gożdziki na ból zęba 00

Goździki na ból zęba - Czy pomagają? Jak stosować? - Działanie, bezpieczeństwo i przeciwskazania

Goździki to bardzo aromatyczna przyprawa dodawana do dań słonych i słodkich. Wiele osób stosuje je również w przypadku dolegliwości, takich jak np. ból zęba. Co warto wiedzieć o goździkach? Czy mogą one pomóc poradzić sobie z bólem?

Sposobem na ból zębów jest udanie się do dentysty. Często jednak znalezienie wolnego terminu bywa problematyczne, dlatego wiele osób próbuje korzystać z ludowych metod walki z bólem. Wśród nich można wyróżnić m.in. stosowanie goździków.

Goździki to pąki drzewa goździkowego, które nie rozkwitły. Zawierają eugenol, dlatego mogą pomóc poradzić sobie z bólem. Substancja ta odpowiada również za charakterystyczny, korzenny zapach przyprawy i uczucie drętwienia języka po jej spożyciu. Stosowanie goździków w walce z dolegliwościami w obrębie jamy ustnej to popularna metoda, po którą sięgało się już kilkaset lat temu. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastępuje ona profesjonalnej pomocy stomatologa. To jedynie tymczasowa metoda, która może pomóc poradzić sobie z nagłym, ostrym bólem zęba.

gożdziki na ból zęba 01

Jak stosować goździki na ból zęba?

W tradycyjnej medycynie naturalnej w walce z bólem zęba praktykowało się żucie goździków przez co najmniej 30 minut. Innym sposobem jest moczenie niewielkiej ilości waty kosmetycznej w olejku goździkowym i przykładanie do bolesnego miejsca. Substancja ta wspiera nie tylko walkę z bólem, lecz także bakteriami i stanami zapalnymi rozwijającymi się w jamie ustnej. Olej z goździka można wymieszać również z niewielką ilością oliwy. Takie zabiegi warto powtórzyć, w zależności od własnych potrzeb.

Istnieje jeszcze jeden sposób. Wymaga on zmielenia goździków, a następnie zmieszania uzyskanego proszku z łyżką wody lub oleju. W takiej miksturze należy zamoczyć wacik i przyłożyć go do bolącego zęba na 30 minut. Po tym czasie wystarczy wyjąć watę i przepłukać usta ciepłą wodą.

Trzeba jednak pamiętać, że olejek goździkowy może doprowadzić do podrażnienia skóry, dlatego musi być stosowany w sposób ostrożny. Metoda aplikacji przyprawy zależy od konsystencji mieszanki i dodatku innych przypraw.

Jak "zatruć" zęba goździkami domowym sposobem

Zatrucie zęba to zabieg profesjonalny, wykonywany przez stomatologa z wykorzystaniem specjalnych środków chemicznych. Pojęcie to funkcjonuje jednak w medycynie naturalnej. Oznacza ono wpuszczenie do bolącego zęba kropli olejku goździkowego. Środek ten może bowiem przyczynić się do złagodzenia odczuwanych dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe. Nie może być ono stosowane w przypadku dzieci.

„Zatrucie” zęba z wykorzystaniem olejku goździkowego to sposób wybierany przez osoby, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy dentystycznej w ciągu kilku kolejnych godzin. Takie rozwiązanie może pomóc złagodzić ból, jednak nie zastąpi ono wizyty u specjalisty. Jest stosowane w celu uśmierzenia dolegliwości, a także uchronienia zęba przed ekstrakcją. Nie jest ono jednak tym samym co profesjonalne zatruwanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

gożdziki na ból zęba 02

Jak na ból zęba działają goździki?

Goździki zawierają naturalne substancje, które mogą przyczynić się do złagodzenia bólów zębów i dziąseł. Wspiera on również walkę z bakteriami rozwijającymi się w jamie ustnej. W medycynie alternatywnej goździki często łączy się z innymi przyprawami, jak np. imbir, pieprz cayenne czy cynamon.

Pieprz cayenne stosowany w połączeniu z goździkami może pomóc poradzić sobie z bólem i stanami zapalnymi ze względu na zawartość kapsaicyny. Najczęściej stosuje się go pod postacią pasty przygotowanej ze zmielonego pieprzu i wody lub oleju. Warto jednak pamiętać, że taka mieszanka nie powinna dotykać dziąseł, ponieważ może doprowadzić do ich podrażnienia.

Stosowanie olejku goździkowego z cynamonem cieszy się zainteresowaniem wśród osób, które chcą poradzić sobie ze stanami zapalnymi i infekcjami bakteryjnymi. Taką miksturę nakłada się na wacik, a następnie przykłada do bolącego zęba na około 30 minut. Po tym czasie mieszankę należy spłukać ciepłą wodą.

Goździki można pomieszać też ze startym imbirem. Taka mieszanka wspiera walkę z drobnoustrojami w jamie ustnej, bólem i stanami zapalnymi. Mieszanka tych przypraw również nie powinna dotykać dziąseł. Może bowiem doprowadzić do wystąpienia uczucia pieczenia i podrażnienia tkanek miękkich.

Olejek goździkowy na ból zęba – jak stosować?

Osoby borykające się z bólem zęba chętnie sięgają po olejek goździkowy. Nie powinno się jednak używać go w wersji nierozcieńczonej. Jak stosować olejek goździkowy? Dobrym pomysłem okazuje się wymieszanie go z oliwą z oliwek. Taką miksturę należy następnie nałożyć na wacik i przyłożyć do bolącego zęba. Zaleca się trzymanie olejku w ustach przez co najmniej 30 minut. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinien on dotykać dziąseł.

Wybierając olejek goździkowy, warto skupić się na jego pochodzeniu. Na rynku znaleźć można różne wersje tego preparatu, jednak za te najbardziej jakościowe uznaje się wyroby z Zanzibaru i Madagaskaru. Warto, by olejek był pozyskiwany z nierozwiniętych pąków kwiatowych. Producenci olejów goździkowych zwykle informują o tym, skąd pochodzi substancja wykorzystywana do stworzenia preparatu. Warto sięgać po wyroby z odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi ich ekologiczność i brak sztucznych dodatków.

Bezpieczeństwo stosowania goździków na ból zęba

Goździki to popularna przyprawa, którą powszechnie stosuje się do produkcji wypieków i doprawiania niektórych dań wytrawnych. Są one dość bezpieczne, jednak ich spożywanie w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zwiększenia ryzyka krwawień i rozrzedzenia krwi. W skrajnych przypadkach skutkiem ubocznym jest uszkodzenie wątroby. Do takich problemów zdrowotnych może dojść w sytuacji, gdy dana osoba regularnie spożywa od 5 do 30 ml olejku doustnie. Miejscowe stosowanie goździków zwykle prowadzi jedynie do podrażnień.

Trzeba również pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania goździków w walce z bólem zęba. Należy ich przestrzegać, by nie zaognić problemu i nie doprowadzić do kolejnych dolegliwości. Stosowanie goździków nie jest zalecane m.in. w przypadku osób, które mają uczulenie na tę przyprawę.

Przeciwwskazania do stosowania goździków na ból zęba

Przeciwwskazaniem do stosowania goździków w walce z bólem zębów jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. Po przyprawę nie powinno sięgać się też przed planowanym zabiegiem lub operacją. Eugenol zawarty w goździkach może bowiem doprowadzić do rozrzedzenia krwi i zwiększenia ryzyka krwotoków.

Ssanie goździków nie jest polecane też osobom, które borykają się z uczuleniem na ten składnik lub mają wyjątkowo wrażliwe dziąsła i błony śluzowe. Substancje zawarte w przyprawie mogą bowiem spowodować poparzenie jamy ustnej.

Jeśli nie wiesz, czy w Twoim przypadku stosowanie goździków będzie bezpieczne, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Specjalista może przeanalizować wyniki badań i ogólny stan zdrowia pacjenta.

gożdziki na ból zęba 03

Czy można stosować goździki na ból zęba w ciąży?

Suszone goździki są produktem dość bezpiecznym, także w przypadku kobiet w ciąży. Mogą być jednak przyjmowane tylko w sytuacji, gdy przyszła mama nie boryka się z problemami z krzepnięciem krwi i innym ryzykiem dla zdrowia jej lub samego płodu. W ciąży warto skonsultować chęć żucia goździków z lekarzem prowadzącym. Panie spodziewające się dziecka powinny również pamiętać o ogólnych przeciwwskazania do stosowania przyprawy w walce z bólem zęba.

Konsultacja lekarska przy stosowaniu goździków na ból zęba

Pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia bólu zęba powinno być umówienie się na wizytę u dentysty. Specjalista może przeprowadzić badania i określić przyczynę dolegliwości oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Stosowanie domowych metod i traktowanie ich jako alternatywy dla wizyty u lekarza może doprowadzić do zaognienia problemu i wystąpienia powikłań. Goździki wspierają walkę z dolegliwościami, jakimi są stany zapalne jamy ustnej i ból w czasie oczekiwania na konsultację dentystyczną. W niektórych przypadkach domowe metody bywają jednak niewystarczające. Wówczas konieczne jest skonsultowanie się z internistą lub skorzystanie z telefonicznej porady. Specjalista może zapisać doraźne leki przeciwbólowe, które pozwolą złagodzić dolegliwości do czasu wizyty u stomatologa.

Ból zębów może wskazywać na różne choroby i stany w jamie ustnej, jak zapalenie miazgi zęba, ropień, zapalenie zatok, próchnica, urazy mechaniczne, wyrzynanie się ósemek, nadwrażliwość itd. Z tego powodu nie warto go lekceważyć, nawet jeśli zniknie całkowicie po zastosowaniu domowych metod.

Czy goździki pomagają również na ból dziąsła?

Mieszanka goździków z olejem może być stosowana również w przypadku bólu dziąseł. W walce z takimi dolegliwościami najczęściej wykorzystuje się całe wysuszone pąki, które żuje się w ustach przez około 30 minut. W przypadku bólu dziąsła nie należy stosować olejku goździkowego, który może wywołać poparzenie jamy ustnej. Lepszym wyborem są całe goździki lub sproszkowana przyprawa wymieszana z oliwą bądź dowolnym olejem roślinnym.

Stosując goździki na ból dziąseł, warto pamiętać o tym, że przyprawa ta może powodować podrażnienia. Uczucie lekkiego odrętwienia tkanek jest normalne, jednak w sytuacji, gdy dojdzie do swędzenia i pieczenia, warto wypłukać usta i zaniechać stosowania tej metody. Należy również pamiętać, że goździki nie mogą być wykorzystywane jako alternatywa dla specjalistycznego leczenia. Ból dziąseł, podobnie jak zębów, także może być objawem poważnych chorób uzębienia.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Cynamon może nieść wiele pozytywnych zmian w Twoim zdrowiu, ale przedawkowany może przynieść też poważne komplikacje - sprawdź, jakie reakcje organzimu są sygnałem alarmowym.
Czarna rzepa wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, jej stosowanie niesie jednak ryzyko skutków ubocznych. Sprawdź, kto powinien jej unikać i jak bezpiecznie korzystać z jej właściwości
Amla, niewielkie owoce, bogate w składniki odżywcze, przede wszystkim witaminę C, korzystnie oddziałujące na ludzki organizm, kompleksowo wspierające osłabiony stan zdrowia.
Aronia cieszy się dużą popularnością ze względu na szerokie właściwości zdrowotne. Sprawdź, dlaczego warto i w jakiej formie najlepiej ją spożywać.
Dowiedz się, jak wyregulować poziom cukru we krwi w przypadku hiperglikemii lub hipoglikemii i poznaj informacje, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę.