Babka płesznik

Babka płesznik – Właściwości, działanie, zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina, która rośnie przy basenie Morza Śródziemnego, Azji i północnej Afryki. Z powodu swojego nadmorskiego pochodzenia jej inna nazwa to babka śródziemnomorska. To, co jest w niej najbardziej wartościowe i działa prozdrowotnie to nasiona. Mają brunatny kolor i z wyglądu przypominają siemię lniane. To właśnie w nich skrywa się cała gama substancji odżywczych, które dla ludzkiego organizmu mają niebagatelne znaczenie. Babka płesznik to wartościowa roślina lecznicza.

Babka płesznik (Plantago psyllium) jest rośliną o śródziemnomorskim pochodzeniu, stąd nazywanie jej babką śródziemnomorską. Jej nasiona o bardzo wielu prozdrowotnych właściwościach pozyskuje się z owoców. Działają one przeczyszczająco, wspomagają pracę układu pokarmowego, odchudzają i usprawniają układ odpornościowy.

Babka płesznik nazywana bywa również pchlicą lub płesznicą. Jej łodygę pokrywają owłosione listki. W owocach znajdują się małe, gładkie nasiona o podłużnym kształcie i ciemnobrązowej barwie. Są bardzo podobne do nasion siemienia lnianego i również podobnie działają. Po zmieszaniu z wodą wydzielają kleistą substancję (jak siemię lniane), która bardzo pozytywnie wpływa na organizm człowieka szczególnie podczas problemów trawiennych.

Babka płesznik

Babka płesznik – właściwości zdrowotne

Babka płesznik ma liczne i różnorodne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. To właśnie dzięki niej można wyregulować sobie procesy trawienia, wspomóc swoje odchudzanie, oczyścić organizm, a dodatkowo wyeliminować ewentualne problemy trawienne.

Na tym jednak nie koniec, działanie lecznicze babki płesznik jest znacznie szersze. Nasiona babki płesznik to przede wszystkim błonnik. W 100 g nasion znajduje się go aż 68 g. Ponadto znaleźć w nich można białko, sterole oraz aukubiny. Nasiona połączone z wodą tworzą żel. Jego spożywanie pomaga w oczyszczaniu jelit ze złogów, co przekłada się na to, że przyspieszają przemianę materii i usprawniają wypróżnianie. Pobudza perystaltykę jelit, co również sprzyja sprawnemu przesuwaniu treści pokarmowej. Wspomaga przez to utratę wagi. Po spożyciu nasion babki płesznik w jelitach tworzy się specyficzny śluz, który ułatwia przesuwanie mas kałowych w świetle jelit (pomocne w leczeniu zaparć). Jednocześnie zwiększa lepkość treści przesuwającej się w jelitach, a to przekłada się mniejszą częstotliwość wypróżnień – co pomaga w przypadku biegunek. Działa osłonowo i łagodząco na jelita, wspomaga osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Babka płesznik działa też przeciwkaszlowo i wykrztuśnie, pomagając usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę. Ponadto udowodniono jej działanie przeciwzapalne i osłonowe. Odżywia i nawilża organizm człowieka. Działa moczopędnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.

Spożyte nasiona babki płesznik pęcznieją w żołądku a to daje uczucie sytości. Nie trzeba się więc najadać i nie pojawia się ochota na przekąski między posiłkami. Jednocześnie nasionka ograniczają wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, organizm więc do trawienia musi wykorzystywać głównie własne zasoby zgromadzone w tkance tłuszczowej, a jednocześnie usprawniany jest metabolizm, więc proces trawienia przebiega znacznie sprawniej.

Nasiona babki płesznik regulują poziom glukozy we krwi oraz poprawiają profil cholesterolowy: redukują poziom złego cholesterolu a podnoszą poziom dobrego.

Włączenie tego produktu do diety powoduje, że wątroba zostaje otoczona ochroną, złagodzone zostają jej ewentualne podrażnienia, a także łagodzi chorobę wrzodową.

Napar z nasion babki płesznik może też być stosowany od zewnątrz. Po przemyciu nim głowy włosy stają się mocniejsze i zdrowsze. Zaleca się go szczególnie osobom, które cierpią na rozdwajające się końcówki i problemy z suchą i podrażnioną skórą głowy. Można też wykorzystywać go do przemywania twarzy lub uszkodzeń skórnych. Pory zostaną oczyszczone i zdezynfekowane, a rany szybciej będą się goić. Ma działanie nawilżające i odżywcze, więc skóra odzyska zdrowy i świeży wygląd. Może też być stosowany przy łuszczycy, wraz z atopowym zapaleniem skóry czy przy trądziku różowatym. Oczywiście nie zastąpi kuracji farmaceutycznej, ale będzie dla niej świetnym wsparciem, ponieważ łagodzi stany zapalne, swędzenie i podrażnienie.

Jak działa babka płesznik i na co pomaga?

Babka płesznik działa przede wszystkim poprzez swój specyficzny i bardzo wartościowy skład. Nasiona bogate są w naturalny błonnik, a to przekłada się na jej skuteczność we wspieraniu układu pokarmowego. Działa odchudzająco, usprawnia przemianę materii i pomaga w regularnych i zdrowych wypróżnieniach. Zapobiega wzdęciom i zaparciom oraz hamuje biegunki. Oczyszcza jelita ze złogów i usprawnia proces przesuwania się treści pokarmowej. Pobudza ruchy robaczkowe jelit. To wszystko przekłada się na lepiej funkcjonujący i sprawniejszy układ pokarmowy.

Działa osłonowo na wątrobę i łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądkowymi.

Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Działa też przeciwnowotworowo. Wspiera gojenie ran, łagodzi podrażnienia skóry, swędzenie i oparzenia. Jest świetnym wsparciem dla skóry twarzy i głowy. Oczyszcza pory i łagodzi stany zapalne. Nawilża i odżywia skórę. Działa wzmacniająco na cebulki włosów, co powoduje, że po kuracji babką płesznik włosy stają się mocniejsze i zdrowsze.

Babka płesznik

Babka płesznik – zastosowanie zdrowotne

Babka płesznik z uwagi na swoje właściwości znalazła dla siebie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. W medycynie najczęściej wykorzystywana jest na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: zaparcia, biegunki, wzdęcia, wrzody, hemoroidy. Takie zastosowanie wynika z tego, że babka pomaga w rozwoju pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach, niezbędnej dla prawidłowego przebiegu procesów trawienia i wydalania. W efekcie reguluje pracę jelit, łagodzi bóle i świąd, a także ogranicza liczbę i intensywność krwotoków.

Babka jest również świetnym wsparciem w procesie odchudzania. Nasionka pęcznieją w żołądku dając uczucie pełności i sytości, nie trzeba się więc dużo najadać. Do tego pozwalają wyeliminować chęć na podjadanie między posiłkami. Nasionka ograniczają wchłanianie tłuszczu i węglowodanów. Organizm nie ma więc budulca, z którego mógłby odkładać kolejne warstwy tkanki tłuszczowej, a do przeprowadzenia procesów metabolicznych wykorzystuje posiadane już wcześniej zasoby. Do tego usprawnione zostają procesy trawienia, a więc nie występuje uczucie ociężałości i przemęczenia po jedzeniu.

Nasiona babki płesznik regulują poziom glukozy we krwi oraz poprawiają profil cholesterolowy. Poziom cholesterolu LDL zostaje obniżony, a HDL wzrasta. W ten sposób można zapobiec odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń. Zmniejsza się też ryzyko złogów i zmian miażdżycowych.

Jest to więc świetne wsparcie dla osób z miażdżycą, cierpiących na choroby serca lub inne schorzenia układu krwionośnego.

W kosmetyce babka płesznik sprawdzi się do poprawy kondycji skóry głowy i włosów. Skóra na głowie zostaje odżywiona i nawilżona, a to przekłada się na zdrowsze i silniejsze włosy, które znacznie mniej się rozdwajają. Świetnie sprawdzi się do przemywania skóry twarzy. Oczyszcza pory, a jej działanie antybakteryjne i przeciwzapalne zapobiega powstawaniu kolejnych wykwitów. Do tego cera jest nawilżona i odżywiona, a to przekłada się na jej zdrowszy wygląd.

Łącząc kosmetykę i medycynę warto wspomnieć, że babka płesznik sprawdza się również przy schorzeniach skórnych, jako wsparcie dla terapii farmaceutykami. Chodzi mianowicie o łuszczycę, trądzik różowaty i atopowe zapalenie skóry, których objawy łagodzi, a tym samym przynosi ulgę.

Jak stosować babkę płesznik – dawkowanie

Nasiona babki płesznik można stosować dwa lub trzy razy na dobę. Dorośli mogą spożywać nawet osiem łyżeczek nasion, a dzieci tylko dwie łyżeczki nasion na jedną porcję (dawka czterokrotnie mniejsza). Można je spożywać samodzielnie, a można też dodawać do potraw. Dla uzyskania lepszych efektów zdrowotnych należy w czasie kuracji pić do 1,5 litra wody dziennie.

Jeżeli babka stosowana jest w formie naparu zewnętrznie, wówczas nie ma ograniczeń ilościowych. Okłady czy przemywanie można powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Babka płesznik – przeciwwskazania

Mimo tego, że babka płesznik doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach i może pomóc na wiele różnorodnych dolegliwości istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, która jest jej główną zaletą, ale okazuje się również dla niektórych osób zagrożeniem. Nie zaleca się jej przy niedrożności jelit i stanach skurczowych. Przeciwwskazaniem są też bóle brzucha o nieznanej przyczynie.

Nie zaleca się jej stosowania również w przypadku rozpoznanych chorób przełyku, wątroby, układu pokarmowego. Refluks jest przeciwwskazaniem, zgaga, stomia i silne biegunki. Osoby z anemią również powinny odstawić babkę, ponieważ zawarty w niej naturalny błonnik utrudnia wchłanianie żelaza. Warto też odstawić ją na kilka dni, jeżeli planowany jest zabieg kolonoskopii. Babka zaburza bowiem obraz badania.

Babka płesznik

Babka płesznik – efekty stosowania

Stosowanie babki płesznik daje bardzo pozytywne efekty zdrowotne. Usprawnia odchudzanie i procesy trawienia. Poprawia pracę całego układu pokarmowego, począwszy od żołądka, poprzez wątrobę, aż po jelita.

Zapobiega biegunkom i zaparciom. Pomaga w regularnych wypróżnieniach.

Stosowana zewnętrznie poprawia kondycję skóry głowy i włosów. Oczyszcza cerę i znajdujące się w niej pory, sprzyja jej odżywieniu i nawilżeniu.

Babka płesznik – skutki uboczne

Przede wszystkim skutki uboczne stosowania babki płesznik występują przy jej nadmiernym spożywaniu. Może wówczas mieć działanie silnie przeczyszczające. Nie zaleca się jej osobom z problemami żołądkowymi i jelitowymi (np. niedrożność jelit). Pęczniejące nasiona mogą bowiem nasilić odczuwane dolegliwości.

Dlaczego warto stosować babkę płesznik?

Babkę płesznik warto stosować ze względu na jej naturalne pochodzenie i liczne wartościowe efekty jakie wywołuje. Może być stosowana nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wśród zalet znajduje się również jej pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego, oczyszczanie organizmu i wspieranie wątroby oraz oczyszczanie jelit ze złogów. Wspomaga proces odchudzania.

Reguluje poziom glukozy we krwi oraz profil cholesterolowy. Ma działanie profilaktyczne w zakresie chorób serca wywołanych nadmiarem złego cholesterolu.

Pozytywnie działa na skórę. Oczyszcza rany i pory, odżywia i nawilża. Wzmacnia włosy i sprawia, że stają się mocniejsze.

Czym się różni babka jajowata od babki płesznik?

Babka jajowata to produkt bardzo podobny do babki płesznik. Również zawiera bardzo dużo błonnika, co pomaga w problemach trawiennych. Najwięcej dobroczynnych składników znajduje się w nasionach babki jajowatej, gdzie wykorzystuje się zarówno ich zawartość, jak i łupiny. Babka jajowata również rośnie w rejonie Morza Śródziemnego.

Różnica między tymi dwiema roślinami leży w szczegółach ich działania. Babka jajowata działa bardziej przeczyszczająco niż babka płesznik, natomiast ta ostatnia daje znacznie większe uczucie sytości. Babka jajowata wchłania nadmiar płynów z treści, która przesuwa się jelitami. Dobrze działa na hemoroidy i pomaga w zniwelowaniu żylaków. Podawana jest najczęściej w formie sproszkowanej, roztworu doustnego, granulek lub tabletek.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
L-glutamina - źródło zdrowia, odporności i sprawności fizycznej; sprawdź, dlaczego tak jest i jak działa
Biotyna to naturalna substancja, która odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka, jest też nazywana witaminą piękna, z uwagi na jej wpływ na włosy, skórę i paznokcie.