serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i jak stosować

Ziele serdecznika pospolitego stosowane jest w medycynie ludowej już od czasów starożytnych. Roślina zyskała popularność szczególnie w tradycyjnej medycynie Wschodu. Jej szerokie właściwości zdrowotne wzbudzają zainteresowanie także współczesnych zwolenników medycyny naturalnej. Czym jest serdecznik pospolity, jakie ma właściwości, kiedy i dlaczego warto go stosować?

Serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca) to roślina lecznicza, wieloletnia z rodziny jasnotowatych. Zioło można spotkać także pod innymi, ludowymi nazwami, takimi jak: lisi ogon, gęsia stopa lub lwie serce. Surowiec leczniczy stanowi przede wszystkim ziele serdecznika (Leonuri herba), które zbiera się w okresie kwitnienia, a następnie suszy w warunkach naturalnych, w cieniu i przewiewie, w temperaturze nie wyższej, niż 35 stopni Celsjusza.

Serdecznik to bylina, która może osiągać do ok. 1 metra wysokości. Charakteryzuje się pustymi, owłosionymi, czterokanciastymi łodygami, które wyrastają z kłączy. Liście są wcinano-ząbkowane, z wierzchu mają barwę ciemnozieloną, a od spodu są jaśniejsze. Kwiaty wyróżniają się barwą różowo-fioletową, mają długość ok. 1 cm i wyrastają z kątów górnych liści. Charakterystyczne dla serdecznika pospolitego jest to, że wydziela dość silny i nieprzyjemny zapach.

Skąd pochodzi serdecznik pospolity?

Środowiskiem naturalnym rośliny jest Europa i Turcja. Aktualnie serdecznik można znaleźć także na terenach Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Australii. Rośnie głównie na przydrożnych murach i ogrodzeniach, a także w parkach, ogrodach i na polanach leśnych. Rzadziej spotyka się go na terenach górskich, ponieważ najlepiej czuje się na nizinach.

W Polsce serdecznik był uprawiany jako roślina stosowana w medycynie naturalnej. Ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie w terapii różnych schorzeń. W kuchni może być stosowana jako przyprawa do aromatyzowania piwa.

serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity – właściwości lecznicze

Ziele serdecznika wykorzystane jest jako główny surowiec lecznicy zioła. Roślina stosowana jest między innymi przy schorzeniach sercowo naczyniowych, rekomendowana między innymi w łagodnej tachykardii. Wśród jej właściwości wyróżnia się zdolność zwiększania przepływu krwi do serca, uważa się, że wzmacnia mięsień sercowy i wykazuje działanie hipotensyjne, czyli obniża ciśnienie krwi.

Zioło stosowane jest w nerwicach sercowo naczyniowych, a także w innych chorobach układu nerwowego. Zaleca się je we wczesnej terapii nadciśnienia, a także przy lekkich przypadkach dusznicy bolesnej i chorobie Basedowa.

Ze względu na właściwości uspokajające serdecznik można stosować przy migrenach i depresji. Roślina wykazuje korzystne działanie na wegetacyjny układ nerwowy i może regulować pracę serca w sytuacji stresowej.

Kobiety mogą wykorzystać ten surowiec w celu zwalczania PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) i objawów menopauzy, w tym bezsenności, lęków, nerwowości, bólu i zawrotów głowy.

Ziele serdecznika wykazuje skuteczność zaburzeniach przewodu pokarmowego, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych. Ma lekkie właściwości moczopędne, właściwości przeciwbakteryjne i przeciwskurczowe. Napar z serdecznika w postaci okładów może być wykorzystany do przemywania ran, stosuje się go także do łagodzenia niektórych schorzeń układu oddechowego, takich jak astma, uporczywy kaszel, nieżyt oskrzeli.

Właściwości lecznicze ziela serdecznika są bardzo szerokie, dlatego zioło często stosowane jest w ziołolecznictwie jako substancja, obniżająca ciśnienie krwi czy jako lek rozkurczowy. W swoim składzie ziele serdecznika zawiera między innymi olejki eteryczne, kwasy organiczne i sole mineralne, wykazujące korzystne działanie na organizm człowieka.

Jakie substancje aktywne zawiera serdecznik pospolity?

Właściwości lecznicze ziela serdecznika są bardzo szerokie, dlatego zioło często stosowane jest w ziołolecznictwie jako substancja, obniżająca ciśnienie krwi czy jako lek rozkurczowy. W swoim składzie ziele serdecznika zawiera między innymi olejki eteryczne, kwasy organiczne i sole mineralne, wykazujące korzystne działanie na organizm człowieka. Oprócz tego w składzie rośliny znajdziemy także cenne:

  • flawonoidy;

  • garbniki;

  • fitosterole;

  • glikozydy bufadienolidowe;

  • antocyjany;

  • związki azotowe;

  • substancje żywicze.

serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity – zastosowanie

Lwie serce znalazło swoje zastosowanie w medycynie naturalnej, między innymi jako środek nasercowy. Ze względu na to, że wykazuje właściwości obniżające ciśnienie krwi, napary z zioła zaleca się osobom, mającym problemy z nadciśnieniem.

Po serdecznik zaleca się sięgnąć, gdy występuje nadmierna pobudliwość nerwowa oraz problemy z zasypianiem. Roślina okazuje się pomocna w przypadku, gdy pojawią się zaburzenia trawienia, a także dolegliwości jelitowe, takie jak wzdęcia czy kolki.

Skuteczność ziela serdecznika znana jest także w przypadku leczenia PMS, a kobiety karmiące piersią mogą stosować okłady na piersi w celu złagodzenia obrzmienia i bólu. Serdecznik posiada bogaty skład, a zawarte w nim substancje łagodzą bóle brzucha i wykazują właściwości rozrzedzające krew i zwiększające przepływ krwi. Dzięki właściwościom moczopędnym zioło wspomaga oczyszczanie organizmu i kondycję układu moczowego.

Jak działa serdecznik pospolity i na co może pomóc?

Serdecznik to gatunek rośliny wieloletniej, wykazujący szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Z rozdrobnionego ziela można wykonać herbatę, napar, odwar lub nalewkę. Serdecznik znany jest przede wszystkim z tego, że działa uspokajająco i przeciwskurczowo, obniża ciśnienie krwi i modyfikuje czynność układu przewodzącego serca, np. kiedy występują zaburzenia pracy mięśnia sercowego.

Zioło najczęściej stosuje się w początkowych etapach chorób układu nerwowego, a także w początkowym etapie choroby wieńcowej. W postaci okładów serdecznik pomaga w przypadku podrażnień skóry, gdyż jego działanie przeciwzapalne sprzyja szybszemu leczeniu ran i oparzeń.

Surowiec często stosowany jest jako substancja rozkurczowa przy zaburzeniach przewodu pokarmowego. Wykazuje też działanie ściągające, przeciwgrzybicze i przeciwbiegunkowe.

Jak stosować serdecznik pospolity – dawkowanie

Z serdecznika można samodzielnie przygotować herbatę, napar lub nalewkę. W sklepach zielarskich i aptekach zioło dostępne jest także w postaci tabletek, głównie w suplementach diety o działaniu uspokajającym i wyciszającym. W przypadku zakupu gotowego produktu należy stosować się do instrukcji, podanej przez producenta. W problemach z zasypianiem najlepiej przyjmować preparat na ok. 1 godzinę przed snem.

Jak zrobić herbatę, krople, napar i odwar z serdecznika pospolitego

Herbata

W aptece i sklepach zielarskich herbata z serdecznika to dość powszechny produkt. Bez problemu znajdziesz suszone ziele do zaparzania lub herbatkę ekspresową.

Napar

Suszone ziele zalać szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez ok. 15 minut. Napar można pić do dwóch razy dziennie.

Odwar

2 łyżeczki suchych liści należy zalać 250 ml wody i gotować na wolnym ogniu przez ok. 5 minut. Po ostudzeniu przecedzić i spożywać 1 łyżkę stołową 3-5 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami.

Krople

Surowiec w postaci kropki zaleca się stosować do trzech razy dziennie po 28 kropli.

serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania serdecznika pospolitego w postaci doustnej jest ciąża i karmienie piersią. Zioła nie zaleca się także paniom, które miewają obfite miesiączki. W przypadku stosowania leków, rozrzedzających krew, zaleca się kontakt z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji. Serdecznik nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Serdecznik pospolity – skutki uboczne i działania niepożądane

Dotychczas nie zaobserwowano skutków ubocznych stosowania ziela serdecznika w zalecanej dawce. Spożycie więcej niż 3 g sproszkowanego ekstraktu z zioła za jednym razem może powodować biegunki, bóle brzucha, krwawienia z macicy lub podrażnienie żołądka.

Serdecznik pospolity – efekty stosowania

Jak widać, serdecznik pospolity charakteryzuje się szerokimi właściwościami leczniczymi, przez co chętnie jest stosowany w medycynie ludowej. Współcześnie suplementy diety oraz herbaty z tego zioła znajdziemy powszechnie w sklepach zielarskich i aptekach. Jest to surowiec, który może pomóc na wiele różnego rodzaju dolegliwości.

Stosowanie leonurus cardiaca może przynieść dobre efekty w zakresie redukowania dolegliwości trawiennych oraz zmniejszania kolki czy wzdęć. Herbata z serdecznika wykazuje działanie rozkurczowe, a więc po jej wypiciu dolegliwości z zakresu przewodu pokarmowego mogą ulec zmniejszeniu lub zniknąć całkowicie.

Efekty stosowania serdecznika pojawiają się stopniowo i zależą od postaci, w jakiej przyjmujemy zioło oraz celu, w jakim to robimy. Ziele stosowane jest najczęściej w przypadku nadmiernego napięcia nerwowego i trudności w zasypianiu. Wykazuje działanie uspokajające, które można zauważyć już po kilku dniach systematycznego spożywania zioła. Należy jednak pamiętać, że serdecznik powinno się stosować jedynie wspomagająco. Nie jest to lek i w przypadku pogłębienia dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego warto stosować serdecznik pospolity?

Serdecznik pospolity to dość popularne zioło, które w naszym kraju możemy spotkać w lasach, ogrodach, a także na przydrożnych murach czy ogrodzeniach. Warto poznać właściwości zdrowotne tej rośliny, ponieważ wykazuje wiele właściwości, które mogą wspomóc kondycję zdrowotną człowieka.

Serdecznik charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem stosowania, zarówno w postaci okładów, jak i doustnej. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, warto postawić na to zioło, szczególnie gdy zależy nam na poprawie jakości snu oraz zmniejszeniu napięcia nerwowego. Ziele serdecznika pospolitego stosowane jest przede wszystkim w postaci doustnej, choć okłady z rośliny mogą być stosowane także na skórę, np. w przypadku nabrzmiałych piersi. Serdecznik to roślina warta uwagi, o której można pomyśleć, zastanawiając się nad stosowaniem prozdrowotnych ziół.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Regularne stosowanie kolagenu to patent na atrakcyjność i witalność. Dowiedz się, dlaczego kolagen nazywany jest eliksirem młodości i jak wybrać najlepszy kolagen do picia.
Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.