negatywne skutki picia mięty

9 negatywnych skutków picia mięty – Skutki uboczne, działanie niepożądane i przeciwwskazania

Herbata z mięty oraz olejek miętowy to popularne specyfiki, które mają poprawiać funkcjonowanie układu trawiennego oraz układu oddechowego. Nie każdy jednak wie, że stosowanie mięty — a w szczególności nadmierne zażywanie mięty — może wywoływać niepożądane skutki uboczne. To prawda, że mięta wpływa pozytywnie na trawienie i pomaga pozbyć się niestrawności. Z dugiej strony istnieją także konkretne przeciwwskazania do jej spożywania. Jakie są negaywne skutki picia mięty? Ile mięty należy pić, aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami?

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest byliną o twardej łodydze, która może osiągnąć do 30 cm wysokości. Liść mięty pieprzowej ma ciemnozielony kolor i jajowaty kształt. Mięta pieprzowa zakwita na fioletowo w okresie od lipca do września. Roślina ta wydziela charakterystyczną woń, która nadaje potrawom i napojom wyrazistego, orzeźwiającego aromatu. Dodatkowo mentol z mięty pieprzowej stosuje się powszechnie do produkcji kosmetyków oraz past do zębów.

Mięta pieprzowa jest jedną z najbardziej znanych roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie. W jej składzie nie występuje kofeina i ma ona do zaoferowania liczne właściwości lecznicze. W wielu domowych zbiorach znaleźć można herbaty z mięty pieprzowej, co wiąże się przede wszystkim z jej działaniem na problemy gastryczne. Surowcem leczniczym jest liść mięty pieprzowej, który zawiera: olejek eteryczny,kwasy organiczne, garbniki, flawonoidy, sole mineralne, fitosterole oraz witaminy.

Poza miętą pieprzową istnieją także inne znane odmiany: mięta polna (Mentha arvensis), mięta zielona (Mentha spicata), mięta nadwodna (Mentha aquatica), mięta imbirowa (Mentha gracilis Ginger) oraz mięta czekoladowa (Mentha piperita Chocolate).

negatywne skutki picia mięty

Jakie są negatywne skutki picia mięty?

Picie mięty może okazać się szkodliwe w przypadku, kiedy przyjmuje się napary Mentha piperita zbyt często i w zbyt dużych dawkach. Bagatelizowanie przeciwwskazań oraz sugerowanych ilości dziennego spożycia mięty może wywołać zgagę, refluks, podrażnienie błony śluzowej żołądka, a nawet skurcze krtani oraz oskrzeli.

Mięta pieprzowa w rozsądnych i bezpiecznych ilościach nie powinna powodować skutków ubocznych u osób bez alergii na tę roślinę. Istnieje jednak ryzyko przedawkowania mięty — rezultatem długotrwałego picia nadmiernych ilości mięty są często kłopoty z bezsennością oraz zaburzenia w prawidłowo przebiegającym cyklu snu.

W kontekście stosowania mięty często pojawia się pytanie, czy mięta szkodzi na wątrobę. Otóż jej działanie w tym obszarze można określić jako pozytywne i nie ma żadnych przeszkód, by osoby mające problemy z wątrobą sięgały po napary z mięty.

1. Niewskazane dla osób z niestrawnością

Osoby, które cierpią przewlekle z powodu niestrawności, powinny skonsultować spożywanie naparów z mięty ze swoim lekarzem. Mentol zawarty w herbatkach miętowych może neutralizować działanie przyjmowanych leków i w konsekwencji prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Napary z liści mięty powinny odstawić też osoby z nawracającą zgagą, ponieważ mięta może spowodować wzmożenie tej dolegliwości.

2. Obniża poziom cukru

Kwas rozmarynowy, który kryją w sobie liście mięty, hamuje działanie α-amylazy trzustkowej i α-glukozydazy jelitowej. Dlatego też picie mięty może skutkować obniżeniem glukozy we krwi. Herbata miętowa posiada także działanie przeciwutleniające, które dodatkowo obniża poziom glukozy. Osoby z cukrzycą nie powinny więc stosować naparów z mięty bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

3. Reakcje alergiczne

Alergia na miętę to tak naprawdę alergia na salicylany (estry kwasu salicylowego), które w mięcie występują. Objawami świadczącymi o uczuleniu na miętę mogą być np. wysypka skórna, ból głowy, owrzodzenie jamy ustnej lub atak astmy. W skrajnych przypadkach może dojść także do obrzęku naczynioruchowego lub reakcji anafilaktycznej. Po odnotowaniu powyższych symptomów należy bezwzględnie zaprzestać przyjmowania naparów z mięty i możliwie szybko skonsultować się z lekarzem.

Istnieją publikacje mówiące o właściwościach przeciwalergicznych mięty pieprzowej, zawsze należy jednak obserwować swój organizm i stosować tylko to, co jemu służy.

4. Pogorszenie choroby refluksowej przełyku

Pacjencji leczący się z powodu występowania przepukliny rozworu przełykowego lub choroby refluksowej przełyku (GERD; potocznie zgaga) powinny unikać naparów z mięty. U osób, które z refluksem mają do czynienia niezwykle rzadko, herbata miętowa może okazać się pomocna. Wiele osób jednak zgłasza, że picie herbaty miętowej przy chorobie refluksowej pogarsza jedynie i tak już dotkliwe objawy. Przyczyną może być działanie mięty — wpływa ona na rozluźnienie zwieraczy przełyku i w konsekwencji wyciek kwasów żołądkowych w stronę przełyku.

5. Efekty Emmenagogue — zagrożenie dla ciąży

Olejek zawarty w mięcie pieprzowej ma właściwości emmenagogiczne, co wpływa na pobudzenie przepływu krwi w macicy. O ile jest to pomoce w stymulowaniu menstruacji oraz regulowaniu cyklu menstruacyjnego, o tyle w trakcie trwania ciąży traktowane jest jako działanie niepożądane i zagrażające ciąży. Herbata miętowa zawiera w sobie mniejsze stężenie mięty niż olejek, należy jednak zachować wszelką ostrożność. Picie mięty może być kuszące ze względu na jej właściwości wiatropędne i przeciwwzdymające, warto jednak skonsultować jej spożycie ze swoim lekarzem prowadzącym.

6. Za mocna dla niemowląt i dzieci

Uznaje się, że napary oraz inhalacje miętowe są zbyt mocne dla niemowląt i małych dzieci. Może utrudniać oddychanie oraz wywoływać pieczenie w przełyku lub jamie ustnej. Z podawaniem mięty najlepiej wstrzymać się aż do 4 roku życia — u bardzo małych dzieci może spowodować ona skurcze krtani, a nawet zatrzymanie oddechu. Podanie niemowlakom nawet małych dawek herbaty miętowej — tak jak i innych ziół — należy bezwzględnie skonsultować z zaufanym lekarzem pediatrą.

7. Interakcje z lekami

Mięta pieprzowa może wchodzić w kolizje z niektórymi lekami. Dotyczy to zwłaszcza preparatów aptecznych stosowanych na cukrzycę, nadmiar kwasu żołądkowego, ciśnienie tętnicze krwi oraz cyklosporynę. Mięta może zaburzać działanie tych leków i prowadzić w konsekwencji do wystąpienia symptomów niepożądanych. Należąc do grupy osób leczących się pod kątem wyżej wymienionych chorób, lepiej profilaktycznie zrezygnować z mięty. Przy wyjątkowo silnej ochocie na miętowy napar można omówić jego wpływ na konkretnie stosowane leki ze swoim lekarzem.

8. Problemy żołądkowe

Efektem ubocznym występującym zwykle po nadmiernym spożyciu herbaty miętowej są problemy żołądkowe. Mogą wystąpić skutki takie jak: nudności, biegunka, wymioty, skurcze, zgaga, drżenie mięśni, spowolnienie akcji serca, senność oraz odwodnienie. O ile więc picie mięty w racjonalnych ilościach wpływa pozytywnie, a czasami wręcz zbawiennie na układ trawienny, o tyle w nadmiarze prowadzi do rezultatów zupełnie odwrotnych. Dlatego, aby cieszyć się korzyściami płynącymi z właściwości mięty, nie warto przekraczać zalecanej dawki dziennej.

9. Wrzody żołądka

Stosowanie mięty nie jest zalecane osobom z wrzodami żołądka. Choć mięta często wydaje się naturalnym antidotum na bóle brzucha, w przypadku wrzodów niezwykle ważne jest, aby ograniczyć produkcję soków żołądkowych. Olejek mięty pieprzowej oraz napary z mięty zawierają mentol, który może powodować zaostrzenie zmiany wrzodowej. Aby uniknąć dalszych uszkodzeń, najlepiej zrezygnować całkowicie ze spożywania mięty.

Herbata miętowa jest uważana za cenny i bezpieczny sposób na wszelkie problemy trawienne. I rzeczywiście może tak być — pod warunkiem że używa się jej z rozwagą oraz z zachowaniem wszelkich istotnych przeciwwskazań. Jednocześnie warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze można poradzić się w tej kwestii swojego lekarza.

Czy picie mięty może zaszkodzić?

Picie mięty nie jest szkodliwe, o ile przestrzega się odpowiedniego, dziennego spożycia tego naparu. W wyjątkowych przypadkach mięta może okazać się szkodliwa. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których pojawiają się reakcje alergiczne po spożyciu mięty.

Mięta może zaszkodzić także kobietom w ciąży oraz karmiącym — nadmiar mentolu może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a w trakcie laktacji może stać się przyczyną jej zatrzymania.

Mentol występujący w mięcie zmniejsza napięcie mięśni gładkich, przez co nie jest zalecany osobom stosującym leki na nadciśnienie. Mięta nie może co prawda podnieść ciśnienie, ale może mieć negatywny wpływ na ich przyswajalność. Systematyczne stosowanie mięty warto więc skonsultować ze swoim lekarzem.

negatywne skutki picia mięty

Jak bezpiecznie pić miętę?

Mięta pieprzowa oferuje wiele cennych właściwości leczniczych i jest jednym z najczęściej oraz najpowszechniej używanych ziół. Zawiera składniki odżywcze, takie jak: kwas askorbinowy, olejki eteryczne, olejek mentolowy, rutyna, karoten, betaina, apigenina. Ma działanie rozkurczające, moczopędne i wiatropędne, wspiera procesy trawienne, łagodzi bóle głowy, zmniejsza dolegliwości pojawiające się w obrębie górnych dróg oddechowych. Zarówno sporadyczne, jak i regularne picie mięty przynosi więc wiele znaczących korzyści, warto jednak zadbać o to, by jej spożycie było bezpieczne. Jak to zrobić?

Do przygotowania bezpiecznego naparu wystarczy 1 łyżka ususzonych liści mięty (ok. 2 g) oraz ok. 250 ml gorącej wody. Za bezpieczną dawkę dobową uważa się ok. 4-9 g liści mięty na dzień. Na rynku znajdują się także herbaty miętowe w wersji instant. Poza napojem do wypicia, z właściwości mięty, można skorzystać także, sięgając po olejek mentolowy. Stosowany jest on zarówno w celach leczniczych, jak i aromaterapeutycznych. Szczególnie w okresie wzmożonych zachorowań zaleca się dodanie kilku kropli olejku miętowego do wykonywanej inhalacji. Olejek miętowy stosowany w ten sposób ułatwia oddychanie, łagodzi stres i pomaga zwalczyć ból głowy.

negatywne skutki picia mięty

Jakie są przeciwwskazania do picia mięty?

Nawet regularne picie mięty nie powinno powodować skutków ubocznych, jednak warto zachować zdrowy rozsądek w kwestii ilości przyjmowanych naparów. Poza tym istnieją też pewne przeciwwskazania, które powinny być bezwzględnie przestrzegane przez osoby, których one dotyczą:

– astmatycy

– dzieci (inhalacje i maści z mentolem odradza się u dzieci do 5 roku życia)

– kobiety karmiące piersią (mięta może hamować laktację)

– osoby z wrzodami żołądka

– osoby z wrzodami dwunastnicy

– występowanie choroby refluksowej przełyku

– występowanie nawracającej zgagi (mięta może ją nasilać)

Mięta pieprzowa może być przyjmowana przez kobiety w ciąży jako napar, jednak nie określono maksymalnej dawki dobowej tego preparatu. Aby zadbać o bezpieczeństwo płodu, należy zadbać o umiar, nawet jeśli czasem wydaje się to trudne, wszak mięta okazuje się jedynym dozwolonym środkiem na wzdęcia i poranne mdłości ciążowe.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Maślan sodu to substancja ciesząca się rosnącą popularnością wśród osób, które borykają się z nadmiernymi kilogramami. Dowiedz się więcej na temat jego o suplementacji.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Zestaw witamin wyłącznie dla kobiet - czy to ma sens? Te witaminy sprzyjają urodzie i poprawiają odporność. Zobacz gdzie ich szukać!