Babka płesznik

Babka płesznik – Właściwości, działanie, zastosowanie, dawkowanie i przeciwwskazania

Babka płesznik (Plantago psyllium) to roślina, która rośnie przy basenie Morza Śródziemnego, Azji i północnej Afryki. Z powodu swojego nadmorskiego pochodzenia jej inna nazwa to babka śródziemnomorska. To, co jest w niej najbardziej wartościowe i działa prozdrowotnie to nasiona. Mają brunatny kolor i z wyglądu przypominają siemię lniane. To właśnie w nich skrywa się cała gama substancji odżywczych, które dla ludzkiego organizmu mają niebagatelne znaczenie. Babka płesznik to wartościowa roślina lecznicza.

Babka płesznik (Plantago psyllium) jest rośliną o śródziemnomorskim pochodzeniu, stąd nazywanie jej babką śródziemnomorską. Jej nasiona o bardzo wielu prozdrowotnych właściwościach pozyskuje się z owoców. Działają one przeczyszczająco, wspomagają pracę układu pokarmowego, odchudzają i usprawniają układ odpornościowy.

Babka płesznik nazywana bywa również pchlicą lub płesznicą. Jej łodygę pokrywają owłosione listki. W owocach znajdują się małe, gładkie nasiona o podłużnym kształcie i ciemnobrązowej barwie. Są bardzo podobne do nasion siemienia lnianego i również podobnie działają. Po zmieszaniu z wodą wydzielają kleistą substancję (jak siemię lniane), która bardzo pozytywnie wpływa na organizm człowieka szczególnie podczas problemów trawiennych.

Babka płesznik

Babka płesznik – właściwości zdrowotne

Babka płesznik ma liczne i różnorodne właściwości zdrowotne i wartości odżywcze. To właśnie dzięki niej można wyregulować sobie procesy trawienia, wspomóc swoje odchudzanie, oczyścić organizm, a dodatkowo wyeliminować ewentualne problemy trawienne.

Na tym jednak nie koniec, działanie lecznicze babki płesznik jest znacznie szersze. Nasiona babki płesznik to przede wszystkim błonnik. W 100 g nasion znajduje się go aż 68 g. Ponadto znaleźć w nich można białko, sterole oraz aukubiny. Nasiona połączone z wodą tworzą żel. Jego spożywanie pomaga w oczyszczaniu jelit ze złogów, co przekłada się na to, że przyspieszają przemianę materii i usprawniają wypróżnianie. Pobudza perystaltykę jelit, co również sprzyja sprawnemu przesuwaniu treści pokarmowej. Wspomaga przez to utratę wagi. Po spożyciu nasion babki płesznik w jelitach tworzy się specyficzny śluz, który ułatwia przesuwanie mas kałowych w świetle jelit (pomocne w leczeniu zaparć). Jednocześnie zwiększa lepkość treści przesuwającej się w jelitach, a to przekłada się mniejszą częstotliwość wypróżnień – co pomaga w przypadku biegunek. Działa osłonowo i łagodząco na jelita, wspomaga osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego.

Babka płesznik działa też przeciwkaszlowo i wykrztuśnie, pomagając usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę. Ponadto udowodniono jej działanie przeciwzapalne i osłonowe. Odżywia i nawilża organizm człowieka. Działa moczopędnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo.

Spożyte nasiona babki płesznik pęcznieją w żołądku a to daje uczucie sytości. Nie trzeba się więc najadać i nie pojawia się ochota na przekąski między posiłkami. Jednocześnie nasionka ograniczają wchłanianie tłuszczów i węglowodanów, organizm więc do trawienia musi wykorzystywać głównie własne zasoby zgromadzone w tkance tłuszczowej, a jednocześnie usprawniany jest metabolizm, więc proces trawienia przebiega znacznie sprawniej.

Nasiona babki płesznik regulują poziom glukozy we krwi oraz poprawiają profil cholesterolowy: redukują poziom złego cholesterolu a podnoszą poziom dobrego.

Włączenie tego produktu do diety powoduje, że wątroba zostaje otoczona ochroną, złagodzone zostają jej ewentualne podrażnienia, a także łagodzi chorobę wrzodową.

Napar z nasion babki płesznik może też być stosowany od zewnątrz. Po przemyciu nim głowy włosy stają się mocniejsze i zdrowsze. Zaleca się go szczególnie osobom, które cierpią na rozdwajające się końcówki i problemy z suchą i podrażnioną skórą głowy. Można też wykorzystywać go do przemywania twarzy lub uszkodzeń skórnych. Pory zostaną oczyszczone i zdezynfekowane, a rany szybciej będą się goić. Ma działanie nawilżające i odżywcze, więc skóra odzyska zdrowy i świeży wygląd. Może też być stosowany przy łuszczycy, wraz z atopowym zapaleniem skóry czy przy trądziku różowatym. Oczywiście nie zastąpi kuracji farmaceutycznej, ale będzie dla niej świetnym wsparciem, ponieważ łagodzi stany zapalne, swędzenie i podrażnienie.

Jak działa babka płesznik i na co pomaga?

Babka płesznik działa przede wszystkim poprzez swój specyficzny i bardzo wartościowy skład. Nasiona bogate są w naturalny błonnik, a to przekłada się na jej skuteczność we wspieraniu układu pokarmowego. Działa odchudzająco, usprawnia przemianę materii i pomaga w regularnych i zdrowych wypróżnieniach. Zapobiega wzdęciom i zaparciom oraz hamuje biegunki. Oczyszcza jelita ze złogów i usprawnia proces przesuwania się treści pokarmowej. Pobudza ruchy robaczkowe jelit. To wszystko przekłada się na lepiej funkcjonujący i sprawniejszy układ pokarmowy.

Działa osłonowo na wątrobę i łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądkowymi.

Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Działa też przeciwnowotworowo. Wspiera gojenie ran, łagodzi podrażnienia skóry, swędzenie i oparzenia. Jest świetnym wsparciem dla skóry twarzy i głowy. Oczyszcza pory i łagodzi stany zapalne. Nawilża i odżywia skórę. Działa wzmacniająco na cebulki włosów, co powoduje, że po kuracji babką płesznik włosy stają się mocniejsze i zdrowsze.

Babka płesznik

Babka płesznik – zastosowanie zdrowotne

Babka płesznik z uwagi na swoje właściwości znalazła dla siebie zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. W medycynie najczęściej wykorzystywana jest na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak: zaparcia, biegunki, wzdęcia, wrzody, hemoroidy. Takie zastosowanie wynika z tego, że babka pomaga w rozwoju pozytywnej flory bakteryjnej w jelitach, niezbędnej dla prawidłowego przebiegu procesów trawienia i wydalania. W efekcie reguluje pracę jelit, łagodzi bóle i świąd, a także ogranicza liczbę i intensywność krwotoków.

Babka jest również świetnym wsparciem w procesie odchudzania. Nasionka pęcznieją w żołądku dając uczucie pełności i sytości, nie trzeba się więc dużo najadać. Do tego pozwalają wyeliminować chęć na podjadanie między posiłkami. Nasionka ograniczają wchłanianie tłuszczu i węglowodanów. Organizm nie ma więc budulca, z którego mógłby odkładać kolejne warstwy tkanki tłuszczowej, a do przeprowadzenia procesów metabolicznych wykorzystuje posiadane już wcześniej zasoby. Do tego usprawnione zostają procesy trawienia, a więc nie występuje uczucie ociężałości i przemęczenia po jedzeniu.

Nasiona babki płesznik regulują poziom glukozy we krwi oraz poprawiają profil cholesterolowy. Poziom cholesterolu LDL zostaje obniżony, a HDL wzrasta. W ten sposób można zapobiec odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ściankach naczyń. Zmniejsza się też ryzyko złogów i zmian miażdżycowych.

Jest to więc świetne wsparcie dla osób z miażdżycą, cierpiących na choroby serca lub inne schorzenia układu krwionośnego.

W kosmetyce babka płesznik sprawdzi się do poprawy kondycji skóry głowy i włosów. Skóra na głowie zostaje odżywiona i nawilżona, a to przekłada się na zdrowsze i silniejsze włosy, które znacznie mniej się rozdwajają. Świetnie sprawdzi się do przemywania skóry twarzy. Oczyszcza pory, a jej działanie antybakteryjne i przeciwzapalne zapobiega powstawaniu kolejnych wykwitów. Do tego cera jest nawilżona i odżywiona, a to przekłada się na jej zdrowszy wygląd.

Łącząc kosmetykę i medycynę warto wspomnieć, że babka płesznik sprawdza się również przy schorzeniach skórnych, jako wsparcie dla terapii farmaceutykami. Chodzi mianowicie o łuszczycę, trądzik różowaty i atopowe zapalenie skóry, których objawy łagodzi, a tym samym przynosi ulgę.

Jak stosować babkę płesznik – dawkowanie

Nasiona babki płesznik można stosować dwa lub trzy razy na dobę. Dorośli mogą spożywać nawet osiem łyżeczek nasion, a dzieci tylko dwie łyżeczki nasion na jedną porcję (dawka czterokrotnie mniejsza). Można je spożywać samodzielnie, a można też dodawać do potraw. Dla uzyskania lepszych efektów zdrowotnych należy w czasie kuracji pić do 1,5 litra wody dziennie.

Jeżeli babka stosowana jest w formie naparu zewnętrznie, wówczas nie ma ograniczeń ilościowych. Okłady czy przemywanie można powtarzać nawet kilka razy w ciągu dnia.

Babka płesznik – przeciwwskazania

Mimo tego, że babka płesznik doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach i może pomóc na wiele różnorodnych dolegliwości istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika, która jest jej główną zaletą, ale okazuje się również dla niektórych osób zagrożeniem. Nie zaleca się jej przy niedrożności jelit i stanach skurczowych. Przeciwwskazaniem są też bóle brzucha o nieznanej przyczynie.

Nie zaleca się jej stosowania również w przypadku rozpoznanych chorób przełyku, wątroby, układu pokarmowego. Refluks jest przeciwwskazaniem, zgaga, stomia i silne biegunki. Osoby z anemią również powinny odstawić babkę, ponieważ zawarty w niej naturalny błonnik utrudnia wchłanianie żelaza. Warto też odstawić ją na kilka dni, jeżeli planowany jest zabieg kolonoskopii. Babka zaburza bowiem obraz badania.

Babka płesznik

Babka płesznik – efekty stosowania

Stosowanie babki płesznik daje bardzo pozytywne efekty zdrowotne. Usprawnia odchudzanie i procesy trawienia. Poprawia pracę całego układu pokarmowego, począwszy od żołądka, poprzez wątrobę, aż po jelita.

Zapobiega biegunkom i zaparciom. Pomaga w regularnych wypróżnieniach.

Stosowana zewnętrznie poprawia kondycję skóry głowy i włosów. Oczyszcza cerę i znajdujące się w niej pory, sprzyja jej odżywieniu i nawilżeniu.

Babka płesznik – skutki uboczne

Przede wszystkim skutki uboczne stosowania babki płesznik występują przy jej nadmiernym spożywaniu. Może wówczas mieć działanie silnie przeczyszczające. Nie zaleca się jej osobom z problemami żołądkowymi i jelitowymi (np. niedrożność jelit). Pęczniejące nasiona mogą bowiem nasilić odczuwane dolegliwości.

Dlaczego warto stosować babkę płesznik?

Babkę płesznik warto stosować ze względu na jej naturalne pochodzenie i liczne wartościowe efekty jakie wywołuje. Może być stosowana nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wśród zalet znajduje się również jej pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego, oczyszczanie organizmu i wspieranie wątroby oraz oczyszczanie jelit ze złogów. Wspomaga proces odchudzania.

Reguluje poziom glukozy we krwi oraz profil cholesterolowy. Ma działanie profilaktyczne w zakresie chorób serca wywołanych nadmiarem złego cholesterolu.

Pozytywnie działa na skórę. Oczyszcza rany i pory, odżywia i nawilża. Wzmacnia włosy i sprawia, że stają się mocniejsze.

Czym się różni babka jajowata od babki płesznik?

Babka jajowata to produkt bardzo podobny do babki płesznik. Również zawiera bardzo dużo błonnika, co pomaga w problemach trawiennych. Najwięcej dobroczynnych składników znajduje się w nasionach babki jajowatej, gdzie wykorzystuje się zarówno ich zawartość, jak i łupiny. Babka jajowata również rośnie w rejonie Morza Śródziemnego.

Różnica między tymi dwiema roślinami leży w szczegółach ich działania. Babka jajowata działa bardziej przeczyszczająco niż babka płesznik, natomiast ta ostatnia daje znacznie większe uczucie sytości. Babka jajowata wchłania nadmiar płynów z treści, która przesuwa się jelitami. Dobrze działa na hemoroidy i pomaga w zniwelowaniu żylaków. Podawana jest najczęściej w formie sproszkowanej, roztworu doustnego, granulek lub tabletek.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!