picie melisy skutki uboczne

10 możliwych skutków ubocznych po wypicu melisy – Przedawkowanie, uzależnienie, interakcje i przeciwwskazania

Melisa lekarska (melissa officinalis) bardzo często zalecana jest jako naturalny sposób na wyciszenie i uspokojenie skołatanych nerwów. Łagodzi pobudzenie i pozwala spojrzeć na wiele wydarzeń z dystansem. Jako ziele nie jest tak mocna, jak leki uspokajające. Często więc jest pierwszym wyborem, jako środek na poddenerwowanie i nadmierne napięcie nerwowe.

Melisa lekarska, zwana również cytrynowym zielem, jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z Europy Południowej, Azji i Afryki Północnej. Surowcem zielarskim wykorzystywanym w ziołolecznictwie są liście melisy lekarskiej, które zawierają liczne olejki eteryczne, flawonoidy, gorycze, sole mineralne i witaminę C. To właśnie dzięki nim roślina wykazuje właściwości lecznicze.

Do najważniejszych z nich należy jej działanie uspokajające. Może też łagodzić bóle głowy i korzystnie wpływać w przypadku bezzębności. Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej olejków eterycznych, które zmniejszają odczucie nerwów i stresu. Do tego uspokajają nadmierne bicie serca i mogą być wsparciem w kolce nerwowej.

Melisa lekarska wykazuje również pozytywne działanie w obrębie układu pokarmowego. Może wpływać na pobudzenie trawienia, działać żółciopędnie i żółciotwórczo. Ponadto przypuszcza się, że może również pozytywnie wpływać na produkcję pokarmu u kobiet w okresie karmienia piersią.

Ziele melisy lekarskiej zawiera również polifenole, które mogą się okazać bardzo pomocne dla skóry człowieka. Ich główne działanie dostrzega się w przypadku opryszczki. Polifenole mogą zapobiegać jej rozwojowi oraz nawracaniu.

Obecność kwasu rozmarynowego odpowiada za przeciwzapalne właściwości melisy lekarskiej. Dzięki temu może ona działać przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo, co zdecydowało o tym, że często stanowi składnik różnych kosmetyków do włosów.

picie melisy skutki uboczne

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić przy nadmiernym picu melisy?

Mimo tak wielu dobroczynnych właściwości melisy lekarskiej, może ona wywoływać różnorodne skutki uboczne. Najczęściej do ich wystąpienia dochodzi, gdy ziele melisy lekarskiej zostanie przedawkowane. Przy prawidłowym stosowaniu nie powinno być problemów.

Nadmiarne stosowanie melisy lekarskiej może doprowadzić do zaburzenia pracy głównie w obrębie układu pokarmowego i nerwowego. Jeżeli pod wpływem stosowania melisy lekarskiej dostrzeżesz u siebie zawroty głowy, świszczący oddech, bóle brzucha czy zaczniesz odczuwać nudności lub pojawią się wymioty to znak, że należy odstawić przyjmowane ziele lub zdecydowanie zmniejszyć jego dawkowanie, ponieważ są to najczęściej występujące skutki uboczne.

Warto pamiętać, że niektóre reakcje organizmu mogą też być uzależnione od wielu indywidualnych czynników, do których należy wiek pacjenta czy jego stan zdrowia. Bardzo ważna jest też przyjmowana dawka i to, jak długo stosowana jest melisa. Z tego względu warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji melisą, szczególnie jest to ważne, gdy przewlekle chorujesz lub na całe przyjmujesz jakieś leki.

Dobra wiadomość jest taka, że ewentualne skutki uboczne wynikające ze stosowania melisy występują bardzo rzadko i są stosunkowo łagodne.

Przypuszcza się, że przyjmowanie do 500 mg melisy lekarskiej dziennie przez okres sześciu miesięcy to bezpieczna kuracja.

Jakie jeszcze skutki uboczne warto przeanalizować? Sprawdź poniżej.

1. Alergia

Skutkiem ubocznym picia melisy może być alergia. Najczęściej przyjmuje ona postać swędzenia, zaczerwienienia skóry, pokrzywki czy trudności w oddychaniu. Przy czym warto wspomnieć, że do reakcji alergicznych dochodzi głównie przy zewnętrznym stosowaniu ziela.

2. Zmniejszone ciśnienie krwi

Innym skutkiem ubocznym picia melisy może być również obniżone ciśnienie krwi, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku osób, które z natury mają niskie ciśnienie lub biorą leki na jego obniżenie. Zbyt niskie ciśnienie krwi jest tak samo niezdrowe, jak jego podwyższony poziom.

3. Wpływ na czynność tarczycy

Do skutków ubocznych picia melisy należą również zaburzenia pracy tarczycy. Wiąże się to głównie ze zdolnością ziela do hamowania hormonu tarczycy. Jest to informacja ważna szczególnie dla tych osób, które na co dzień borykają się z niedoczynnością tarczycy.

4. Zmęczenie

Skutkiem ubocznym picia melisy może być również uczucie nadmiernego zmęczenia. Z uwagi na działanie uspokajające ziela stosowane jest ono do poprawy snu. Jednak przy nadmiernym stosowaniu może doprowadzić do uczucia zmęczenia i senności, występujących w ciągu dnia.

5. Nudności i wymioty

Do najpopularniejszych skutków ubocznych picia melisy zalicza się występowanie nudności i wymiotów. Mogą one się pojawić szczególnie wtedy, gdy melisa jest stosowana w nadmiernych ilościach.

6. Ból brzucha

Skutkiem ubocznym picia melisy mogą też być problemy z układem pokarmowym, szczególnie objawiające się w postaci bólu brzucha. Choć na co dzień jest to ziele, które wykorzystywane jest właśnie do łagodzenia dolegliwości bólowych, to w niektórych sytuacjach może je wywołać.

7. Zawroty głowy

Niektóre źródła podają, że skutkiem ubocznym picia melisy mogą być zawroty głowy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy napar z melisy zostanie przedawkowany – jest pity zbyt często lub w zbyt dużych ilościach.

8. Świszczący oddech

Do skutków ubocznych picia melisy lekarskiej zalicza się też świszczący oddech.

9. Podrażnienia skóry

Okazuje się, że skutki uboczne stosowania melisy nie ograniczają się wyłącznie do stosowania wewnętrznego. Okłady z melisy mogą powodować podrażnienia i skórne reakcje alergiczne. Są one jednak bardzo rzadkie i mają stosunkowo łagodny przebieg.

10. Zwiększony apetyt

Według niektórych źródeł skutkiem ubocznym melisy może być też zwiększenie apetytu. Prawdopodobnie dochodzi do niego dlatego, że melisa lekarska działa żółciopędnie i żółciotwórczo, przyspiesza metabolizm i usprawnia procesy trawienia.

Co zrobić jeśli wypiło się za dużo melisy?

Z informacji dostępnych w różnorodnych źródłach wynika, że jednorazowe przedawkowanie melisy nie powinno przynieść poważnych skutków ubocznych czy działań niepożądanych. Przypuszcza się, że bezpieczna dzienna porcja to 2 – 3 szklanki naparu dziennie. Jeżeli jednak omyłkowo wypijesz więcej, to nie powinno zdarzyć się nic złego. Możesz odczuć bóle brzucha lub bóle głowy. W skrajnych przypadkach mogą też pojawić się nudności i wymioty. Należy wówczas zadziałać objawowo – złagodzić skutki niestrawności i zadbać o odpowiednie nawodnienie. Warto też odstawić melisę lekarską na jakiś czas, by jej poziom w organizmie się unormował.

Takie przedawkowanie jednak nie powinno zagrażać poważnie Twojemu zdrowiu, ale jeżeli masz obawy to zgłoś się do lekarza i poinformuj go o ilości wypitego ziela. Najczęściej jednakże źródła informują o tym, że negatywna reakcja organizmu występuje, gdy ziele przyjmowane jest i długo i w dużych ilościach.

picie melisy skutki uboczne

Czy picie melisy może powodować uzależnienie i objawy odstawienne po odstawieniu?

Okazuje się, że regularne picie naparu z melisy nie powinno uzależniać. Jest to naturalny sposób na ukojenie nerwów, uspokojenie i dobry sen. Jej właściwości uspokajające są łagodne i delikatne, co powoduje, że organizm nie powinien się uzależniać.

Niektóre źródła jednak podają, że tego rodzaju herbatki uspokajające mogą powodować uzależnienie, nawet jeżeli nie ma ono charakteru chemicznego, a jedynie psychologiczny (wrażenie, że bez melisy już nie dam rady zasnąć). Działanie melisy może stać się wówczas niebezpieczne dla człowieka i należałoby zrobić sobie przerwę lub całkowicie z niej zrezygnować.

Według źródeł, które wskazują na uzależniający charakter melisy, jej ograniczenie lub odstawienie może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych, wśród których wymieniane są:

  • Lęk,

  • Niepokój,

  • Drażliwość,

  • Zaburzenia snu,

  • Zmniejszony apetyt,

  • Zmniejszona koncentracja,

  • Może wpływać na prawidłowe funkcjonowanie serca.

Nie ma jednak takich badań, które jednoznacznie wskazywałyby, że stosowanie melisy na pewno uzależnia i wspomniane objawy na pewno wystąpią. Niekiedy, przy przyjmowaniu zbyt dużych ilości melisy może dojść do odwrotnej reakcji organizmu. A zatem, zamiast wyciszać i uspokajać, melisa lekarska może zacząć powodować reakcje przeciwne: podniesienie ciśnienia krwi, zaburzenia rytmu serca, pobudzenie czy trudności w zasypianiu.

Czy można przedawkować melisę?

Przyjmuje się, że melisa lekarska jest produktem bezpiecznym i odpowiednim dla bardzo różnych grup wiekowych. Nie oznacza to jednak, że można ją pić bez ograniczeń i w dowolnych ilościach. Jak przy każdej suplementacji, tak i tu, należy zachować zdrowy rozsądek i nie przekraczać dawek zaleconych przez producenta lub lekarza.

Może się zdarzyć, że Twój organizm negatywnie zareaguje na dostarczaną melisę i wystąpią skutki uboczne lub reakcje niepożądane. W razie, gdyby się tak stało i zaczniesz odczuwać różnorodne dolegliwości (nadmierne zmęczenie, bóle głowy, bóle brzucha, mdłości lub wymioty) natychmiast ogranicz przyjmowane dawki melisy lub całkowicie ją odstaw. W takiej sytuacji rozsądnie też będzie skontaktować się z lekarzem. Należy mu wówczas opowiedzieć o przyjmowanych dawkach i objawach, które wówczas wystąpiły. Lekarz zaleci najbardziej rozsądne postępowanie.

Przyjmuje się, że do objawów przedawkowania należą również (poza wymienionymi powyżej) zawroty głowy czy problemy z oddechem.

W przypadku stosowania melisy zewnętrznie, na przykład na opryszczkę, do objawów przedawkowania należy podrażnienie skóry, wysypka, zaczerwienienie i świąd.

picie melisy skutki uboczne

W jakie interakcje z lekami wchodzi melisa?

Z uwagi na skład i właściwości melisy wchodzi ona w interakcje z niektórymi lekami. W takiej sytuacji należałoby zachować ostrożność i zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi.

Z jakimi lekami nie powinno się łączyć melisy?

Przede wszystkim nie powinna być łączona z lekami psychotropowymi. Jeżeli więc melisa stosowana jest na uspokojenie, to nie powinno się wówczas korzystać z leków psychiatrycznych. I przeciwnie. Jeżeli już są przyjmowane tego rodzaju leki, to włączenie melisy powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym kurację. Leki psychotropowe i melisa mogą wchodzić ze sobą w interakcję, a to może wzmocnić lub osłabić działanie uspokajające.

Okazuje się, że ziele może również wchodzić w reakcję z lekami na serce, przeciwnadciśnieniowymi i przeciwpadaczkowymi. Połączenie tych produktów może doprowadzić do nasilenia skutków ubocznych ich działania.

Ostrożność powinno się zachować także podczas przyjmowania leków pooperacyjnych. Zalecenia są takie, by odstawić melisę na dwa tygodnie przed planowaną operacją lub zabiegiem chirurgicznym i nie wracać do niej przez dwa tygodnie po zabiegu. To samo dotyczy wszelkich czynności medycznych, które wiążą się z narkozą.

W sytuacji, gdy jakieś schorzenie jest u Ciebie dopiero zdiagnozowane, a Ty przyjmujesz melisę, i lekarze dopiero planuje włączenie leków, musisz poinformować go prowadzonej fitoterapii. Dzięki temu unikniesz zagrożenia, zmniejszysz ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i możliwych interakcji.

Podsumowując, melisa lekarska nie powinna być łączona z:

  • Środkami uspokajającymi;

  • Lekami na tarczycę;

  • Lekami na HIV.

Omówione i opisane powyżej interakcje z lekami nie wyczerpują w pełni tego zagadnienia. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na ten temat należy odwiedzić RxList Drug Interaction Checker.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania melisy?

Napar z suszonych liści melisy lekarskiej ma właściwości uspokajające, właściwości przeciwzapalne i liczne inne właściwości lecznicze. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Działanie melisy może być dla niektórych osób szkodliwe.

Przed włączeniem tego ziela do kuracji należy przede wszystkim sprawdzić ewentualne skutki uboczne oraz zweryfikować interakcje z przyjmowanymi lekami. Ostrożność powinno się też zachować przy stosowaniu rośliny zewnętrznie, szczególnie przy skórze skłonnej do alergii i podrażnień.

Osoby uczulone, dla zachowania bezpieczeństwa, powinny obserwować reakcje swojego organizmu po spożyciu ziela w formie naparu. Szczególnie należy zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się problemy z oddychaniem, puchnięcie, uczucie ciasnoty w gardle lub klatce piersiowej, zaburzenia świadomości lub reakcje skórne.

Wobec powyższych, poza interakcjami z lekami należy również zweryfikować ewentualne inne przeciwwskazania do stosowania ziela.

Do najważniejszych z nich należą:

1) nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu z melisą;

2) przyjmowanie psychiatrycznych leków uspokajających;

3) Planowana operacja lub okres bezpośrednio po operacji;

4) Niedoczynność tarczycy – melisa lekarska może pogłębić niedoczynność;

5) ciąża – choć nie ma jednoznacznych informacji, by melisa lekarska mogła być niebezpieczna w ciąży, to na wszelki wypadek lepiej z niej zrezygnować;

6) okres karmienia piersią – melisa lekarska może zaburzać laktację;

7) wiek poniżej 12 roku życia.

Picie melisy skutki uboczne ma nieliczne i stosunkowo łagodne w przebiegu, ale nie oznacza to, że można je bagatelizować. Herbata z melisy może zwiększać wydzielanie soku żołądkowego, jest napojem o działaniu uspokajającym i bardzo szeroko była stosowana w medycynie ludowej. Jednak jej przedawkowanie jest możliwe, a skutki jej stosowania w nadmiarze są nieprzyjemne i prowadzą do dyskomfortu. Dlatego zachowaj rozsądek i ostrożność by zminimalizować działania niepożądane.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Tran jako cudowny środek na odporność i lepszą pamięć? Sprawdź jaki tran wybrać i zobacz dlaczego warto wypróbować wszystkie jego właściwości.
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.
Ziemia okrzemkowa to naturalny sposób na dokładne i efektywne oczyszczenie organizmu ze złogów, toksyn i pasożytów, zobacz, co jeszcze możesz zyskać dzięki diatomitowi.
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...