Na dolegliwości żołądkowo-jelitowe warto zastosować ziele drapacza lekarskiego. Intensywnie pobudza produkcję soków trawiennych, przez co skutecznie zwalcza niestrawność i wzdęcia.
Ruszczyk kolczasty – Właściwości, działanie, zastosowanie i efekty stosowania
Strona główna - Blog - Ruszczyk kolczasty – Właściwości, działanie, zastosowanie i efekty stosowania
- Opublikowano: 07.04.2023
Ruszczyk kolczasty to roślina o szerokim zastosowaniu, która wpływa doskonale na układ krążenia. Pomaga przeciwdziałać miażdżycy, a jednocześnie przynosi ogromną ulgę obolałym i opuchniętym nogom. Jakie jeszcze właściwości posiada niepozorny ruszczyk? W jaki sposób wykorzystuje ją współczesna fitoterapia oraz kosmetologia?
Spis treści
ToggleRuszczyk kolczasty – co to takiego?
Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus L.) to krzew należący do rodziny szparagowatych. Określany jest także jako myszopłoch kolczasty, ponieważ w dawnych czasach stosowany był do odstraszania myszy w spiżarniach. Ruszczyk rośnie naturalnie na obszarach zachodniej Azji oraz w wielu krajach śródziemnomorskich zaliczanych do basenu Morza Śródziemnego. Na terenie Europie spotykany głównie w przydomowych ogrodach jako krzew dekoracyjny. W tej postaci osiąga ok. 1 metra wysokości.
Ruszczyk kolczasty posiada sztywne pędy charakteryzujące się dużym rozgałęzieniem. Zielone liście swoim wyglądem przypominają łuski. Kwiaty mają barwę żółtobiałą i zakwitają na początku jesieni (marzec-kwiecień). Pojawienie się czerwonych, okrągłych owoców można obserwować dopiero we wrześniu. Najcenniejszym surowcem myszopłocha jest jego kłącze (Rusci rhizoma). Podziemna część rośliny posiada słodkawy, lecz nieco cierpki smak i wykorzystywana jest od wieków do celów leczniczych.
Ruszczyk kolczasty – właściwości
Kłącze ruszczyka kolczastego wykazuje naturalne właściwości lecznicze. Już uczony Teofrast w starożytnej Grecji opisywał niezwykłe możliwości tej rośliny. W tych czasach roślinę stosowano głównie w leczeniu kamieni nerkowych. Ruszczyk przygotowany w odpowiedni sposób może zaoferować bardzo cenne właściwości.
Ruszczyk kolczasty – właściwości lecznicze:
Właściwości przeciwzapalne. Ekstrakty z korzenia ruszczyka kolczastego zmniejszają adhezję leukocytów do śródbłonka i pomagają w ten sposób wyeliminować z organizmu stany zapalne. Skutkuje to m.in. obniżeniem gorączki oraz eliminowaniem obrzęków.
Właściwości moczopędne. Spożywanie wywaru z ruszczyka wzmaga mikcję i umożliwia szybsze usuwanie toksyn z organizmu.
Właściwości obkurczające. Ruszczyk tonizuje i wzmacnia naczynia krwionośne. Saponiny sterydowe, które myszopłoch kolczasty posiada, obniżają aktywność enzymu elastazy odpowiedzialnego za rozkład elastyny występującej w ścianach naczyń krwionośnych.
Właściwości uszczelniające. Ruszczyk uszczelnia naczynia włosowate, a dodatkowo poprawia przepływ i ciśnienie krwi żylnej oraz limfy, zapobiegając w ten sposób zastojom, obrzękom ciała, kurczom łydek oraz hemoroidom.
Jakie składniki zawiera ruszczyk kolczasty?
Ruszczyk kolczasty nie bez powodu określany jest jako roślina lecznicza. Zawiera wiele cennych składników, które wpływają pozytywnie na kondycję układów: krwionośnego, odpornościowego i nerwowego.
Związki aktywne biologicznie w ruszczyku kolczastym:
– saponiny sterydowe: neuroruskogenina, ruscyna i ruskogenina; przyczyniają się do wzmocnienia ciśnienia krwi żylnej
– fitosterole: kampesterol, stigmasterol, sitosterol
– flawonoidy wykazujące działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne
– kumaryny o działaniu przeciwwirusowym
– alkaloidy pobudzające ośrodkowy układ nerwowy
– kwas glikolowy regenerujący skórę
– benzunofran
– olejki eteryczne
-nienasycone kwasy tłuszczowe
-kumaryny
Ruszczyk kolczasty – zastosowanie w kosmetyce
Poza działaniem prozdrowotnym ruszczyk kolczasty wykorzystywany jest też powszechnie w celach kosmetycznych. Ekstrakt z kłącza ruszczyka znaleźć można m.in. w preparatach na ujędrnienie ciała i redukcję cellulitu. Jest to efekt działania ruskogeniny, która zmniejsza przepuszczalność w obrębie naczyń krwionośnych. Myszopłoch kolczasty redukuje zaczerwienienia, podrażnienia i świąd, dlatego jest też cenionym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla alergików i osób z delikatną cerą naczynkową.
Inne właściwości ruszczyka kolczastego, które znalazły swoje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym:
– łagodzenie stanów zapalnych
– niwelowanie opuchlizny
– zmniejszanie grudek tłuszczowych
– pobudzanie mikrokrążenia
– nawilżanie i zmiękczanie
Ekstrakty z ruszczyka wykorzystywane są powszechnie w zabiegach polegających na usuwaniu i redukcji problemów naczyniowych. Na co dzień stosować je można do naturalnej pielęgnacji cery naczynkowej. Pojawia się również coraz więcej głosów, że ruszczyk kolczasty hamuje efekty działania elastazy, która wpływa negatywnie na elastynę w skórze. Oznaczałoby to, że ruszczyk może spowalniać procesy starzenia skóry.
Jak działa ruszczyk kolczasty i na co może pomóc?
Ruszczyk kolczasty posiada szerokie spektrum działania. Wywary i nalewki z jego kłącza najczęściej stosuje się na:
– obniżone ciśnienie żylne
– zmniejszone napięcie ścian naczyń krwionośnych
– obrzęki ciała
– wysięki okołonaczyniowe
– nieszczelność naczyń krwionośnych
– działanie enzymu elastazy
– krwawienia poza menstruacjami
– uczucie ciężkości nóg
– hemoroidy
– skurcze w okolicy mięśni łydek
– nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni gładkich w naczyniach żylnych
– przewlekłe bóle wynikające z problemów żylnych
Dodatkowo Ruscus aculeatus stosuje się także jako naturalne wsparcie leczenia miażdżycy — substancje zawarte w ekstrakcie z ruszczyka pomagają obniżyć poziom „złego” cholesterolu LDL.
Ruszczyk kolczasty na ociężałe nogi
Stosowanie ruszczyka kolczastego może przynieść ulgę zmęczonym i ociężałym nogom. Wiele kremów i maści zawiera w swoim składzie ruszczyk, ponieważ pozwala on pozbyć się obrzęków, pobudza krążenie w naczyniach włosowatych i wspiera działanie układu żylnego nóg. Okazuje się także pomocny w przypadku osób z żylakami w kończynach dolnych.
Ruszczyk kolczasty na zmęczone oczy
Ekstrakt z ruszczyka kolczastego wykazuje działanie przeciwobrzękowe, a więc sięgać po niego mogą osoby odczuwające zmęczenie w okolicach oczu. Dotyczy to przede wszystkim studentów, osób pracujących przed komputerem oraz każdego, komu dają się we znaki niedobory snu. Myszopłoch pomoże zredukować naturalnie opuchliznę wokół oczu i zregeneruje tę okolicę.
Ruszczyk kolczasty na młodszej skóry
Nawilżające i ujędrniające działanie ruszczyka kolczastego wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Przede wszystkim hamuje działanie enzymu elastazy rozkładające białka w skórze (kolagen, elastyna). To dobra wiadomość dla osób, które chciałyby opóźnić proces starzenia skóry w sposób naturalny i nieinwazyjny.
Ruszczyk kolczasty na żylaki i hemoroidy
Hemoroidy pojawiają się najczęściej na skutek zaburzenia odpływu krwi — sploty tętniczo-żylne w odbytnicy stają się nabrzmiałe, wypukłe i rozwija się stan zapalny. Ruszczyk kolczasty działa przeciwzapalnie, posiada też działanie przeciwbakteryjne oraz ściągające. Pomaga ukoić pieczenie i świąd wynikający z podrażnień w okolicy guzków krwawniczych.
Po ruszczyk kolczasty sięgać można także przy uciążliwych żylakach — kłącze ruszczyka kolczastego zawiera saponiny, które poprawiają napięcie żylne i zmniejszają uczucie ciężkości kończyn dolnych.
Ruszczyk kolczasty na lepsze krążenia krwi
Ruszczyk kolczasty wspiera funkcjonowanie układu krążenia. Poprawia napięcie żylne, uszczelnia naczynia krwionośne i naczynia włosowate oraz podnosi ich elastyczność. Dodatkowo ruszczyk poprawia przepustowość żył, chroniąc w ten sposób przed występowaniem zatorów.
Czy ruszczyk kolczasty wpływa pozytywnie na nadciśnienie?
Ruszczyk zwiększa przepływ krwi w żyłach i podnosi ciśnienie żylne krwi. Z tego powodu nie zaleca się stosowania preparatów na bazie ruszczyka kolczastego osobom, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Inna sytuacja ma miejsce, gdy ktoś obserwuje u siebie niedociśnienie — wtedy stosowanie ruszczyka może chronić naturalnie przed niewydolnością układu krążenia. Taka kuracja nigdy jednak nie powinna zastępować tradycyjnego leczenia.
Jak stosować ruszczyk kolczasty – dawkowanie
Surowcem leczniczym Ruscus aculeatus są podziemne kłącza, które należy odpowiednio oczyścić i wysuszyć. Susz do stosowania wewnętrznego można przygotować samodzielnie z pędów zebranych we własnym ogrodzie lub też pozyskać go ze sklepu zielarskiego. Jedną z bardziej popularnych postaci występowania ruszczyka jest herbata do zaparzania. Ruszczyk występuje także w formie suplementów, żelów oraz maści.
Wybierając gotowe produkty, należy dostosować dawkowanie do zaleceń producenta. Wykonując ekstrakt samodzielnie, warto pamiętać, aby nie przekroczyć nigdy dziennej dawki ruskogeniny, którą pokrywa 7-11 mg tej substancji.
Jak zrobić maść z ruszczyka kolczastego?
Jednym z preparatów, które można wykonać, korzystając z kłącza ruszczyka kolczastego, jest maść. Na rynku dostępne są gotowe produkty, które pomagają poprawić jędrność i elastyczność skóry, a jednocześnie przeciwdziałają obrzękom, żylakom i „pajączkom” w obrębie kończyn dolnych. Maść można wykonać również samodzielnie, łącząc ze sobą ekstrakt z korzenia ruszczyka kolczastego oraz wazelinę.
Jak zrobić herbatę z ruszczyka kolczastego?
Ruszczyk kolczasty stosowany jest powszechnie w postaci herbaty. Napar należy przygotować poprzez zalanie szklanką wody dwóch łyżeczek rozdrobnionego korzenia. Taką mieszankę należy zagotować na niewielkim ogniu przez ok. 5 minut. Wywar powinien postać pod przykryciem ok. 30 minut. Na koniec wystarczy już tylko odcedzić herbatę i podzielić ją na trzy porcje wypijane w ciągu całego dnia.
Jak zrobić nalewkę z ruszczyka kolczastego?
Poza herbatą, kłącze ruszczyka kolczastego może posłużyć także do wykonania nalewki. Rozdrobniony korzeń należy zalać 40-procentowym alkoholem i zagotować doprowadzając do wrzenia. Ostudzoną nalewkę zaleca się odstawić na ok. 7 dni, a następnie przecedzić i rozlać do butelek. Nalewka z ruszczyka kolczastego na bazie słabszego alkoholu nadaje się także do przemywania skóry twarzy.
Ruszczyk kolczasty – przeciwwskazania
Ruszczyk kolczasty posiada bardzo wiele cennych dla zdrowia właściwości. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia, których należy przestrzegać, by kuracja przebiegała bezpiecznie. Ze względu na to, że nie wykonano szczegółowych badań na ekstrakcie z ruszczyka, sięgać po niego nie powinny kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osobom przyjmującym na stałe leki na nadciśnienie oraz leki pobudzające układ nerwowy zaleca się ewentualne przyjmowanie ruszczyka skonsultować ze swoim lekarzem. Z myszopłocha kolczastego powinni zrezygnować również mężczyźni z przerostem prostaty – moczopędne działanie kłącza ruszczyka mogłoby nasilić dolegliwości znamienne dla tego schorzenia.
Ruszczyk kolczasty – skutki uboczne i działania niepożądane
Stosowanie ruszczyka powinno odbywać się z zachowaniem umiaru i rozsądku – nadmierne dawkowanie mogłoby spowodować problemy ze strony układu pokarmowego. Efektem ubocznym regularnego przyjmowania preparatów z ruszczyka może być u niektórych zwiększona potliwość, dolegliwości od strony żołądka oraz nudności.
Ruszczyk kolczasty – efekty stosowania
Ruszczyk kolczasty wykazuje naturalne działanie. Systematyczne przyjmowanie naparów lub stosowanie maści na bazie myszopłocha mogą przynieść zadowalające efekty:
– mniejsze obrzęki nóg
– zwiększona mikcja
– redukcja cholesterolu LDL
– pozbycie się kurczów łydek
– ulga w leczeniu hemoroidów
Ponadto są także efekty niewidoczne gołym okiem: lepsza przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększony przepływ krwi w żyłach, pomoc w leczeniu miażdżycy. Istnieje także wiele kosmetyków o działaniu przeciwzapalnym, zmiękczającym skórę oraz nawilżającym – ruszczyk wspiera pielęgnację cery naczynkowej skłonnej do występowania stanów zapalnych oraz zaczerwienień.
Dlaczego warto stosować ruszczyk kolczasty?
Ruszczyk kolczasty zawiera bogactwo cennych dla zdrowia substancji, takich jak saponiny sterydowe, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe, czy flawonoidy. Preparaty ziołowe na bazie rozdrobnionego kłącza tej rośliny wzmacniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie i dopełniają stosowanie środków medycyny tradycyjnej w leczeniu miażdżycy.
Ruszczyk przynosi sporą ulgę osobom cierpiącym z powodu częstego obrzmienia i bólu nóg. Dotyczy to także pracowników biurowych prowadzących siedzący tryb życia oraz palaczy i osób z nadwagą. Profilaktyczne stosowanie ruszczyka pomoże przeciwdziałać żylakom oraz zadbać zawczasu o swój układ krwionośny.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Odkryj mydlnicę lekarską - roślinę, która od wielu pokoleń chroni i wspomaga organizm w przypadku problemów skórnych, trawiennych czy też związanych z górnymi drogami oddechowymi.
Mandragora to silnie trująca roślina, choć w starannie dobranych dawkach może przynieść liczne korzyści dla zdrowia; sprawdź jakie!
Polecane dla Ciebie
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Omułek zielonowargowy ma wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy suplement, może mieć pewne działania niepożądane. Dowiedz się więcej o jego właściwościach i ryzykach!
Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.