Zioła na nerki

Zioła na nerki – Wsparcie w oczyszczaniu, regeneracji oraz walce z kamicą i torbielami

Nerki to niezwykle ważny narząd, o którego prawidłowe funkcjonowanie należy dbać. Chociaż istotną rolę odgrywa właściwy styl życia, ich pracę można wspomóc stosowaniem odpowiednio dobranych ziół. Które z nich sprawdzą się najlepiej? Jakie wybrać i jak prawidłowo je stosować?

Nerki to dwa organy niedużej wielkości. Ułożone symetrycznie (może występować delikatna różnica w wysokości wynosząca ok. 1,5-3 cm u osób dorosłych), znajdują się w okolicy lędźwiowej, na wysokości ostatnich par żeber – na tylnej ścianie jamy brzusznej (zaotrzewnowo).

Są to narządy, które odgrywają istotną rolę – odpowiadają przede wszystkim za produkcję moczu. Pełnią funkcję oczyszczającą – wraz z moczem usuwane są zbędne produkty przemiany materii oraz substancje toksyczne, które wykazują niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Mowa m.in. o kwasie moczowym, moczniku, metabolitach leków.

Ponadto nerki pomagają w regulowaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Jako że wraz z moczem usuwany jest nadmiar wody, nerki przyczyniają się pośrednio do regulacji ciśnienia krwi.

Te niewielkie organy przyczyniają się również do wspomagania produkcji niektórych hormonów. Za przykład może posłużyć renina, która wspomaga utrzymanie prawidłowego stężenia jonów potasu i sodu. Warto wiedzieć, że to właśnie w nerkach zachodzi proces przekształcania witaminy D3 do formy aktywnej.

Dlaczego warto pić zioła na nerki?

Nieprawidłową pracę nerek trudno jest wykryć, ponieważ niektóre objawy są wyłącznie charakterystyczne dla przewlekłych stanów chorobowych. Warto więc wykorzystać potencjał drzemiący w ziołolecznictwie, aby wspomóc pracę nerek. Jeśli wesprzesz ich prawidłowe funkcjonowanie, zmniejszysz ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości.

Zioła na nerki wykazują wiele cennych właściwości, które można wykorzystać w ramach prowadzonych działań profilaktycznych. Dzięki temu uda się np. zapobiec tworzeniu kamieni nerkowych, zmniejszyć podatność na infekcje dróg moczowych i wspomóc ogólnie pracę układu moczowego.

Zioła na nerki

Jakie zioła wybrać na oczyszczanie i regenerację nerek

Jeśli chcesz wspomóc prawidłowe funkcjonowanie tych organów, warto wykorzystać zioła wspomagające oczyszczenie nerek oraz ich regenerację. Są to rośliny, które wspierają naturalne procesy filtracyjne i działanie moczopędne.

Skrzyp polny

Skrzyp polny to jedna z roślin, która od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Ziele skrzypu wspomaga detoksykację – działa moczopędnie, co pozwala pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz innych szkodliwych substancji. Często bywa stosowane jako wsparcie niektórych chorób nerek, a także dróg moczowych. Ponadto skrzyp polny pomaga zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych.

Pokrzywa

Pokrzywa należy do ziół wspomagających działanie moczopędne. Pomaga organizmowi w usuwaniu mocznika, kwasu moczowego oraz chloru. Napar z liści pokrzywy wspomaga także działanie przeciwzapalne. Dlatego roślina ta jest stosowana pomocniczo na zapalenie pęcherza moczowego oraz przy zakażeniach układu moczowego, podobnie jak owoc żurawiny.

Mniszek lekarski

Mniszek pomaga w oczyszczaniu, pobudza pracę nerek – poprzez usuwanie wraz z moczem zbędnych produktów przemiany materii. Może być stosowany pomocniczo w nadciśnieniu oraz problemach żołądkowych. Dobrze sprawdza się korzeń mniszka wykorzystany do przyrządzenia odwaru.

Lipa

Lipa, tak samo jak liść brzozy, wykazuje działanie moczopędne. Sprzyja oddawaniu moczu, dzięki czemu organizm może pozbyć się zgromadzonych substancji toksycznych. Wykazuje właściwości napotne, co również sprzyja oczyszczaniu.

Czarny bez

Czarny bez (np. stosowany jako herbata z owoców czarnego bzu) jest często wykorzystywany w ziołolecznictwie – głównie jako roślina wspomagająca procesy trawienne oraz wykazująca właściwości napotne. Wspomaga również układ moczowy oraz wspiera leczenie niektórych chorób nerek.

Zielona herbata

Jeśli chodzi o zioła wspierające leczenie kamicy nerkowej, doskonale sprawdza się zielona herbata. Badania wykazały, że aktywne składniki w niej zawarte łączą się ze szczawianem wapnia. Dzięki temu powstające kamienie nerkowe są dużo mniejsze i łatwiej usuwane z organizmu człowieka.

Krwawnik pospolity

Ziele krwawnika pospolitego wspiera pracę nerek oraz wspomaga drogi moczowe. Wykazuje działanie odtruwające. Podobnie jak borówka brusznica, może być stosowany jako pomoc dla osób cierpiących na niewydolność nerek.

Rumianek

Rumianek wpływa pozytywnie na nerki. Pomaga przy problemach z nimi. Podobnie jak korzeń lukrecji, jest szczególnie polecany osobom z kamicą nerkową ponieważ ułatwia wydalanie nagromadzonych kamieni nerkowych.

Czystek

Czystek, tak samo jak ziele skrzypu, wykazuje właściwości oczyszczające. Jest rośliną o działaniu moczopędnym. Z uwagi na dużą zawartość polifenoli, pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych.

Rdest ptasi

Rdest ptasi, podobnie jak inne zioła moczopędne, wspomaga leczenie chorób atakujących układ moczowy. Przyczynia się do poprawy pracy nerek. Może być stosowany pomocniczo przy kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza, skąpomoczu.

Wrzos

Kwiaty wrzosu działają moczopędnie i antybakteryjnie, dlatego stanowią wsparcie przy chorobach dróg moczowych i nerek.

Połonicznik nagi

Ziele połonicznika nagiego może być stosowane przy kamicy moczowej, stanach zapalnych dróg moczowych, skąpomoczu. Pomaga uporać się też z problemem, jakim jest kamica nerkowa.

Zioła na nerki

Jakie zioła na torbiele nerek?

Torbiele nerek zwykle nie dają charakterystycznych objawów, a przyczyniają się do zaburzenia pracy tych narządów. Wsparciem mogą okazać się mieszanki ziołowe zawierające rośliny o działaniu rozkurczowym, wykazujące właściwości moczopędne oraz działające przeciwdrobnoustrojowo.

Zioła stosowane w przypadku torbieli nerek to przede wszystkim:

  • ziele skrzypu,

  • pokrzywa,

  • czystek,

  • mniszek lekarski,

  • ostropest plamisty.

Szczególnie polecane jest picie naparów. Znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie organizmu, co przyczynia się do pobudzenia zdolności filtracyjnych nerek.

Jakie zioła na obniżenie mocznika?

O ile zbyt niskie stężenie mocznika może być objawem niewydolności nerek, o tyle za wysoki poziom tej substancji również jest niekorzystny. Aby obniżyć jego stężenie w moczu, zaleca się stosować zioła lecznicze. Szczególną rolę odgrywa pokrzywa, która wykazuje działanie moczopędne. Między innymi dzięki temu wspomaga usuwanie z organizmu szkodliwych substancji, w tym nadmiernie zgromadzonego mocznika oraz złogów kwasu moczowego.

Jakie zioła na kamienie nerkowe (kamica nerkowa)?

Kamica nerkowa to powszechne schorzenie, która może prowadzić do bólu nerek (ataku kolki nerkowej) na skutek zalegających kamieni nerkowych. Jeśli nie zostaną usunięte, rozwinie się zakażenie wywołujące niewydolność nerek. Wsparciem mogą okazać się zioła na nerki.

Nawłoć pospolita

Nawłoć zawiera m.in. kwasy fenolowe, katechiny. Działa moczopędnie (podobnie jest w przypadku ziela krwawnika). Wspomaga funkcje wydalnicze nerek oraz wspiera pracę układu moczowego.

Skrzyp polny

Skrzyp polny nie tylko zapobiega tworzeniu się kamieni na nerkach, ale również ułatwia ich wydalanie.

Rdest ptasi

Rdest ptasi to roślina, która pomaga zapobiec tworzeniu się kamieni w drogach moczowych.

Kozieradka pospolita

Kozieradka pospolita, podobnie jak kłącze perzu czy nawłoć, wspomaga w działaniu rozkurczowym moczowodów. Ułatwia to wydalanie kamieni.

Perz właściwy

Perz właściwy wspomaga zdrowie nerek oraz pęcherza moczowego. Polega wyleczyć kamicę nerkową poprzez przyspieszenie procesu rozpuszczania i wydalania kamieni nerkowych.

Mniszek lekarski

Mniszek, w połączeniu z rumiankiem czy zielem skrzypu, wspomaga leczenie kamicy nerkowej. Takie mieszanki ziół pomagają usunąć kamienie szczawianowe i wapniowe.

Fasola zwyczajna

Fasola zwyczajna wspomaga pracę nerek dzięki właściwościom odtruwającym. Wspiera leczenie wielu chorób, w tym kamicy nerkowej.

Pietruszka zwyczajna

Pietruszka zwyczajna zawiera fitosterole, olejki eteryczne. Wspiera leczenie chorób nerek i dróg moczowych. Jako środek moczopędny, wspomaga oczyszczanie. Ponadto przyczynia się do wzmocnienia nerek.

Zioła na nerki

Kto powinien sięgnąć po zioła na oczyszczanie nerek?

Zioła na nerki – szczególnie to o działaniu moczopędnym – są stosowane jako wsparcie prawidłowej pracy nerek oraz dróg moczowych. Polecane są nie tylko osobom, które borykają się np. z zakażeniami dróg moczowych czy zapaleniem pęcherza moczowego. Zalecane są też pacjentom cierpiącym na zapalenie nerek czy kamicę nerkową. Można je stosować w ramach działań profilaktycznych – po to, aby uniknąć powstawania kamieni nerkowych i bolesnych ataków kolki nerkowej, stanów zapalnych w układzie moczowym itp.

Jak stosować zioła na niewydolność nerek?

Chociaż stosowanie ziół jest względnie bezpieczne, należy zachować ostrożność. Spożywane w nadmiarze mogą Ci zaszkodzić albo wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Jeśli decydujesz się na wypijanie naparów, zioła moczopędne spożywaj je 2-3 razy dziennie. Jeżeli natomiast wspierasz się suplementami diety lub innymi preparatami w postaci tabletek, stosuj się do zaleceń producenta. Zwykle jednak nie należy spożywać więcej niż 3 tabletek dziennie (rozłożonych na kilka porcji).

Jak pobudzić nerki do pracy?

Zastanawiasz się, jakie zioła na nerki przyczynią się do pobudzenia ich pracy? Dobre efekty przynoszą:

  • pokrzywa,

  • mniszek,

  • mącznica lekarska,

  • skrzyp polny.

Zioła na nerki możesz stosować w formie suszu do zaparzania. Dobrze sprawdzi się suplement diety z odpowiednim składem. Warto także wypijać odpowiednią ilość płynów – zaleca się dostarczanie nawet 2 l wody dziennie.

Dlaczego warto stosować naturalną regenerację nerek?

Nerki spełniają ważną rolę w organizmie, a ich niewydolność może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto bowiem pamiętać, że w sposób pośredni wpływają również na funkcjonowanie innych narządów.

Jeśli nerki nie sprawiają Ci kłopotów, od czasu do czasu warto wspomóc się odpowiednią kompozycją ziół. Wypijanie naparów ułatwi oczyszczanie organizmu z toksyn, wesprze naturalne procesy filtracyjne. Tym samym zmniejszysz ryzyko poważnych chorób nerek w przyszłości.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zioła na odchudzanie to naturalne wsparcie Twojego organizmu w walce o szczupłą sylwetkę, sprawdź, co może Ci pomóc.
Czarci pazur mimo swojej diabelskiego nazwy jest naprawdę fantastyczną rośliną o działaniu przeciwbólowym, antyoksydacyjnym i oczyszczającym.
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Szafran poza kuchnią: jakie właściwości zdrowotne może Ci zaoferować? Sprawdź jak kuracja szafranem poprawia nastrój! Poznaj najlepsze przepisy.