zioła na ból gardła

Zioła na ból gardła i krtani – Jakie wybrać i które będą najlepsze

Ból gardła i ból krtani to uciążliwe problemy, które każdy z nas dobrze zna. Często te dolegliwości bólowe mają charakter ostry lub przewlekły, przy równoczesnej chrypie i problemach z przełykaniem. Najczęściej stan zapalny gardła to pierwsze objawy infekcji dróg oddechowych. Na przeziębienie i kaszel dobrze jest zastosować zioła, które niekiedy działają przeciwzapalnie i odkażająco, jak szałwia lekarska czy rumianek pospolity. Z kolei dobrze nawilżyć gardło pomoże nam np. porost islandzki. Jakie jeszcze ziołowe napary lub olejki eteryczne stosować na błony śluzowe, czy też zapalenie gardła?

Gdy mierzymy się z bólem gardła, naszym pierwszym sposobem na ukojenie, powinno być sięgniecie po odpowiednie zioła, które mogą wykazywać właściwości przeciwzapalne i właściwości odkażające (także właściwości ściągające). Wśród ziół na zapalenie gardła, w sklepach zielarskich występuje wiele preparatów, które mają różne składy i mechanizmy działania. Są to płukanki o działaniu odkażającym, herbatki, napary o np. działaniu zmniejszającym stan zapalny, a także pastylki na suchość gardła. Mogą one przynieść ulgę w przypadku bólu gardła, krtani oraz w problemach jamy ustnej.

zioła na ból gardła

Na co mogą pomóc zioła na ból gardła?

W przypadku ostrego bólu gardła szukajmy ziół o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym. Warto sięgnąć po:

  • Szałwię lekarską (łac. Salvia officinalis). Liść szałwii ma w składzie olejek eteryczny, a w nim α, β – tujon, kamforę, borneol, cyneol, α-pinen. Olejek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i odkażające. Wskazaniem do stosowania wyciągów z szałwii jest nieżyt jamy ustnej i gardła. 

  • Tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris). Tymianek, a w zasadzie zawarty w nim olejek eteryczny, to istne bogactwo substancji czynnych, takich jak tymol, karwakol, linalol, cymen, terpinen, limonen, kwas rozmarynowy i flawonoidy. To one są odpowiedzialne za właściwości odkażające i przeciwzapalne, które pomagają w walce z przeziębieniem.

  • Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla). Działanie wspierające zdrowie gardła wykazują składniki olejku eterycznego zawartego w rumianku: α-bisabolol, farnezan, chamazulen, natomiast flawonoidy i kumaryny mogą działać odkażająco i przeciwzapalnie. 

  • Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis). Dzięki wielu składnikom, jak saponozydy, triterpeny, czy flawonoidy, nagietek jest skuteczny w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.

  • Rośliny czosnkowate (łac. Alliace). Zaliczamy do nich cebulę, czosnek oraz pora. Te rośliny mogą niszczyć bakterie i wykazywać działanie odkażające. To wszystko za sprawą pochodnych związków siarki, jak np. aminokwas alliina.

Zioła na gardło to dobry sposób w przypadku pierwszych objawów, ale pamiętajmy, że ból gardła może być zwiastunem poważniejszych chorób, np. anginy. Dlatego też warto skonsultować nasz stan zdrowia z doświadczonym lekarzem.

Jak działają zioła na ból gardła?

Domowe sposoby na ból gardła pozwalają złagodzić te dolegliwości, ale nie zapominajmy o tym, by zadbać również o nasze otoczenie. Na gardło zły wpływ ma np. suche powietrze, dlatego warto zaopatrzyć się w skuteczny nawilżacz powietrza. Wracając jednak do ziół – możemy je podzielić na poniższe podkategorie.

Zioła na ból gardła – działanie odkażające

Rośliny wykazujące działanie odkażające i antyseptyczne zawierają intensywne olejki eteryczne (np. ziele tymianku, liście szałwii, liść eukaliptusa, liść mięty pieprzowej). Działają one przeciwdrobnoustrojowo w stosunku do bakterii wywołujących stany zapalne górnych dróg oddechowych. Aby wpłynąć pozytywnie na gardło, można stosować napary do płukania, np. z szałwii.

Warto stosować także czyste olejki eteryczne i podawać je w postaci inhalacji, ale równie dobrze możemy skorzystać z pastylek do ssania. Dobrych efektów możemy się spodziewać po takich składnikach, jak olejek goździkowy, olejek tymiankowy, olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego lub olejek miętowy.

Poleca się także olejek pozyskiwany z oregano. Jest on niezwykle intensywny, dlatego wystarczy kilka kropel rozpuszczonych w wodzie. Preparaty zawierające ten olejek są wskazane w przeziębieniu i grypie, ale także w problemach skórnych (łuszczyca, łupież, czy grzybica).

Zioła na ból gardła – działanie przeciwzapalne

Bardzo dobre efekty możemy otrzymać za sprawą jednego z najpopularniejszych ziół na stany zapalne gardła – rumianku pospolitego. Koszyczki rumianku są znane na całym świecie i to z nich sporządza się napary do picia i do płukania gardła. W dodatku zawarte w roślinie azuleny wpływają na zahamowanie histaminy, czyli wykazują działanie przeciwuczuleniowe.

Inny dobry sposób na gardło, w szczególności jako napar do płukania, to krwawnik pospolity. Ta roślina olejkowa jest skuteczna w stanach zapalnych błon śluzowych, w tym jamy ustnej i gardła. Można ją stosować także w przypadku nieregularnych miesiączek, ale także jako zioło na migrenowe bóle głowy.

Zioła nawilżające gardło
Kiedy dopada nas chrypka lub kaszel, a nasze gardło i krtań są bolesne i wysuszone, warto sięgnąć po rośliny o działaniu nawilżającym. Najlepsze wśród nich to prawoślaz lekarski, porost islandzki, podbiał pospolity, babka lancetowata, a także malwa czarna i dziewanna wielkokwiatowa. Zawarte w nich śluzy powlekają błony jamy ustnej i gardła, wpływając kojąco na dolegliwości. Często przyjmuje się je w postaci tabletek do ssania.

zioła na ból gardła

Jakie są właściwości ziół na ból gardła?

W łagodzeniu problemów z gardłem dobrze jest korzystać ze wspomnianej już szałwii, która wykazuje działanie przeciwzapalne oraz tymianku, który jest dobrą osłoną na błonę śluzową, a także podbiału, który działa ściągająco i antybakteryjnie. Nie zapominajmy o rumianku, rzepiku, czy lukrecji. Właściwości tych ziół potrafią w naturalny sposób wspierać nasz organizm w walce z bólem gardła i krtani.

Jakie są popularne zioła wspomagające nawilżenie gardła?

Gardło, które boli, potrzebuje stałego nawilżenia. Dobrze jest stosować różne napary, herbaty, syropy i pastylki. Najlepiej, jeśli w ich składzie znajdziemy poniższe rośliny:

-Korzeń prawoślazu (łac. Althaea officinalis). Związki śluzowe w prawoślazie powlekają przesuszoną i podrażnioną błonę gardła, działając na nią osłonowo. To dlatego możemy odczuć wyraźną poprawę i ukojenie.

-Podbiał pospolity (łac. Tussilago farfara). Zawartość śluzów w roślinie wpływa na poprawę stanu gardła. Staje się ono lepiej nawilżone i chronione. Garbniki w podbiale wykazują właściwości ściągające.

-Porost islandzki (łac. Lichen islandicus). Skuteczny i często spotykany w składzie pastylek na gardło porost zawiera polisacharydy, pochodne celulozy, śluzy, kwasy porostowe i sole mineralne. Dzięki temu wykazuje działanie nawilżające, a także przeciwzapalne i bakteriostatyczne.

Jakie są popularne zioła na ostry ból gardła?

Podsumujmy działanie kilku ważnych ziół, które wspierają nasze gardło.

Rumianek na ból gardła

To jedno z najbardziej pospolitych ziół o szerokim prozdrowotnym zastosowaniu. Ponieważ zawiera duże ilości olejków eterycznych, jak chamazulen, alfa-bisabolol i spiroeter, a także flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, garbniki, związki kumarynowe i śluzowe, a ponadto choliny, wykazuje skuteczne działanie o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pomaga na różne infekcje jamy ustnej i gardła, włącznie z zakażeniami grzybiczymi i zapaleniem dziąseł. Aby przygotować płukankę, wykorzystujemy łyżkę ok. 1,5 g koszyczków rumianku i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu płuczemy gardło ciepłym naparem 3-4 razy dziennie.

Szałwia lekarska

Jej łacińska nazwa wywodzi się od słowa „salvere” oznaczającego „leczyć”. To nie przypadek, bo szałwia ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Olejki eteryczne w szałwii (tujol, cyneol, borneol, pinen, kamfora), taniny, flawonoidy, a także garbniki, związki żywicowe, witaminy (z witaminą A, witaminą C i witaminami z grupy B na czele) i minerały (magnez, potas, sód, cynk, żelazo, wapń), to prawdziwa skarbnica składników wspierających zdrowie jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków i dziąseł. Jest stosowana w postaci naparu. Łyżkę suszu 1-1,5 g zalewamy około 150 ml wrzątku i parzymy przez 10 minut. Po ostudzeniu płuczemy gardło naparem z szałwii 3-5 razy dziennie.

Kora dębu na ból gardła

Kora dębu przydaje się w stanach zapalnych gardła, ponieważ wykazuje właściwości ściągające, przeciwbakteryjne (także przeciw gronkowcom) i wirusostatyczne (dzięki wysokiej zawartości garbników i polifenoli). Płukankę przygotowujemy z pomocą 2 łyżek kory zalanych chłodną wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut. Studzimy i cedzimy, a następnie płuczemy usta i gardło od 3 do 5 razy dziennie.

Tymianek na ból gardła

Jak wiemy, tymianek zjawiskowo pachnie dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych (jak tymol), garbników, fenolokwasów, flawonoidów i saponin. Roślina ta wykazuje właściwości osłaniające na gardło i jest stosowana przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne. Do płukania gardła wykorzystujemy łyżkę ziela zalaną wrzątkiem. Parzymy w szklance przez około 10 minut, a następnie napar studzimy i przecedzamy. Możemy wymieszać z łyżką oliwy z oliwek i płukać na ciepło gardło 2-3 razy dziennie. To dobry sposób na łagodzenie dolegliwości i nawilżenie, ale pamiętajmy, że przyjmowany w zbyt dużej ilości tymianek może wywołać wymioty i nudności.

Rzepik na ból gardła

Wspierający układ trawienny rzepik pospolity, ma wszechstronne zastosowanie także w przypadku infekcji gardła i jamy ustnej. To wszystko za sprawą wysokiej zawartości garbników, flawonoidów, fitosteroli, olejków eterycznych, choliny, witamin (B1, PP, K) i soli mineralnych. Dzięki tym składnikom rzepik może wykazywać właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regenerujące na błony śluzowe. Przygotowujemy płukankę z pomocą 2 łyżek ziela, które zalewamy 200 ml ciepłej wody. Następnie całość gotujemy pod przykryciem bez doprowadzenia do wrzenia przez około 10 minut, a po przestudzeniu i przecedzeniu płuczemy naparem gardło 3-4 razy dziennie.

Czosnek na ból gardła

Czosnek to również skuteczny sposób na poprawę stanu gardła, ponieważ ten naturalny antybiotyk wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Najlepiej jednak nie stosować go w surowej formie, ale stworzyć miksturę w postaci mleka, masła, miodu oraz wyciśniętego czosnku – tak też niektórym z nas podawano czosnek w dzieciństwie. Najlepiej pić taki płyn w małych ilościach dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Jak stosować zioła na ból gardła? – Dawkowanie

Zioła na ból gardła można stosować w formie opisywanych przez nas płukanek lub naparów do picia. Ważne, by przygotowywać je zgodnie ze wskazówkami, tak by nie utraciły one swych drogocennych właściwości. Najczęściej korzystamy z danego składnika kilka razy dziennie, ale jeśli po kilku dniach nie uzyskamy poprawy, udajmy się po poradę do lekarza.

zioła na ból gardła

Kiedy warto stosować zioła na ból gardła?

W przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi dobrze jest sięgać po naturalne środki. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku poważniejszych infekcji lepiej zastosować działanie farmakologiczne. Decyzję o tym powinien podjąć lekarz. Jeśli złapaliśmy klasyczne przeziębienie, mamy chrypkę, a nasze gardło boli przy przełykaniu – wybierzmy roślinne wsparcie, które może łagodnie poprawić nasz stan zdrowia.

Czy zioła na ból gardła są bezpieczne? – Przeciwwskazania

W przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik danego zioła lub preparatu, a także przy np. nieżycie żołądka lub przy regularnym stosowaniu leków należy zachować czujność. Na ogół zioła na gardło są bezpieczne, ale konsultujmy nasze wybory z doświadczonymi lekarzami lub farmaceutami.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na ból gardła?

Kobiety w ciąży nie powinny płukać gardła szałwią i tymiankiem, ale zamiast tego mogą stosować roztwór soli kuchennej lub rozcieńczoną wodę utlenioną. Większość ziół stosowanych przez dorosłych możemy podawać dzieciom z wyjątkiem liści podbiału, które mogą zawierać śladowe ilości alkaloidów pirolizydynowych. Nie powinno się podawać olejku miętowego dzieciom poniżej 4 lat, bo może on wywołać bezdech z zamknięciem głośni.

Skutki uboczne stosowania ziół na ból gardła

Chociaż zazwyczaj zioła na infekcje gardła nie wywołują uciążliwych skutków ubocznych, to należy podawać je ostrożnie. Niekiedy mogą powodować bóle brzucha i nudności. W takiej sytuacji należy przerwać ich stosowanie, podobnie w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik.

Dlaczego warto stosować zioła na ból gardła i zapalenie gardła?

Korzystanie z naturalnych ziół to bezpieczny sposób na przezwyciężenie dolegliwości związanych z bólem gardła i krtani. Niekiedy jednak potrzeba silniejszych specyfików, szczególnie jeśli nasz stan nie ulega poprawie. Pamiętajmy, by zasięgać porad ekspertów, którzy pomogą nam zastosować adekwatne i skuteczne leczenie.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Sprawdź, co wiesz o zaletach witaminy C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przydaje się też w tak różnych dolegliwościach jak rak czy też przeziębienie.