bylica pospolita

Bylica pospolita – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie i na co może pomóc

Ziele bylicy pospolitej to jeden z wielu surowców wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. Roślina ta jest chętnie stosowana w walce z problemami trawiennymi i bólami reumatycznymi. Co warto wiedzieć o bylicy pospolitej? Jak korzystać z tego surowca zielarskiego i w walce z jakimi dolegliwościami sprawdzi się najlepiej?

Bylica pospolita to roślina wieloletnia, należąca do rodziny astrowatych. Pojawia się przede wszystkim w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Artemisia vulgaris to najpopularniejsza odmiana bylicy. Jej nazwa pochodzi od żony starożytnego króla Mauzolosa – Artemizji.

Bylica pospolita kwitnie od lipca do października. Najczęściej pojawia się w okolicach dróg, zwłaszcza w rowach, i przy rzekach. Preferuje gleby gliniaste, bogate w azot i lekko zasadowe. Jej owocem jest niewielka niełupka. Roślina kwitnie, wypuszczając kwiaty zebrane w jajowate koszyczki tworzące rozgałęzioną wiechę. Łodygi bylicy są kanciaste, rozgałęzione, o lekko czerwonym kolorze. Liście tej rośliny przyjmują podwójną, pierzastodzielną formę. Niektóre z nich są natomiast pierzaste.

Surowcem wykorzystywanym w medycynie alternatywnej są wierzchołki i liście bylicy. Zbiera się je tuż przed zakwitnięciem, najczęściej w sierpniu. Przy produkcji suplementów diety stosuje się też korzeń bylicy. Do spożycia nadaje się surowiec zebrany wczesną wiosną lub jesienią.

bylica pospolita

Bylica pospolita – właściwości

Bylica pospolita wspiera w walce z infekcjami bakteryjnymi oraz stanami zapalnymi. Najczęściej stosują ją osoby borykające się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Z tego powodu z bylicy pospolitej korzysta się również w kuchni, do doprawiania potraw.

Bylica ma charakterystyczny, silny, korzenny zapach i gorzki smak. Najczęściej spożywa się ją w połączeniu z mięsem, grzybami oraz kapustą.

Bylica pospolita zawiera związki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. W jej skład wchodzą też olejki eteryczne, żywica i gorycz. Z tego powodu roślinę stosuje się głównie w walce z dolegliwościami ze strony układu trawiennego, jak wzdęcia, niedokwaśność, kolka jelitowa czy nieżyty i ból brzucha. Roślina ta może pomóc poprawić apetyt i przyswajanie pokarmów, dlatego jest polecana dzieciom i osobom starszym oraz w trakcie rekonwalescencji.

Bylica zawiera takie substancje, jak:

 • pinen,

 • borneol,

 • kamfen,

 • tujon,

 • sterole,

 • kwasy organiczne,

 • substancje goryczkowe,

 • artemizyna,

 • psilostachina C,

 • wulgaryna,

 • eukaliptol.

Bylica pospolita w dużych dawkach działa toksycznie. Z tego powodu jej suplementacja powinna przebiegać ostrożnie, najlepiej pod kontrolą specjalisty.

Bylica pospolita – zastosowanie

Zastosowań bylicy pospolitej jest bardzo dużo. Powstają z niej naturalne suplementy diety, zawierające także wiele innych roślin. Bylicę wykorzystuje się też w kuchni, jako przyprawę do mięs, kapusty czy jajek. Dawniej roślinę tę stosowało się do przyprawiania piwa, by nada mu głębszy, bardziej gorzki smak.

Z bylicy pospolitej pozyskuje się też olejek eteryczny. Może być on używany przy produkcji mydeł, płynów do mycia naczyń, a nawet proszków do prania. Ziele bylicy wiesza się też w stajniach, gdzie ma ono za zadanie odstraszyć gzy. W psich budach jego intensywny zapach wspiera walkę z pchłami. Ludzie również wykorzystali tę ciekawą właściwość, stosując bylicę jako naturalny sposób na odstraszanie komarów.

Z ziela bylicy powstają jednak przede wszystkim suplementy diety dla osób, które borykają się z problemami trawiennymi. W takich preparatach stosuje się również inne zioła, jak mięta pieprzowa, estragon, mniszek lekarski, owoc dzikiej róży czy jałowiec. Połączenie tych roślin pomaga poradzić sobie np. ze wzdęciami czy skurczami. Co więcej, bylicę stosuje się też w przypadku nerwobóli, padaczki czy neuropatii.

W tradycyjnej medycynie chińskiej bylica pospolita była wykorzystywana w celu zwalczenia gorączki. Dym z palonych roślin stosowano natomiast w walce z astmą.

bylica pospolita

Bylica pospolita – zastosowanie w kuchni

Rozdrobnione ziele bylicy pospolitej jest powszechnie wykorzystywane jako aromatyczna, gorzka przyprawa. W tym celu stosuje się przede wszystkim wierzchołki młodych pędów, zbierane jeszcze przed zakwitnięciem. Bylica pasuje najlepiej do potraw mięsnych, dań z kapusty i grzybów, zupy jarzynowej oraz cebuli. Można ją wykorzystać także do doprawienia jajek, w formie jajecznicy czy omletu. Bylica pasuje też do sałatek, jednak warto pamiętać, że w większych ilościach jest ona szkodliwa. Nie może więc zastąpić liści. Stosuje się ją jedynie jako przyprawę dodawaną np. do sosu sałatkowego.

Z suszonych pędów i liści można również przygotować herbatę. Taki napar od setek lat jest wykorzystywany w celach leczniczych.

Na co może pomóc bylica pospolita?

Ziele bylicy może być wykorzystywane w walce z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w tym upośledzeniem produkcji żółci i zaburzeniami apetytu. Nasiadówki z bylicy stosuje się natomiast w przypadku hemoroidów. Napar z tej rośliny jest zalecany osobom, które borykają się z nieregularnym miesiączkowaniem.

Bylica może pomóc poradzić sobie z nerwobólami. Okłady z tej rośliny wykorzystuje się natomiast w walce z uczuciem ciężkości nóg oraz schorzeniami reumatycznymi.

Roślina może przyczynić się do zwiększenia wydzielania moczu. Wspiera w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi. Może pomóc poradzić sobie z pasożytami w ludzkim organizmie. Co więcej, wyciąg z bylicy jest stosowany także w celu regulacji poziomu lipidów.

Jak stosować bylicę pospolitą – porcjowanie

Nie należy przyjmować bylicy bez konsultacji z lekarzem i farmaceutą lub zapoznania się z ulotką. Roślinę tą stosuje się zewnętrznie oraz wewnętrznie, w odpowiednich porcjach. Popularnością cieszy się napar z bylicy. Wymaga zalania niewielkiej ilości suszu wrzącą wodą. Taką mieszankę można pić maksymalnie 4 razy dziennie.

Z bylicy przygotowuje się też nalewki na winie. Można spożywać je po 6-8 łyżeczek dziennie.

W przypadku gotowych suplementów diety należy przestrzegać wskazań producenta, lekarza lub farmaceuty. Informacje na temat porcjowania znaleźć można na ulotkach dołączonych do takich preparatów. Dopuszczalna dzienna ilość suszu zależy przede wszystkim od tego, jakie rośliny wchodzą w jego skład. W suplementach diety bylica często jest bowiem łączona z wieloma innymi surowcami zielarskimi.

Bylica pospolita – przeciwwskazania

Bylica pospolita nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią. Wśród przeciwwskazań do przyjmowania tej rośliny można wyróżnić także krwawienia z przewodu pokarmowego, hemoroidy czy silne osłabienie. Nie może być stosowana przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Przeciwwskazaniem jest też naturalnie alergia na bylicę pospolitą czy przyjmowanie farmaceutyków, które mogą wchodzić w reakcję z surowcami roślinnymi. W takich przypadkach warto skonsultować chęć suplementacji preparatów ziołowych z lekarzem lub farmaceutą.

bylica pospolita

Bylica pospolita – skutki uboczne i działania niepożądane

Przyjmowanie bylicy w ciąży może doprowadzić do pojawienia się krwawień i poronienia. Nieprzestrzeganie zalecanej porcji powoduje natomiast zatrucie, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia.

W przypadku osób uczulonych przyjmowanie preparatów z bylicą może spowodować pojawienie się wysypki, bąbli czy problemów z oddychaniem.

Nie należy przekraczać zalecanej porcji także ze względu na fakt, że w wyniku takiej praktyki może dojść do zaburzenia czynności przewodu pokarmowego. Rośliny tej nie stosuje się też w walce z owsicą glistnicą. Pozbycie się tych pasożytów wymaga zastosowania dużej ilości surowca roślinnego, co jest niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się postawienie na specjalne preparaty na choroby pasożytnicze, które bazują na innych substancjach aktywnych niż bylica.

Bylica pospolita – efekty stosowania

Bylica może być stosowana w walce ze wzdęciami, niestrawnością i zbyt małą ilością wydzielanej żółci. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi, infekcjami bakteryjnymi oraz pasożytami. Roślina może przyczynić się do uregulowania miesiączkowania, a także zmniejszenia uczucia zmęczenia i bólu nóg.

Bylica jest wykorzystywana także jako okłady. W tej formie umieszcza się ją na miejscach dotkniętych bólami reumatycznymi. Jako płukanka wspiera również cebulki włosów. Może pomóc zapobiec nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy. Kosmetyki i suplementy diety powinny być jednak przechowywane w odpowiednich warunkach, by nie utraciły swoich cennych właściwości.

Wpływ bylicy na ludzki organizm zależy w dużej mierze od tego, czy jest ona stosowana zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty, a także sposobu przyjmowania oraz pochodzenia rośliny. Bylica nie może być traktowana jako alternatywa dla leczenia pod okiem specjalistów. Cieszy się jednak popularnością wśród osób, które preferują walkę z lekkimi dolegliwościami w naturalny sposób.

Dlaczego warto stosować bylicę pospolitą?

Bylica pospolita to bardzo popularna roślina, pojawiająca się naturalnie również na terenie Polski. Porasta przede wszystkim nieużytki, rowy czy bliskie okolice zbiorników wodnych. Jest łatwo dostępna i tania, dlatego od lat cieszy się zainteresowaniem wśród zwolenników naturalnych terapii. Obecnie występuje również pod postacią suplementów diety.

Rośliny wykorzystywane w przemyśle zielarskim pochodzą ze sprawdzonych upraw, wolnych od szkodliwych substancji zawartych np. w spalinach. Często bylica towarzyszy też innym surowcom roślinnym, jak np. mięta pieprzowa.

Bylica nie może być stosowana jako substytut zróżnicowanej diety. Przyjmowanie jej w nadmiernych ilościach jest niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Z powodzeniem sprawdzi się jednak jako niewielki dodatek do potraw, napar lub odwar. W domowych warunkach z suszonych liści i pędów tej rośliny można przygotować też nalewki na bazie wina.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.
Witamina E, nazywana witaminą młodości i płodności, o licznych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, łagodząca objawy wielu schorzeń, korzystna dla całego organizmu.
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.