zioła na trądzik

Zioła na trądzik – Jakie wybrać, jak działają i jak stosować

Trądzik to uporczywa i mająca tendencję do nawracania dolegliwość, z którą zmagają się głównie osoby będące w okresie dojrzewania. Jednak niekiedy problem ten dotyka także osoby dorosłe. Poszukując remedium na trądzik, sięgamy po rozmaite preparaty kosmetyczne i apteczne, które nie zawsze przynoszą efekty, jakich byśmy się spodziewali. Tymczasem warto przyjrzeć się bliżej składnikom zaczerpniętym wprost z natury, czyli ziołom. Jest wśród nich cała gama surowców, które z uwagi na intensywne właściwości oczyszczające, antybakteryjne i regenerujące wspomogą naszą batalię o zdrową, ładną cerę. Jakie zioła na trądzik wybrać?

Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) to schorzenie skórne, któremu towarzyszy nadczynność gruczołów łojowych i stany zapalne w obszarze aparatów włosowo-łojowych. Cechą charakterystyczną trądziku jest regularne tworzenie się zaskórników (otwartych i zamkniętych) mających charakter niezapalny oraz krost, cyst i grudek mających charakter zapalny. W największym natężeniu zmiany skórne zlokalizowane są na twarzy. Mogą też występować na szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach.

Trądzik młodzieńczy pojawia się u osób w wieku nastoletnim, kiedy to zmiany hormonalne są silne i gwałtowne. Dochodzi wówczas do intensywnego wzrostu poziomu androgenów, które wpływają na nasilenie pracy gruczołów łojowych. Przeważnie trądzik młodzieńczy zanika w ciągu 3-5 lat od momentu pojawienia się, ale w niektórych przypadkach utrzymuje się znacznie dłużej, nawet do 10 lat.

Trądzik pospolity to jednak nie tylko domena młodzieży. Coraz częściej borykają się z nim także osoby dojrzałe. O ile trądzik u nastolatków jest wynikiem naturalnych zmian hormonalnych charakterystycznych dla okresu pokwitania, o tyle trądzik u dorosłych przeważnie jest wynikiem złej diety i kumulacji toksyn w organizmie albo zaburzeń w gospodarce hormonalnej (np. wywołanych przez przewlekły stres).

Najczęstsze przyczyny trądziku:

  • przemiany hormonalne w okresie dojrzewania,

  • zwiększona produkcja łoju, nadmierne rogowacenie komórek wywołane wzmożoną czynnością gruczołów łojowych,

  • rozwój bakterii lub grzybów drożdżopodobnych na skórze,

  • nieprawidłowa dieta (np. nadmiar cukrów prostych, żywności przetworzonej i fast foodów),

  • alergie pokarmowe,

  • nadmiar używek,

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,

  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (niedostateczne oczyszczanie, używanie złej jakości kosmetyków),

  • stosowanie niektórych leków,

  • uwarunkowania genetyczne.

Najczęstsze objawy trądziku to: krostki i pryszcze, zaskórniki, torbiele, guzki ropne, poszerzone naczynka, zaczerwienienia, świąd, pieczenie. Żeby leczenie trądziku było skuteczne i dawało trwałe rezultaty, powinno przebiegać w sposób wielotorowy i systematyczny. O czym musimy pamiętać w pielęgnacji cery trądzikowej?

Oczyszczanie

Codzienne, poranne i wieczorne oczyszczanie twarzy to priorytet w pielęgnacji skóry trądzikowej. Stosowane preparaty powinny jednocześnie wykazywać właściwości złuszczające, normujące pracę gruczołów łojowych i antyseptyczne. Nie powinny jednak być zbyt agresywne i zanadto wysuszać skóry. Bardzo dobrze sprawdzają się takie składniki aktywne jak: aloes, olejek z drzewa herbacianego, zielona herbata, nagietek lekarski, szałwia lekarska, rumianek pospolity, wierzba, kwas salicylowy.

Złuszczanie

W systematycznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka bardzo dobrze sprawdzają się peelingi enzymatyczne albo delikatne peelingi mechaniczne przeprowadzane raz lub dwa razy w tygodniu. Polecane składniki peelingów to: kwas migdałowy, kwasy AHA, kwas salicylowy, węgiel aktywny, glinka.

Nawilżanie skóry twarzy

Żeby polepszyć kondycję cery trądzikowej nie należy dopuszczać do jej przesuszenia, a utrzymywać wysoki poziom nawodnienia. W codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzą się kremy nawilżające wyposażone w takie składniki jak: rumianek, nagietek, zielona herbata, kwas hialuronowy, siarka, cynk.

Suplementacja

Odżywianie skóry od wewnątrz to ważny element kuracji przeciwtrądzikowej. Wybierając suplementy diety warto zwracać na takie składniki jak: kwasy omega 3, witaminy z grupy B, witamina A, cynk, selen, laktoferyna, bratek, pokrzywa.

Detoksykacja organizmu

Ponieważ kumulacja toksyn w organizmie to ważny czynnik sprzyjający powstawaniu zmian trądzikowych, warto zadbać o systematyczne oczyszczanie organizmu. Istnieje na to wiele sposobów, w tym: picie koktajli warzywnych z blendera, picie naparów ziołowych (pomocne będą np. ziele fiołka trójbarwnego, liść pokrzywy, korzeń mniszka lekarskiego, ziele skrzypu polnego), stosowanie ziołowych mikstur (np. woda z sokiem z cytryny i kurkumą, woda z cytryną i natką pietruszki, sok z grejpfruta z olejem lnianym).

zioła na trądzik

Co to są zioła na trądzik?

Zioła na trądzik to bardzo szeroka grupa roślin leczniczych, które na różne sposoby wspomagają zwalczanie trądziku. Są też cennym wsparciem w procesie odbudowy zniszczonej trądzikiem cery. Zioła na trądzik sprawdzają się zarówno w przypadku trądziku pospolitego (w tym młodzieńczego), jak i innych typów tego schorzenia, takich jak trądzik różowaty, trądzik ropowiczy czy trądzik hormonalny.

Na co mogą pomóc zioła na trądzik?

Zioła posiadają szerokie spektrum dobrze przyswajalnych przez ludzki organizm bio-substancji (chociażby takich jak saponiny triterpenowe czy polifenole), które bardzo dobrze radzą sobie w poprawianiu pracy organów, przywracaniu homeostazy w ustroju, zwalczaniu stanów zapalnych, hamowaniu rozwoju szkodliwych drobnoustrojów i odżywianiu i odbudowie tkanek.

Zioła w wielu przypadkach przewyższają skutecznością preparaty wyprodukowane w laboratorium chemicznym. Jeśli są stosowane regularnie i w optymalnych dawkach, potrafią dawać zaskakująco dobre rezultaty.

Trądzik jest jedną z tych przypadłości, w zwalczaniu których zioła mogą być niezwykle efektywne. Istnieje wiele odmian roślin leczniczych, które stosowane zewnętrznie lub wewnętrznie mogą przyczynić się do unormowania pracy gruczołów łojowych, zwiększenia odporności skóry na działanie szkodliwych czynników, zahamowania rozwoju bakterii i grzybów oraz wyraźnej redukcji zmian trądzikowych.

Jak działają zioła na trądzik?

Każdy składnik ziołowy charakteryzuje się nieco innym składem i innym stężeniem poszczególnych fitozwiązków, a co za tym idzie innymi właściwościami. Jakie są główne typy ziół na trądzik i jaką aktywność wykazują?

Zioła na trądzik o działaniu oczyszczającym

Zioła o właściwościach oczyszczających to jedna z najcenniejszych w walce z trądzikiem grup roślin leczniczych. Ich głównym zadaniem jest poprawa metabolizmu oraz pobudzenie procesu wydalania toksyn i ubocznych produktów przemiany materii z ustroju (szczególnie poprzez działanie moczopędne i napotne). Efektem jest między innymi czystsza i mniej podatna na zmiany trądzikowe skóra. Zioła o dobrych właściwościach oczyszczających to: mniszek lekarski, pokrzywa zwyczajna, nawłoć, czarny bez, brzoza, bratek, korzeń łopianu.

Zioła na trądzik o działaniu łagodzącym podrażnienia skóry

W walce z trądzikiem oprócz usuwania przyczyn ważne jest również doraźne działanie polegające na redukcji dokuczliwych podrażnień skóry. Niezwykle pomocne mogą być tutaj zioła obfitujące we flawonoidy i śluzy. Substancje te wykazują właściwości łagodzące, zmiękczające, wzmacniające i osłaniające, przez co „uspokajają” i normalizują skórę oraz pomagają pozbyć się dotkliwego pieczenia, swędzenia i bólu zaognionej skóry. Zioła wykazujące działanie łagodzące to m.in.: rumianek, nagietek, żywokost, lipa, malwa, podbiał.

Zioła na trądzik o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym

W większości przypadków zmianom trądzikowym towarzyszą stany zapalne, a także bakterie lub grzyby, które z łatwością namnażają się na skórze, a tym samym nasilają problem. Wygaszenie stanów zapalnych i zahamowanie rozwoju drobnoustrojów to zatem jedno z priorytetowych zadań, jeśli myślimy o skutecznym i trwałym pozbyciu się trądziku. Do ziół wykazujących silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne należą: arnika, szałwia, oczar wirginijski, rozmaryn, drzewo herbaciane, imbir, krwawnik.

Jakie są właściwości ziół na trądzik?

Za dobroczynne właściwości ziół na trądzik odpowiedzialne są przede wszystkim takie substancje bioaktywne jak:

  • polifenole, w tym flawonoidy (flawonole, flawony, izoflawony, katechiny), kwasy fenolowe (w tym kwas galusowy i kwas elagowy), lingany, taniny (garbniki),

  • saponiny steroidowe,

  • związki śluzowe,

  • olejki eteryczne,

  • sole mineralne,

  • witaminy,

  • glikozydy,

  • alkaloidy,

  • terpeny.

Dzięki tym substancjom zioła na trądzik:

  • stabilizują czynność gruczołów łojowych,

  • redukują stan zapalny,

  • działają odkażająco, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,

  • tonizują skórę,

  • wykazują działanie ściągające,

  • nawilżają i chronią skórę,

  • zwalczają szkodliwe wolne rodniki,

  • wspierają procesy naprawcze (stymulują syntezę kolagenu i elastyny),

  • normalizują pracę skóry i hamują jej skłonność do tworzenia się wykwitów,

  • wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają ukrwienie skóry (tym samym podnoszą jej stopień odżywienia).

zioła na trądzik

Jakie są najsilniejsze zioła na trądzik?

Najsilniejsze zioła na trądzik to takie, które, po pierwsze, wykazują najszerszy skład i najbardziej obszerną gamę cennych właściwości, a po drugie, nadają się zarówno do zewnętrznego, jak i wewnętrznego użytku (przy czym w każdym z tych zastosowań są wysoce aktywne).

Intensywną mocą działania i dużą wszechstronnością zastosowań, jeśli chodzi o cerę trądzikową, mogą poszczycić się takie składniki ziołowe jak: żywokost, aloes, prawoślaz, łopian, oczar wirginijski, fiołek trójbarwny, olej z pestek winogron, olej z pestek malin, czystek, babka lancetowata, wierzba biała, ruta zwyczajna, zielona herbata, kozieradka.

Jakie są popularne zioła na trądzik?

Cieszące się największym zainteresowaniem zioła na trądzik to:

Szałwia na trądzik

Szałwia wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Stymuluje procesy gojenia, łagodzi podrażnienia, zmniejsza widoczność wyprysków. Dzięki zawartości olejku eterycznego, saponin i garbników jest też pomocna w zwalczaniu łuszczycy i grzybicy.

Czystek na trądzik

Czystek działa oczyszczająco (usuwając toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii), antyseptycznie i przeciwzapalnie, a jednocześnie zmniejsza częstotliwość występowania wyprysków. Koi skórę i wspiera jej odbudowę.

Pokrzywa na trądzik

Pokrzywa to jedno z najlepszych ziół poprawiających stan skóry, a także włosów i paznokci. Stymuluje detoksykację organizmu i dodaje sił witalnych. Aktywnie wspomaga też walkę z trądzikiem – wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i dezynfekujące, redukuje nadmiar sebum, odświeża, odżywia, tonizuje i oczyszcza skórę.

Łopian na trądzik

Zwiększając produkcję moczu, ułatwia pozbywanie się toksyn z ustroju. Reguluje przemianę materii. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, hamuje łojotok, wspiera proces regeneracji skóry.

Nagietek na trądzik

Nagietek lekarski zawiera olejek eteryczny, śluzy, kwasy organiczne, polisacharydy, triterpeny i liczne sole mineralne. Wykazuje doskonałe właściwości łagodzące i ochronne. Redukuje stany zapalne i wspomaga odbudowę uszkodzonej skóry.

Bez czarny na trądzik

Czarny bez należy do ziół moczopędnych, dzięki czemu jest skutecznym sposobem na wymiatanie toksyn z organizmu (odpowiedzialnych m.in. za powstawanie trądziku). Jest też pomocny w hamowaniu rozwoju bakterii.

Fiołek trójbarwny na trądzik

Fiołek trójbarwny usprawnia procesy metaboliczne i prowadzi do intensywnego usuwania toksyn z ciała. Dzięki temu skóra jest czystsza, a zmiany trądzikowe rzadziej się pojawiają i łatwiej zanikają.

Liście i kora oczaru wirginijskiego na trądzik

Oczar wirginijski to cenne, wszechstronne zioło stosowane w wielu dolegliwościach skórnych. Doskonale sprawdza się między innymi przy cerze trądzikowej i tłustej. Zmniejsza wydzielanie łoju i potu, działa ściągająco i antyseptycznie, wspomaga zwalczanie zaskórników, pryszczy, guzków trądzikowych i cyst. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz redukuje przebarwienia i zaczerwienienia.

Gotu kola na trądzik

Gotu kola wykazuje działanie przeciwzapalne, które idzie w parze z właściwościami naprawczymi. Przyspiesza gojenie zmian trądzikowych i kompleksowo poprawia wygląd cery.

Wierzba biała na trądzik

Zawiera salicylany, dzięki którym wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Działa też napotnie i moczopędnie, przez co wspomaga detoks organizmu.

Psianka słodkogórz na trądzik

Działa odkażająco i oczyszczająco, zmniejsza widoczność zmian skórnych, ogranicza wzmożoną produkcję łoju.

Ruta zwyczajna na trądzik

Normalizuje czynność gruczołów łojowych, przeciwdziałając nadmiernemu wytwarzaniu sebum. Zmniejsza przepuszczalność naczynek krwionośnych, zapobiega powstawaniu pajączków naczyniowych. Poprawia koloryt cery, redukując zaczerwienienia.

Zioła na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to jeden z rodzajów trądziku, którego cechą charakterystyczną jest występowanie rumienia twarzy wraz z krostkami, grudkami i pajączkami naczyniowymi. Skuteczne zioła na trądzik różowaty to m.in.: ruta zwyczajna, dzika róża, kopytnik, złocień, rdest ptasi, pokrzywa, arnika, nawłoć.

Zioła na trądzik hormonalny

Przy trądziku będącym efektem zaburzeń w wydzielaniu hormonów najlepiej sprawdzają się zioła o działaniu stabilizującym gospodarkę hormonalną i usprawniającym przemiany metaboliczne w organizmie. Są to: fiołek trójbarwny, wierzbownica drobnokwiatowa, mniszek lekarski, perz, skrzyp polny, pokrzywa, koniczyna czerwona.

zioła na trądzik

Jak stosować zioła na trądzik? – Dawkowanie

Jak dawkować zioła wewnętrznie i zewnętrznie w kuracji przeciwtrądzikowej?

Herbata na trądzik

1 łyżkę suszu ziołowego zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy ok. 15 minut pod przykryciem. Wypijamy 2-3 razy dziennie.

Maseczka ziołowa na trądzik

Robimy napar ziołowy z 2-4 łyżek suszu ziołowego (z jednego zioła lub kilku) i szklanki wrzątku, studzimy. Łączymy z 2 łyżkami glinki kosmetycznej. Nakładamy na 20 minut na skórę.

Kiedy warto stosować zioła na trądzik? – Zastosowanie

Trądzik to problem niezwykle złożony, wymagający wzmocnienia skóry, jej gruntownego oczyszczenia, zahamowania łojotoku i pobudzenia procesów odnowy, ale także odpowiedniego dostosowania diety. Przy trądziku o dużym stopniu natężenia warto zasięgnąć porady dermatologa. Ale w większości przypadków trądziku o lekkim i umiarkowanym stopniu zaawansowania wystarczą domowe sposoby na trądzik, w tym kuracje ziołowe.

Bez względu na to, czy traktujemy zioła jako dodatkowe wsparcie, czy jako podstawę w leczeniu trądziku, warto połączyć ich stosowanie z odpowiednią pielęgnacją cery (polegającą na systematycznym oczyszczaniu twarzy i używaniu kosmetyków przeznaczonych bezpośrednio dla cery trądzikowej).

Czy zioła na trądzik są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła, w przeciwieństwie do niektórych syntetycznych środków, są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Niektóre z nich mają jednak kilka przeciwwskazań. Istnieją gatunki, które nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące, przez osoby z alergiami na daną rodzinę roślin, jak również przez osoby przyjmujące niektóre leki.

Skutki uboczne stosowania ziół na trądzik

Skutki uboczne stosowania ziół na trądzik pojawiają się bardzo rzadko. Mogą być to: nudności, zawroty głowy, wymioty, biegunka, reakcje skórne.

Dlaczego warto stosować zioła na trądzik?

Składniki ziołowe nie tylko redukują zewnętrzne objawy trądziku, ale również trafiają w przyczyny problemu, m.in. regulują gospodarkę hormonalną, poprawiają metabolizm, obniżają czynność gruczołów łojowych, detoksykują ciało, co jest ich ogromnym atutem. Polepszają też ogólną kondycję skóry, rewitalizują i zwiększają jej elastyczność.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Szybsze gojenie ran i powrót do zdrowia po chorobie? To wszystko możliwe jest z l-argininą; zobacz, jakie skutki niosą jej niedobory
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Sprawdź, co wiesz o zaletach witaminy C, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przydaje się też w tak różnych dolegliwościach jak rak czy też przeziębienie.