Zioła szwedzkie: regularne stosowanie tej mieszkanki przynosi szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Sprawdź czy niezwykłe właściwości ziół szwedzkich działają na każdego!
Betulina - Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Betulina – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 18.05.2023 - Aktualizacja: 08.08.2023
Betulina to związek chemiczny z grupy triterpenów. Został wyodrębniony przez rosyjskiego chemika i farmaceutę Tobiasa Lowitza w 1788 r. Od tego czasu znajduje zastosowanie w medycynie alternatywnej. Co warto wiedzieć o tej substancji?
Spis treści
ToggleBetulina – co to takiego?
Betulina jest związkiem chemicznym, który występuje przede wszystkim w korze drzew z rodziny Betulaceae. W największych ilościach znaleźć go można w korze brzozy brodawkowatej i omszonej. To właśnie ta substancja odpowiada za charakterystyczny, biały kolor pnia tych drzew. W brzozie zawartość betuliny wynosi 20-35%. Pojawia się też w innych drzewach. Występuje w korze olchy, grabu czy leszczyny.
Betulina pojawia się w korze w krystalicznych skupiskach. Nowe kryształy tej substancji pojawiają się wczesną wiosną. Występuje w ekstrakcie brzozy, razem z takimi składnikami, jak lupeol, kwas betulinowy i kwas oleanolowy. Jej zawartość różni się w zależności od warunków, w których rośnie drzewo.
Betulinę można wyizolować z kory z wykorzystaniem metody sublimacji lub rozpuszczania. Najczęściej w tym celu używa się etanolu, chloroformu lub acetonu. W ten sposób powstaje substancja stosowana do produkcji leków i suplementów diety. Betulina w swojej naturalnej formie była doskonale znana już setki lat temu, jeszcze przed jej chemicznym wyizolowaniem przez rosyjskiego farmaceutę.
Betulina – właściwości
Z chemicznego punktu widzenia betulina jest substancją białą, stałą, o słabej rozpuszczalności w wodzie. Znacznie lepiej rozpuszcza się ona w rozpuszczalnikach organicznych, jak dichlorometan, chloroformem czy aceton. Z tego powodu to właśnie te związki chemiczne są wykorzystywane do ekstrakcji tej substancji.
Ze względu na fakt, że betulina słabo rozpuszcza się w wodzie, wciąż trwają badania mające na celu zmianę jej właściwości i poprawienie tego parametru. W obecnie znanej formie substancja ta wykazuje bowiem niską biodostępność.
Betulina to substancja, która na ogół nie wywołuje reakcji alergicznych i podrażnień. Z tego powodu można stosować ją zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tej substancji powinny jednak zachować osoby uczulone na pyłki brzozy.
W medycynie alternatywnej betulina jest stosowana w walce z wolnymi rodnikami, stanami zapalnymi i kamieniami moczowymi. Jest chętnie wykorzystywana także przez osoby, które chcą zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu i kwasów tłuszczowych.
Betulina – zastosowanie
Betulina jest substancją o wielu zastosowaniach. Związek chemiczny pozyskiwany z kory brzozy jest stosowany m.in. przez osoby borykające się z nowotworami. Wchodzi też w skład preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Jest dodawana do kremów, balsamów i pomadek ochronnych. To substancja używana do produkcji kosmetyków na problem wypadania włosów. Z betuliny zawartej w korze brzozy korzysta się podczas tworzenia szamponów, balsamów i wcierek. Niekiedy pojawia się też w preparatach dla dzieci. Wszystko ze względu na jej delikatny charakter.
Betulina wchodzi też w skład suplementów diety. Najczęściej występuje pod postacią olejku eterycznego do inhalacji. Powstaje z niej też napój określany jako sok z brzozy. Na rynku znaleźć można również preparaty z dodatkiem całej kory, najczęściej służące do przygotowywania herbatek ziołowych. Betulinie niekiedy towarzyszą również inne substancje i surowce roślinne.
Jak działa betulina i na co może pomóc?
Betulina to cenna substancja wykorzystywana w wielu kosmetykach i suplementach diety. Jest ceniona przez zwolenników naturalnej medycyny ziołowej. Wszystko ze względu na fakt, że wspiera działanie różnych organów w ludzkim ciele.
Betulina przy stanach zapalnych
Betulina może być stosowana w celu zwalczenia stanów zapalnych. Substancja ta może pomóc poradzić sobie z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Jest chętnie wykorzystywana przez osoby, które borykają się z bólem stawów, atopią, trądzikiem, łuszczycą, egzemą i innymi problemami związanymi ze stanami zapalnymi.
Betulina przeciw kamieniom nerkowym
Betulina może pomóc zwiększyć ilość wydalanego moczu, a więc także zablokować powstawanie szczawianów z kwasu glikolowego. To właśnie te związki są odpowiedzialne za tworzenie się kamieni nerkowych.
Betulina przy nowotworach
Substancja zawarta w korze leszczyny i brzozy jest stosowana także przez pacjentów onkologicznych. Może pomóc pobudzić produkcję induktora apoptozy, który odpowiada za przywracanie zdolności do obumierania komórek nowotworowych. Najczęściej preparaty roślinne wykorzystuje się jako wsparcie innych metod terapii.
Betulina przeciw wirusom
Betulina może być stosowana także przy infekcjach wirusowych. Wspiera walkę z wirusem HIV. Może przyczynić się do ograniczenia przenikania szkodliwych mikroorganizmów do komórek i ich rozwoju. Betulinę stosuje się też w naturalnych preparatów na opryszczkę, wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i zakażenie górnych dróg oddechowych.
Betulina antyoksydacyjne
Betulina może pomóc poradzić sobie z wolnymi rodnikami, które niszczą struktury DNA, uszkadzają narządy i przyspieszają procesy starzenia organizmu. Substancja pozyskiwana z kory może przyczynić się do zwiększenia przyswajalności innych antyoksydantów, jak witamina C i E.
Betulina i stymulacja syntezy kolagenu
Betulina wspiera regenerację skóry i syntezę kolagenu. Z tego powodu jest używana w walce z oparzeniami termicznymi, ranami, oparzeniami słonecznymi, trądzikiem i innymi problemami skórnymi. W tym celu stosuje się zarówno kosmetyki do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Betulina wspiera regenerację tkanek skóry i innych organów.
Betulina i ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym
Betulina może pomóc uchronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Wspiera walkę z nierównomiernym kolorytem cery, przebarwieniami, utratą elastyczności i wiotczeniem. Może być stosowana w celach profilaktycznych.
Betulina przy drgawkach
Betulina może również przyczynić się do zmniejszenia pobudliwości i rozluźnienia mięśni. Substancja ta wspiera blokowanie receptorów w podobny sposób, jak robi to neuroprzekaźnik GABA występujący w ludzkim organizmie.
Betulina i wypadanie włosów
Betulina może być stosowana w przypadku łysienia plackowatego, a także problemu z wypadaniem włosów u kobiet w okresie menopauzy. Substancja ta może pomóc spowolnić proces przemiany testosteronu w dihydrotestoteron (DHT). To hormon, który atakuje mieszki włosowe i powoduje ich obkurczenie. Betulina może pomóc poradzić sobie z takimi objawami, jak łysienie na skroniach i czubku głowy lub przerzedzenie włosów. Substancja ta jest wykorzystywana również przez kobiety po porodzie.
Czy betulina do picia może pomóc w leczeniu gronkowca?
Nie istnieją badania, które wskazywałyby pozytywny wpływ betuliny na organizm osób borykających się z gronkowcem. Z tego powodu pacjenci chorujący na to schorzenie powinni kontynuować terapię pod okiem lekarza. Zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do poważnych powikłań.
Gronkowiec jest trudny do leczenia ze względu na fakt, że wykazuje odporność na działanie większości antybiotyków. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wzbogacenie terapii farmakologicznej naturalnymi preparatami.
Przed rozpoczęciem terapii z użyciem betuliny przez osoby zakażone gronkowcem zaleca się konsultację z lekarzem. Stosowanie tej substancji może być jedynie wsparciem dla terapii zaleconej przez specjalistę.
Jak stosować betulinę – porcjowanie
Betulina jest substancją dość bezpieczną, dzięki czemu stosuje się ją nawet w preparatach dla dzieci. Nie istnieją informacje na temat maksymalnej porcji tego związku, którą można spożywać dziennie. Nie zaleca się jednak nadużywania tej substancji.
W przypadku preparatów z dodatkiem betuliny należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących sugerowanego porcjowania. Znajdują się one na ulotce produktu. Dobrym pomysłem jest też konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Porcje różnią się w zależności od zawartości betuliny w konkretnych preparatach, a także wieku pacjenta.
Betulina – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania betuliny jest uczulenie na ten składnik. Unikać tego związku chemicznego powinny m.in. osoby, które wykazują nadwrażliwość na pyłki brzozy. Przed rozpoczęciem suplementacji warto skontaktować się z lekarzem, który może przeanalizować stan zdrowia danej osoby i określić indywidualne przeciwwskazania.
Betulina – skutki uboczne i działania niepożądane
Skutkiem ubocznym stosowania betuliny są przede wszystkim reakcje alergiczne, które występują u osób szczególnie wrażliwych. W niektórych przypadkach zażywanie tej substancji może przyczynić się do pojawienia się nudności.
Osoby, które stosują leki przepisane przez lekarza, powinny zachować szczególną ostrożność podczas suplementacji preparatów roślinnych. Środki te mogą bowiem wchodzić w reakcję z farmaceutykami, osłabiając lub wzmacniając ich działanie. Takie zjawisko jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.
Dlaczego warto stosować betulinę?
Betulina to substancja, która ma szerokie zastosowanie. To naturalny związek chemiczny, wspierający walkę ze stanami zapalnymi, problemami skórnymi, poparzeniami, drgawkami, kamieniami nerkowymi czy nowotworami. Z betuliny można przygotować preparaty do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego. Substancja ta może przyczynić się do zwalczenia zwyrodnienia tkanek czy infekcji wirusowych.
Betulina jest surowcem bardzo łatwo dostępnym. Można ją znaleźć w korze brzozy, zwłaszcza w sezonie letnim. Wiele osób decyduje się na samodzielne odciąganie cennego soku z tej rośliny. Zawiera on nie tylko betulinę, lecz także inne substancje odżywcze.
W przemyśle kosmetycznym i przy produkcji suplementów diety betulina jest pozyskiwana głównie z brzozy brodawkowatej i omszonej. To substancja dość bezpieczna, nietoksyczna dla organizmu. Jest stosowana w medycynie alternatywnej od setek lat.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Polecane dla Ciebie
Perełkowiec japoński od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Wspomaga pracę układu krążenia, wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Dowiedz się więcej.
Kocimiętka to roślina zielna o cennych właściwościach prozdrowotnych. Pomaga łagodzić stany zapalne, wspiera działanie antybakteryjne, wspomaga układ pokarmowy.
Dowiedz się więcej o unikalnych cechach tymianku. Naucz się go odróżniać od innych roślin i nie pomylić z niczym innym.
Jukka to znana roślina ozdobna, sprawdź, jak jej korzeń i liście mogą Ci pomóc w zbudowaniu odporności i odzyskaniu zdrowia.
Odkryj 12 skutecznych domowych sposobów na biegunkę. Dowiedz się o przyczynach, dietach i kiedy koniecznie skonsultować się z lekarzem.