Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – Zastosowanie, jak stosować, właściwości

Olejek z drzewa herbacianego (z ang. tea tree oil) jest znany na całym świecie – wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Wynika to z cennych właściwości prozdrowotnych, dzięki którym można wspomóc pracę całego organizmu. Może być stosowany także w kosmetyce oraz aromaterapii. Jak go poprawnie stosować, aby wykorzystać całe spektrum jego właściwości? Na jakie schorzenia pomaga?

Olejek herbaciany jest uważany za jeden z najsilniejszych olejków eterycznych, który otrzymuje się na drodze destylacji parą wodną. Pozyskiwany jest z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), należącego do rodziny mirtowatych. Drzewo to naturalnie występuje na terenie Australii i ma charakterystyczny wygląd – ciemny pień, jasne gałęzie i białe kwiaty.

Ten olejek eteryczny charakteryzuje się rzadką konsystencją – między innymi z tego powodu może być stosowany samodzielnie, bezpośrednio na skórę. Ma jasnożółty kolor, ale może być też bezbarwny. Wyróżnia go intensywny zapach przypominający kamforę – z lekko cytrusową nutą.

Olejek z drzewa herbacianego stanowi bogactwo składników aktywnych, wśród których wymienia się m.in. związki fenolowe, monoterpeny. Największy udział procentowy ma terpinen-4-ol (45% wszystkich składników aktywnych).

Naturalny olejek eteryczny pozyskiwany z liści drzewa herbacianego jest wrażliwy na światło słoneczne. Aby zachować jego właściwości, koniecznością jest przechowywanie go w ciemnym pojemniku – z dala od promieni słonecznych.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Właściwości olejku herbacianego wynikają z obecnych w nim składników. Wysokie stężenie substancji aktywnych przekłada się m.in. na właściwości antyseptyczne. Wspomaga walkę z drobnoustrojami poprzez zahamowanie ich wzrostu lub namnażania, co znajduje potwierdzenie w wielu badaniach in vitro. Działanie przeciwdrobnoustrojowe sprawia, że może być stosowany w dezynfekcji.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Z tego powodu może niwelować zmiany trądzikowe. Ponadto – jako że wykazuje właściwości regulujące – może wspomagać pracę gruczołów łojowych.

Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku sprawia, że może być pomocny w leczeniu przeziębień, bólu gardła.

Ponadto olejek eteryczny z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe. Tym samym świetnie sprawdza się w przypadku łagodzenia ukąszeń owadów.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Z uwagi na cenne właściwości, zastosowanie olejku z drzewa herbacianego jest obszerne. Ten naturalny olejek eteryczny już od wieków był stosowany jako wsparcie leczenia schorzeń dermatologicznych (na zmiany trądzikowe, grzybicę, bakteryjne infekcje skóry), a także trudno gojących się ran.

Ten olejek znajduje zastosowanie także w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, nadpotliwości. Wykorzystywany jest też w inhalacji parowej, do masażu skóry, podczas kąpieli – w ramach aromaterapii. Wystarczy dodać niewielką ilość produktu, aby wykorzystać jego terapeutyczną moc.

Z jego dobroczynnych właściwości korzysta również kosmetyka. Może stanowić składnik np. szamponu przeciwłupieżowego, balsamów na rozstępy, kremów pomagających pozbyć się trądziku.

Jak działa olejek z drzewa herbacianego?

Związki chemiczne, w które obfitują olejki eteryczne pozyskiwane z liści drzewa herbacianego tea tree, odpowiadają za silne działanie prozdrowotne.

Działanie przeciwbakteryjne

Działanie przeciwbakteryjne sprawia, że olejek herbaciany (z ang. tea tree oil) pomaga w hamowaniu aktywności bakterii, np. Propionibacterium acnes, a także w regulowaniu pracy gruczołów łojowych. Nie tylko pomaga zniwelować trądzik, ale i ograniczyć powstawanie zmian.

Działanie przeciwgrzybicze

Olejek sprawdzi się w przypadku różnego rodzaju infekcji grzybiczych. Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ na dermatofity chorobotwórcze, np. Trichophyton mentagrophytes. Zastosowanie olejku może pomóc więc uporać się ze zmianami grzybicznymi.

Działanie przeciwwirusowe

Tzw. tea tree oil wykazuje działanie przeciwirusowe. Jest ono skierowane przeciwko wirusowi mozaiki tytoniowej. Oznacza to, że olejek ten może być wykorzystywany w ochronie roślin.

Działanie przeciwzapalne

Przeciwzapalne działanie tego olejku eterycznego znajduje potwierdzenie w badaniach in vitro. Przypuszcza się, że związki chemiczne w nim zawarte są w stanie zahamować aktywność czynnika martwicy nowotworów.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – jak stosować?

Olejek z drzewa herbacianego można stosować u osób dorosłych w każdym wieku. Świetnie sprawdzi się m.in. do masażu, do moczenia stóp.

Jeśli olej zamierzasz wykorzystać do inhalacji, pamiętaj o nieużywaniu tego produktu w nebulizatorach. Lepiej wykonaj tzw. parówkę – dodaj kilka kropelek olejku do gorącej wody i wdychaj parę. Uważaj jednak, aby się nie poparzyć.

Produkt może być stosowany do płukania gardła (przy leczeniu przeziębień). W tym przypadku lepiej rozcieńczyć go z niewielką ilością wody.

Olejek stosuje się także miejscowo – na kurzajki, przy trądziku, opryszczkę. W tym przypadku należy nałożyć niedużą ilość preparatu na chorobowo zmienione miejsca.

Niektóre osoby wykorzystują olejek jako dodatek do prania. W ten sposób nadają ubraniom przyjemny, odświeżający zapach.

W stosowaniu olejku wykorzystuje się najczęściej kilka kropli tego produktu. Należy je dodać do wody lub nakładać bezpośrednio na skórę.

Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie

Przeciwgrzybicze właściwości olejku powodują, że może on być stosowany w przypadku grzybicy paznokci. Kilka kropli olejku należy zaaplikować na miejsce zmienione chorobowo i delikatnie wmasować. Czynność tę należy powtarzać każdego dnia – nawet 3-4 razy dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego na twarz

Zastosowanie olejku na twarz wspomaga pielęgnację cery mieszanej i skłonnej do trądziku. Może być łączony z innymi substancjami, np. zawartymi w olejku lawendowym.

W tym przypadku nie ma potrzeby rozcieńczania olejków (chyba że olej stosujesz po raz pierwszy). Należy jednak zachować ostrożność – ich działanie może wywołać podrażnienie, szczególnie skóry wrażliwej.

Olejek z drzewa herbacianego na zmarszczki

Skład olejku sprawia, że może być on wykorzystywany w kosmetyce – w walce z oznakami starzenia. Zaaplikowany na skórę, pomaga spłycić zmarszczki mimiczne. Szczególnie polecane jest stosowanie takich olejków eterycznych w połączeniu z masażem skóry twarzy.

Olejek z drzewa herbacianego na włosy i łupież

Przeciwbakteryjne właściwości olejku herbacianego, połączone z właściwościami regulującymi pracę gruczołów łojowych, wspomagają walkę z łupieżem. Nie tylko eliminuje ten problem, ale i towarzyszące objawy, tj. swędzenie skóry głowy.

Olejek ten sprawdzi się także w przypadku pielęgnacji włosów skłonnych do przetłuszczania. Wszystko dzięki właściwościom regulującym aktywność gruczołów łojowych.

Olejek z drzewa herbacianego na trądzik / opryszczkę

Olejek z drzewa herbacianego tea tree może być stosowany na trądzik czy opryszczkę. W tym przypadku kilka kropli olejku należy nałożyć bezpośrednio na skórę. Preparat zaleca się aplikować 2-3 razy dziennie – aż do ustąpienia zmian.

Olejek z drzewa herbacianego na oczy

Olej pozyskiwany z liści drzewa herbacianego może wspomóc leczenie zakażenia nużeńcem – pasożytem wywołującym przewlekłe tylne zapalenie powiek. Aby uporać się z problemem, niewielką ilość olejku należy nakładać na skórę twarzy 2 razy dziennie. Kuracja powinna trwać nie krócej niż 1-1,5 miesiąca.

Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy

Osoby, chcące wykorzystać cenne działanie olejku z drzewa herbacianego, zastanawiają się nad jego szkodliwością. Okazuje się, że jest to jeden z bezpieczniejszych olejków eterycznych.

Może być aplikowany bezpośrednio – jednak nie na duże partie skóry – bez konieczności rozcieńczania. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ może powodować podrażnienia skóry bardzo wrażliwej i skłonnej do alergii. Jeżeli decydujesz się na stosowanie bez rozcieńczania, po kilku dniach jego aplikowania warto zrobić kilkudniową przerwę.

Warto jednak pamiętać, aby nie stosować go w wysokich stężeniach oraz przyjmować doustnie. Wtedy faktycznie może dać działania niepożądane.

Ostrożność trzeba zachować również w przypadku pierwszego kontaktu skóry z olejkiem. Na początek dobrze jest stosować rozcieńczony olejek eteryczny z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania do stosowania

Mimo że stosowanie olejku z drzewa herbacianego uznaje się za bezpieczne, produkt nie jest odpowiedni dla wszystkich. Na liście przeciwwskazań znajdują się m.in.:

  • wiek poniżej 6. roku życia,

  • otwarte rany skóry,

  • skłonność do alergii na olejki eteryczne,

  • ciąża i karmienie piersią.

Przeciwwskazania dotyczą jednak stosowania olejku herbacianego jako samodzielnego produktu, nie zaś dodatku do innych kosmetyków.

Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego można kupić nie tylko w aptekach, ale i sklepach zielarskich. Warto wybierać wyłącznie miejsca, w których dostępne są tylko produkty o wiarygodnym pochodzeniu.

Ile kosztuje olejek z drzewa herbacianego w aptece?

Olejek otrzymywany z drzewa herbacianego tea tree jest produktem przystępnym cenowo. W aptekach można kupić go już za kilkanaście złotych (pojemność 10 ml).

Olejek z drzewa herbacianego w ciąży

Stosowanie olejków eterycznych w ciąży budzi wiele wątpliwości. Podobnie jest w przypadku „tea tree oil”, który – mimo że jest względnie bezpieczny – raczej nie powinien być wykorzystywany przez kobiety spodziewające się dziecka. Warto jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Czym wyróżnia się naturalny olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Tak duże zainteresowanie wynika przede wszystkim z jego cennego działania wspierającego nie tylko zdrowie, ale i urodę. Wysokie stężenie substancji aktywnych przekłada się m.in. na wsparcie w leczeniu trądziku, grzybicy paznokci, łupieżu, przeziębienia oraz innych infekcji wywołanych drobnoustrojami.

Wpływ na jego popularność ma także bezpieczeństwo i wygoda stosowania. Może dodać go do kąpieli, wykorzystać do masażu czy wykonać inhalacje z jego użyciem.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj sekrety masła orzechowego! Czy jest tak zdrowe, jak mówią? Dowiedz się więcej o jego korzyściach i zagrożniach. Naucz się jak wybrać najlepszy typ dla zdrowia.
Burak ćwikłowy to niedoceniane warzywo, które może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie; zobacz, jak działa i na co dobrze wpływa!
Ból gardła? Poznaj 24 skuteczne i naturalne sposoby na pozbycie się dyskomfortu! Dowiedz się także, kiedy czas udać się do lekarza. Odkryj teraz!
Aronia cieszy się dużą popularnością ze względu na szerokie właściwości zdrowotne. Sprawdź, dlaczego warto i w jakiej formie najlepiej ją spożywać.
Gorczyca biała to nie tylko składnik musztardy, jej nasiona wchodzą w skład licznych preparatów korzystnie wpływających na zdrowie i skutecznie wzmacniających osłabiony organizm.