berberyna skutki uboczne 00

Berberyna - Skutki uboczne, przeciwwskazania, interakcje i czy jest bezpieczna

Obecnie na rynku znaleźć można nie tylko preparaty ziołowe, lecz także pojedyncze substancje wyizolowane z roślin. Takie suplementy diety cieszą się ogromną popularnością wśród zwolenników medycyny ludowej, stosowanej od setek lat. Wśród najpopularniejszych preparatów tego typu warto wyróżnić te zawierające berberynę. Czym jest ta substancja i kiedy można ją stosować?

Berberyna to substancja występująca naturalnie w roślinach – cynowodzie chińskim, gorzkniku kanadyjskim, berberysie zwyczajnym i mahonii pospolitej. Związek ten należy do grupy alkaloidów izochinolinowych. Występuje zarówno w korzeniach, jak i krzewach, liściach i owocach. Ma charakterystyczny, żółty kolor i bardzo gorzki smak.

Berberyna od setek lat jest stosowana w medycynie chińskiej. Substancja ta jest przyjmowana przez pacjentów, którzy borykają się z cukrzycą, chorobami serca czy problemami ze strony układu pokarmowego. Zastosowań tego związku jest zdecydowanie więcej.

berberyna skutki uboczne 01

Czy suplementacja berberyny ma skutki uboczne?

Berberyna jest przyjmowana w celu wsparcia różnych funkcji w ludzkim organizmie. Niekiedy jednak jej regularne stosowanie może spowodować skutki uboczne. Najczęściej takie dolegliwości dotyczą układu pokarmowego. U osób stosujących berberynę mogą pojawić się takie problemy, jak:

 • wzdęcia,

 • zaparcia,

 • nudności,

 • wymioty,

 • bóle brzucha,

 • biegunki.

Nadmierne spożycie berberyny może doprowadzić również do uszkodzenia wątroby, zbyt mocnego obniżenia poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego czy krwawienia z układu pokarmowego. Takie skutki uboczne pojawiają się jednak bardzo rzadko. Na ogół berberyna jest uznawana za substancję dość bezpieczną.

Sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wspomnianych skutków ubocznych jest stosowanie berberyny pod kontrolą lekarza i zgodnie z zaleceniami producenta. Specjalista pomoże określić ilość odpowiednią dla danej osoby. Zwykle podczas suplementacji berberyny jest wskazane wprowadzanie przerw. Uznaje się, że substancję tę powinno się przyjmować maksymalnie przez 6 tygodni.

Problemy z trawieniem

Podczas suplementacji berberyny mogą wystąpić działania niepożądane związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. To takie dolegliwości, jak nudności, wymioty, wzdęcia i zaparcia. U wielu osób pojawia się też ból brzucha i biegunka.

Niski poziom cukru we krwi

Skutki uboczne berberyny to także zbyt mocne obniżenie poziomu cukru we krwi. Substancja ta jest stosowana przez diabetyków, jednak takie osoby powinny zachować szczególną ostrożność, by nie pogorszyć dolegliwości związanych z chorobą.

Niski poziom ciśnienia tętniczego

Berberyna jest stosowana również przez osoby borykające się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Nadmierne spożycie tej substancji może jednak obniżyć ten parametr za mocno, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia.

Częstotliwość występowania skutków ubocznych

Częstotliwość występowania skutków ubocznych po zastosowaniu berberyny różni się w zależności od uwarunkowań organizmu danej osoby. U niektórych ludzi przyjmowanie tej substancji nie powoduje żadnych działań niepożądanych. U innych zmiany te pojawiają się dopiero po dłuższym czasie suplementacji. Po zauważeniu wspomnianych dolegliwości warto zaprzestać suplementacji berberyny, nawet jeśli skutki uboczne są mało uciążliwe.

Kiedy nie stosować berberyny?

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania berberyny. Przyjmowanie tej substancji nie jest wskazane przede wszystkim w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią. Na spożywanie berberyny powinny uważać też osoby, które mają stwierdzone schorzenia wątroby lub przyjmują leki obniżające ciśnienie tętnicze. Przed rozpoczęciem stosowania suplementów diety z berberyną warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania.

Ciąża i karmienie piersią

Berberyna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży. U pań spodziewających się dziecka substancja ta może bowiem doprowadzić do skurczów macicy. Nie ma także informacji na temat bezpieczeństwa tego związku dla płodu, dlatego nie zaleca się stosowania berberyny w trakcie ciąży.

Choroby i stany, które mogą się pogorszyć

Zastosowanie berberyny może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia niektórych osób. Przyjmowanie tej substancji nie jest wskazane m.in. u pacjentów borykających się z niskim ciśnieniem. Szczególną ostrożność powinni zachować też cukrzycy – stosowanie berberyny w nadmiernych ilościach może zbyt mocno obniżyć poziom cukru we krwi.

Berberyny nie można przyjmować również w połączeniu z lekami obniżającymi ciśnienie tętnicze krwi. Suplementacja tej substancji nie jest odpowiednia także dla dzieci.

berberyna skutki uboczne 02

Interakcje berberyny z innymi Lekami

Berberyna może wchodzić w reakcję z wieloma lekami przepisanymi przez lekarza. Mowa tu m.in. o preparatach przeciwzakrzepowych. Spożywanie obu substancji na raz może doprowadzić do pojawienia się nadmiernego krwawienia. Z berberyną nie warto łączyć z kwasem acetylosalicylowym, warfaryną, heparyną, lekami przeciwpłytkowymi i niesteroidowymi środkami przeciwzapalnymi.

Spożywanie berberyny nie jest wskazane również w przypadku osób przyjmujących leki, które zmieniają tętno. Taka praktyka może bowiem doprowadzić do wystąpienia nieregularnego bicia serca. Co więcej, berberyna niekiedy obniża też skuteczność przyjmowanych antybiotyków z grupy tetracyklin. Inne leki, które nie powinny być stosowane w połączeniu z tym związkiem, to:

 • leki obniżające poziom cholesterolu we krwi – statyny, fibraty,

 • leki obniżające poziom cukru we krwi,

 • leki obniżające ciśnienie krwi – łączenie berberyny z tymi produktami może doprowadzić do hipotensji i bradykardii,

 • leki przeciwnowotworowe,

 • inhibitory COX-2 – celekoksyb, rofekoksyb,

 • flukonazol, fenylefryna, neostygmina,

 • leki o działaniu uspokajającym.

Z jakimi grupami leków berberyna może wchodzić w interakcje?

Berberyna wchodzi w reakcję z lekami przyjmowanymi w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i zapobiegającym powstawaniu zakrzepów. Substancja ta nie powinna być stosowana również w połączeniu z preparatami uspokajającymi i wykorzystywanymi w terapiach przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem suplementacji berberyny warto skontaktować się z lekarzem i przedstawić mu listę wszystkich przyjmowanych leków.

Jak te interakcje wpływają na skuteczność berberyny i innych leków?

Berberyna spożywana w połączeniu wymienionymi lekami może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. W skrajnych przypadkach jest to uszkodzenie wątroby. U osób lekceważących te przeciwwskazania może pojawić się też zbyt mocne obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cukru.

Jak długo można stosować berberynę?

Zaleca się spożywanie berberyny przez 6-12 tygodni, codziennie, zgodnie z porcjowaniem wskazanym przez producenta preparatu lub lekarza. Po tym czasie konieczne jest wdrożenie nawet kilkumiesięcznej przerwy, w zależności od aktualnego stanu zdrowia.

Długość bezpiecznego stosowania berberyny

Berberynę przyjmuje się zwykle przez kilka tygodni. Dłuższa suplementacja tego składnika może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania mięśnia sercowego. U każdej osoby górna granica jest ustalana indywidualnie. Warto skonsultować chęć przyjmowania berberyny z lekarzem, który sprawdzi, czy w danym przypadku możliwe jest przyjmowanie preparatu przez kilka tygodni.

Ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem berberyny

Długotrwałe przyjmowanie berberyny może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia danej osoby. W skrajnych przypadkach dochodzi do uszkodzenia wątroby i zaburzenia czynności mięśnia sercowego.

berberyna skutki uboczne 03

Przeciwwskazania do stosowania berberyny

Berberyna nie powinna być suplementowana przez:

 • kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią,

 • dzieci,

 • osoby przyjmujące leki obniżające ciśnienie krwi i inne preparaty, które wchodzą w reakcję z berberyną.

Berberyna jest uznawana za substancję stosunkowo bezpieczną. Jej przyjmowanie pomimo wymienionych przeciwwskazań może jednak doprowadzić do wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości i poważnego zagrożenia dla stanu zdrowia.

Stan zdrowia, który może być przeciwwskazaniem do stosowania berberyny

Ze spożywania berberyny powinny zrezygnować osoby, które borykają się z niskim ciśnieniem krwi. Przyjmowanie tej substancji nie jest wskazane też w przypadku farmakoterapii w walce z nowotworami czy przy niektórych problemach psychicznych wymagających stosowania leków uspokajających. Berberyna stanowi zagrożenie również wtedy, gdy jest łączona z farmaceutykami obniżającymi poziom cukru we krwi.

Czy berberyna jest bezpieczna dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży?

Berberyna pod żadnym pozorem nie powinna być przyjmowana przez dzieci i kobiety w ciąży. Substancja ta może bowiem doprowadzić do nadmiernych skurczów macicy u kobiet spodziewających się potomka. Jeśli chodzi o przyjmowanie berberyny przez dzieci, wciąż nie ma badań potwierdzających jej bezpieczeństwo, dlatego zaleca się unikanie tej substancji. Seniorzy mogą przyjmować suplementy diety zawierające berberynę pod warunkiem że pozwala na to ich stan zdrowia.

Komu nie zaleca się stosowania berberyny?

Suplementacja z zastosowaniem berberyny nie jest wskazana w przypadku osób, które:

 • przyjmują leki wchodzące w reakcję z tą substancją,

 • mają naturalnie bardzo niskie ciśnienie krwi,

 • przyjmują leki obniżające poziom cukru we krwi,

 • spodziewają się dziecka lub karmią piersią,

 • mają uczulenie na tę substancję,

 • nie przekroczyły 16. roku życia,

 • borykają się ze schorzeniami wątroby.

Suplement diety z berberyną powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami, które można znaleźć w ulotce produktu. Przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu warto także skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dobrym pomysłem jest też wykonanie badań, by ograniczyć ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i innych, bardziej niebezpiecznych skutków ubocznych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Jeśli rozglądasz się za silnymi antyoksydantami zapewniającymi długą młodość, wysoką witalność i kompleksową ochronę przed patogenami, astaksantyna powinna zwrócić twoją uwagę!
Sprawdź, co wiesz o zaletach witaminy C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przydaje się też w tak różnych dolegliwościach jak rak czy też przeziębienie.
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!
Kwas foliowy kojarzy się głównie z kobietami w ciąży, a tymczasem jego znaczenie i zastosowanie jest znacznie szersze; pomaga w utrzymaniu sprawności mózgu, prawidłowej pracy serca i syntezie DNA.
Poznaj inulinę - naturalny prebiotyk pełen korzyści! Dowiedz się, jak poprawia zdrowie jelit, wspomaga odchudzanie i obniża cholesterol. Odkryj, jak ją stosować i czy ma skutki uboczne.