sięgajmy po nie i zadbajmy o siebie w ten najbardziej naturalny i bezpieczny sposób.

Jakie są właściwości ziół na depresję?

Jak już wspomnieliśmy, zioła są znakomitym wsparciem leczenia farmakologicznego dla osób, które przechodzą przez stany depresyjne. Właściwości ziół to najczęściej działanie przeciwdepresyjne, uspokajające, wyciszające. Tak działają między innymi: kłącze i korzenie kozłka, liść melisy, szyszki chmielu, kwiat lawendy i ziele dziurawca.

Jakie są najsilniejsze zioła na depresję?

Preparaty na depresję bez recepty zawierają najczęściej sproszkowane zioła, syropy roślinne lub wyciągi. Są dostępne w postaci syropów, ziół, tabletek ziołowych na uspokojenie. W większości z nich można znaleźć takie składniki jak:

 • dziurawiec zwyczajny,

 • melisa lekarska,

 • kozłek lekarski – waleriana,

 • szyszki chmielu,

 • lawenda wąskolistna,

 • szafran.

Jakie są popularne zioła na depresję?

Dziurawiec zwyczajny na depresję

Jednym z najskuteczniejszych ziół, które wspierają organizm przy nerwicy, stanach lękowych i depresji, jest dziurawiec zwyczajny. Jego działanie jest związane ze zwiększeniem ilości serotoniny w organizmie. 

Serotonina naturalnie jest obecna w naszym organizmie, a jej poziom ma wpływ na jakość snu, apetyt, temperaturę ciała, ciśnienie krwi, potrzeby seksualne, nastrój i wiele innych czynników. To dlatego wiele leków psychotropowych, jak na przykład te z grupy SSRI, reguluje właśnie poziom serotoniny.

Ziele dziurawca (ziele świętojańskie) może odnieść podobny skutek w przypadku łagodnej formy depresji. Substancje aktywne zawarte w roślinie (m.in. hyperycyna i flawonoidy) nie dopuszczają do obniżenia poziomu serotoniny. Należy jednak pamiętać, że dziurawiec wchodzi w interakcję z lekami rozrzedzającymi krew, niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi, a także z antykoncepcją hormonalną i lekami w chemioterapii. Nie zaleca się przyjmować zioła przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Skonsultujmy zatem jego przyjmowanie z lekarzem.

Dziurawiec przyjmujemy w tabletkach lub w postaci naparu. Zalewamy susz gorącą, ale nie wrzącą wodą i zaparzamy przez 10 minut. Nie stosujmy kuracji dłużej niż przez 4-6 tygodni.

Kozłek lekarski na depresję

Kozłek, czyli popularna waleriana, pochodzi z Europy i części Azji, ale można go spotkać także na terenach Ameryki Północnej. Korzeń rośliny znajduje zastosowanie u osób, które mają zaburzenia snu. Dobre efekty można uzyskać w przypadku lęku i niepokoju. Co istotne, valeriana officinalis działa dość łagodnie, nie jest toksyczna i nie wywołuje skutków ubocznych.

To zioło o działaniu przeciwdepresyjnym występuje w suplementach w postaci kapsułek, jako płynny wyciąg do rozcieńczania, w formie cukierków i syropów, jako ziele lub herbata do zaparzania.

Melisa lekarska na depresję

Uprawiana na całym świecie melissa officinalis to znana ze swych właściwości uspokajających roślina. Może ułatwiać zasypianie, relaksuje w przypadku stresu i poprawia samopoczucie. W łagodnej depresji może przywracać spokój umysłu.

Możemy ją przyjmować w suplementach diety, ale najczęściej stosuje się ją w postaci herbaty ziołowej, która dodatkowo przyjemnie smakuje.

Chmiel zwyczajny na depresję

Chmiel to nie tylko słynny składnik, dzięki któremu piwo ma swój aromat, ale także prozdrowotne zioło znane z właściwości uspokajających. Szyszki chmielu zawierają substancje, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwlękowe i przeciwbólowe.

Badania potwierdzają, że chmiel może hamować czynności kory mózgowej i ograniczać przenoszenie impulsów do mózgu. Dzięki temu chmiel wydaje się dobrym sposobem na zmniejszenie lęku i stresu oraz innych objawów łagodnej depresji.

Suszone szyszki chmielu zalewamy gorącą wodą i wypijamy, gdy napar naciągnie. Nie poleca się podawać szyszek chmielu dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Należy pamiętać, że chmiel może ułatwiać zasypianie, dlatego lepiej nie stosować go przed kierowaniem pojazdem.

zioła na depresję

Lawenda wąskolistna na depresję

Aromatyczna i zjawiskowo wyglądająca lawenda to nie tylko piękna roślina, ale także przydatne zioło we wspieraniu prawidłowego działania naszego mózgu. Olejek lawendowy to bezpieczny środek leczniczy w przypadku stresów, napięć i depresji. Składniki olejku eterycznego pozwalają na zmniejszenie niepokoju i zrelaksowanie.

Możemy go przyjmować też jako napar. Suszoną lawendę zaparzamy przez 10 minut, ale dobre efekty można też uzyskać z płynnego ekstraktu do rozcieńczania. Lawenda jest dostępna jako środek na sen – w postaci kapsułek lub syropów. Dobrze jest dodawać olejek eteryczny z lawendy do kąpieli lub masażu, co stanowi przyjemną aromaterapię.

Rumianek na depresję

Znany od wieków rumianek to bezpieczna forma łagodzenia niektórych objawów psychicznych, takich jak lęk i nastroje depresyjne. Nie powoduje skutków ubocznych i jest powszechnie stosowany, stąd możemy mieć pewność, że jest bezpieczny.

Najczęściej stosuje się go w postaci naparu z suszu lub gotowej herbaty ziołowej.

Pieprz metystynowy (kava kava)

Jest to wysoki krzew z terenów południowego Pacyfiku, którego korzeń jest wskazany do przyjmowania w stanach niepokoju i stresu. Herbaty i nalewki z kavy są w medycynie ludowej stosowane, by zmniejszyć objawy depresji i zwiększyć relaks. Prowadzone są badania w kierunku działania przeciwdepresyjnego pieprzu metystynowego.

Dostępny jest w suplementach diety jako sproszkowany korzeń w kapsułce. Pamiętajmy, że zbyt częste stosowanie ziół takich jak kava kava może wiązać się z wystąpieniem problemów z nerkami.

Szafran

Jedna z najdroższych przypraw na świecie, to także jeden z najbardziej znanych środków w leczeniu depresji. Szafran powstaje z suszonych części jednej z odmian krokusa.

Kwiat szafranu jest polecany na układ nerwowy, lęki, niepokój oraz zły nastrój. Związki zawarte w szafranie wchodzą w interakcje z receptorami NMDA i GABAA w mózgu. Działanie rośliny wspiera zdrowie psychiczne, bo może zwiększać poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. 

Dostępny jest w postaci kapsułek (tabletki ziołowe) i jako przyprawa. Nie przesadzajmy jednak z ilością szafranu, gdyż mogą u nas wystąpić działania niepożądane: biegunka, wymioty, zawroty głowy.

Jak stosować zioła na depresję? – Dawkowanie

Różnego rodzaju zioła na depresję i na inne dolegliwości psychiczne to dobra kuracja wspierająca, którą należy skonsultować z lekarzem. Środki naturalne mogą wchodzić w interakcje z lekami, stąd potrzebne są dalsze badania nad ich wpływem na nasz organizm.

W łagodnych stanach nerwicowych i stresogennych sytuacjach możemy je przyjmować jako napary, odwary, maceraty, krople, wyciągi alkoholowe lub tabletki. Także w przypadku łagodnej formy depresji. Zazwyczaj nie zaleca się przyjmować suplementów z jednej rośliny dłużej niż przez 4-6 tygodni.

Ogólna zasada jest taka, by stosować się do zaleceń lekarzy lub producentów danego zioła czy mieszanki ziołowej.

Kiedy warto stosować zioła na depresję? – Zastosowanie

Antydepresanty ziołowe to na ogół bezpieczne środki uspokajające i stabilizujące nastrój. Możemy je stosować:

 • by wspomagać leczenie depresji podczas psychoterapii,

 • jako element wspierający farmakoterapię w depresji (oczywiście po konsultacji z lekarzem, by uniknąć np. zespołu serotoninowego),

 • doraźnie, przed stresującym spotkaniem lub w razie problemów z zasypianiem,

 • w przypadku trudnej sytuacji życiowej, np. rozwodu, śmierci kogoś bliskiego lub w razie utraty pracy.

zioła na depresję

Czy zioła na depresję są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Na ogół zioła są dobrze tolerowane przez nasz organizm, ale bądźmy ostrożni, jeśli mamy problemy z układem sercowym. Skonsultujmy decyzję o suplementacji z doświadczonym lekarzem. Również w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik, należy zaprzestać stosowania ziół.

Zachowajmy ostrożność także przy chorobach żołądka i jelit, przy problemach wzrokowych, w czasie zażywania leków psychotropowych, przy nadciśnieniu.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na depresję?

Przed podaniem ziół lub ziołowych suplementów diety kobietom w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Rośliny i ich składniki mogą zmienić gospodarkę hormonalną, zatem ich wpływ na ciążę może okazać się niepożądany.

Kobiety w ciąży nie powinny stosować dziurawca czy też glistnika jaskółczego. Pamiętajmy, że zioła antydepresyjne działają mniej więcej po około 3 tygodniach regularnego stosowania. Można je przedawkować, dlatego zachowajmy czujność i konsultujmy się z dobrymi lekarzami.

Skutki uboczne stosowania ziół na depresję

Podobnie jak w przypadku ziół przeznaczonych na inne dolegliwości, także i zioła na depresję mogą powodować skutki uboczne. Wiele zależy od naszego stanu zdrowia, naszego wieku i leków, które na co dzień bierzemy. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który dostosuje nam dawkowanie.

Ziołowe antydepresanty wykazują interakcje z innymi lekami. Ziele dziurawca może zmniejszać wchłanianie niektórych leków, ale także działa fotouczulająco. Pamiętajmy też, że zioła o działaniu uspokajającym mogą wpłynąć na naszą koncentrację w czasie prowadzenia samochodu.

Dlaczego warto stosować zioła na depresję?

Jeśli pragniemy budzić się bez objawów depresji, warto rozważyć stosowanie pomocnych ziół poprawiających nastrój i samopoczucie. Szczególnie jeśli występuje u nas apatia, znużenie, płaczliwość i drażliwość, niemożność skupienia się, wypalenie zawodowe, myśli samobójcze.

W takich sytuacjach nie tylko szukajmy pomocy w ziołolecznictwie, ale bezwzględnie udajmy się na wizytę do lekarza psychiatry. Dbanie o psychikę i szczęśliwe życie to żaden wstyd.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolagen to białko młodości - i choć wiadomo, że świetnie wpływa na stawy, to nawet nie wiesz, jak szerokie ma zastosowanie i jak dobroczynnie działa.
Cynk to pierwiastek odgrywający ważną rolę w organizmie. Wspomaga układ odpornościowy i nerwowy, wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dowiedz się więcej.
Wspieraj odporność organizmu za pomocą żeń szenia indyjskiego, czyli ashwaghandy, która zwiększa energię, poprawia ogólny stan zdrowia i zmniejsza stan zapalny, ból i niepokój!
Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.