maść cholesterolowa 00

Maść cholesterolowa - Właściwości, działanie, stosowanie i jak ją zrobić?

Właściwa pielęgnacja skóry, w szczególności podatnej na uszkodzenia, może sprawiać sporo problemów, dlatego należy szukać odpowiednich do tego produktów, zarówno farmaceutycznych, jak i kosmetyków. Na rynku jest ich wiele, ciągle pojawiają się też nowe, a spośród nich korzystnie wyróżnia się polecana przez specjalistów maść cholesterolowa, z której właściwościami warto zapoznać się bliżej. Dowiecie się także, jakie są zalety stosowania maści cholesterolowej i od jakich własności zależy skuteczność jej działania.

Zanim dowiemy się, jak działa maść cholesterolowa, powinniśmy wiedzieć, czym dokładnie jest i co sprawiło, że znajduje coraz szersze zastosowanie w codziennej pielęgnacji skóry. Maść cholesterolowa jest produktem leczniczym, który wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, jest między innymi stosowana w leczeniu podrażnień naskórka. Ma postać miękkiej masy w kolorze białym, używanej jako składnik różnych kosmetyków, kremów czy balsamów, można ją również stosować w postaci nieprzetworzonej.

Jedną z właściwości, jakie ma maść cholesterolowa, jest wysoka zdolność do gromadzenia i zatrzymywania wody w skórze, ma wysoką tzw. zdolność wodną, wynoszącą aż 120, oraz emulgowania innych roztworów składników leczniczych. Sprzyja to prawidłowemu nawilżeniu skóry, sprawia też, że jest dobrze chroniona warstwą zabezpieczającą przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, wilgocią czy gwałtownymi zmianami temperatury.

maść cholesterolowa 01

Skład maści cholesterolowej: kluczowe składniki i ich funkcje

Nazwa tej maści, a przede wszystkim głównego jej składnika, czyli cholesterolu, może nam się wydawać nieco dziwna. Większości ludzi cholesterol kojarzy się przecież z czymś negatywnym, związkiem, którego jedna z frakcji, nazywana „złą” i określana skrótem LDL, niekorzystnie oddziałuje na wiele aspektów zdrowotnych ludzkiego organizmu.

Ten kluczowy składnik preparatu jest organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy steroli, w naturalny sposób produkowanym przez ludzki organizm. Syntezowany jest między innymi w wątrobie i występuje w dwóch najważniejszych postaciach:

 • frakcji LDL, nazywanej „złym” cholesterolem, składającej się z lipoprotein o małej gęstości;

 • frakcji HDL, znanej jako „dobry” cholesterol, złożonej z lipoprotein o dużej gęstości.

Znajomość tego zagadnienia nie wymaga opanowania zakresu wiedzy specjalistycznej, wystarczy tylko wiedzieć, że najważniejsze dla zdrowia jest utrzymanie odpowiednich proporcji pomiędzy tym dwoma frakcjami, zmniejszenia LDL na korzyść HDL. Frakcja LDL niekorzystnie wpływa na pracę serca i układu krążenia, trudności z gojeniem się ran, podrażnień i zmian alergicznych skóry.

W skład maści cholesterolowej wchodzi jednak wyłącznie frakcja HDL, a oprócz niej maść cholesterolowa składa się także z innych, niemniej ważnych związków, takich jak:

Parafina ciekła

Związek chemiczny zaliczany do tzw. podłoży maściowych, kolejna substancja mająca szerokie właściwości zdrowotne. Rozgrzewa skórę, nie powoduje podrażnień naskórka, przywraca jej jędrność i elastyczność. Parafina ciekła pomaga też rozluźnić mięśnie podskórne, wspomaga funkcjonowanie stawów, poprawia krążenie krwi, przyspiesza gojenie się ran i podrażnień skóry.

Parafina stała

Dodając do maści cholesterolowej parafinę stałą, producenci chcą przede wszystkim wykorzystać jej zdolność do aktywacji procesów metabolicznych przebiegających w komórkach skóry oraz stymulację i poprawę mikrokrążenia, co jest możliwe dzięki temu, że parafina stała delikatnie uciska i masuje tkanki.

Wazelina biała

Mająca między innymi działanie nawilżające, natłuszczające, zmiękczające i wygładzające skórę. Oprócz tego powleka skórę warstwą skutecznie zabezpieczającą ją przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, niską lub wysoką temperaturą, wilgocią i szkodliwym promieniowaniem UV.

Maść kupiona od zaufanego producenta, nie zawiera z kolei żadnych sztucznych składników, niezwykle szkodliwych konserwantów i zbędnych substancji zapachowych. Nie powoduje uczuleń i nie podrażnia, dzięki czemu maść cholesterolowa nadaje się także do użycia w przypadku wrażliwej skóry dzieci.

Jak działa maść cholesterolowa na skórę i na co może pomóc?

Podstawowym zakresem działania maści cholesterolowej jest dbanie o zdrowie i kondycję skóry, a postać jednolitej, gładkiej i miękkiej masy ułatwia jej nakładanie, rozprowadzanie i wchłanianie. Działanie właśnie w tej kwestii polega na zdolności do emulgowania wody i pozostałych substancji aktywnych, jakie może zawierać produkt farmaceutyczny czy kosmetyk przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry. Docenia się ją także za:

 • właściwości ochronne, zabezpieczające naskórek przed uszkodzeniami i wpływem czynników atmosferycznych;

 • wysoką skuteczność na atopowe zapalenie skóry;

 • właściwości regenerujące uszkodzoną skórę.

maść cholesterolowa 02

Zastosowania maści cholesterolowej: kiedy i jak stosować

Zalety, jakie ma maść cholesterolowa, są niezaprzeczalne, dlatego znajduje aż tak szerokie zastosowanie. Maść cholesterolowa to produkt stuprocentowo naturalny, można go z powodzeniem stosować jako uzupełnienie leków recepturowych, w tym przypadku ma na celu polepszenie stanu naskórka i głębokich warstw skórnych. Użyjemy go również w innych sytuacjach:

 • przy wspomnianym atopowym zapaleniu skóry;

 • w trakcie leczenia łuszczycy, skutecznie odbudowuje uszkodzony naskórek;

 • przy tzw. wyprysku kontaktowym;

 • podczas długotrwałej terapii sterydami;

 • do tworzenia mikstur leczniczych, także środków leczniczych z dodatkiem witamin i innych substancji odżywczych.

Jak zrobić maść cholesterolową? – Receptura

Skoro maść cholesterolowa składa się tylko z kilku łatwo dostępnych składników, to możemy pokusić się o samodzielne zrobienie jej w warunkach domowych. Potrzebne nam będą do tego następujące komponenty:

 • produkt farmaceutyczny mający w składzie cholesterol, jego frakcję HDL;

 • parafina ciekła i parafina stała;

 • biała wazelina kosmetyczna.

Cholesterol, parafinę stałą oraz wazelinę mieszamy i stapiamy na jednolitą masę w kąpieli wodnej, następnie dodajemy parafinę ciekłą, jeszcze raz mieszamy i pozostawiamy do zastygnięcia.

Jak stosować maść cholesterolową?

Ta maść jest przeznaczona do użytku zewnętrznego, a w celu uzyskania pełni efektów działania wystarczy regularnie nakładać niewielką ilość maści cholesterolowej na skórę i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia. Można ją stosować także w przypadku uszkodzeń skóry, bez ryzyka wystąpienia stanów zapalnych, nie ma też ryzyka reakcji alergicznych, ponieważ nie wykazuje działania alergizującego.

Jak przechowywać maść cholesterolową?

Aby zachowała wszystkie swoje cenne właściwości zdrowotne, należy ją odpowiednio przechowywać, co w przypadku takich produktów, w szczególności medycznych, określa dołączona karta charakterystyki produktu. Trzeba ją przede wszystkim przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w suchym i bez dostępu promieni słonecznych, dzięki czemu długo będzie nadawała się do użycia.

Właściwości maści cholesterolowej

Maść wykazuje cenne właściwości zdrowotne sprawdzające się przy różnych dolegliwościach skórnych, a najważniejsze, które szczególnie warto podkreślić, obejmują:

 • przyspieszenie regeneracji uszkodzeń skóry;

 • odbudowę uszkodzonego naskórka;

 • pomoc w leczeniu podrażnień;

 • ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, fakt, że powleka skórę warstwą zabezpieczającą;

 • działanie nawilżające skórę;

 • zabezpieczenie skóry przed nadmiernym przesuszeniem.

Korzyści ze stosowania maści cholesterolowej

Korzyści z użycia maści cholesterolowej są oczywiste i bezdyskusyjne, aż tak widocznie poprawia się stan skóry, wolnej od podrażnień, ran czy owrzodzeń. Będzie zawsze nawilżona, jędrna, elastyczna i chroniona przed uszkodzeniem przez czynniki zewnętrzne, zwłaszcza atmosferyczne, wilgoć, zmiany temperatury czy promieniowanie słoneczne.

maść cholesterolowa 03

Naukowe dowody na skuteczność maści cholesterolowej

Wynikają one z samych właściwości cholesterolu, związku, którego działanie zostało potwierdzone wieloma badaniami przeprowadzonymi przez najlepszych ekspertów w renomowanych ośrodkach naukowych na całym świecie. Znamy dokładnie działanie tej substancji i jej wpływ nie tylko na skórę, ale i inne aspekty ludzkiego zdrowia, zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania maści cholesterolowej

Maść cholesterolowa jest w przeważającej większości przypadków bezpieczna w użyciu. Przeciwwskazaniem do stosowania maści cholesterolowej jest tylko uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, nie wolno jej używać także przy skórze trądzikowej lub skłonnej do przetłuszczania się. Jeśli zaś chodzi o skutki uboczne, to praktycznie nie występują, chyba że maść dostanie się do oczu lub zostanie przypadkowo połknięta.

Środki ostrożności przy używaniu maści cholesterolowej

Decydując się na zastosowanie maści z cholesterolem, należy pamiętać, że nadaje się wyłącznie do zastosowania zewnętrznego na skórę. W przypadku jej połknięcia należy skontaktować się z lekarzem, tak samo, gdy przypadkowo dostanie się do oczu, po uprzednim przemyciu ich dużą ilością czystej wody.

Czy można kupić gotowe preparaty z maścią cholesterolową?

Mimo że maść cholesterolową można zrobić samodzielnie w domu, to zdecydowanie lepiej kupić gotową, o składzie skomponowanym przez profesjonalistów. Dostaniemy ją bez problemu w sklepach zielarskich czy w aptekach bez recepty, dzięki czemu możemy mieć pewność stuprocentowej skuteczności działania i bezpieczeństwa użycia. Różni producenci bardzo często rozszerzają skład maści o dodatkowe substancje aktywne, dodając do niej np. witaminy i minerały, dzięki czemu jeszcze lepiej oddziałuje na skórę.

Dlaczego maść cholesterolowa może być dobrym wyborem dla twojej skóry?

Przede wszystkim dlatego, że ma praktycznie stuprocentowo bezpieczny skład, złożony wyłącznie z wielokrotnie przebadanych substancji aktywnych o potwierdzonym działaniu. Warto docenić także jej kompleksowe działanie na skórę, wyjątkowo korzystny wpływ poprawiający nie tylko zdrowie skóry, ale i jej wygląd. Przy regularnym stosowaniu skóra będzie dogłębnie nawilżona, unikniemy jej nadmiernego przesuszenia, odzyska gładkość, jędrność i elastyczność. Unikniemy także jej podrażnień czy stanów zapalnych, a te, które już są, z pewnością zagoją się o wiele szybciej, nie pozostawiając żadnych widocznych śladów.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj opuncję figową, egzotyczny owoc stosowany w kuchni i medycynie naturalnej, mający w sobie bogactwo witamin i minerałów, korzystnie wpływający na zdrowie i bardzo smaczny.
Czy sok z aronii na prawdę może zaszkodzić? Dowiedz się, zobacz jakie są przeciwskazania i możliwe skutki uboczne. Przeczytaj artykuł i korzystaj z soku z aronii w bezpieczny sposób.
Algi morskie są bogate w składniki odżywcze. Zawarte w nich substancje wspierają m.in. odporność, odchudzanie, proces detoksykacji. Pomagają pielęgnować skórę. Dowiedz się więcej.
Orzeszki piniowe, kojarzone głównie z kulinariami, wspierają zdrowie. Wspomagają męską płodność, sprzyjają odchudzaniu, wykazują właściwości przeciwzapalne. Dowiedz się więcej.
Orzechy pekan to smaczny dodatek do wielu dań. Wiele osób włącza je do swojej diety również w celu uzupełnienia niedoborów ważnych substancji. Dowiedz się więcej.