kozieradka skutki uboczne

13 możliwych skutków ubocznych po stosowaniu kozieradki – Skutki uboczne, interakcje i przeciwwskazania

Kozieradka pospolita to roślina o szerokim zastosowaniu prozdrowotnym, która zdobyła bardzo dużą popularność wśród zwolenników medycyny naturalnej. Nasiona kozieradki pospolitej są bardzo często wykorzystywane jako suplement diety lub składnik suplementów i kosmetyków.

Wykorzystanie kozieradki pospolitej jest bardzo powszechne w zakresie pielęgnacji włosów, jednak warto wiedzieć, że picie kozieradki może mieć też dobre działanie na procesy trawienne i wykazywać inne korzyści dla organizmu. W tym artykule poznasz: jak działa kozieradka skutki uboczne, efekty stosowania, przeciwwskazania i ewentualne interakcje z innymi produktami.

Kozieradka pospolita, znana również jako kozłek lekarski lub fenugreek (w języku angielskim), jest jednoroczną rośliną z rodziny bobowatych (Fabaceae) o naukowej nazwie Trigonella foenum graecum L. Naturalnie występuje na obszarze Morza Śródziemnego, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie. Roślina często stosowana jest w formie naparu. Można stosować kozieradkę także miejscowo w postaci okładu. W takim przypadku sproszkowane nasiona kozieradki można rozpuścić z wodą i mieszać do uzyskania konsystencji pasty.

Roślina ta ma długą historię stosowania jako roślina lecznicza, a także jako przyprawa i roślina spożywcza. Jej nasiona, liście i korzenie mają różne właściwości zdrowotne i są używane w tradycyjnej medycynie ludowej w różnych krajach. Choć znana jest przede wszystkim z właściwości prozdrowotnych, warto poznać, jakie działania niepożądane mogą wynikać z przyjmowania nasion kozieradki.

kozieradka skutki uboczne

Warto wiedzieć, że według Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków kozieradka jest składnikiem bezpiecznym w stosowaniu, który zawiera właściwości lecznicze. Mimo tego u niektórych osób, zwłaszcza w przypadku, gdy nasiona kozieradki pospolitej przyjmowane są w nadmiernych ilościach, mogą wystąpić objawy niepożądane, najczęściej ze strony układu pokarmowego.

Wśród najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych spożywania kozieradki wyróżniamy: wzdęcia, nudności, wymioty, biegunki.

Nasiona kozieradki można przyjmować doustnie jako suplement diety, ale także w postaci naparów lub jako przyprawę, szczególnie do pikantnych dań warzywnych. Kozieradka to roślina, która działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i może stymulować wydzielanie soku żołądkowego. Kozieradka sprawdzi się także jako produkt redukujący stany zapalne skóry.

Liście kozieradki mogą być stosowanie w naparach, mających na celu lepsze trawienie pokarmów. Właściwości kozieradki znane są praktycznie na całym świecie. Chyba wszyscy słyszeli o tym, jak skuteczna jest kozieradka na włosy.

W nasionach kozieradki znajdziemy wiele składników odżywczych, które mają właściwości przeciwutleniające i właściwości przeciwzapalne. Kozieradka posiada między innymi saponiny steroidowe, flawonoidy, szereg witamin: D, E, PP, minerały: potas, sód, miedź, fosfor, żelazo, wapń, cynk, rozpuszczalny błonnik wspomagający trawienie. Kozieradka stymuluje wytwarzanie śluzu, dlatego polecana jest na zapalenie błony śluzowej żołądka.

Suszone nasiona kozieradki znajdziemy między innymi w sklepach ze zdrową żywnością. Już po kilku tygodniach stosowanie kozieradki pozwala zauważyć widoczne efekty. Niestety przy nieprawidłowym stosowaniu rośliny, mogą pojawić się działania niepożądane. Kozieradka skutki uboczne – jakie są? Sprawdź w dalszej części artykułu.

 1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Kozieradka pospolita znana jest z tego, że ma wpływ na proces produkcji hormonów płciowych. Jedne z przeprowadzonych badań wykazały, iż nasiona kozieradki mogą zwiększać poziom testosteronu u mężczyzn, dlatego często znajdziemy je w składzie suplementów diety dla sportowców oraz produktów wspomagających potencję u mężczyzn.

Ekstrakt z nasion kozieradki zalecany jest również kobietom w okresie menopauzalnym. Kozieradka pospolita może wpływać na gospodarkę hormonalną w organizmie, zwłaszcza ze względu na obecność fitoestrogenów w jej składzie. Fitoestrogeny to naturalne związki roślinne, które mają podobną strukturę do hormonów żeńskich (estrogenów) i mogą wpływać na regulację poziomu hormonów w organizmie.

Niestety nasiona kozieradki spożywane w nadmiernych ilościach, mogą prowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Niektórzy naukowcy uważają, iż u niektórych kobiet ekstrakt z nasion kozieradki spożywany regularnie może doprowadzić do skrócenia lub wydłużenia cyku menstruacyjnego oraz do nieregularnych miesiączek. U mężczyzn zbyt duże ilości kozieradki mogą doprowadzić do nadmiaru testosteronu, który przekształca się w estradiol.

 1. Biegunki

Ekstrakt z nasion kozieradki może mieć działanie przeczyszczające. Produkty z kozieradką są więc przeciwwskazane w okresie karmienia piersią, ponieważ mogą doprowadzić do ubytku ważnych składników odżywczych z organizmu. Co więcej, biegunka może zostać przeniesiona z matki na dziecko przez mleko, a to grozi odwodnieniem niemowlęcia.

Można spożywać kozieradkę doustnie, aby poprawić trawienie pokarmów, jednak Trigonella foenum graecum L. przyjęta w nadmiarze często daje niepożądane objawy ze strony przewodu pokarmowego i może powodować nie tylko biegunki, ale też mdłości, a czasem nawet wymioty.

 1. Reakcje alergiczne: wysypka, duszności, pokrzywka

Ze względu na to, że kozieradka pomaga w stanach zapalnych skóry i ma korzystne działanie na skórę głowy, wielokrotnie jest stosowana miejscowo. Kozieradka na włosy to znany sposób na stymulację wzrostu kosmyków i poprawę ich kondycji.

Warto jednak pamiętać, że w składzie kozieradki pospolitej znajdziemy kilka substancji, które mogą wywoływać alergię u osób wrażliwych.

Co więcej, kozieradka może powodować też reakcję uczuleniową na zasadzie reakcji krzyżowej po spożyciu orzechów ziemnych przez osoby, które są uczulone na ten składnik. Reakcje alergiczne po spożyciu lub zastosowaniu kozieradki zdarzają się bardzo rzadko, jednak osoby wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność, rozważając suplementację.

 1. Długotrwała hipoglikemia

Kozieradka to zioło o wielokierunkowej aktywności biologicznej, które ma wpływ na poziom cukru we krwi. Badania wykazują, że kozieradka pospolita może pomóc w kontroli poziomu glukozy we krwi na kilka sposobów.

Nasiona kozieradki zawierają substancje, które mogą spowolnić wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego, co prowadzi do stopniowego wzrostu poziomu cukru we krwi po posiłku. To zmniejsza szczytowy poziom glukozy po jedzeniu, co jest korzystne dla osób z cukrzycą. Nasiona kozieradki mogą więc obniżać ogólny poziom glukozy we krwi oraz mieć korzystny wpływ na uwalnianie insuliny.

Te właściwości powodują jednak, że może dojść do hipoglikemii, czyli stanu, w którym zastosowanie kozieradki spowoduje zbyt niski poziom cukru we krwi. Hipoglikemia to poważny stan wymagający interwencji lekarskiej.

 1. Trwałe uszkodzenie mózgu

Działanie kozieradki obniżające poziom cukru we krwi może doprowadzić do długotrwałej hipoglikemii, która z kolei może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu.

 1. Skurcze macicy u kobiet

Właściwości kozieradki sprawiają, że kozieradkę stosuje się na różne dolegliwości, jednak zioło to jest przeciwwskazane podczas ciąży. Ekstrakt z nasion kozieradki może wywołać skurcze macicy, a wraz z tym wpłynąć na przedwczesny poród

 1. Utrata przytomności u dzieci

Liście kozieradki spożywane przez dzieci w dużych ilościach mogą doprowadzić do sytuacji utraty przytomności, dlatego nie zaleca się podawania naparów i suplementów diety z kozieradką osobom do 18 roku życia.

 1. Wypadanie włosów

Na włosy kozieradka pospolita działa bardzo korzystnie. Jakie kozieradka właściwości wykazuje na włosy? Przede wszystkim stymuluje ich wzrost, wzmacnia cebulki i włókno włosa. Kozieradka wpływa dobrze na skórę głowy, wspomagając jej kondycję.

Jednak pewne źródła podają, iż ekstrakt z kozieradki u niektórych osób spowodował nadmierne wypadanie włosów. Jest to bardzo rzadkie zjawisko, które najczęściej spowodowane jest reakcją alergiczną lub nieprawidłowym stosowaniem zioła. W nadmiernej ilości kozieradka pospolita może spowodować też podrażnienia skóry głowy.

 1. Dysfunkcja tarczycy

Zastosowanie kozieradki w nadmiernych ilościach może doprowadzić do rozregulowania układu hormonalnego, a jednym z zaobserwowanych skutków ubocznych jest zaburzenie funkcjonowania tarczycy.

 1. Zmiana zapachu potu i moczu na nieprzyjemny

Należy stosować kozieradkę zgodnie z zaleceniami i warto wiedzieć, że działanie kozieradki nawet przy prawidłowym stosowaniu może powodować zmianę zapachu moczu oraz ciała. Zapach może przypominać aromat syropu klonowego.

 1. Interakcje z lekami na receptę

Spożywanie kozieradki wraz z lekami na cukrzycę może spowodować niebezpieczne obniżenie poziomu cukru we krwi. Przyjmując jakiekolwiek leki na stałe, przed rozpoczęciem stosowania kozieradki należy skonsultować się z lekarzem.

 1. Niewłaściwy rozwój płodu podczas ciąży

Kozieradka jest znana ze swoich właściwości stymulujących skurcze macicy, dlatego jej stosowanie podczas ciąży jest wysoce niewskazane. W niektórych przypadkach, ekstrakt z nasion kozieradki może prowadzić do zaburzeń rozwoju płodu. Składniki kozieradki mogą przenikać przez łożysko i wpływać na prawidłowy rozwój dziecka, co może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie.

 1. Zaburzenia wchłaniania niektórych witamin i minerałów

Ekstrakt z kozieradki może wpływać na wchłanianie niektórych składników odżywczych w organizmie. W przypadku długotrwałego stosowania lub przyjmowania w nadmiernych ilościach, kozieradka może zakłócać wchłanianie niektórych witamin i minerałów, takich jak żelazo, wapń czy witamina B12. Może to prowadzić do niedoborów tych składników, co z kolei może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak anemia, osłabienie kości czy problemy z układem nerwowym. W takim przypadku zalecane jest monitorowanie poziomu tych substancji w organizmie i dostosowanie diety lub suplementacji pod nadzorem lekarza lub dietetyka.

kozieradka skutki uboczne

Kozieradka pospolita – Przeciwwskazania do stosowania kozieradki

Wśród przeciwwskazań do stosowania kozieradki wyróżniamy ciążę. Ze względu na ryzyko skurczu macicy kozieradka może wywołać przedwczesny poród lub poronienie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że systematyczne stosowanie kozieradki w ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dzieci.

Kozieradka to roślina pełna cennych właściwości leczniczych, wykazująca działanie przeciwbakteryjne i właściwości przeciwzapalne oraz działanie zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej. Choć kozieradka stosowana w suplementach diety uważana jest za produkt bezpieczny, nie zaleca się jej osobom cierpiącym na problemy z krzepliwością krwi oraz dzieciom.

kozieradka skutki uboczne

Podsumowanie

Zmielone nasiona kozieradki, ze względu na obecność substancji śluzowych oraz obecność cennych substancji, stosowane są powszechnie w celach zdrowotnych. Kozieradka, właściwości której znane są na całym świecie, może wykazywać jednak także pewne działania niepożądane.

Warto zapoznać się z ewentualnymi działaniami niepożądanymi, wynikającymi z nieprawidłowego stosowania kozieradki. Znając skutki uboczne i ewentualne konsekwencje suplementacji, można stosować zioło bezpiecznie i czerpać z niego maksimum korzyści.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Ta niepozorna przyprawa może wnieść wiele dobrego dla Twojego zdrowia, działa antynowotworowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo; zobacz, jak jeszcze może Ci pomóc
Dowiedz się wszystkiego o miodzie lipowym - jego cennych właściwościach w przypadku przeziębienia i grypy, a także na stany zapalne, gorączkę, bezsenność i wrzody.
Poznaj tajniki przyrządzania syropu z lipy! Odkryj jego lecznicze właściwości, dowiedz się, jak go dawkować i przechowywać. Twoje zdrowie na wyciągnięcie ręki!
Miód akacjowy: remedium na odporność i skołatane nerwy? Dlaczego warto skorzystać z naturalnych właściwości miodu akacjowego?
Olej laurowy to naturalny sposób na gładką i dobrze nawilżoną skórę, piękne włosy i mocne paznokcie, ale nie tylko; zobacz, co jeszcze możesz dzięki niemu zyskać!