picie-kurkumy---skutki-uboczne-00

Picie kurkumy - Skutki uboczne, przeciwwskazania, interakcje i jak bezpiecznie pić

Kurkuma, czyli szafran indyjski lub ostryż długi, to wywodząca się z Indii roślina z rodziny imbirowatych. Jest cenioną przyprawą szeroko używaną w świecie kulinarnym, a oprócz tego wykorzystywana jest także w celach prozdrowotnych. Ma silne działanie przeciwzapalne, reguluje trawienie, odtruwa z toksyn. Jest też silnym przeciwutleniaczem i posiada szereg innych właściwości, dlatego jest chętnie wykorzystywana w naturalnym leczeniu różnych dolegliwości. Surowcem leczniczym jest kłącze kurkumy, które suszy się i sprzedaje w większych kawałkach lub w formie sproszkowanej. Stosowanie kurkumy w celach leczniczych jest wskazane przy wielu niedomaganiach, ale powinno się na nią uważać w przypadku niektórych chorób. Nie powinno się też jej mieszać z niektórymi lekami. Czy i kiedy kurkuma szkodzi?

picie-kurkumy---skutki-uboczne-01

Systematycznie dodając kurkumę do potraw lub spożywając prozdrowotne mikstury z kurkumą bądź suplementy diety z kurkumą, można polepszyć odporność, szybciej zwalczyć drobnoustroje i poprawić stan organizmu w wielu innych aspektach. Zioło to obfituje w żółty barwnik o nazwie kurkumina, a także w olejki eteryczne, polifenole i szereg innych fitoskładników, dzięki którym wykazuje nietuzinkowe właściwości lecznicze.

Kurkumina zawarta w kurkumie to jeden z najsilniejszych związków przeciwutleniających, dlatego roślina ta należy do grona najważniejszych i najczęściej badanych naturalnych surowców o potencjale antynowotworowym.

Szafran indyjski ma ponadto właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Wzmacnia stawy i poprawia ich pracę (pomaga w przeciążeniach stawów i w chorobach stawów takich jak reumatoidalne zapalenie stawów). Chroni organy wewnętrzne (w tym wątrobę) przed wpływem szkodliwych wolnych rodników i pobudza procesy regeneracji. Nasilając wydzielanie żółci, usprawnia trawienie pokarmów, zwłaszcza tłustych, wpływa więc na zdrowie jelit. Pomaga też redukować poziom cholesterolu i cukru we krwi. Co ważne dla osób dążących do obniżenia masy ciała, kurkuma ma także właściwości odchudzające.

Picie kurkumy to zyskująca na popularności metoda na poprawę stanu organizmu i wyszczuplenie sylwetki. Najlepsze efekty daje połączenie kurkumy z czarnym pieprzem. Ten ostatni znacząco podnosi przyswajalność kurkuminy (zwiększa stopień jej przenikania przez ścianę jelita do krwi). Według przeprowadzonych testów zawarta w pieprzu piperyna podwyższa wchłanianie kurkumy nawet o 2000%.

Mimo udowodnionego pozytywnego wpływu ostryżu długiego na zdrowie, picie kurkumy wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Długotrwała kuracja kurkumą może odbić się na wyglądzie skóry i zębów (zmieniać ich odcień). Intensywne stosowanie kurkumy może też być czynnikiem drażniącym żołądek. Jakie jeszcze działania niepożądane może nieść ze sobą picie kurkumy?

Skutki uboczne, z jakimi najczęściej mają do czynienia osoby codziennie stosujące kurkumę przez dłuższy czas, to:

 • Zmiana zabarwienia skóry. Z uwagi na dużą ilość żółtopomarańczowego barwnika (kurkuminy) kurkuma może lekko zabarwiać skórę na żółtawy kolor. Co ważne, zabarwienie skóry następuje w efekcie zewnętrznego zastosowania kurkumy (np. maseczki, peelingi). Zaś na skutek wewnętrznego stosowania kurkumy w dużych ilościach może wystąpić zmiana zabarwienia kału (przybiera jaśniejszą, bardziej żółtą barwę).

 • Zmiana zabarwienia zębów. Częste picie kurkumy nierzadko skutkuje pojawieniem się nieestetycznego, żółtawego nalotu na zębach. Aby go uniknąć, należy jak najbardziej ograniczyć kontakt kurkumy ze szkliwem (nie przetrzymywać płynu z kurkumą w jamie ustnej, a od razu przełykać). Dobrym sposobem jest też spożywanie wody z kurkumą przez słomkę.

 • Bóle brzucha. Kurkuma wypijana w dużych ilościach może przyczyniać się do podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. W rezultacie mogą nas spotkać takie dolegliwości jak: zgaga, refluks, dyskomfort w jamie brzusznej, wrażenie przelewania się w brzuchu, skurcze w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia.

 • Bóle głowy, zawroty głowy. To rzadki skutek uboczny, występujący w efekcie spożycia kurkumy mocno ponad miarę. Niekiedy występuje symultanicznie z nudnościami i wymiotami.

 • Dolegliwości skórne. Nieczęsto spotykany skutek uboczny intensywnego picia kurkumy, wiążący się z wystąpieniem reakcji alergicznej. Główne objawy to: wysypka, swędzenie, zaczerwienienie i pieczenie skóry.

Codzienne picie kurkumy niesie ryzyko skutków ubocznych głównie przy zbyt intensywnym stosowaniu tego rodzaju mikstur, przykładowo, jeśli przekraczamy zalecaną dawkę 2-3 razy lub więcej. Jeśli stosujemy kurkumę z umiarem (np. ćwierć łyżeczki kurkumy na 1 szklankę wody, raz dziennie), ryzyko skutków ubocznych znacząco maleje.

Czy nadmiar i długotrwałe spożywanie kurkumy może prowadzić do biegunek?

Kurkuma od setek lat stosowana jest w łagodzeniu skurczów żołądka i jelit oraz leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Ponieważ skutecznie stymuluje produkcję żółci, soku żołądkowego, jelitowego i trzustkowego, sekretyny i gastryny, ułatwia trawienie pokarmów, zapobiega gromadzeniu złogów jelitowych oraz minimalizuje dolegliwości trawienne występujące po zjedzeniu cięższego posiłku.

Niekiedy jednak kurkuma może niekorzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, działać zbyt gwałtownie i wywoływać biegunki połączone z bólami w obrębie podbrzusza. Zwiększone ryzyko biegunek po kurkumie występuje, kiedy jest ona nieprawidłowo dozowana, a dokładniej kiedy korzystamy z niej w nadmiarze.

Czy spożywanie kurkumy może zaszkodzić trzustce?

Kurkuma pozytywnie wpływa na pracę trzustki. Wspomaga jej funkcjonowanie, działa rozkurczowo i stymuluje wydzielanie enzymów trzustkowych oraz soku trzustkowego. Główny aktywny składnik kurkumy, czyli kurkumina, działa ponadto przeciwzapalnie i zabezpiecza komórki trzustki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Jeśli chcemy profilaktycznie zadbać o zdrowie trzustki i wesprzeć jej pracę, picie kurkumy jest jak najbardziej wskazane. Jednak jeśli cierpimy na poważniejsze schorzenia trzustki, nie powinniśmy robić żadnych kuracji na własną rękę. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.

Czy spożywanie kurkumy może zaszkodzić wątrobie?

Kłącze kurkumy to jedno z najskuteczniejszych ziół żółciopędnych. Wykazująca zdolność do zwiększania wydzielania żółci kurkuma skutecznie usprawnia czynność wątroby. Co więcej, podobnie jak znany ze swej efektywności ostropest plamisty, kurkuma pobudza wątrobę do regeneracji. Ostryż długi wykazuje też właściwości ochronne. Substancje zawarte w kurkumie zabezpieczają hepatocyty przed wpływem wolnych rodników, toksyn i szkodliwych czynników.

Dobroczynny wpływ kurkumy na wątrobę jest ewidentny, jednak niektórzy powinni zrezygnować z jej spożywania. W przypadku groźnych uszkodzeń, niewydolności, poważnych chorób wątroby i ostrych stanów zapalnych organu, nie powinniśmy stosować kuracji polegającej na ciągłym piciu kurkumy.

Czy spożywanie kurkumy może zaszkodzić nerkom?

Kurkuma ma dodatni wpływ na nerki i absolutnie nie szkodzi im. Ułatwia oczyszczanie nerek, działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i antybakteryjnie. Zażywana w postaci suplementów diety lub mikstur do picia ochrania komórki nerek przed uszkodzeniami. Stosując kurkumę powinniśmy jednak zawsze trzymać się rekomendowanych dawek, ponieważ stosowanie jej w nadprogramowych ilościach może wpłynąć na powstanie kamieni nerkowych.

Czy spożywanie kurkumy może prowadzić do nowotworów?

Potencjał kurkumy w zakresie zmniejszania ryzyka raka jest ogromny. Zioło to ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że dobrze chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i przeciwdziała mutacjom DNA. Żeby jednak kurkuma wykazywała działanie przeciwnowotworowe, trzeba spożywać ją w optymalnych, nie za małych, ale i nie za dużych dawkach. Okazało się, że spożywanie kurkumy w bardzo dużych ilościach może zwiększać ryzyko chorób nowotworowych. Porcja 1,5 g (1/4 łyżeczki) dziennie to maksimum.

Czy spożywanie kurkumy może powodować alergie?

Picie kurkumy, jak i stosowanie suplementów diety z ekstraktami z kurkumy, u niektórych osób może przyczynić się do powstawania reakcji alergicznych. Przypadki te są jednak rzadkie. Najczęstsze objawy to: wysypka, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie skóry, duszności, ból głowy.

Czy można przedawkować picie kurkumy z wodą?

Woda z kurkumą to banalna w przygotowaniu mikstura poprawiająca kondycję organizmu. Jeśli dodamy do niej szczyptę pieprzu czarnego, spotęgujemy jej działanie. Jednakże, podobnie jak każdą miksturę ziołową, również wodę z kurkumą można przedawkować. Żeby tego uniknąć, należy stosować kurkumę z umiarem. Nie powinno się przekraczać 1,5 g kurkumy dziennie.

picie-kurkumy---skutki-uboczne-02

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kurkumy?

Kurkuma czasem może dawać niepożądane reakcje organizmu, zwłaszcza gdy jest stosowana intensywnie. Zatem szczególnie osoby chore i przyjmujące leki powinny na nią uważać.

Główne przeciwwskazania do stosowania kurkumy to:

 • choroby woreczka żółciowego,

 • kamica żółciowa,

 • kolka żółciowa,

 • choroby wątroby,

 • choroby przełyku,

 • refluks,

 • ostre stany zapalne przewodu pokarmowego,

 • ciąża,

 • alergia na kurkumę.

Jakie osoby nie powinny spożywać kurkumy?

Kobiety będące w ciąży powinny unikać spożywania kurkumy, gdyż wykazuje ona właściwości rozkurczowe i może przyczynić się do skurczów macicy, a co za tym idzie do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Z uwagi na silne działanie żółciopędne, kurkumy powinny też unikać osoby z niedrożnością dróg żółciowych, utrudnionym odpływem żółci, kamicą i innymi chorobami dróg żółciowych. Również osoby z chorobami wątroby i osoby cierpiące na stany zapalne pęcherza moczowego, muszą zachować ostrożność przy spożywaniu kurkumy.

Czy wymienione osoby całkowicie powinny zrezygnować z kurkumy? Zależy, czy chcemy stosować ją w celach przyprawowych czy zdrowotnych. Szczypta kurkumy dodana do potrawy z pewnością nie zaszkodzi, ale już kurkuma stosowana w większych ilościach, w formie kuracji, może niekiedy szkodzić.

Jakie są interakcje kurkumy z lekami?

Sięgając po suplement diety z kurkumą lub wodę z kurkumą, należy zwrócić uwagę na przyjmowane aktualnie leki. Kurkuma wchodzi w interakcje z niektórymi preparatami farmaceutycznymi, w tym:

 • może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych (wywołując krwotoki),

 • może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych (wywołując hipoglikemię),

 • może potęgować działanie leków na obniżenie ciśnienia (prowadząc do zbyt niskiego ciśnienia krwi),

 • może osłabiać działanie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego.

picie-kurkumy---skutki-uboczne-03

Jak bezpiecznie pić kurkumę?

Woda z kurkumą powinna być spożywana z umiarem. Maksymalna dobowa dawka tej przyprawy to 1/4 łyżeczki. Można ją spożyć jednorazowo (rozpuszczając w 1 szklance wody) lub podzielić na dwie porcje. Najlepiej pić kurkumę przez słomkę, by uniknąć zabarwienia zębów. Pamiętajmy też, aby kupować kurkumę ze sprawdzonych źródeł. W przypadku działań niepożądanych, należy przestać pić wodę z kurkumą.

Czy kurkumę można pić codziennie?

Kurkuma ma wiele zalet: pomaga wygaszać stany zapalne w ustroju, oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza proces odchudzania, niweluje dolegliwości żołądkowe i wspiera wątrobę. Może być stosowana codziennie, jednak w nie za dużych ilościach. Co 3-4 tygodnie warto robić sobie przerwy w piciu kurkumy.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Suplementacja żelatyny cieszy się popularnością zwłaszcza wśród osób, które chcą poprawić zdrowie kości, skóry i paznokci. Jakie skutki uboczne powoduje spożywanie tej substancji?
Maść z żywokostu i smalcu gęsiego to preparat od lat stosowany w walce z wieloma dolegliwościami. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Sprawdź, jak zrobić maść z żywokostu.
Rzeżucha kojarzy nam się przede wszystkim z wiosną. Warto wiedzieć, że stanowi źródło wielu wartości odżywczych. Zobaczmy, dlaczego warto jeść rzeżuchę nie tylko na Wielkanoc.
Orzech czarny i jego niesamowite właściwości! Skuteczne narzędzie do walki z pasożytami oraz grzybami. Czy wiesz jak działa?
Wprowadź do swojej diety groch, świeży i łuskany, pełen cennych składników odżywczych sprzyjających zdrowiu, łagodzących objawy wielu dolegliwości i poprawiających wygląd skóry.