woda z cytryną skutki uboczne 00

Czy picie wody z cytryną ma skutki uboczne? - Rodzaje skutków ubocznych i kto nie powinien pić wody z cytryną

Picie wody z cytryną to element rutyny coraz większej liczby osób. Taka praktyka cieszy się popularnością wśród ludzi, którzy wierzą, że napój ten oczyszcza organizm i pobudza go skuteczniej niż kawa. W czym może pomóc regularne picie wody z cytryną? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się u osób, które praktykują taką czynność pomimo przeciwwskazań?

Co daje picie wody z cytryną? To bardzo popularna praktyka wśród osób, którym zależy na oczyszczeniu organizmu i wsparciu jego podstawowych funkcji metabolicznych. Woda z cytryną zawiera przeciwutleniacze, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami. U niektórych może ona jednak przyczynić się do wielu problemów, zwłaszcza związanych z układem pokarmowym. Co więcej, cytryna jest też źródłem kwasu, który może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów. Niektóre osoby są też uczulone na cytrusy, dlatego nie powinny dodawać ich do napojów.

To, czy u danej osoby wystąpią skutki uboczne związane z przyjmowaniem wody z cytryną, zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Pacjenci borykający się z przewlekłymi problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego powinni unikać takich napojów. Podobnie jest też w przypadku osób, które mają tendencję do występowania nadwrażliwości zębów.

Osoby, które nie lubią kwaśnego smaku cytryny lub borykają się z problemami żołądkowymi po jej spożyciu, mogą zdecydować się na zastosowanie innych owoców. Doskonale sprawdzają się pomarańcze, grejpfruty, truskawki czy maliny. Świetnym wyborem są również listki mięty i przyprawy – cynamon lub imbir. Takie napoje również pozwalają na nawodnienie organizmu, a jednocześnie nie zawierają kwasu cytrynowego, który powoduje większość skutków ubocznych.

Warto jednak pamiętać, by nie dodawać do napoju słodzików. Są one kaloryczne i wpływają negatywnie na funkcjonowanie wielu organów w ludzkim ciele. Ważna jest też temperatura wody – powinna być ona ciepła, ale nie gorąca.

Czy picie soku z cytryny z wodą może prowadzić do uszkodzenia szkliwa?

Nie wszystkie owoce wiedzą, że cytrusy zawierają kwasy, które mogą wpływać negatywnie na kondycję szkliwa. Regularne spożywanie produktów o odczynie kwasowym może doprowadzić do erozji i wypłukiwania składników mineralnych z zębów. U niektórych osób częste picie wody z cytryną niekiedy powoduje nadwrażliwość i inne problemy z uzębieniem.

Istnieje jednak jeden bardzo łatwy sposób, który pozwala na uniknięcie negatywnego wpływu soku z cytryny na szkliwo. To picie wody przez słomkę. Dzięki temu akcesorium napój nie ma kontaktu ze szkliwem, zwłaszcza przednich zębów. W trakcie stosowania wody z cytryną warto również używać specjalnych preparatów do higieny dla osób z nadwrażliwością.

Nie wszyscy wiedzą, że po spożyciu cytrusów lub napojów z ich dodatkiem nie jest wskazane szybkie mycie zębów. Szorowanie ostrym włosiem szczoteczki po lekko rozmiękczonej powierzchni zębów może doprowadzić do jej uszkodzenia. Lepiej odczekać kilkadziesiąt minut lub od początku pić wodę przez słomkę.

Czy picie soku z cytryny z wodą może prowadzić do zgagi?

Cytryna zawiera nie tylko kwas cytrynowy, lecz także octowy. Substancje te mogą powodować zgagę. To zjawisko, w którym kwasy żołądkowe cofają się do przełyku, powodując uczucie pieczenia i kłucia w klatce piersiowej. Z tego powodu z picia wody z cytryną powinny zrezygnować osoby, które borykają się z refluksem żołądkowo-przełykowym i innymi chorobami układu pokarmowego. W ich przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem jest zamiana cytryny na inne owoce – najlepiej sprawdzają się te jagodowe.

Czy picie soku z cytryny z wodą może wywołać odwodnienie?

Picie wody pozwala nawodnić organizm, jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieją wyjątki od tej reguły. Cytryna zawiera dużą ilość witaminy C, która jest diuretykiem. Oznacza to, że powoduje ona zwiększenie wydzielania moczu. W parze z takim zjawiskiem idzie wypłukiwanie z organizmu substancji odżywczych. Oznacza to, że picie wody z cytryną może przyczynić się do wystąpienia odwodnienia, czyli usunięcia ważnych związków odpowiedzialnych za wiele funkcji ludzkiego ciała.

woda z cytryną skutki uboczne 01

Komu może zaszkodzić woda z cytryną?

Skutki uboczne picia wody z sokiem z połówki cytryny najczęściej występują u osób, które borykają się z problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego – zwykle refluksem żołądka. U takich pacjentów kwaśny sok może doprowadzić do nasilenia dolegliwości i częstszego pojawiania się dokuczliwych objawów. Do najczęściej występujących skutków ubocznych można zaliczyć powracanie pokarmu do przełyku, zgaga, nudności czy ból brzucha.

Czy woda z cytryną na czczo pomaga w odchudzaniu?

Szklanka wody z cytryną jest też elementem porannej rutyny wielu osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. W internecie pojawia się coraz więcej badań weryfikujących poprawność stwierdzenia, że woda z cytryną wspomaga odchudzanie. Okazuje się, że jest to prawda, ale jedynie w połowie. Utrata masy ciała przez osoby regularnie przyjmujące taki napój może mieć związek z tym, że:

  • często woda z cytryną staje się alternatywą dla słodzonych napojów, które zawierają dużo kalorii,

  • osoby pijące wodę z cytryną piją znacznie więcej płynów niż wcześniej,

  • woda wypijana przed jedzeniem wspiera trawienie posiłków. Może również wiązać się z niższym spożyciem kalorii w ciągu dnia i pozwolić zachować uczucie sytości na dłużej.

Spadek masy ciała u osób stosujących taką praktykę zwykle wynika więc nie tyle z przyjmowania wody z cytryną, a zwiększenia podaży płynów. To dobry wybór zarówno w przypadku diabetyków, jak i osób zdrowych borykających się z nadmiernymi kilogramami. Zwiększenie podaży płynów to praktyka, która wspiera przebieg wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele.

Niektóre osoby uważają, że woda z cytryną może pomóc zgubić zbędne kilogramy ze względu na zawartość błonnika. Nie jest to jednak prawda. Cytryna zawiera bowiem jedynie 2 g tego składnika. W soku znaleźć można jeszcze mniej błonnika. Ewentualne gubienie kilogramów u osób przyjmujących wodę z cytryną wynika więc przede wszystkim ze zwiększenia podaży płynów.

woda z cytryną skutki uboczne 02

Czy woda z cytryną na czczo szkodzi?

Woda z cytryną zwykle jest przyjmowana na czczo, przed wszelkimi posiłkami. Taki napój zawiera bowiem potas i witaminę C. Składniki te mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania serca oraz przyspieszenia usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Woda z cytryną często jest stosowana jako alternatywa dla kawy. Nie oznacza to jednak, że jej spożywanie wiąże się z koniecznością wyeliminowania z diety czarnego, parzonego płynu. Osoby pijące wodę z cytryną zwykle sięgają po kawę później, np. w godzinach okołopołudniowych.

Picie wody z cytryną na czczo może pomóc zachować zdrowie organizmu i dobre samopoczucie. U niektórych osób taka praktyka może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Ma to miejsce w przypadku pacjentów borykających się z problemami trawiennymi, w tym refluksem żołądkowo-przełykowym.

Jak długo można pić wodę z cytryną na czczo?

Woda z cytryną może stać się elementem codziennej diety, ale tylko wtedy, gdy po jej spożyciu nie obserwujesz żadnych dolegliwości. Niektóre osoby odczuwają bowiem skutki uboczne, takie jak zgaga. Zdarza się też, że kwas cytrynowy zawarty w napoju powoduje podrażnienie śluzówki przewodu pokarmowego.

Jeśli w Twoim przypadku nie występują wspomniane dolegliwości, a wręcz przeciwnie – spożywanie soku z cytryny sprawia, że czujesz się lepiej – możesz pić wodę z dodatkiem cytrusów codziennie, bez większych ograniczeń. Pamiętaj jednak, że witamina C może przyczynić się do wyraźnego zwiększenia ilości wydalanego moczu, a więc także odwodnienia organizmu. W trakcie przyjmowania takiego napoju nie można zapominać więc o piciu również zwykłej wody lub naparów ziołowych.

Woda z cytryną nie musi być przyjmowana na czczo. Taki napój sprawdzi się doskonale również w trakcie dnia, także podczas spożywania posiłków.

woda z cytryną skutki uboczne 03

Dlaczego warto pić regularnie wodę z cytryną?

Woda z cytryną może pomóc przede wszystkim zadbać o podaż odpowiednio dużej ilości płynów w ciągu dnia. Wiele osób zapomina bowiem o tym, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest około 2 l wody dziennie. Wprowadzenie nowego nawyku może pomóc uzupełnić tą ilość, a więc zapewnić wszystkie pozytywne efekty wynikające z picia wody. Na taki krok decydują się osoby, które chcą przyspieszyć swoją przemianę materii, poprawić kondycję skóry i włosów oraz polepszyć samopoczucie.

Cytryna stanowi cenne źródło flawonoidów i kwasów fenolowych. Składniki te wspierają ochronę komórek przed uszkodzeniem. Mogą przyczynić się też do poprawy funkcjonowania układu krążenia czy podniesienia wrażliwości na insulinę. W skład soku z cytryny wchodzą też witaminy – C, A i B – oraz potas, wapń, magnez i sód.

Picie szklanki wody z cytryną po całej nocy snu może przyczynić się do przygotowania układu pokarmowego do pracy. Dla niektórych osób kwaśny smak napoju jest również dodatkowym sposobem na obudzenie się o poranku. Przyjmowanie większej ilości płynów może przyczynić się do zachowania uczucia sytości na dłużej, a co za tym idzie – ograniczenia liczby kalorii przyjmowanych w ciągu dnia.

W przypadku większości osób wypicie szklanki wody jest dobrym wyborem. U niektórych pacjentów taka praktyka może jednak powodować skutki uboczne. Z tego powodu przez pierwsze kilka dni, a nawet tygodni regularnego picia wody z cytryną warto obserwować reakcję swojego organizmu. Po zauważeniu niepokojących dolegliwości konieczne jest zaprzestanie przyjmowania napoju – w takiej sytuacji można wyeliminować cytrynę, stawiając na picie szklanki ciepłej wody bez żadnych dodatków. Taka praktyka wspiera nawodnienie organizmu, a jednocześnie nie powoduje skutków ubocznych.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Papryczka piri piri to nie tylko wyjątkowy, pikantny smak, ale również bardzo korzystny wpływ na Twoje zdrowie!
Orzech czarny i jego niesamowite właściwości! Skuteczne narzędzie do walki z pasożytami oraz grzybami. Czy wiesz jak działa?
Olej tymiankowy to świetne wsparcie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, ale nie tylko; zobacz, jak działa, na co pomaga i jakie środki ostrożności zachować.
Miechunka to niebanalna roślina rodem z Ameryki Południowej. Posiada soczyste, słodko-kwaśne, nasycone cennymi antyoksydantami owoce i urokliwe kwiaty w formie złocistych dzwonków.
Nasiadówki z kory dębu to popularna praktyka medycyny ludowej. Pomagają zwalczyć wiele dolegliwości, np. hemoroidy i infekcje intymne. Zobacz, jak je przygotować.