zioła na osteoporozę

Zioła na osteoporozę – Jakie wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Osteoporoza (zwana cichym złodziejem kości) to choroba, która polega na stopniowym ubytku masy kostnej, co prowadzi do większej podatności kości na złamania. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważna jest nie tylko profilaktyka, ale również właściwe leczenie. Przebieg osteoporozy może być utajony, ale też często jej objawy są niejednoznaczne. To znacznie utrudnia postawienie właściwej diagnozy i szybkie podjęcie leczenia.

W profilaktyce osteoporozy mogą okazać się pomocne zioła, które wspierają układ kostny, wspierają wchłanianie wapnia i tym samym przyczyniają się do budowania mocnych kości. Zobacz, jakie zioła mogą się okazać pomocne, by uchronić się przed osteoporozą i w razie jej wystąpienia, wesprzeć proces leczenia.

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego. Bywa też nazywana zrzeszotnieniem kości. Polega na tym, że w miarę jej postępowania zanika stopniowo tkanka kostna. To skutkuje osłabieniem struktury kości, które stają się bardziej podatne na złamania. Może dojść do sytuacji, że produkcja tkanki kostnej będzie mniejsza niż jej ubytek, a to poważnie zagraża bezpieczeństwu pacjenta.

Na omawianą chorobę zdecydowanie częściej zapadają kobiety, ale nie oznacza to, że nie dotyczy ona również mężczyzn. Dużym problemem jest to, że często rozwija się ona bez zauważalnych objawów. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym stają się złamania kręgów (złamania kompresyjne), które też nie zawsze są od razu rozpoznane. Badania wykazały, że jedynie 30% tych złamań daje odczucia bólowe. Oznacz to, że znaczna większość w ogóle nie doświadcza bólu przy złamaniu.

Sposobem na uniknięcie choroby, choć nie jest to gwarancją, że się nie zachoruje, jest aktywny tryb życia, odpowiednia dieta bogata w wapń, minerały i witaminy oraz regularne wykonywanie badań diagnostycznych (badanie densytometryczne), w tym tych dotyczących gęstości kości.

Można również rozważyć suplementację. Do swojej diety można włączyć witaminy i zioła, o pozytywnym wpływie na kości.

zioła na osteoporozę

Jakie są przyczyny osteoporozy i jak ją rozpoznać?

Osteoporoza może się pojawić z różnych przyczyn. Główną i najczęściej wskazywaną jako dominująca są niedobory ważnych dla kości składników mineralnych i witamin. Najczęściej jest to brak witaminy D i C oraz wapnia, estrogenów, magnezu i boru. To wapń jest składnikiem budulcowym dla kości, ale magnez i witamina D wspierają jego wchłanianie.

Inną przyczyną choroby może być depresja. W jej przebiegu rośnie w organizmie poziom kortyzolu, a ten działa destrukcyjnie na kości.

Do pozostałych przyczyn należy brak aktywności (siedzący tryb życia), niewłaściwa dieta, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu.

Jak można rozpoznać chorobę? Jednym z charakterystycznych objawów jest złamanie w obrębie kręgów kręgosłupa. Jak jednak wspomniano, zaledwie 30% tego typu złamań objawia się bólem.

Pozostałe objawy to:

  • przewlekły ból kręgosłupa;

  • hiperkifoza w odcinku piersiowym;

  • ból głowy;

  • ból karku;

  • bóle brzucha;

  • ból odczuwany w czasie kaszlu;

  • neurpatie z ucisku.

W niektórych przypadkach ból może się pojawiać nawet podczas ruchu i to niekiedy niewielkiego. Dzieje się tak, ponieważ utracie kości towarzyszy osłabienie podporu dla całego ciała.

Co to są zioła na osteoporozę?

Zioła, które można zastosować dla poprawienia zdrowia kości, to mieszanki, które wspomagają wchłanianie wapnia, stanowią źródło witaminy D i C oraz mogą być cennymi źródłami pozostałych pierwiastków, jak magnez czy bór.

Ich działanie nie powinno jednak ograniczać się do wzmacniania samych kości. Niezwykle istotne są też chrząstki stawowe, które z wiekiem potrzebują coraz więcej włókien kolagenowych – dlatego też mieszanki ziołowe, powinny być bogate też w kolagen czy substancje wspierające jego syntezowanie w organizmie.

W czym mogą pomóc zioła na osteoporozę?

Zioła stosowane w profilaktyce osteoporozy i jej leczeniu mogą pomóc w poprawieniu wchłaniania wapnia, w dostarczaniu większych jego ilości do organizmu czy też w uzupełnianiu ewentualnych niedoborów pierwiastków i witamin.

Do tego, mogą one pomóc w stymulowaniu organizmu człowieka do produkcji włókien kolagenowych. Warto sięgnąć też po zioła, które pomogą w pozbyciu się nadmiarowych kilogramów – nadwaga i otyłość stanowi poważne zagrożenie przy osteoporozie. Kości i tak są osłabione i słabną coraz bardziej, dlatego też dźwiganie coraz większej masy ciała może być bardzo niebezpieczne.

W przypadku osób otyłych, które cierpią na osteoporoza może dochodzić do złamań pod wpływem ciężaru ciała, nawet bez upadku czy uderzenia. Dlatego też zioła te powinny nie tylko wzmacniać kości i chrząstki stawowe, ale również wspierać przemianę materii, ułatwiać wchłanianie substancji odżywczych i przyczyniać się do utraty nadprogramowych kilogramów.

Jak działają zioła na osteoporozę?

Zioła działają przede wszystkim poprzez swój skład i zawartość substancji aktywnych. To właśnie one stymulują organizm człowieka do pracy. Wspierają wchłanianie wapnia, produkcję kolagenu, a tym samym wzmacnianie kości i chrząstek. To nie tylko spowalnia proces utraty masy kostnej, ale jednocześnie pomaga zachowaniu sprawności i ruchomości poszczególnych elementów układu kostnego.

Zioła też, jak wspomniano wcześniej, przyspieszają pracę układu pokarmowego, wspierają procesy metaboliczne i zwiększają wchłanianie substancji odżywczych ze spożywanego pokarmu.

Jakie są właściwości ziół na osteoporozę?

Mieszanki ziołowe, które mogą wspomóc zapobieganie i leczenie osteoporozy są przede wszystkim wspaniałymi źródłami wapnia. To pierwiastek kluczowy dla utrzymania zdrowych i silnych kości. Do tego, powinny być one bogate w magnez, bor i witaminy. Najważniejsze z nich to witamina D i witamina C.

Do istotnych właściwości roślin z tej grupy powinny należeć również właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Dzięki nim kości nie będą narażone na dodatkowe zagrożenie i ryzyko. Osłabione kości są bardzo podatne na wszelkie infekcje i stany zapalne, dlatego uchronienie ich przed tym ma ogromne znaczenie.

Działanie przeciwutleniające natomiast spowalnia starzenie się organizmu, a tym samym spowalnia spadek produkcji kolagenu, który ma znacznie dla utrzymania ruchomości stawów. Włókna kolagenowe, które znajdują się w chrząstkach stawowych z czasem stają się coraz słabsze. Opóźnienie tego momentu ma ogromne znacznie w profilaktyce osteoporozy.

zioła na osteoporozę

Jakie są popularne zioła na osteoporozę?

Zwolennicy medycyny naturalnej i ziołolecznictwa wyselekcjonowali kilka ziół, które mogą być źródłem cennych substancji, pomocnych w zapobieganiu chorobie i wspieraniu jej leczenia. Wśród nich znalazł się żywokost lekarski, czarci pazur czy skrzyp polny. Poniżej znajduje się nie tylko zestawienie najpopularnieszych ziół, ale również krótki opis ich działania i właściwości.

Żywokost lekarski

Żywokost od lat stosowany jest jako jedna z naturalnych metod wspierania układu kostnego. Dzieje się tak dlatego, że zawiera w sobie duże ilości wapnia, żelaza, fosforu i krzemu. Dostarcza do organizmu również takich witamin, jak witamina D i C.

Można go stosować jako formę profilaktyki. Zaleca się też wykorzystywanie maści z żywokostu w rekonwalescencji po złamaniach i urazach kości.

Czarci pazur

Roślina ta, znana również pod nazwą diabelski szpon czy hakorośl rozesłana, może mieć przede wszystkim właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Badanie przeprowadzone w 2007 roku wykazało, że może mieć ona również pozytywny wpływ na łagodzenie dolegliwości bólowych w obrębie nadgarstków, kręgosłupa i stóp, które występują właśnie przy osteoporozie.

Wyciąg z czarciego pazura może być stosowany wewnętrznie w postaci tabletek, proszków lub naparów oraz zewnętrznie jako balsam lub żel.

Skrzyp polny

Skrzy polny znany jest przede wszystkim ze swojego wpływu na stan skóry, włosów i paznokci. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się również w innych problemach. Okazuje się, że w jego składzie znajdują się bardzo duże ilości krzemu, który przyczynia się do wzmocnienia zdrowia stawów.

Bogate w minerały są rownież takie rośliny jak mniszek lekarski (szczególne znaczenie ma tu korzeń mniszka lekarskiego), liść lucerny czy liście malin.

Niektórzy zalecają też stosowanie wodorostów, ponieważ w nich zawartość minerałów jest szczególnie wysoka. Trzeba jednak pamiętać, że te rośliny są też niezwykle bogate w jod, a jego zbyt duże ilości w organizmie człowieka nie są dobre i bezpieczne dla zdrowia.

Maca

Pieprznica peruwiańska również bardzo często znajduje się w mieszankach polecanych na wzmocnienie kości i stawów. Prawdopodobnie wpływa ona na przyrost masy kostnej. Jej dodatkową zaletą może być fakt, że stosowana zapobiega usuwaniu estrogenów z organizmu. Te dwie właściwości mogą przyczyniać się do utrzymania prawidłowej gęstości mineralnej kości.

Spożywanie korzenia maca dostarczać może do organizmu człowieka takich minerałów jak: żelazo, wapń, miedź, cynk i potas. Przypuszcza się, że może też być sposobem na uzupełnienie witamin: B1, B2, C i E.

Ziele owsa

Przypuszcza się, że ziele owsa zawiera w sobie krzem, magnez oraz wapń. Wapń stanowi ważny budulec kości, a magnez ułatwia jego wchłanianie. Taki zestaw pierwiastków może więc mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegania osteoporozie.

Ziele owsa może być przyjmowane w postaci herbatki. Ważne jednak, by do jej przyrządzenia zbierane było wyłącznie w fazie mlecznej – to bardzo krótki okres w cyklu życiowym tej rośliny. Owiec może stanowić alternatywę dla pokrzywy, w przypadku tych osób, które mają na nią uczulenie lub nie odpowiada im jej smak.

Lukrecja gładka

W przypadku lukrecji wykorzystuje się korzeń i łodygi rośliny, które należy zbierać jesienią i wczesną wiosną. Jest ona bogata w fitoestrogeny, a głównym z nich jest glabrydyna. Fitoestrogeny wykazują się podobieństwem w budowie do estrogenów – czyli kobiecych hormonów. Z tego względu może być stosowana w osteoporozie (której jedną z przyczyn jest właśnie zanik estrogenów). Jest szczególnie polecana w przypadku osteoporozy występującej po menopauzie.

Pokrzywa

Pokrzywa zawiera w sobie duże ilości krzemu i wapnia. Prawdopodobnie jest to wapń o wysokiej biodostępności dla człowieka. Mówi się też, że mocna herbata z pokrzywy może dostarczyć więcej wapnia niż mleko. Już w starożytności stosowana była na artretyzm i reumatyzm, a dziś bardzo często zalecana jest przy różnorodnych problemach z układem kostnym. Prawdopodobnie jej działanie przyczynia się do wzmocnienia kości, przyspieszenia ich zrastania i sprawnego odbudowywania chrząstek.

Lantana pospolita

Prawdopodobnie ekstrakty z lantany pospolitej mogą poprawiać gęstość mineralną kości. Zdaniem badaczy dzieje się tak dlatego, że blokuje enzymy z grupy katepsyn. Są one odpowiedzialne za degenerację kolagenu. Co za tym idzie ekstrakty poprawiają nie tylko gęstość, ale i elastyczność kości oraz wzmacniają chrząstki.

Prawdopodobnie lantana blokuje tylko ten negatywny wpływ enzymów na kolagen. To zaś oznacza, że leczenie z jej zastosowaniem mogłoby się odbywać bez skutków ubocznych. Na razie jednak brak wystarczających danych na ten temat.

Cherimoya (Flaszowiec peruwiański)

Cherimoya jest prawdopodobnie niezwykle bogatym źrodłem witaminy C (działa więc przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie) oraz minerałów takich jak wapń, żelazo i fosfor. Znajdujące się w niej zawartości wapnia mogą się przyczynić do odbudowy i wzmocnienia kości, co przekłada się na jej działanie profilaktyczne, ale też może być wykorzystywana jako wsparcie w leczeniu.

Jak stosować zioła na osteoporozę? – Dawkowanie

Zioła stosowane przy osteoporozie powinny być dawkowane zgodnie z zaleceniami producenta lub też lekarza prowadzącego leczenie. Trzeba pamiętać, że przedawkowanie może poważnie zaszkodzić i zamiast mieć mocne kości będzie mieć dodatkowe problemy zdrowotne, które będą wymagały interwencji lekarza.

Niektóre z mieszanek można stosować dwa, inne trzy razy dziennie i dostosowanie się do tych wskazań przyniesie znacznie większe korzyści, niż dawkowanie ich na własną rękę. O tym należy pamiętać.

Kiedy warto stosować zioła na osteoporozę?

Preparaty roślinne można stosować profilaktycznie, szczególnie jeżeli ma się genetyczne skłonności do osteoporozy. Na przykład ktoś w rodzinie chorował lub właśnie choruje.

Działanie profilaktyczne może zapobiec wystąpieniu choroby, a jeżeli nie uda się jej uniknąć, to opóźni jej pojawienie się, a do tego spowolni jej rozwój. To również bardzo ważne.

Mieszanki można też stosować już po otrzymaniu diagnozy. W ten sposób można w pewnym stopniu cofnąć zmiany, do których doszło pod wpływem schorzenia, a jeżeli nie da się ich już w ten sposób cofnąć, to spowolni się ich narastanie. To bardzo ważne, ponieważ rozwój choroby może poważnie ograniczyć sprawność fizyczną pacjenta.

zioła na osteoporozę

Czy zioła na osteoporozę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zasadniczo zioła nie stanowią zagrożenia, a ich stosowanie przynieść pozytywne rezultaty. Zawsze jednak trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Wśród nich znajdują się na przykład alergie. Jeżeli pacjent ma alergię na składnik mieszanki lub zawarte w nim substancje, wówczas powinien zrezygnować z tego rodzaju suplementacji.

Podobnie rzecz wygląda z nietolerancją pokarmową. Przeciwwskazaniem mogą też być przyjmowane leki. Niektóre zioła wchodzą w interakcje z lekami. To może osłabiać ich skuteczność. Farmakoterapia odgrywa jednak istotną rolę w leczeniu dlatego nie można jej zaburzać ziołami.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na osteoporozę?

Ciąża jest stanem wyjątkowym. Kobieta jest wówczas odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale również za rozwijające się w niej inne życie. Z tego względu wielu leków nie wolno jej przyjmować, ponieważ mogą one oddziaływać na płód i zaburzać jego prawidłowy rozwój.

To samo dotyczy ziół. Niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka, dlatego też kobiety w ciąży nie powinny ich stosować. W przypadku ziół na osteoporozę większość z nich jest bezpieczna, ale na przykład lukrecję należałoby już z nich wyłączyć.

Mimo tego, że większość można włączyć, nigdy nie wolno tego robić bez kontaktu z lekarzem prowadzącym ciążę. Należy się z nim skonsultować, omówić planowaną kurację ziołami i dopiero po uzyskaniu jego zgody włączyć ją do swojej diety. Jeżeli lekarz nie zezwoli na stosowanie ziół, to należy z nich zrezygnować.

Skutki uboczne stosowania ziół na osteoporozę

Z uwagi na to, że w skład mieszanek stosowanych na osteoporozę wchodzą różnorodne zioła, to skutki uboczne ich stosowania mogą być bardzo zróżnicowane. Przed rozpoczęciem naturalnej kuracji należy zapoznać się z opisem mieszanki przygotowanym przez producenta. Dzięki temu będzie można szybko zareagować i zrezygnować z ziół, gdy tylko pierwsze działania niepożądane się pojawią.

Dlaczego warto stosować zioła na na osteoporozę?

Warto stosować zioła, ponieważ przyczyniać się mogą one do wzmocnienia tkanki kostnej i zapobiegania chorobie. Jeżeli zaś nie jest możliwe jej całkowite przeciwdziałanie, to można przynajmniej spowolnić jej rozwój i ograniczyć zniszczenia, jakie powoduje.

Jednocześnie zioła nie są tak szkodliwe jak suplementy syntetyczne. Nie obciążają żołądka i wątroby. Mogą natomiast uzupełnić w naturalny sposób niedobory pierwiastków (wapń, krzem, żelazo) oraz witamin (D, E, C, B). Uzupełnienie niedoborów może zaś przełożyć się na wzmocnienie nie tylko kości, ale również wielu innych organów i układów.

Jak wzmocnić kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy?

Przede wszystkim należy dbać o swoją dietę. Powinna być bogata w mikro i makroelementy oraz witaminy, szczególnie witaminę D. Jeżeli chodzi o dostarczanie wapnia, to ważne, by wybierać te produkty, które bogate są w jego biodostępną wersję (cytrynian wapnia, hydroksyapatyt wapnia, chelatowany wapń). Jego największe ilości znajdują się głównie w pokrzywie. Warto też pamiętać, że u kobiet zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest znacznie większe niż u mężczyzn, szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie są naturalne metody na osteoporozę?

Z uwagi na to, że dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych jest kluczowe w zapobieganiu chorobie i jej zwalczaniu, pierwszym krokiem na drodze do zdrowia kości powinna być zmiana diety.

To jednak nie wystarczy. Należy również zmodyfikować swój styl życia. Jeżeli masz pracę siedzącą, masz mało ruchu i aktywności fizycznej, musisz to jak najszybciej zmienić.

Ruch i aktywność fizyczna, dieta w tym zioła i regularne badania to przepis na uchronienie się przed chorobą lub zmniejszenie szkód, jakie może ona spowodować.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Koenzym Q 10 to nie tylko świetny składnik kosmetyków, ale również eliksir młodości i zdrowia, który wspiera cały Twój organizm w wielu aspektach.
Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...