zioła na ból

Zioła przeciwbólowe – Jakie skuteczne zioła wybrać?

Trudno byłoby znaleźć człowieka, który chociaż raz w życiu nie doświadczył bólu, lekkiego lub tak silnego, że go całkowicie sparaliżował. Ogólnie przyjęta definicja określa ból jako nieprzyjemne doznanie powodowane przez urazy zewnętrzne lub różne schorzenia. Zazwyczaj decydujemy się na zażycie leków przeciwbólowych, które jednak mogą zastąpić odpowiednie zioła przeciwbólowe i przeciwzapalne.

zioła na ból

Jak działają zioła na ból i w czym mogą pomóc?

Stosowanie ziół przeciwbólowych daje wiele korzyści, można śmiało powiedzieć, że ich działanie jest kompleksowe. Niemal wszystkie wykazują nie tylko działanie przeciwbólowe, ale i właściwości przeciwzapalne, takie same, jak tabletki przeciwbólowe, sprawdzając się na każdy rodzaj bólu. Trafiają dokładnie w jego źródło, zmniejszając ryzyko powrotu w przyszłości.

Czy zioła na prawdę mogą wspomóc uśmierzyć ból?

Zioła przeciwbólowe stosuje się od tysięcy lat, a ich skuteczność potwierdza badanie przeprowadzone przez dokładnie w tym celu. Odkryto, że radzą sobie między innymi z przyczyną bólu głowy, korzystnie wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. Używanie ziół przeciwbólowych jest też bezpieczne, nie niesie ze sobą takiego ryzyka, jak tabletki przeciwbólowe. Stosując zioła, nie tylko usuniemy ból, poprawimy też samopoczucie psychiczne.

Jakie są właściwości ziół na ból?

Najważniejsze są tu właściwości przeciwbólowe takich ziół oraz możliwości zwalczania stanów zapalnych. Działają też rozgrzewająco, co ma znaczenie, gdy zmagamy się z chorobą zwyrodnieniową stawów, łagodzą objawy artretyzmu i wspierają pracę układu moczowego, usuwając związki powodujące ból.

Jakie zioła przeciwzapalne i przeciwbólowe wybrać?

Istnieje wiele ziół przeciwbólowych spełniających swoje zadanie, a najczęściej zalecane to:

Arnika górska

Pomocna w profilaktyce i przeciwdziałaniu choroby zwyrodnieniowej stawów i efektów urazów mechanicznych. Jest równie skuteczna, jak farmaceutyczne środki przeciwbólowe, nadaje się do stosowania zewnętrznego w postaci okładów.

Cynamonowiec kamforowy

Cynamonowca kamforowego używa się do produkcji kamfory, a olejki eteryczne mające ją w składzie łagodzą różne rodzaje bólu o podłożu reumatycznym czy silny ból głowy.

Dzięgiel chiński

Zalecany paniom narzekającym na bóle menstruacyjne. Jego działanie polega też na regulacji gospodarki hormonalnej i łagodzeniu symptomów napięcia przedmiesiączkowego.

Dzika róża

Zioło o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, skuteczne przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, poprawiające ruchomość stawów, zwalczające przeziębienie.

Golteria rozesłana

Pełna salicylanu metylu, związku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, Rozgrzewa, pomaga pozbyć się bólów głowy, łagodzi najsilniejsze nerwobóle.

Goździkowiec korzenny

Przyprawa o szerokim zastosowaniu leczniczym, wykazująca działanie przeciwbólowe, znieczulające, antyseptyczne i przeciwzapalne, stosowana między innymi na ból gardła.

Hakorośl rozesłana

Znana jako czarci pazur, wyjątkowo skuteczna w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, łagodząca bóle w obrębie układu stawowego, pleców, kolan i stawów biodrowych.

Imbir lekarski

Jedno z najpopularniejszych, zawierające gingerol działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zaleca się go dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów i po urazach fizycznych.

Jiaogulan

Zwany zielem nieśmiertelności, o szerokim zastosowaniu leczniczym, skuteczny na bóle głowy o podłożu migrenowym. Sporządza się z niego zdrowotne napary, parząc liście jak herbatę.

Kava Kava

Jeszcze do niedawna zakazany, obecnie dostępne w celach zdrowotnych, łagodzący ból głowy, znieczulający, przyspieszający gojenie się ran, mający jednak sporo skutków ubocznych.

Kadzidłowiec indyjski

Mający właściwości prozdrowotne, przeciwbólowe i przeciwzapalne, używany do złagodzenia objawów artretyzmu i chorób stawów o podłożu reumatycznym, szybko docierający do źródła bólu.

Kurkuma

Pełna kurkuminy odpowiedzialnej za działanie łagodzące bóle, przeciwzapalne i właściwości antyoksydacyjne, jest zalecana na reumatoidalne zapalenie stawów.

Kozłek lekarski

Dzięki niemu inne zioła przeciwbólowe działają mocniej, oddziałuje bezpośrednio na centralny układ nerwowy i redukuje bóle menstruacyjne oraz migrenowe bóle głowy.

Lawenda lekarska

Sprawdza się przy bólach o podłożu reumatycznym, można ją stosować w przypadku bólu głowy i brzucha, bólów miesiączkowych, poprawia kondycję układu kostno-mięśniowego.

Mięta polna

Uśmierzająca ból głowy czy mięśni, dająca kojące uczucie chłodu, występująca najczęściej jako olejek do stosowania zewnętrznego w postaci okładów.

Musztarda

Mąka musztardowa ze zmieloną gorczycą, proszek do mieszania z wodą i robienia z okładów o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozgrzewającym.

Pieprzowiec owocowy

Zawarte w nim kapsaicynoidy znieczulają receptory bólowe, stosuje się go zewnętrznie, w postaci kremów, żelów i okładów, najlepiej na bóle mięśniowe i stany zapalne stawów.

Pluskwica groniasta

Stosowana przy bólach miesiączkowych, objawach menopauzy i dolegliwościach w obrębie jamy brzusznej, działa również na zaburzenia snu, nie wolno jej podawać mężczyznom.

Rumianek pospolity

Powszechnie znany, równie skuteczny na ból, jak i na przeziębienie, działający przeciwzapalnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie, sprawdzający się przy bolesnym miesiączkowaniu.

Wierzba biała

Mająca nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale i przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne, stosowana najczęściej w przypadku bólów mięśni i stawów.

zioła na ból

Jakie są najsilniejsze zioła przeciwbólowe?

Stosowanie ziół przeciwbólowych będzie naprawdę skuteczne, jeśli zdecydujemy się na użycie tych najsilniejszych, do których należy wierzba biała, hakorośl rozesłana, czy imbir. Nieco słabsze w działaniu, lecz też zalecane to: kurkuma, kozłek lekarski, jiaogulan, kadzidłowiec indyjski.

Zioła na ból głowy

Jedno z najczęstszych zastosowań ziół przeciwbólowych to łagodzenie bólów głowy, zarówno objawów i jak przyczyn, a w tej roli najlepiej sprawdza się imbir, cynamonowiec kamforowy, mięta polna, kozłek lekarski, lawenda lekarska, kora wierzby białej.

Zioła na ból brzucha / żołądka

Bóle w układzie trawiennym, przede wszystkim żołądka np. w czasie choroby wrzodowej lub brzucha w trakcie miesiączki, także można usunąć z pomocą odpowiednio dobranych ziół, lawendy lekarskiej, rumianku, pluskwicy groniastej, hakorośli rozesłanej.

Zioła na ból gardła

Chcąc uśmierzyć ból gardła, również należy sięgnąć po naturalne zioła przeciwbólowe, a najskuteczniejszy jest tu goździkowiec korzenny i kwiat czarnego bzu, ten ostatni w postaci płukanek łagodzących jednocześnie stany zapalne.

Zioła na ból zęba

Ból zębów jest nie do wytrzymania, dlatego szybko trzeba się go pozbyć, w czym mogą pomóc odpowiednie zioła przeciwbólowe, przede wszystkim goździkowiec korzenny. Zrobimy z niego zdrowotne płukanki, można również przeżuwać suszone pączki.

Zioła na ból stawów

Bóle stawów wymagają szybkiego działania, a doskonały środek wykazujący działanie przeciwbólowe to owoc dzikiej róży, kora wierzby, arnika, lawenda, kurkuma, kadzidłowiec indyjski i imbir.

Zioła na ból neuropatyczny

Spośród ziół na dolegliwości bólowe o podłożu neuropatycznym najskuteczniejsza jest bakopa drobnolistna, o działaniu podobnym do leków przeciwbólowych. Równie dobrze sprawdza się olej CBD pozyskiwany z konopi siewnych.

Zioła na ból miesiączkowy

Specjaliści zalecają w tym przypadku użycie lawendy lekarskiej, kory dębu, i dzięgielu chińskiego, szerokie zastosowanie znajduje też rumianek. Może to również być suplement diety mający któreś zioło w składzie.

Zioła na ból kręgosłupa

Zioła przeciwbólowe zalecane w bólach kręgosłupa powodowanych przez urazy lub zwyrodnienia, to korzeń hakorośli, kora wierzby, albo Maca, sproszkowany korzeń pochodzący z dalekich regionów peruwiańskich.

Zioła na bóle reumatyczne

W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują następujące zioła przeciwbólowe:

  • hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens), jej korzeń pełen składników takich jak harpagozyd, glikozyd irydoidowy, flawonoidy i fenole, przeciwbólowych i dobrych na zapalenia ścięgien, kości czy stawów;

  • imbir lekarski (Zingiber officinale), szybko redukujący ból i obrzęki, działający jak leki przeciwzapalne, skuteczny przy bólu głowy;

  • wierzba biała (Salicis cortex), używa się przede wszystkim kory wierzby, najlepszej na gorączkę, stany zapalne, bóle głowy, reumatyzm.

Oprócz nich zastosowanie znajdują jeszcze: traganek błoniasty, dzika róża, wiązówka błotna, arcydzięgiel chiński.

Jak stosować zioła przy bólach?

Zioła przeciwbólowe i mające jednocześnie właściwości zdrowotne stosuje się na wiele sposobów. Dobrym pomysłem są napary i herbata z suszonych liści lub kwiatów, okłady, a zioła zawierają też niektóre napoje energetyzujące, można również zastosować suplement diety z wybranym ziołem.

zioła na ból

Kiedy warto stosować zioła na ból?

Zawsze kiedy zaczynamy odczuwać ból zębów, głowy, mięśni czy stawów, bez czekania aż sam minie.

Czy zioła na ból są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła są bezpieczniejsze niż tabletki przeciwbólowe i nie mają tyle skutków ubocznych co one. Istnieją jednak przeciwwskazania do ich użycia, takie jak choroby układu pokarmowego, niedrożność dróg żółciowych, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek.

Skutki uboczne stosowania ziół na ból

Zioła przeciwbólowe powodują pewne skutki uboczne, nie takie silne jak tabletki przeciwbólowe, lecz trzeba się liczyć z alergią pokarmową lub skórną, osłabieniem, nudnościami, wymiotami, biegunką, bólami brzucha, przeważnie po ich przedawkowaniu.

Dlaczego warto stosować zioła na ból?

Warto je używać, aby złagodzić, a nawet usunąć bóle o różnym natężeniu i w różnych częściach ciała. Mają także w składzie liczne substancje odżywcze poprawiające stan zdrowia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Kwasy omega-3 na lepszą odporność i sprawniejszą pracę mózgu. Włącz kwasy omega-3 do codziennej diety, a efekty Cię zaskoczą!
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...
Chlorek magnezu to suplement, który pomoże uzupełnić niedobory tego pierwiastka w Twoim organizmie, zobacz, jak działa i jak go bezpieczenie stosować!
Smocza krew wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, ochronne, przeciwbakteryjne i odnawiające, przez co staje się coraz bardziej pożądanym składnikiem w świecie kosmetyki.