fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak stosować i przeciwwskazania

Fiołek trójbarwny jest rośliną jednoroczną, która występuje głównie w umiarkowanych i podzwrotnikowych strefach Europy i Azji, a także w okolicach Morza Śródziemnego i Indiach. W Polsce viola tricolor można znaleźć powszechnie na terenie całego kraju.

Ziele fiołka trójbarwnego (violae tricoloris herba) znane jest także pod nazwą ziele bratka. Jakie są właściwości fiołka trójbarwnego, w jakim celu stosuje się zioło i jak należy to robić?

Fiołek trójbarwny (łac. viola tricolor) osiąga wysokość ok. 20 cm i swoim wyglądem przypomina bratka polnego, choć jest od niego nieco większy i wyróżnia się wyższą intensywnością barw. Z tego powodu fiołka trójbarwnego nazywa się też często zielem bratka. Najbardziej charakterystyczną częścią rośliny jest kwiat o oryginalnym ułożeniu płatków i żółto-biało-fioletowej barwie. Liście ogonkowe wyróżniają się karbowanymi brzegami.

Viola tricolor l stosowany był w lecznictwie ludowym na różne dolegliwości. Do celów prozdrowotnych wykorzystuje się głównie młode, kwitnące pędy kwiatu, które zbierane są od maja do września. Zebrane pędy poddaje się suszeniu w przewiewnym, zacienionym miejscu. Uzyskany susz jest surowcem zielarskim, zwanym jako ziele fiołka trójbarwnego. Jako rośliny lecznicze fiołki trójbarwne stosuje się doustnie w postaci herbat lub okładów.

fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny – właściwości

Ziele fiołka trójbarwnego to zioło doskonale znane w medycynie naturalnej. Trójbarwny fiołek cechuje się szerokim wachlarzem właściwości prozdrowotnych. Za korzystne działanie rośliny odpowiada jej skład. W fiołku trójbarwnym znajdziemy między innymi sole mineralne, bioflawonoidy (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna), karotenoidy (zeaksantyna i wiolaksantyna). Dodatkowo zioło zawiera także witaminę c, kwas salicylowy i kwasy organiczne, olejek eteryczny, duże ilości śluzów i garbników, a także saponiny triterpenowe, umeliferon i salicylan metylu.

Fiołek trójbarwny – zastosowanie

Ze względu na dobry skład i właściwości ziele fiołka jest dość popularne w medycynie ludowej. Najpowszechniejszym zastosowaniem fiołka trójbarwnego jest wykorzystanie naparu z zioła w celu zwalczania trądziku. Roślina ma jednak znacznie szersze możliwości. Dzięki zawartym w składzie bioflawonoidom usprawnia przemianę materii i ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu. Picie herbatki z bratka wspomaga więc oczyszczanie ciała. Fiołek działa moczopędnie, co wzmacnia funkcję oczyszczającą.

Regularne picie naparu z fiołka trójbarwnego działa korzystnie na regulację ciśnienia krwi i sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego dróg moczowych, między innymi właśnie ze względu na właściwości moczopędne. Napar z bratka świetnie sprawdza się w postaci okładów na oczy. Minimalizuje cienie pod oczami i może łagodzić objawy zapalenia lub podrażnienia spojówek. Ciepłe okłady z viola tricolor l zaleca się także przy dolegliwościach reumatycznych w celu złagodzenia bólu mięśni i stawów.

Obecność rutyny sprawia, że trójbarwny fiołek może byś stosowany w zaburzeniach przemiany materii. Dodatkowo rutyna ułatwia przyswajanie witaminy C, a więc warto spożywać bratka wraz z produktami, bogatymi w tę witaminę. Ziele przedłuża działanie witaminy c w tkankach organizmu i może działać pozytywnie na naczynia krwionośne poprzez zmniejszenie przepuszczalności ścian włosowatych naczyń.

Zewnętrznie odwar z fiołka można wykorzystać do płukania gardła. Czasem sprawdzi się także w łagodzeniu wysypek, choć u osób o wrażliwej skórze może podrażniać. Fiołek stosowany jest także w chorobach górnych dróg oddechowych.

Fiołek trójbarwny na trądzik

Najbardziej znane jest praktyczne zastosowanie zioła w problemach skórnych, a dokładniej w leczeniu trądziku. W walce z niedoskonałościami roślinę można zastosować na dwa sposoby. Picie naparu, czyli herbaty z bratka działa oczyszczająco i pomaga usuwać toksyny z organizmu. Jest to działanie wewnętrzne, ograniczające częstotliwość pojawiania się wyprysków. Drugim sposobem jest przemywanie zmienionych chorobowo miejsc naparem z bratka.

Fiołek trójbarwny na odchudzanie

Ekstrakty z fiołka trójbarwnego często stosowane są także jako składniki różnego rodzaju preparatów odchudzających. Wiemy już, że zioło pomaga w przemianie materii, a dokładniej reguluje tempo tego procesu, co sprzyja szybszemu zrzucaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Dzięki zawartości śluzów ziele zwiększa uczucie sytości, ułatwiając kontrolę nad apetytem i ograniczając podjadanie.

Ziele fiołka trójbarwnego – pozostałe właściwości

Oprócz wyżej opisanych możemy wyróżnić także inne działanie fiołka trójbarwnego, między innymi:

 • działa przeciwzapalnie na skórę i błony śluzowe;

 • wspomagająco w schorzeniach dróg oddechowych, także w czasie infekcji płuc;

 • jako środek napotny;

 • łagodnie przeczyszczające,

 • wspomagające procesy metaboliczne,

 • jako środek moczopędny w schorzeniach dróg moczowych;

 • oczyszczające, ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii;

 • wzmacniające ściany naczyń krwionośnych;

 • łagodzące podrażnienia oczu;

 • jako wsparcie w walce z nadciśnieniem;

 • redukujące dolegliwości reumatyczne;

 • zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych (dzięki obecności flawonoidów i antocyjanów).

fiołek trójbarwny

Jak stosować fiołek trójbarwny – dawkowanie

Viola tricolor to surowiec powszechnie stosowany w medycynie. Fiołek wykorzystywany jest w wielu preparatach, dostępnych w aptekach i sklepach zielarskich. Najczęściej występuje w formie nieprzetworzonej jako zioło do tworzenia naparów. Znajdziemy go także jako herbatkę ekspresową bratek fix oraz w postaci tabletek z wyciągiem z fiołka.

Bratek często występuje w suplementach na odchudzanie i trądzik. Można go znaleźć także w preparatach, wspomagających funkcjonowanie wątroby i wspierających przemianę materii. Fiołek występuje także w niektórych kosmetykach, szczególnie kremach, peelingach do twarzy i tonikach.

Wybierając kapsułki i inne suplementy diety z fiołkiem trójbarwnym, najlepiej stosować się do zaleceń producenta. W przypadku stosowania naparów do picia lub wykonywania okładów zaleca się 1 łyżkę ziela zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem przez ok. 5-7 minut. Zaleca się spożywać 2-3 razy dziennie po posiłkach.

Zewnętrznie na skórę napar należy stosować miejscowo w postaci okładów. Naparem z fiołka można przemywać twarz w celu oczyszczenia cery. Trójbarwny fiołek nadaje się także do wykonania parówki poprzez pochylenie głowy nad gorącym naparem i przykrycie jej ręcznikiem.

Fiołek trójbarwny – przeciwwskazania

W większości przypadków zioło jest bezpieczne w stosowaniu. Na ziele fiołka powinny jednak uważać osoby uczulone na salicylany. Nie ma wystarczających danych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania rośliny u kobiet w ciąży i matek karmiących, dlatego nie zaleca się go stosować w tym okresie. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek reakcje alergiczne po spożyciu herbaty z bratka, należy jak najszybciej przerwać kurację. Każda osoba, która ma jakiekolwiek wątpliwości, dotyczące stosowania violae tricoloris herba powinna skontaktować się z lekarzem.

Fiołek trójbarwny – skutki uboczne i działania niepożądane

Fiołek może wywołać reakcje alergiczne, jednak u osób, które nie mają alergii na to zioło, jego stosowanie w odpowiednich dawkach nie powinno wykazywać działań niepożądanych. Przedawkowanie fiołka może wiązać się z wystąpieniem skutków ubocznych. Zarejestrowanym w medycynie działaniem nieprzewidzianym stosowania zioła fiołka trójbarwnego była hemoliza, czyli rozpad czerwonych krwinek z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

Spożywanie ekstraktu lub naparu z rośliny w zbyt dużych ilościach może powodować wymioty, które będą skutkiem nadaktywnego działania saponin.

Fiołek trójbarwny – efekty stosowania

Efekty systematycznego stosowania ekstraktu z viola tricolor, zarówno w postaci naparu, jak i doustnej, powinny być widoczne po kilku tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Rezultaty będą różne w zależności od postaci przyjmowania produktu oraz celu, w jakim się go stosuje.

Fiołek stosowany oczyszczająco na skórę powinien przynieść efekty w postaci zmniejszenia intensywności wyprysków, wygładzenia skóry i poprawienia jej kolorytu.

Trójbarwny fiołek działa moczopędnie i pomaga oczyścić organizm z toksyn, dlatego sprzyja uregulowaniu przemiany materii i może mieć korzystne działanie w przypadku zakażenia dróg moczowych.

Ze względu na działanie lekko wykrztuśne i wspomagające kondycję górnych dróg oddechowych fiołek może przyspieszać leczenie infekcji w tym obszarze.

Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty stosowania produktu, należy stosować go zgodnie z przeznaczeniem, w odpowiedniej dawce i wykazać się cierpliwością. Terapie ziołowe mogą być skuteczne, jednak wymagają czasu, dlatego nie należy się zniechęcać, jeżeli po kilku dniach nie nastąpi poprawa. Co więcej, trzeba pamiętać, że zioła stanowią tylko domowe elementy kuracji. W przypadku poważnych schorzeń i dolegliwości zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

fiołek trójbarwny

Dlaczego warto stosować fiołek trójbarwny?

Ziele fiołka trójbarwnego to surowiec, który w przemyśle zielarskim jest doskonale znany. Ze względu na szerokie właściwości rośliny, fiołek bywa wykorzystywany jako składnik suplementów diety, wspomagających odchudzanie i pracę wątroby.

Najczęściej roślinę stosuje się w celu poprawy kondycji skóry, a dokładniej, złagodzenia zmian trądzikowych. W tym zakresie fiołek trójbarwny może zadziałać zarówno od zewnątrz, jeżeli będziemy przemywać nim twarz, jak i od wewnątrz, pijąc go w postaci herbaty. Zioło wykazuje właściwości oczyszczające organizm, może więc przyczynić się do zniwelowania dolegliwości, związanych z nagromadzeniem się niekorzystnych substancji w organizmie.

Trójbarwny fiołek to roślina, na którą warto zwrócić uwagę, chcąc wspomagać leczenie różnych dolegliwości ziołami. Herbaty ekspresowe, susz i suplementy diety z wyciągiem z fiołka są powszechnie dostępne w aptekach i sklepach zielarskich, nie będzie więc problemu z ich zakupem. Warto znać właściwości fiołka trójbarwnego, aby wiedzieć, kiedy jego stosowanie może być korzystne dla zdrowia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Chcesz wspomóc pracę nerek, zapobiegającym tym samym wielu poważnym schorzeniom? A może zależy ci na zmniejszeniu objawów niektórych chorób? Sprawdź, jak działają zioła na nerki.
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Dowiedz się, co sprawia, że l karnityna jest popularna wśród osób odchudzających się i dlaczego jest tak istotna dla dobrego poziomu cholesterolu oraz testosteronu i tarczycy.
Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.