olejek goździkowy

Olejek goździkowy – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i jak go zrobić

Olejek goździkowy to naturalny oraz powszechnie znany specyfik o właściwościach znieczulających, przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Ten olejek eteryczny pozyskiwany jest z kwiatów rosnących na drzewach goździkowych. Oleum Caryophylorrum wykorzystuje się często w celach leczniczych oraz relaksacyjnych. Czy każdy może go stosować? Jak wykonać go samodzielnie w domu?

Olejek goździkowy to wyciąg, który powstaje z zasuszonych pąków kwiatowych zebranych na drzewie goździkowym (Syzygium aromaticum). Goździkowiec występuje naturalnie w południowo-wschodniej części Azji, ale obecnie spotkać go można już także w innych krajach. Proces pozyskiwania olejku jest niezwykle żmudny, ponieważ zebrane pączki kwiatów goździkowca należy poddać destylacji, a uzyskaną parę skondensować i dopiero tak uzyskane frakcje połączyć w olejek.

Olejek goździkowy może mieć kolor jasnożółty lub bezbarwny. Posiada też charakterystyczny, korzenny aromat. Medycyna naturalna wykorzystuje także inne elementy pochodzące z drzewa, między innymi liście oraz łodygę.

olejek goździkowy

Olejek goździkowy – właściwości

Zawartość wielu różnych substancji powoduje, że olejek goździkowy ma do zaoferowania wiele cennych właściwości prozdrowotnych:

Właściwości przeciwbólowe. W olejku goździkowym znajduje się eugenol, który działa jak środek znieczulający. Olejek pomaga również naturalnie uśmierzyć ból.

Właściwości przeciwzapalne. Eugenol znajdujący się w składzie olejku goździkowego może zmniejszać obrzęki i łagodzić podrażnienia.

Właściwości przeciwbakteryjne. Goździki wykazują antybakteryjne i antyseptyczne właściwości, co znajduje swoje zastosowanie także w pielęgnacji cery problematycznej.

Właściwości łagodzące w przypadku chorób występujących w obrębie układu oddechowego. Dotyczy to szczególni uciążliwego kaszlu oraz astmy.

Olejek goździkowy – skład

Za prozdrowotne właściwości olejku goździkowego odpowiada jego skład. Jako najcenniejszy składnik można wymienić eugenol wraz z izoeugenolem, który stanowi jego pochodną. Stanowią one nawet do 95% wyciągu z pąków kwiatów goździkowca. Związki te posiadają silne działanie antyseptyczne i znieczulające. Poza eugenolem w olejku goździkowym znaleźć można także salicylan metylu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

olejek goździkowy

Olejek goździkowy na ból zęba

Olejek goździkowy wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Z tego powodu może być stosowany doraźnie przy pojawieniu się bólu zęba. Po eugenol stanowiący podstawowy składnik olejku goździkowego sięgają także stomatolodzy, co potwierdza, że jest to skuteczny i bezpieczny środek. Olejek goździkowy jest wykorzystywany w tym celu już od XVII wieku. Pierwsze udokumentowane zastosowanie olejku goździkowego do uśmierzenia bólu zęba miało miejsce we Francji.

Eugenol pomaga zmniejszyć obrzęk powstały w wyniku stanu zapalnego w jamie ustnej. Pomaga także załagodzić ból zęba i dziąseł równie efektywnie co benzokaina.

Olejek goździkowy na zmarszczki

Oleje roślinne pomagają powstrzymać zbyt szybkie starzenie się skóry. Goździki pomagają poprawić koloryt skóry, okazują się także skuteczne w ujędrnianiu skóry. Antyoksydacyjne działanie olejku goździkowego stanowi naturalne wsparcie dla osób martwiących się o zbyt widoczne oznaki starzenia skóry. Zastosowanie preparatu z goździków umożliwia uzyskanie efektu zdrowej, jędrnej i promiennej cery.

Olejek goździkowy na włosy

Przeciwgrzybicze i antybakteryjne działanie olejku goździkowego sprawdza się w przypadku uciążliwego i nawracającego łupieżu. Dodatkowo eugenol stanowiący ważny składnik olejku goździkowego umożliwia też przyspieszenie wzrostu nowych włosów. Regularne stosowanie olejku pomoże poprawić kondycję włosów. Wystarczy dodać 3-4 krople olejku goździkowego do stosowanego szamponu i wmasować starannie w skórę głowy.

Olejek goździkowy na twarz

Olejek goździkowy to preparat, który chętnie stosowany jest na twarz przez osoby z cerą trądzikową i problematyczną. Posiada antybakteryjne i antyseptyczne właściwości, które hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Olejek ma także działanie pozwalające załagodzić uciążliwe swędzenie w obrębie pojawiających się wyprysków.

Olejek goździkowy może być stosowany punktowo lub też jako dodatek do stosowanego na co dzień kremu do twarzy.

olejek goździkowy

Olejek goździkowy na pasożyty

Stosowanie olejku goździkowego jest jednym ze skuteczniejszych, naturalnych sposobów eliminacji pasożytów z organizmu. Goździki zawierają eugenol będący silnym środkiem bakteriobójczym. Stosowany doustnie pozwala na zabicie pasożytów wraz z ich larwami i jajami. Olejek goździkowy sprawdza się także w przypadku obecności wirusów, bakterii (Streptococcus, Shigella) i grzybów (Candida).

Olejek goździkowy na osy

Olejek goździkowy może okazać się pomocny w przypadku niechcianych gości takich jak osy. Wiele osób poszukuje metody, która jedynie odstraszy owady, nie robiąc im przy tym krzywdy. Zastosowanie olejku goździkowego można zaliczyć do takich przyjaznych sposobów. Osy wyjątkowo nie przepadają za zapachem olejku goździkowego. Przecierając nim meble ogrodowe, czy balkonowe albo dodając kilka kropel do kominka zapachowego, można zapewnić sobie naturalną ochronę przed tymi owadami.

Jak działa olejek goździkowy i na co może pomóc?

Olejek goździkowy znany jest przede wszystkim ze swojego działanie przeciwbólowego i antyseptycznego. Na tym jednak nie kończą się możliwości tego preparatu. Olejek goździkowy działa także: pobudzająco, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, atyoksydacyjnie, pobudzająco, stymulująco, spazmolitycznie, wykrztuśnie, znieczulająco, a także odstraszająco na owady.

Po olejek goździkowy sięgnąć można w sytuacjach takich jak:

– bóle i nerwobóle

– bóle reumatyczne i artretyzm

– bóle zębów i dziąseł

– grzybica i nieprzyjemny zapach stóp

– uciążliwy kaszel

– grypa i przeziębienie

– zapalenie oskrzeli i płuc

– astma

– problemy z układem trawiennym

– nudności, wzdęcia, biegunki

– obniżony apetyt

– uczucie psychicznego zmęczenia

– apatia

Olejek goździkowy działa również jak delikatny afrodyzjak. Tak jak inne olejki eteryczne może być również używany do wykonania masażu leczniczego lub relaksacyjnego. Dodatkowo jest też stosowany przez stomatologów w celu dezynfekcji jamy ustnej oraz przy stanach zapalnych dziąseł. Olejek goździkowy i jego działanie znieczulające jest użyteczne zarówno w gabinecie dentystycznym, jak i w przypadku pojawienia się bólów innego pochodzenia.

Jakie składniki aktywne zawiera olejek goździkowy?

Składniki aktywne to składowe preparatu wykazujące efekt terapeutyczny. Stanowią naistotniejszą część całego składu i decydują o tym jak dany produkt działa. W przypadku olejku goździkowego składnikiem aktywnym będzie z całą pewnością eugenol stanowiący nawet do 95% całego składu olejku. To organiczny związek chemiczny z grupy terpenów posiadający liczne właściwości prozdrowotne.

Jednocześnie warto podkreślić, że skład olejku goździkowego będzie się różnić w zależności od tego w jakiej pogodzie wzrastał goździkowiec, a także jak dużo czasu upłynęło między zebraniem surowca a wytworzeniem olejku.

Jak stosować olejek goździkowy – dawkowanie

Dokładne zastosowanie olejku goździkowego jest kwestią indywidualną. Można zdecydować się na wykorzystanie olejku do aromaterapii, dodać kilka-kilkanaście kropel do kąpieli, dolewając olejek do nawilżacza powietrza lub w saunie — mieszając olejek z wodą służącą podlewaniu kamieni, które oddają parę wodną.

Olejek goździkowy można stosować także miejscowo, na przykład mieszając kilka kropli olejku goździkowego z balsamem lub innym olejkiem do masażu. Relaksacyjne masaże z użyciem olejku goździkowego zalecane są zwłaszcza w sytuacji nadmiernego napicia nerwowego oraz przy bólach mięśniowych. Należy pamiętać o tym, by przed każdym zastosowaniem zewnętrznym olejku goździkowego wprost na skórę rozcieńczyć go najpierw z innym produktem.

Jak zrobić olejek goździkowy? – Przepis

Przepis na olejek goździkowy nie jest skomplikowany, wymaga jednak cierpliwości już po wykonaniu mikstury. Składniki potrzebne do przygotowania olejku goździkowego to wyłącznie goździki i alkohol. Do sporządzenia olejku potrzebna będzie także gaza, sterylna butelka oraz moździerz.

Pierwszym krokiem do tego, by samodzielnie zrobić olejek goździkowy jest rozdrobnienie goździków w moździerzu. Pozwala to uzyskać charakterystyczny, korzenny aromat. Tak przygotowany surowiec należy przesypać do szklanej butelki. Goździków powinno być na tyle, aby zapełnić naczynie do połowy. Całość należy zalać alkoholem. Na koniec należy zakręcić butelkę, potrząsnąć ją, aby zmieszać dokładnie zawartość i odstawić do chłodnego, zaciemnionego pomieszczenia na miesiąc. Ważne przy tym, aby codziennie potrząsać butelką. Po upływie ok. 30 dni specyfik należy już tylko przecedzić przez gazę.

Olejek goździkowy można zrobić na własną rękę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć już gotowy produkt w aptece lub sklepie zielarskim.

Olejek goździkowy – Interakcje z lekami

Olejek goździkowy nie powinien wchodzić w interakcję z innymi lekami. W razie niepewności warto jednak skonsultować zastosowanie olejku ze swoim lekarzem, który posiada wiedzę na temat leków, które aktualnie przyjmuje pacjent, jak również potencjalnych niebezpieczeństw w wyniku ich połączenia.

Warto jedynie pamiętać, że przed zastosowaniem olejku goździkowego na skórę powinno się przeprowadzić wcześniej test na mniejszym obszarze skóry. Pozwoli to wykluczyć ewentualną alergię lub niebepieczństwo podrażnienia.

Olejek goździkowy – przeciwwskazania

Olejek goździkowy jest naturalnym preparatem o właściwościach przeciwzapalnych i znieczulających. Warto mieć go w swojej apteczce, ale należy pamiętać, że istnieją pewne okoliczności uniemożliwiające skorzystanie z olejku. Wśród nich wymienić można z pewnością ciążę oraz karmienie piersią. Nie przeprowadzono jak dotąd badań, które jednoznacznie potwierdzałyby bezpieczeństwo olejku goździkowego dla kobiet ciężarnych oraz karmiących. Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania olejku goździkowego jest także alergia na goździki. Ponadto niewskazane jest stosowanie nierozcieńczonego olejku bezpośrednio na skórę, ponieważ mogłoby to skutkować wystąpieniem podrażnień.

Olejek goździkowy – skutki uboczne i działania niepożądane

Olejek goździkowy w zbyt dużych dawkach może okazać się toksyczny. Ewentualne efekty uboczne nadmiernego stosowania olejku goździkowego to urata przytomności, uszkodzenie wątroby, podrażnienia skóry. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci i niemowląt. W związku z tym należy przestrzegać zawsze dawkowania zalecanego przez producenta, a w przypadku zastosowania zewnętrznego nie stosować olejku bez uprzedniego testu przeprowadzonego na małym fragmencie skóry.

Dlaczego warto stosować olejek goździkowy ?

Warto zaopatrzyć się w olejek goździkowy, ponieważ posiada on cenne dla zdrowia i samopoczucia właściwości, a jednocześnie jest całkowicie naturalnym preparatem. Działa odkażająco, znieczulająco i przeciwbólowo. Może być stosowany także do dezynfekcji ust, zwalczania pasożytów oraz odstraszania owadów takich jak osy. Olejek wykorzystywany jest też powszechnie do produkcji perfum oraz w ramach rytuałów pielęgnacyjnych na skórę oraz włosy. Olejkiem goździkowym łagodzi się także infekcje atakujące górne drogi oddechowe. To bezpieczny środek, który przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności nadaje się do zastosowania zewnętrznego oraz wewnętrznego.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj zdrowe fakty na temat smakowitych pestek dyni i ich korzystnego działania na układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, moczowy i odpornościowy oraz na skórę i trawienie.
Ksylitol stanowi popularny zamiennik cukru. Dostarcza znacznie mniej kalorii i ma niższy indeks glikemiczny. Ponadto nie sprzyja próchnicy. Dowiedz się o nim więcej.
Pokrzywa może wspomagać leczenie chorób dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego i skóry. Pomaga także zatroszczyć się o tłustą cerę ze skłonnością do trądziku. Poznaj ją bliżej.
Kapary, kojarzone jako aromatyczny dodatek do dań, wykazują szereg cennych właściwości. Wspomagają np. pracę układu odpornościowego. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto je spożywać.
Pieprz syczuański t przyprawa, która poza wzbogaceniem smaku potrawy, może przynieść Ci również poprawę zdrowia; zobacz na co wpływa i jak może Ci pomóc!