złocień maruna

Złocień maruna – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Złocień maruna znany i stosowany jest od wieków w celach leczniczych. Wykazuje niezwykłą zdolność do łagodzenia migreny oraz bólów w innych obszarach ciała. To ziele zdecydowanie warto mieć w swoim ogródku oraz domowej apteczce. Jakie jeszcze właściwości ma złocień maruna i jak go stosować?

Złocień maruna (Tanacetum parthenium) inaczej wrotycz maruna. Roślina wieloletnia należąca do rodziny astrowatych. Bylina pochodzi z krajów bałkańskich, gdzie porasta naturalnie tamtejsze pasma górskie. Obecnie złocień maruna spopularyzował się już na tyle, że spotkać go można już praktycznie w całej Europie, Australii, Ameryce Północnej i Południowej oraz a niektórych obszarach Azji. Złocień maruna rośnie często na polach, poboczach, w skrajach lasów lub innych terenach naturalnych o niekorzystnym ukształtowaniu powierzchni.

Złocień marunę coraz częściej sadzi się także w przydomowych ogródkach. Wynika to zarówno ze względów estetycznych, jak i z faktów, że roślina posiada dosyć intensywny zapach, który odstrasza niechciane owady.

Wrotycz maruna osiąga wysokość ok. 40-60 cm. Posiada silnie aromatyczne kwiaty układające się w białe koszyczki z żółtym środkiem. Kwiaty złocienia swoim wyglądem przywodzą na myśl stokrotki lub rumianek. Kwitnienie złocienia można obserwować już w 2 roku po posadzeniu, zwykle w miesiącach czerwiec-wrzesień. Surowcem leczniczym rośliny jest ziele złocienia maruny.

złocień maruna

Złocień maruna – właściwości

Złocień maruna to roślina znana medycynie naturalnej już od wielu setek lat. W I wieku naszej ery została opisana jako lek przeciwgorączkowy. Później stosowano wrotycz marunę w zwalczaniu bólu głowy, a czasami określano także nazwą średniowieczna aspiryna. Obecnie złocień maruna jest zielem wykorzystywanym równie chętnie co w dawnych latach. Na przestrzeni wieków odkryto także nowe właściwości lecznicze wspierające funkcjonowanie całego organizmu.

Właściwości – złocień maruna:

Właściwości przeciwbólowe. Sięgani po złocień marunę jest szczególnie zasadne w przypadku dokuczliwych bólów głowy, tak napięciowych, jak i migrenowych. Ziele może okazać się także pomocne przy bólach zębów lub nerwobólach.

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Ta cecha złocienia służy do naturalnego zwalczania infekcji i przeziębień. Wrotycz maruna stosuje się zarówno jako środek zapobiegawczy, jak i preparat łagodzący objawy choroby.

Właściwości przeciwzapalne. Stosowanie złocienia maruny może przynosić rezultaty podobne jak w przypadku przyjmowania aspiryny, będącej niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym.

Właściwości przeciwgorączkowe. Złocień maruna wykazuje zdolność do obniżania temperatury ciała w gorączce. To dzięki swojemu działaniu przeciwgorączkowemu otrzymała nazwę angielską feverfew (fever — z ang. gorączka).

Właściwości antyoksydacyjne. Wrotycz maruna dostarcza do organizmu niezwykle cenne przeciwutleniacze, które chronią przed namnażaniem wolnych rodników i wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę (hamują proces starzenia się skóry).

Właściwości przeciwnowotworowe. Ziele wykazuje biologiczną aktywność wpływającą na obniżenie chemicznej czynności białek o szkodliwej lub wręcz patologicznej nadczynności. Złocień maruna wykazuje więc duży potencjał jako preparat stanowiący naturalne wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia nowotworów.

Złocień maruna – zastosowanie

Złocień maruna znajduje swoje zastosowanie w lecznictwie oraz kosmetyce. Jest łatwo dostępnym zielem, dlatego przygotowanie kuracji nie jest szczególnie skomplikowane lub wymagające.

Złocień maruna na migrenę.

Stosowanie ziela maruny wykazuje dużą skuteczność w profilaktyce migreny. Może zmniejszać częstotliwość występowania ataków migrenowych oraz łagodzić ich nasilenie. Szczególne powiązania z działaniem przeciwmigrenowym wrotyczu maruna wiąże się z właściwościami związków czynnych ziela, które odpowiadają za hamowanie uwalniania serotoniny i histaminy, zmniejszanie produkcji prostaglandyn oraz spazmolityczny wpływ na mięśnie gładkie.

Złocień maruna na układ sercowo-naczyniowy.

Substancje czynne zawarte w złocieniu przeciwdziałają agregacji płytek krwi. Oznacza to, że stosowanie wrotycza maruna chroni przed zlepianiem się płytek krwi, a tym samym przed powstawaniem skrzepów w organizmie. Niekontrolowane nagromadzenie płytek krwi zwiększa ryzyko chorób niedokrwiennych oraz zatorów żylnych serca lub płuc. Działanie antyagregacyjne złocienia może więc stanowić naturalną profilaktykę chorób układu krążenia.

Złocień maruna na problemy skórne.

Roztwór przygotowany na bazie złocienia maruny wykorzystywany jest jako środek do przemywania ran lub okład na zmiany skórne. Marunę można stosować także na opuchliznę oraz różnego typu choroby skóry.

Złocień maruna na zwalczanie owadów.

Wrotycz maruna posiada niezwykle intensywny zapach, dlatego stosuje się go często do odświeżenia powietrza lub — jako naturalny repelent — do odstraszania insektów. W zastosowaniu zewnętrznym może załagodzić swędzące i nieprzyjemne odczyny po ukąszeniach owadów.

złocień maruna

Jak działa złocień maruna i na co pomaga?

Złocień maruna to ziele, które zawiera wiele cenionych w lecznictwie składników aktywnych. Wśród nich wymienić można grupy związków takich jak:

– germakranolidy (artemoryna, kostunolid, partenolid)

– eudesmanolidy (santamaryna, rejozyna)

– gwajanolidy (artekanina, kanina, anapartyna, 8-hydroksyestafina, 10-epi-kanina)

Ponadto wrotycz maruna zawiera także związki bioaktywne takie jak flawonoidy (kwercytyna, apigenina, luteolina) oraz olejki eteryczne (eugenol, borneol, karwakol).

Bogactwo tak cennych składników powoduje, że złocień maruna stanowi skuteczny środek prozdrowotny i wspierający leczenie zasadnicze w przypadku wielu schorzeń. Ziele wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, antyagregacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Dzięki temu pomaga łagodzić różne dolegliwości i schorzenia:

– gorączka

– migrenowe bóle głowy

– nerwobóle

– zespół napięcia przedmiesiączkowego

– bóle zębów

– osłabienie odporności

– infekcje skórne

– alergia

– infekcje intymne

– przeziębienie i grypa

– stany zapalne w obrębie gardła

– bóle reumatyczne (pomocniczo)

Złocień maruna na migrenę

Złocień maruna to roślina, o której mówi się szczególnie często w kontekście migreny. Uważa się, że jednym z powodów występowania migreny są zbyt duże ilości serotoniny uwalniane z płytek krwi. Serotonina bierze udział w napinaniu mięśni gładkich występujących w naczyniach krwionośnych, a jej nadmiar może prowadzić do nieprawidłowości w obrębie działania tych mięśni. Zaburzenia procesie rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych znajdujących się w mózgu prowadzą do powstawania bólów migrenowych.

Związki występujące w zielu złocienia maruny obniżają poziom serotoniny uwalnianej z płytek krwi i w ten sposób mogą uchronić przed wystąpieniem ataków bólu. W toku badań ustalono także, że złocień maruna może przeciwdziałać także innym symptomom migreny, jak np. nudnościom, czy jadłowstrętowi.

Jak stosować złocień maruna – dawkowanie

Wrotycz maruna nadaje się do stosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego (w formie okładu lub kompresu). W każdym z przypadków można wykorzystać napar z ziela złocienia maruny. Do jego przygotowania potrzebne będą 1 lub 2 łyżeczki suszu oraz 1 szklanka gorącej wody. Przygotowany w ten sposób napar należy odstawić na około 15 minut, a następnie przecedzić.

Rekomendowaną ilością spożycia dziennego wrotyczu maruny są 2-3 szklanki naparu. Oprócz suszu zebranego na łace lub w przydomowym ogródku, spotkać można także produkty dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich. Sproszkowane ziele w kapsułkach standaryzowanych na obecność partenolidu, na przykład jako suplement diety, powinno być stosowane ściśle z zaleceniami podanymi na ulotce konkretnego produktu.

Nalewkę na bazie 50-60% alkoholu można stosować 2 lub 3 razy dziennie w ilości nie większej niż 40 ml jednorazowo.

złocień maruna

Złocień maruna – przeciwwskazania

Stosowanie złocienia maruny jest niewskazane dla kobiet w ciąży (możliwe nasilanie skurczów macicy) oraz kobiet karmiących piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z maruny jest także przyjmowanie leków przeciwpłytkowych, ponieważ ziele złocienia maruny może wpływać na zmniejszenie krzepliwości krwi.

Osoby, które reagują odczynem alergicznym na rośliny należące do rodziny astrowatych, nie powinny korzystać ze złocienia maruny. Mogłoby to powodować wystąpienie niepożądanej reakcji alergicznej.

Przed przystąpieniem do kuracji wrotyczem maruna warto skonsultować się z lekarzem, który wykluczy ewentualne ryzyko stosowania lub niepożądane interakcje z innymi lekami.

Złocień maruna – skutki uboczne

Każdy preparat o leczniczych właściwościach, także te naturalne, na bazie ziół, mogą wywoływać mniej lub bardziej dokuczliwe skutki uboczne. Złocień maruna jest uznawany za ziele bezpieczne i łagodne, jednak w niektórych przypadkach może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nadmierne pobudzenie, alergiczne reakcje skórne oraz zaburzenia snu. Czasami także zbyt nagłe odstawienie wrotyczu maruna, zwłaszcza w trakcie dłużej trwającej kuracji, może wywołać pojawienie się bólu głowy.

Złocień maruna – efekty stosowania

Złocień maruna przynosi zadowalające efekty zarówno przy stosowaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. Wśród najczęściej obserwowanych rezultatów kuracji maruną wymienić można:

– załagodzenie bólów migrenowych

– obniżenie gorączki

– szybsze zwalczanie grzybów i bakterii

– świeży oddech (roztwory do płukania gardła i jamy ustnej)

– szybsze gojenie się ran

– zmniejszenie dolegliwości artretycznych

– łagodzenie bólów okołomiesiączkowych

– przeciwdziałanie nerwobólom

Dlaczego warto stosować złocień maruna?

Złocień maruna jest nieocenioną pomocą przy nawracających bólach głowy, także tych o charakterze migrenowym. Stanowi naturalną alternatywę dla leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Wrotycz maruna uznawany jest za ziele bezpieczne i w większości przypadków nie wywołuje niepożądanych efktów stosowania. Dostępność złocienia maruna jest na tyle duża, że pozyskanie surowca do wykonania naparu nie powinno stanowić większego problemu. Rezultaty kuracji są zdecydowanie warte tego – i tak niewielkiego – wysiłku.

Złocień maruna wykazuje działanie przeciwbólowe, rozkurczowe, przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe. Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego stanowi niezwykłą pomoc przy łagodzeniu objawów chorób, może także przeciwdziałać ich rozwojowi.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Kwasy omega-3 na lepszą odporność i sprawniejszą pracę mózgu. Włącz kwasy omega-3 do codziennej diety, a efekty Cię zaskoczą!
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.