domowe sposoby na zaparcia 00

Domowe sposoby na zaparcia - Dieta, płyny, ruch, zioła i produkty naturalne

Zaparcia potrafią być prawdziwym problemem, zwłaszcza jeśli pojawiają się regularnie. Niektóre osoby nie chcą sięgać po medyczne preparaty na tę dolegliwość. Zamiast tego stosują domowe metody praktykowane od setek lat. Co medycyna naturalna mówi na temat zaparć?

Zaparcia to przedłużone zaleganie resztek pokarmowych w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. W ten sposób określa się też utrudnione wydalanie stolca, które ma bezpośredni związek z treścią znajdującą się w układzie trawiennym. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele i nie wszystkie z nich wynikają z nieprawidłowej diety.

domowe sposoby na zaparcia 01

Jakie są objawy zaparć?

Zaparcia dają wiele objawów, które na pierwszy rzut oka nie wskazują na ten problem. Najczęstszym symptomem jest problem z wypróżnianiem się, który utrzymuje się przez co najmniej kilka dni. Inne objawy charakterystyczne dla zaparć to:

 • ból podczas chęci wydalenia kału,

 • ból brzucha,

 • wzdęcia,

 • braku apetytu,

 • uczucie pełności;

 • krew lub śluz w kale.

Po zauważeniu wspomnianych dolegliwości konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i zleci odpowiednie badania. Zaparcia niekiedy mogą bowiem wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia nie są nowym problemem. Pojawiały się one już setki lat temu. W polskich domach od wieków stosuje się różnego rodzaju metody naturalne, które mogą pomóc poradzić sobie z trudnościami z wydalaniem kału. Wśród nich warto wyróżnić odpowiednią dietę, właściwą dawkę ruchu w ciągu doby czy przyjmowanie wybranych ziół.

domowe sposoby na zaparcia 02

Dieta – domowy sposób na zaparcia

Najczęstszą przyczyną zaparć jest praktykowanie nieprawidłowej diety. Zazwyczaj problem ten dotyka osób, które przyjmują nieodpowiednią ilość błonnika pokarmowego. To mieszanina substancji roślinnych, które nie są trawione przez układ pokarmowy. Przemieszczają się jednak przez jelita, dzięki czemu mogą pomóc pobudzić je do pracy, a co za tym idzie – przyspieszyć wydalanie kału.

Osoby borykające się z zaparciami wynikającymi z nieprawidłowej diety powinny spożywać:

 • siemię lniane,

 • pestki dyni i słonecznika,

 • pełnoziarniste pieczywo razowe i makarony,

 • pełnoziarniste kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, otręby,

 • suszone śliwki,

 • strączki,

 • produkty fermentowane – jogurty, kefiry, maślanki.

Płyny – domowy sposób na zaparcia

Problemy z zaparciami niekiedy wiążą się z piciem zbyt małej ilości wody. Zaleca się przyjmowanie od 2 do 3 l dziennie, choć ilość ta zależy od masy ciała danej osoby i temperatury panującej na zewnątrz. Wodę można zastąpić też herbatami owocowymi, naparami z ziół czy sokami owocowo-warzywnymi, które zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego.

Dobrym pomysłem jest też picie wody z kiszonych ogórków, kapusty czy buraków oraz produktów fermentowanych – maślanek czy jogurtów. Istnieje opcja rozcieńczenia ich z wodą.

Ruch – domowy sposób na zaparcia

Uczucie niepełnego wypróżnienia często towarzyszy osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i na co dzień nie ruszają się zbyt dużo. W przypadku takich problemów dobrym pomysłem jest wprowadzenie do swojej rutyny 30-minutowych spacerów, jazdy na rowerze czy wyjść na siłownię. Aktywność fizyczna może bowiem pomóc pobudzić jelita do pracy.

Aktywność fizyczna może być praktykowana zarówno w celach profilaktycznych, jak i w walce z już istniejącymi problemami z wypróżnianiem.

Zioła – domowy sposób na zaparcia

Osoby borykające się z zaparciami chętnie sięgają również po zioła. Największą popularnością cieszą się mieszanki z rumiankiem, kminkiem, melisą i koprem włoskim. Takie napary nie tylko wspierają pracę jelit, lecz także dostarczają płynów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego.

Naturalne produkty – domowy sposób na zaparcia

Na rynku pojawia się wiele naturalnych produktów, które wspierają w walce z problemami trawiennymi. To zarówno gotowe mieszanki ziołowe, jak i nasiona. Do najważniejszych z nich warto zaliczyć:

 • siemię lniane – nasiona siemienia lnianego wspierają funkcjonowanie jelit. Możliwe jest dodawanie ich do potraw lub mieszanie proszku z wodą,

 • błonnik witalny – to mieszanka babki płesznik i babki jajowatej. Najczęściej występuje on pod postacią preparatów, które wystarczy zalać wodą. Po 10 minutach możliwe jest wypicie mieszanki,

 • łuskę gryki – to naturalne źródło błonnika pokarmowego. Produkt ten najlepiej dodawać do owsianek, musli, sałatek czy koktajli,

 • nasiona chia – wspierają walkę z problemem, jakim jest zbyt mało wydajna perystaltyka jelit. Można dodawać je do sałatek, owsianek, musli, jogurtów, smoothie, koktajli lub zalewać wodą i pić,

 • soki z aloesu – mogą pomóc przeczyścić organizm. Wspierają funkcjonowanie układu trawiennego przy leczeniu zaparć.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

U starszych osób przyczyny zaparć są dość podobne do tych, które występują u pacjentów młodych. Najczęściej są związane z przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów i błonnika pokarmowego. Osoby starsze, które borykają się z takimi problemami trawiennymi, mogą sięgnąć po lekkie herbaty i soki warzywne. Produkty te trawią się bardzo szybko, jednocześnie wspierając funkcjonowanie jelit.

domowe sposoby na zaparcia 03

Domowe sposoby na zaparcia u dzieci

Zaparcia u dzieci bywają problematyczne. U niektórych pacjentów pojawiają się one regularnie i trwają przez co najmniej kilka dni. Nie zawsze oznaczają chorobę. Często są przyczyną nieprawidłowej diety, bazującej na produktach wysoko przetworzonych i słodyczach. Czasem powodem jest też przyjmowanie zbyt małej ilości wody czy wstrzymywanie wypróżnień.

W przypadku dzieci walka z zaparciami wymaga zastosowania większej ilości wody. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie produktów, które mogą być przyczyną trudności w oddawaniu stolca. Moa tu o wyrobach z dużą ilością cukru, w tym słodyczach i słodkich napojach. Lepszym wyborem są kompoty z suszonych owoców.

Rodzice często sięgają też po ciepłe, długie kąpiele, które mogą pomóc rozluźnić brzuch dziecka. Dobrym wyborem jest też termofor położony w okolicach jelit. Warto jednak uważać, by nie doprowadzić do poparzenia skóry malucha.

Domowe sposoby na zaparcia u niemowlaka

Jedną z najczęstszych przyczyn zaparć u noworodków jest nieprawidłowa higiena okolic odbytu. Jeśli doszło już do pojawienia się problemu, dobrym pomysłem jest postawienie na ziołowe suplementy diety odpowiednie dla niemowlaków. W takiej sytuacji warto również skontaktować się z lekarzem. Zaparcia mogą być bowiem skutkiem nieprawidłowej diety, w tym nietolerancji na wybrane składniki.

Domowe sposoby na zaparcia u noworodka

W przypadku noworodków konieczne jest zastosowanie preparatów, które są bezpieczne dla dzieci od 1. roku życia. To przede wszystkim środki osmotycznie czynne czy czopki glicerynowe. Dobrym pomysłem okazuje się również podaż odpowiedniej ilości płynów – mleka – i stosowanie prebiotyków oraz probiotyków. W trakcie problemów z wypróżnianiem zaleca się też masowanie okolic brzucha dziecka.

Problem z częstotliwością wypróżnień u noworodka może wskazywać na niektóre choroby, zwłaszcza jeśli pojawia się dość często. Z tego powodu dobrym pomysłem jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem lub położną. Tacy specjaliści poradzą, co robić, gdy do zaparć dojdzie w pierwszych tygodniach życia dziecka.

Skąd biorą się zaparcia – przyczyny

Przyczyn zaparć jest wiele. Do najpowszechniejszych z nich warto zaliczyć:

 • brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,

 • spożywanie zbyt małej ilości produktów zawierających błonnik – owoców, warzyw i wyrobów pełnoziarnistych,

 • spożywanie żywności przetworzonej w nadmiernych ilościach – cukier i wysokooczyszczone węglowodany mogą przyczynić się do spowolnienia perystaltyki jelit,

 • niewypijanie wystarczającej ilości wody w ciągu dnia – mniejsza podaż płynów może sprawić, że stolec stanie się bardziej zwarty, co powoduje problemy z jego oddawaniem,

 • zaburzenia hormonalne – zaparcia pojawiają się m.in. u kobiet w ciąży i w trakcie menopauzy. Wynika to ze zwiększonego poziomu progesteronu,

 • stosowanie niektórych leków – zwłaszcza preparatów opioidowych leków przeciwbólowych, antydepresantów zawierających sertralinę, suplementów żelaza, leków moczopędnych, leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona i wyrobów medycznych zawierających ibuprofen,

 • niektóre choroby – to przede wszystkim endometrioza, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, hemoroidy, rak jelita grubego, choroba uchyłków, choroba Leśniowskiego-Crohna, depresja, guzy jajnika i macicy, choroby jelita grubego,

 • nadużywanie środków przeczyszczających – choć powód ten może wydawać się mało logiczny, spożywanie środków przeczyszczających w za dużych ilościach może przyczynić się do pojawienia się trudności z wypróżnianiem,

 • stres i życie w ciągłym napięciu,

 • nieregularne spożywanie posiłków,

 • zbyt duża podaż produktów spożywczych zawierających tłuszcze i węglowodany proste w stosunku do żywności stanowiącej źródło błonnika,

 • powstrzymywanie potrzeby wypróżnienia – problem ten często występuje u dzieci, a w wielu przypadkach ma podłoże psychologiczne,

 • niefizjologiczna pozycja defekacyjna – warto wypróżniać się w pozycji kucznej, a nie siedzącej, choć współczesne muszle toaletowe znacznie utrudniają zachowanie odpowiedniego ułożenia ciała.

Zaparcia czynnościowe mogą wskazywać na wystąpienie wielu chorób, np. raka jelita grubego. Z tego powodu w sytuacji, gdy regularnie borykasz się z takimi problemami, rozwiązaniem może być udanie się do lekarza i wykonanie odpowiednich badań. Leczenie zaparć z wykorzystaniem środków farmaceutycznych może pomóc poradzić sobie z problemem na kolejne lata.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Nasiona chia zawierają wiele cennych składników, które wspierają pracę organizmu. Warto je włączyć do diety, aby poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, serca czy wzroku.
Odkryj moc goździków! Dowiedz się, jak naturalnie łagodzić ból i wzmacniać odporność. Przeczytaj teraz i poznaj 10 właściwości zdrowotnych.
Siemię lniane to popularny dodatek do wielu dań, a także roślina stosowana w naturalnej medycynie. Wspiera pracę układu pokarmowego. Dowiedz się, jak jeść i pić siemię lniane.
Poznaj tajniki przyrządzania syropu z lipy! Odkryj jego lecznicze właściwości, dowiedz się, jak go dawkować i przechowywać. Twoje zdrowie na wyciągnięcie ręki!
Kozieradka to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych, znana przede wszystkim z dobroczynnego działania na włosy. Warto poznać skutki uboczne stosowania kozieradki.