malwa czarna

Malwa czarna – Właściwości, działanie, skutki uboczne, stosowanie i przeciwwskazania

Kwiat malwy czarnej jest dość popularny w ogrodach. Roślina znana jest w medycynie alternatywnej ze względu na szerokie właściwości lecznicze. Malwa czarna stosowana jest między innymi w celu złagodzenia objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Co ciekawe, zioło może być także wykorzystywane jako barwniki roślinne, do barwienia win oraz słodyczy. Jakie są właściwości malwy czarnej, jak działa na organizm człowieka i do czego jeszcze się ją stosuje?

Malwa czarna (Althaea rosea var. niagra) to roślina ozdobna, z rodziny roślin ślazowatych, pochodząca z obszaru Morza Śródziemnego i na tych obszarach można ją spotkać rosnącą dziko. Roślina znana była już w Starożytnej Grecji i Rzymie.

Malwa jest rośliną dwuletnią, dorastającą do 150 cm wysokości. Charakteryzuje się okazałymi kwiatami o fioletowo czarnym zabarwieniu, które składają się z kilku płatków korony. Preferuje środowiska słoneczne, w cieniu rośnie słabo. Najlepiej hodować ją w glebie przeciętnej lub żyznej, dobrze toleruje ziemię zasadową i kwaśną.

Surowcem zielarskim rośliny są kwiaty malwy czarnej, często wykorzystywane w łagodzeniu dolegliwości związanych z infekcją dróg oddechowych.

malwa czarna

Malwa czarna – właściwości

Kwiaty czarnej malwy zawierają substancje śluzowe, które mają działanie nawilżające i ochronne na błony śluzowe żołądka. Wypicie ciepłej herbaty z kwiatów malwy czarnej wpływa na uczucie otoczonego lekką powłoczką gardła. Tradycyjne zastosowanie malwy obejmuje właśnie nieżyty górnych dróg oddechowych, a także stany zapalne jamy ustnej, gardła czy chrypkę.

Picie letnich naparów z rośliny z rodziny ślazowatych sprzyja nawilżeniu gardła i przełyku oraz błon śluzowych żołądka. Herbata z kwiatów malwy łagodzi podrażnienia gardła, stosowana jest także w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, szczególnie żołądka lub dwunastnicy. Herbatkę można pić w celu złagodzenia zaparć oraz przy objawach przeziębienia.

Napar z kwiatów czarnej malwy wykazuje silne działanie nawilżające. Roślina zawiera antocyjany i flawonoidy, które mają działanie przeciwzapalne. Malwę można stosować w postaci kompresów na stany zapalne naczyniówki i zapalenie spojówek.

Kwiat malwy zawiera fitosterole, wykazujące działanie estrogenne (substancje naśladują kobiece estrogeny). Między innymi dlatego herbata z czarnej malwy polecana jest w dolegliwościach kobiecych, szczególnie związanych z menopauzą. Malwa czarna ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie macicy, a więc może przynieść ulgę przy bolesnym miesiączkowaniu.

Malwa czarna – zastosowanie

Stosowanie roślinnych surowców śluzowych jest popularne w medycynie naturalnej, a tradycyjne zastosowanie malwy czarnej jest bardzo szerokie.

Za stosowaniem kwiatów malwy czarnej przemawiają następujące schorzenia:

  • stany zapalne górnych dróg oddechowych i gardła;

  • chrypka i suchość przełyku;

  • trudności w odkrztuszaniu wydzieliny;

  • stany zapalne jamy ustnej;

  • zapalenie krtani;

  • zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, np. nieżyt żołądka.

Ciekawe jest zastosowanie kwiatów malwy czarnej przy dolegliwościach, związanych z oczami, np. na podrażnione spojówki oraz suchość oczu. Ekstrakty z malwy wykorzystywane są w pielęgnacji skóry, szczególnie w przypadku podrażnienia i stanów zapalnych. Wyciągi z malwy czarnej wzmacniają drobne naczynia krwionośne i wpływają na poprawę krążenia, mogą więc działać korzystnie na cerę naczynkową.

Kwiaty malwy na szeroką skalę wykorzystywane są w przemyśle spożywczym. Alcea rosea nigra, ze względu na słodki smak, może być stosowana jako barwnik do słodyczy oraz herbat.

Jak działa malwa czarna i na co może pomóc?

Kwiaty malwy mogą pomóc w leczeniu niektórych infekcji. Syrop z malwy czarnej stosowany jest między innymi jako lek przeciwkaszlowy. Herbatę z czarnej malwy można stosować profilaktycznie oraz w celu złagodzenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, np. kaszlu, chrypki, zatkanego nosa, w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła, oskrzeli, czy przy zapaleniu migdałków. Zawarte w herbacie związki śluzowe osłaniają śluzówkę gardła i jamy ustnej, mogą więc chronić je przed podrażnieniami. Jednocześnie ekstrakty malwy działają odkrztuszająco.

Czarna malwa pomaga pozbyć się łupieżu i wspomaga walkę z łojotokiem skóry głowy. Napar z rośliny może być stosowany jako tonik do twarzy, ponieważ łagodzi zmiany skórne, takie jak trądzik różowaty i młodzieńczy, atopowe zapalenie skóry, łojotok, zmiany, związane z przesuszeniem skóry.

Wyciągi z malwy mogą być wykorzystane do podmywania miejsc intymnych. Napar wykazuje działanie łagodzące i osłaniające. Może zmniejszać podrażnienia i redukować świąd odbytu.

Czy czarna malwa może pomóc przy miesiączce?

Prawoślaz ogrodowy znany jest w medycynie tradycyjnej w terapii dolegliwości, związanych z miesiączką u kobiet. W medycynie ludowej malwa była wykorzystywana w przypadku bolesnych i nieregularnych miesiączek. Herbatę z malwy czarnej zaleca się także przy skąpym lub przedłużającym się miesiączkowaniu. Co więcej, zioło wykazuje pozytywne działanie u kobiet, cierpiących na zapalenie przydatków i stany zapalne macicy.

Działanie alcea rosea l na złagodzenie objawów miesiączkowania u kobiet, związane jest z zawartością fitoestrogenów, które działają podobnie do naturalnych kobiecych hormonów. Specjaliści podkreślają jednak, że trudno ocenić, czy malwa czarna zadziała na okres hamująco, czy pobudzająco. Zależy to bowiem od kilku czynników. W przypadku, gdy skąpe miesiączki są wynikiem niedoboru estrogenów, herbata z malwy powinna zadziałać pobudzająco i przedłużająco na czas krwawienia. Kobiety, u których krwawienia są zbyt obfite i trwają długo, co jest skutkiem kruchości naczyń, napar z malwy może skrócić czas okresu, uszczelniając i wzmacniając wspomniane naczynia.

Kwiaty malwy zalecane są nie tylko w celu złagodzenia nieprawidłowości okresu, ale także dla kobiet w czasie menopauzy. Ze względu na działanie estrogenne surowiec może łagodzić objawy przekwitania.

malwa czarna

Jak stosować malwę czarną – dawkowanie

Nie ma oficjalnych danych, dotyczących dawkowania herbaty i przetworów z malwy czarnej. Do tej pory nie wykonano wystarczającej ilości badań, które obejmowałyby zakres systematycznego dawkowania tego surowca. Według wytycznych, wywodzących się z medycyny tradycyjnej roślinę można stosować następująco:

  • odwar z malwy czarnej w celu pobudzenia miesiączki – od 0,5 do 2-3 szklanek 2 razy dziennie.

Według innych zaleceń malwę powinno się stosować rano i wieczorem po 1 szklance naparu przez 2 tygodnie, następnie 1 szklankę raz dziennie rano lub wieczorem.

Jak zrobić napar – herbatę z czarnej malwy?

Kwiaty malwy czarnej można przygotować w warunkach domowych w postaci naparów lub odwarów. Chcąc przygotować odwar, do celów płukania jamy ustnej lub regulacji miesiączki, należy 1 łyżkę suszonych kwiatów zalać 1 szklanką gorącej wody. Przykryć i odstawić na ok. 20-30 minut. Następnie doprowadzić do zagotowania i gotować przez 3 minuty. Odstawić na 10 minut, następnie przecedzić.

Do przygotowywania herbaty wystarczy 1 łyżkę zioła zalać szklanką wrzątku. Po zaparzeniu przecedzić. Herbatę z malwy stosuje się przede wszystkim w celu złagodzenia dolegliwości kobiecych.

Jak zrobić syrop czarnej malwy?

Syrop ślazowy zawierający substancje śluzowe z malwy także można zrobić samodzielnie w domu. Do jego przygotowania potrzebne będzie 0,5 szklanki rozdrobnionych kwiatów lub liści rośliny, 1,5 szklanki chłodnej wody oraz cukier lub miód do smaku.

Kwiaty lub liście zalać wodą i odstawić na kilka godzin. Całość zagotować i pozostawić do ostygnięcia. Gotową miksturę przecedzić i wymieszać z miodem lub cukrem.

Malwa czarna – przeciwwskazania

Produktów z malwą czarną nie zaleca się kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Co prawda, nie ma dowodów na to, że surowiec działa poronnie lub wywołuje jakiekolwiek zaburzenia u płodu, jednak ze względów bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z suplementacji w wymienionym przypadku.

Kolejnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na roślinę. Należy również pamiętać, że substancje ziołowe mogą zaburzać wchłanianie niektórych leków, dlatego osobom, które przyjmują jakieś środki farmakologiczne, zaleca się zachowanie przynajmniej 2-godzinnego odstępu pomiędzy spożywaniem leków i produktów z malwą czarną.

Malwa czarna – skutki uboczne i działania niepożądane

Do tej pory nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych i działań niepożądanych, związanych ze spożywaniem malwy czarnej. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i stosować się do zaleceń dawkowania surowca.

malwa czarna

Dlaczego warto stosować malwę czarną?

Czarna malwa to roślina o wielu właściwościach prozdrowotnych, przez co stała się bardzo popularna w medycynie ludowej. Herbata z malwy sprawdzi się między innymi w łagodzeniu objawów stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, jak również zmniejszaniu objawów zarówno zbyt skąpego, jak i obfitego miesiączkowania. Zioło cenione jest przez kobiety w okresie menopauzy, ponieważ pomaga zredukować nieprzyjemne uczucie dyskomfortu.

Malwa ogrodowa zaliczana jest do roślin z rodziny ślazowatych, zawierających substancje śluzowe, które działają ochronnie na śluzówkę żołądka. Substancje zawarte w roślinie pozwalają również złagodzić ból gardła i chrypkę, działają korzystnie w przypadku suchości przełyku.

Stosowanie malwy czarnej to dobry pomysł dla kobiet, które cierpią na bolesne miesiączki, ale też dla innych osób, poszukujących naturalnego środka na kaszel. Malwę można hodować w domowym ogrodzie, choć jej uprawa w Polsce ma głównie charakter ozdobny. Warto znać właściwości malwy, zarówno jej działanie wewnętrzne, jak i przy stosowaniu miejscowym. Wyciągi z malwy działają na cerę łagodząco i mogą poprawiać kondycję skóry.

Wiesz już, czym jest malwa czarna, jakie jest jej działanie na organizm człowieka oraz gdzie rośnie naturalnie. Czarne kwiaty rośliny pięknie się prezentują, jednak to jej działanie prozdrowotne cenione jest przez miłośników medycyny naturalnej. Jeżeli poszukujesz zioła, które pomoże Ci w złagodzeniu różnorodnych dolegliwości, czarna malwa to dobry wybór. Co więcej, zarówno napar, jak i odwar czy syrop z rośliny można przyrządzić samodzielnie w domu niewielkim kosztem.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.
Poznaj sekrety magnezu! Odkryj, czy można go przyjmować bez przerwy, jakie są skutki nadmiaru, zalecane dawki i naturalne źródła. Czytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.