jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego 00

Jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego? - Przepis, co to jest, jak działa i na co może pomóc?

Smalec gęsi i żywokost lekarski to produkty od lat wykorzystywane w naturalnej medycynie ludowej. Można je połączyć, przygotowując z nich maść. W walce z jakimi dolegliwościami jest wykorzystywany taki preparat? Jak stworzyć go samodzielnie?

Maść żywokostowa ze smalcem to naturalny preparat stosowany przede wszystkim w walce z dolegliwościami charakterystycznymi dla przeziębienia. Produkt ten jest wykorzystywany od setek lat przez zwolenników medycyny alternatywnej. Ma gęstą konsystencję i charakterystyczny zapach, co wynika z zastosowania dużej ilości smalcu gęsiego. Na rynku znaleźć można gotowe preparaty tego typu, ale istnieją też przepisy, które pozwalają na samodzielne przygotowanie maści ze smalcu i żywokostu.

Maść żywokostowa jest stosowana w walce z takimi dolegliwościami, jak bóle reumatyczne, bolesne skurcze menstruacyjne, zmarszczki czy problemy skórne. To preparat, który należy aplikować zewnętrznie, w wybrane miejsca. Aby samodzielnie stworzyć maść tego typu, należy przygotować macerat olejowy i połączyć go ze smalcem gęsim. Poznaj najpopularniejsze przepisy na domowy preparat stosowany w walce z bólem.

jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego 01

Jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego? – Przepis

Przygotowanie maści z żywokostu i smalcu gęsiego nie jest trudne.

Potrzebne składniki:

  • ok. 200 g smalcu gęsiego

  • ok. 25-30 g suszonego korzenia żywokostu lub ok 150 g korzenia świeżego – można zastosować też gotowy olej żywokostowy

  • ok. 100 ml oliwy z oliwek

Sposób przygotowania:

Rozdrobnij korzeń żywokostu w blenderze. Podgrzej oliwę do około 80 stopni Celsjusza, a następnie zmieszaj z korzeniem. Całość odstaw na około 2 tygodnie w chłodne, ciemne miejsce, umieszczając płyn w szczelnie zamkniętej butelce lub słoiku. Co kilka dni intensywnie mieszaj miksturą. Po 2 tygodniach odfiltruj olej przez gazę, a następnie przelej go do szklanej, ciemnej butelki.

Przygotowany olej żywokostowy jest ważnym składnikiem maści. Należy dodać go do roztopionego w rondelku smalcu, a następnie dobrze wymieszać. Taki preparat powinien być przechowywany w lodówce lub innym, chłodnym i ciepłym miejscu. Najlepiej umieścić go w szczelnym pojemniku.

Proces przygotowania maści można znacznie skrócić, korzystając z gotowego oleju z żywokostu. Takie preparaty można znaleźć w sklepach zielarskich. Warto wybierać czyste oleje, które nie zawierają sztucznych dodatków.

Istnieją też inne przepisy na maść na smalcu gęsim.

Potrzebne składniki:

  • 200 g – 250 g smalcu gęsiego,

  • 3 czubate łyżki korzenia żywokostu,

  • 5 ml – 10 ml DMSO.

Sposób przygotowania:

Smalec gęsi roztop w rondelku na małym ogniu, najlepiej przy temperaturze niższej niż 80 stopni Celsjusza. Dosyp rozdrobniony korzeń żywokostu i podgrzej całość na bardzo małym ogniu, mieszając przez około 30 minut. Odstaw mieszankę do ostygnięcia na całą noc, a następnie ponownie podgrzej i odcedź. Przelej preparat do wyparzonych, czystych słoiczków. Do mieszanki warto dodać też kilka kropel czystego DMSO – dimetylosulfotlenku. To związek siarki stosowany w walce z różnymi dolegliwościami, w tym stanami zapalnymi.

Słoiczki powinny zostać szczelnie zamknięte i być przechowywane w lodówce.

Niektóre osoby dodają do maści także olej kokosowy. Substancja ta stanowi również ciekawą alternatywę dla smalcu gęsiego, zwłaszcza gdy pacjent unika stosowania produktów odzwierzęcych. Alternatywą dla oleju kokosowego jest też masło shea czy wosk pszczeli. Przygotowując własną maść na dolegliwości bólowe, można zastosować również dodatek olejków eterycznych.

jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego 02

Na co może pomóc maść z żywokostu i smalcu gęsiego?

Maść żywokostowa z dodatkiem smalcu gęsiego jest wykorzystywana w walce z wieloma dolegliwościami. Najczęściej stosuje się ją:

  • po złamaniach kości – preparat może pomóc przyspieszyć uzupełnianie ubytków kostnych,

  • na rany – zwykle maść jest wykorzystywana w walce z trudno gojącymi się ranami,

  • przy odczuwaniu mocnego bólu – żywokost wspiera walkę z dolegliwościami bólowymi,

  • na odmrożenia,

  • na stłuczenia,

  • do okładów na opuchliznę, bez względu na to, gdzie występuje,

  • na owrzodzenia żylakowe,

  • w trakcie leczenia farmaceutycznego zapalenia szpiku – jako dodatkowa forma wsparcia, pod warunkiem że dany lek nie wchodzi w reakcję ze smalcem i żywokostem,

  • w walce z bólami mięśni i kręgów lędźwiowych,

  • w walce ze stanami zapalnymi,

  • przy urazach stawowych,

  • przy dyskopatii,

  • przy bólach reumatycznych,

  • przy rwie kulszowej i obniżonej elastyczności krążków międzykręgowych,

  • przy nerwobólach i zapaleniach korzonków nerwowych,

  • przy obrzękach, zaczerwienieniu i swędzeniu,

  • w walce z cellulitem i bliznami pooperacyjnymi,

  • na zapalenie korzonków nerwowych i kaletki,

  • w celu regeneracji stawów,

  • na bóle przeziębieniowe,

  • przy bolesnych skurczach menstruacyjnych,

  • w celu zregenerowania skóry,

  • przy siniakach, zwichnięciach, skręceniach oraz naciągnięciu ścięgien – maść może pomóc złagodzić te dolegliwości,

  • na stłuczenia, złamania, zwichnięcia, skręcenia i inne urazy.

Inne zastosowania maści ze świeżego korzenia żywokostu i smalcu gęsiego jest smarowanie ciała przy bólach zwyrodnieniowych kręgosłupa, bolesności stawów i mięśni, otarciach i odparzeniach, bólach karku i kręgosłupa, a także częstych skurczach.

Maść jest powszechnie stosowana na bóle stawów, reumatyczne, przy stanach zapalnych ścięgien i problemy skórne. Można ją aplikować na niemal całe ciało. Preparat służy wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Można go wcierać nawet kilka razy dziennie, jednak w trakcie takiej terapii warto obserwować indywidualne reakcje swojego ciała, zwłaszcza skóry. Niektóre osoby borykają się bowiem z alergią na żywokost lekarski lub smalec z gęsi. U takich pacjentów po zastosowaniu preparatu mogą pojawić się zaczerwienienia, które nie wynikają z rozgrzania skóry, lecz z reakcji alergicznej.

jak zrobić maść z żywokostu i smalcu gęsiego 03

Jak działa maść z żywokostu i smalcu gęsiego?

Maść żywokostowa jest stosowana w walce z wieloma dolegliwościami. Cieszy się dużą popularnością przede wszystkim wśród osób, które borykają się z reumatyzmem. Maść może pomóc złagodzić ból, a także rozgrzać wybrane mięśnie na ciele. Co więcej, maść ta jest stosowana również w walce z pomarszczoną skórą. Może być używana przez osoby dojrzałe, które borykają się zarówno z pierwszymi, jak i znacznie bardziej zaawansowanymi zmarszczkami.

Smalec gęsi może pomóc rozgrzać głębokie partie skóry, a także ścięgna czy stawy. Z tego powodu stosuje się go również przy odmrożeniach i oparzeniach. Maść na bazie tych składników wspiera regenerację komórek. Jest używana w celu skrócenia czasu rekonwalescencji po urazach.

Maść żywokostowa ze smalcem gęsim służy do wmasowywania w partie ciała, które są objęte wspomnianymi dolegliwościami. Ruchy wykonywane dłońmi lub specjalnym masażerem wspierają walkę z bólem, a także mogą pomóc usprawnić przepływ krwi. Takie zabiegi można powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia, jednak dokładną częstotliwość warto skonsultować z lekarzem. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy jednocześnie stosujesz także preparaty przepisane przez specjalistę.

Żywokost lekarski to cenny dodatek do maści na ból i inne dolegliwości. Roślina ta może pomóc zwalczyć stany zapalne. Wspiera regenerację tkanek, także tych położonych głęboko. Jest stosowany w przypadku obrzęków, naderwanych ścięgien, problemów z kręgosłupem, zwyrodnieniami i zwichnięciami. Wspiera powstawanie tkanki łącznej i walkę z podrażnieniami.

Żywokost od lat jest stosowany również w walce z wieloma problemami z cerą. Pomaga złagodzić stany zapalne skóry i objawy łuszczycy, oparzeń słonecznych czy wynikających z AZS. Domową maść żywokostową wykorzystuje się w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia odleżyn u pacjentów leżących.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Orzechy pekan to smaczny dodatek do wielu dań. Wiele osób włącza je do swojej diety również w celu uzupełnienia niedoborów ważnych substancji. Dowiedz się więcej.
Enoki to grzyby, które poza fantastycznym smakiem mogą zaoferować Ci również wiele wartościowych substancji odżywczych. Zobacz, jak działają i jak mogą Ci pomóc.
Spróbuj dyni, bardzo smacznej i pełnej składników odżywczych. Zrobione z niej potrawy posmakują całej rodzinie i przyniosą jej wiele korzyści, wzmocnią i poprawią stan zdrowia.
Pyłek pszczeli to nie tylko pokarm dla pszczół, to również źródło witamin i minerałów, o ogromnym znaczeniu dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.
Olej z nasion czarnej porzeczki - popraw odporność i zadbaj o piękną skórę, włosy i paznokcie. Jak może pomóc ci olej z tego popularnego owocu?