fistaszki

Orzeszki ziemne – Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Fistaszki, czyli inaczej orzechy arachidowe, to jadalne orzechy, pochodzące z drzewa zwanego orzacha podziemna (Arachis hypogaea). Fistaszki są popularne na całym świecie i są powszechnie stosowane w kuchni, w tym do produkcji ciast, deserów, a także jako przekąska. Są bogate w białko, tłuszcz, błonnik, witaminy i minerały, a także zawierają przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy, które pomagają w walce z chorobami serca, cukrzycą i rakiem. Fistaszki są również źródłem kwasu foliowego, który jest ważny dla zdrowia układu nerwowego i dla kobiet w ciąży. Warto jednak pamiętać, że te orzeszki mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego przed ich spożyciem należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli ma się historię alergii pokarmowych.

Fistaszki z rodziny bobowatych mają szerokie zastosowanie w kuchni i przemyśle spożywczym. Są powszechnie spożywane na surowo jako przekąska, a także wykorzystywane w różnego rodzaju daniach, takich jak sałatki, zupy, makarony, a nawet sosy.

W przemyśle spożywczym ziemne arachidowe są przekazywane na produkcję masła orzechowego, mleka orzechowego, a także jako składnik w słodyczach, takich jak batony, ciastka, czy cukierki.

Główni producenci orzechów ziemnych to Indie, Chiny, Nigeria i Stany Zjednoczone, w Europie orzeszki ziemne uprawiane są na Bałkanach, we Włoszech i Francji. Są popularne w krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Popularne fistaszki są również stosowane w kosmetyce, ze względu na ich właściwości nawilżające i przeciwutleniające. Olej arachidowy może być stosowany w pielęgnacji skóry i włosów, pomagając w zachowaniu ich nawilżenia i elastyczności.

W medycynie naturalnej fistaszki są wykorzystywane do wspomagania leczenia niektórych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, a także stanów zapalnych. Wspomagają przyrost masy mięśniowej, usprawniają trawienie, mają zdolność neutralizowania wolnych rodników (działanie antyoksydacyjne). Jeśli cierpisz z powodu migrenowych bólów głowy, z orzechami arachidowymi możesz się ich pozbyć.

Są wartościowym źródłem tłuszczu, dlatego warto rozważyć częstsze spożywanie orzechów ziemnych.

Należy jednak pamiętać, że orzech ziemny może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Przed spożyciem lub stosowaniem ich w kosmetyce warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli ma się historię alergii pokarmowych.

fistaszki

Czy orzeszki ziemne są zdrowe?

Orzeszki ziemne mają liczne wartości odżywcze, jeśli spożywamy je w umiarkowanych ilościach i w sposób odpowiedni do indywidualnych potrzeb żywieniowych. Orzeszki ziemne są źródłem białka roślinnego, błonnika, witaminy E, minerałów – magnezu, a zwłaszcza potasu i innych składników odżywczych. Mają także korzystny wpływ na poziom cholesterolu i zminimalizowanie ryzyka chorób serca, ponieważ zawierają jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Skład orzeszków ziemnych to istna bomba prozdrowotna.

Jednakże orzeszki ziemne są także źródłem wysokiej kaloryczności, dlatego należy spożywać je z umiarem, aby uniknąć nadwagi i innych negatywnych skutków zdrowotnych. Warto również wybierać orzeszki ziemne naturalne bez dodatku soli, cukru lub innych sztucznych składników i zbędnych dodatków.

Fistaszki są bogatym źródłem wielu składników odżywczych, w tym:

 • Białka: 100 g fistaszków zawiera około 25 g białka;

 • Tłuszczu: fistaszki zawierają około 45-50 g tłuszczu na 100 g;

 • Błonnika: 100 g fistaszków zawiera około 10 g błonnika;

 • Witaminy: witamina E, witamina B1 (tiamina), B3 (witaminy pp – mają najwięcej niacyny z orzechów) oraz kwas foliowy;

 • Minerały: magnez, fosfor, potas, żelazo i cynk;

 • Fistaszki są też bogate w przeciwutleniacze, w skórce orzeszków są związki fenolowe takie jak flawonoidy, które pomagają w walce z chorobami serca, cukrzycą i rakiem.

Jakie są właściwości zdrowotne orzeszków ziemnych i na co mogą pomóc?

Badania wskazują, że orzeszki ziemne posiadają wiele właściwości zdrowotnych, dzięki zawartości składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały. Oto kilka korzyści zdrowotnych, jakie może przynieść orzech ziemny:

 1. Obniżenie poziomu cholesterolu i ryzyka chorób serca – orzeszki ziemne zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, który może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i w poprawie pracy układu sercowo naczyniowego.

 2. Wspomaganie zdrowia mózgu – orzechy ziemne są bogate w witaminę E, która jest ważna dla zdrowia mózgu i może pomóc w zapobieganiu chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera. Spożywanie orzechów ziemnych łagodzi stres, pomaga osobom cierpiącym na choroby psychiczne, wspomaga układ nerwowy, ułatwia zasypianie itp.

 3. Przeciwdziałanie cukrzycy – orzechy ziemne mają niski indeks glikemiczny i są bogate w błonnik, który może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi poprzez spowolnienie absorpcji węglowodanów.

 4. Poprawa trawienia – błonnik obecny w orzeszkach ziemnych może pomóc w poprawie trawienia i zapobieganiu zaparciom. Osoby z problemami trawiennymi powinny je włączyć do diety.

 5. Wspomaganie budowy mięśni – orzechy ziemne mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów, co może pomóc w budowaniu mięśni i regeneracji tkanki mięśniowej po treningu.

Jakie są wartości odżywcze fistaszków?

Spożywanie orzechów ziemnych lub produktów pochodnych pomaga dostarczyć organizmowi wielu niezbędnych składników odżywczych.

Fistaszki zawierają białko roślinne, błonnik, tłuszcze, witaminy i minerały. Jak wspomnieliśmy, sto gramów fistaszków dostarcza około 25 gramów białka, 10 gramów błonnika, 50 gramów tłuszczu (nienasyconych kwasów tłuszczowych), a także znaczne ilości witamin i minerałów, w tym witaminy E, B1, B3, B6, kwas foliowy, magnez, fosfor, miedź, cynk i potas. Fistaszki są również bogatym źródłem antyoksydantów, takich jak resweratrol i kwercetyna, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed chorobami serca i nowotworami. Jednak ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, fistaszki należy spożywać z umiarem i dostosować ilość do indywidualnych potrzeb żywieniowych.

Ile kalorii mają orzeszki ziemne?

Orzech ziemny zaliczany w zasadzie do roślin strączkowych, poza wartościami odżywczymi, ma dużo kalorii. Ten składnik diety dostarcza 567 kalorii (100 gramów orzechów ziemnych).

Jedna porcja orzeszków ziemnych, czyli około 28 gramów, zawiera około 161 kalorii. Ważne jest, aby spożywać orzeszki ziemne z umiarem i dostosować ilość do indywidualnych potrzeb żywieniowych, aby uniknąć nadwagi i innych negatywnych skutków zdrowotnych związanych z nadmiernym spożyciem kalorii.

fistaszki

Orzeszki ziemne – zastosowanie

Orzechy ziemne to popularny i smaczny produkt spożywczy, który ma wiele zastosowań dla zdrowia i w kuchni. Oto kilka przykładów:

 1. Zdrowie serca – orzechy ziemne są bogate w zdrowe tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe, jak oleinowy, który może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób serca.

 2. Poprawa trawienia – błonnik obecny w orzechach ziemnych może pomóc w poprawie trawienia i zapobieganiu zaparciom.

 3. Budowa mięśni – orzeszki ziemne są bogate w białko roślinne, co może pomóc w budowaniu mięśni i regeneracji tkanki mięśniowej po treningu.

 4. Zdrowa przekąska – orzechy ziemne dobrze jest mieć pod ręką, bo stanowią pożywną przekąskę dla dzieci i dorosłych.

 5. Dodatek do potraw – orzeszki można dodać do wielu dań, takich jak sałatki, zupy, sosy, czy dania z makaronem, wzbogacając ich smak i wartość odżywczą.

 6. Mleko orzechowe – zmielone orzeszki ziemne można wykorzystać do przygotowania domowego mleka orzechowego, które jest zdrową alternatywą dla mleka krowiego i może być stosowane do przygotowania wielu potraw i napojów.

 7. Masło orzechowe – z orzeszków produkuje się popularne masło orzechowe, które można stosować jako dodatek do kanapek, sałatek, czy deserów.

Jak jeść fistaszki – Ile dziennie można zjeść?

Ziemne arachidowe są zdrowym i smacznym dodatkiem do diety, ale ważne jest, aby spożywać je z umiarem, aby uniknąć nadwagi. Przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących spożycia fistaszków:

 1. Zalecana dzienna porcja fistaszków wynosi około 30 gramów, czyli około garści. Taka ilość fistaszków dostarcza około 170 kalorii.

 2. Lepiej wybierać naturalne, nieprażone fistaszki, które nie zawierają soli i dodatków, co pozwala uniknąć dodatkowego spożycia soli i tłuszczu. Unikajmy spożywania nieświeżych orzeszków.

 3. Fistaszki należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, aby zapobiec utlenianiu tłuszczów, co może prowadzić do nieprzyjemnego smaku i zmniejszenia wartości odżywczych.

 4. Orzechy ziemne można dodawać do sałatek, jogurtów, koktajli, ciast, czy deserów, aby wzbogacić ich smak i wartości odżywcze.

 5. Szczególną uwagę warto zachować w przypadku osób uczulonych na orzeszki ziemne i inne orzechy, ponieważ fistaszki mogą powodować reakcje alergiczne.

Orzeszki ziemne – przeciwwskazania

 1. Alergia – osoby z alergią na orzechy ziemne lub inne orzechy powinny unikać ich spożywania, ponieważ może to prowadzić do poważnych reakcji alergicznych. Z tego powodu w krajach Unii Europejskiej na etykietach obowiązkowo umieszcza się informacje o użyciu orzechów ziemnych na terenie danego zakładu produkcyjnego.

 2. Wysoka zawartość tłuszczu – w orzeszkach ziemnych są tłuszcze, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała i podniesienia poziomu cholesterolu we krwi.

 3. Kwas moczowy – osoby z podwyższonym poziomem kwasu moczowego w organizmie powinny unikać spożywania orzeszków ziemnych, ponieważ mogą one pogorszyć ich stan.

 4. Zawartość aflatoksyn – w niektórych przypadkach orzeszki ziemne mogą zawierać aflatoksyny, toksyny produkowane przez grzyby, które mogą powodować choroby wątroby i inne problemy zdrowotne.

 5. Dzieci poniżej 4. roku życia – orzechy ziemne mogą stanowić ryzyko zadławienia dla dzieci poniżej 4. roku życia, dlatego należy unikać podawania im całości orzeszków. Co ciekawe, badania wykazały, że podawanie niemowlętom przetworów z orzechów ziemnych zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich alergii na ten składnik diety.

Czy kobiety w ciąży mogą jeść orzeszki ziemne?

Kobiety w ciąży mogą spożywać orzechy ziemne, o ile nie mają na nie alergii. Zawierają one składniki odżywcze, które mogą być korzystne dla płodu. W przypadku wątpliwości dotyczących diety w ciąży warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia.

Fistaszki a odchudzanie – Czy od fistaszków można przytyć?

Mimo że fistaszki są bogate w tłuszcz i kalorie, to w umiarkowanych ilościach ich spożywanie nie powinno prowadzić do przyrostu wagi ciała. Odpowiednia porcja fistaszków to około 30-50 g dziennie, co stanowi około 200-300 kalorii.

fistaszki

Orzeszki ziemne – skutki uboczne i działania niepożądane

Najczęstszym skutkiem ubocznym spożywania fistaszków jest reakcja alergiczna. Objawy alergii mogą obejmować wysypkę skórną, świąd, obrzęk twarzy, warg i języka, trudności w oddychaniu, bóle brzucha.

Orzeszki ziemne zawierają również puryny, które w organizmie przekształcają się w kwas moczowy. W przypadku osób z podwyższonym poziomem kwasu moczowego spożywanie większej ilości orzeszków ziemnych może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak kamica nerkowa czy dna moczanowa.

W przypadku nadmiernego spożywania orzeszków ziemnych mogą pojawić się objawy niestrawności, takie jak bóle brzucha, wzdęcia i biegunka.

Czy orzechy ziemne mogą być szkodliwe?

Orzeszki arachidowe należą do 8 najbardziej uczulających produktów żywnościowych.

Ponadto w orzeszkach ziemnych znajduje się kwas fitynowy, który przyczynia się do ograniczenia wchłaniania cynku i żelaza w układzie pokarmowym.

Orzechy ziemne same w sobie nie są szkodliwe, jednakże ich nadmierne spożywanie lub niewłaściwe przechowywanie mogą powodować pewne szkody dla zdrowia.

Orzeszki ziemne mogą zawierać aflatoksyny, które są toksycznymi substancjami produkowanymi przez niektóre grzyby, a które są uznawane za czynniki rakotwórcze.

Dlaczego warto jeść fistaszki?

Warto jeść fistaszki ze względu na wiele korzystnych dla zdrowia właściwości i wyjątkowy smak. Fistaszki są bogate w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, takie jak magnez, miedź i fosfor. Spożywanie fistaszków może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca, obniżeniu poziomu cholesterolu, zmniejszeniu ryzyka chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Fistaszki mogą również pomóc w kontrolowaniu wagi ciała, a zawartość błonnika pomaga w utrzymaniu zdrowia jelit.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Koszenila, niekiedy mylona z czerwienią koszenilową, jest naturalnym, często stosowanym w przemyśle żywieniowym barwnikiem, który nadaje produktom intensywną czerwoną barwę.
Olej z awokado to jeden z najzdrowszych tłuszczy, wzmacnia serce i układ krwionośny, łagodzi ból stawów i dba o wygląd skóry i włosów; co jeszcze potrafi?
Amarantus to smaczne i pożywne ziarna, które można spożywać pod wieloma postaciami. Zawiera mnóstwo składników odżywczych. Sprawdź jakie ma właściwości zdrowotne?
Olej z czarnuszki jest ciekawym dodatkiem do dań, a także naturalnym suplementem diety. Jakie są skutki uboczne stosowania tego produktu? Sprawdź, kiedy lepiej z niego zrezygnować.
Czy stosowanie kardamonu jest bezpieczne? Sprawdź jak prawidłowo stosować kardamon, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych!