zioła na serce

Zioła na serce – Jak wybrać skuteczne zioła? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Serce jest bardzo ważnym organem w organizmie. Z tego powodu od lat ludzie stosują różnego rodzaju preparaty, które mają za zadanie wspierać jego funkcjonowanie. Wśród nich wyróżnia się m.in. zioła, wykorzystywane jako alternatywna metoda leczenia. Jakie rośliny mogą wpłynąć pozytywnie na pracę serca? Jak je stosować w bezpieczny i świadomy sposób?

Serce jest bardzo skomplikowanym organem. Odpowiada ono za pompowanie krwi do wszystkich innych części organizmu. Serce kurczy się około 72 razy w ciągu minuty. Często jednak dochodzi do zaburzeń tego organu, które w najtrudniejszych przypadkach mogą spowodować nawet śmierć.

Na powstanie zaburzenia rytmu serca czy innych chorób związanych z tym organem wpływają różne czynniki. Wśród nich można wyróżnić m.in. naturalne, genetyczne predyspozycje. Z takimi czynnikami niestety nie da się walczyć, a jedynym sposobem na utrzymanie odpowiedniego stanu zdrowia są regularne badania i pozostawanie pod opieką lekarza. Choroby serca mogą spowodować też złe nawyki – palenie papierosów, picie alkoholu, siedzący tryb życia czy niewłaściwa dieta. Każde schorzenie jest inne i ma zupełnie odmienne podłoże.

zioła na serce

Co to są zioła na serce?

Wiele osób decyduje się na wsparcie funkcjonowania swojego serca z wykorzystaniem naturalnych ziół. To praktyka znana od lat, stosowana przez nasze babcie. Niektóre zioła mogą przyczyniać się do ograniczenia ryzyka powstania chorób kardiologicznych. Są one stosowane jako sposób na wzmocnienie serca bez używania leków.

Zioła na serce to przede wszystkim ruszczyk kolczasty, głóg, ziele serdecznika, miłorząb dwuklapowy, imbir lekarski, krwawnik pospolity czy nawet czosnek. Mogą one wspomagać obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie siły skurczu mięśnia sercowego czy ograniczenie kołatania serca. Każda ze wspomnianych roślin ma nieco inne właściwości, dlatego często łączy się je w gotowe mieszanki ziół.

Na co mogą pomóc zioła na serce?

Zioła na serce od lat są stosowane w celu walczenia z dolegliwościami kardiologicznymi. Niektóre z nich mogą pomagać zwiększyć siłę skurczu serca, rozkurczyć naczynia wieńcowe serca czy obniżyć ciśnienie krwi. Mogą one pomóc wzmocnić ścianki naczyń krwionośnych. Z takich roślin często korzystają m.in. osoby chore na nadciśnienie tętnicze. W ten sposób chcą one ograniczyć ciśnienie krwi, bez użycia leków obciążających wątrobę.

Rośliny te wspierają siłę skurczów serca, jednocześnie zmniejszając ich częstotliwość. Regularnie stosowane mogą pomóc uchronić się przed chorobą wieńcową i wspierać cały układ krążenia. Trzeba jednak pamiętać, że każde zioło ma nieco inny skład, a jego właściwości zależą w dużej mierze od pochodzenia czy sposobu przyjmowania. Nie na wszystkie osoby wpływają one w ten sam sposób, dlatego są traktowane jedynie jako wsparcie.

Jak działają zioła na serce?

Zioła na serce mają różne właściwości. Z tego powodu wspierają różne elementy i funkcje serca, a także całego układu krążenia. Wśród najważniejszych cech takich ziół można wyróżnić m.in. właściwości przeciwzapalne. Takie rośliny mogą pomagać regulować pracę serca, wspierać w już istniejących chorobach i zmniejszać ryzyko wystąpienia kolejnych schorzeń.

Zioła mogą pomóc ograniczyć choroby układu krążenia, poprawić ukrwienie serca, wspierać w chorobach serca czy poprawić przepływ krwi. Preparaty zawierające takie rośliny wspomagają cały układ krwionośny. Osoby przyjmujące takie zioła wierzą, że wspierają one ograniczyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca i wspierają krążenie obwodowe. Potencjalnych efektów stosowania takich roślin jest wiele – wszystko zależy jednak od organizmu danej osoby, odczuwanych dolegliwości i sposobu przyjmowania ziół. Nie mogą być one alternatywą dla leków, jednak wielu pacjentów decyduje się na ich stosowanie w celu dodatkowego wsparcia organizmu.

Jakie są właściwości ziół na serce?

Właściwości ziół na serce różnią się w zależności od wybranej rośliny. Wiele z nich wspomaga walkę ze stanami zapalnymi, które mogą prowadzić do poważniejszych dolegliwości i chorób kardiologicznych. Zawierają m.in. kwasy fenolowe i flawonoidy. Substancje te to antyoksydanty, które mogą pomagać zniwelować wolne rodniki, odpowiedzialne za powstawanie nowotworów i przyspieszanie starzenia. Istnieją także zioła, które zawierają aminy aromatyczne. Wspomagają one pracę układu krążenia. Uważa się, że głóg może wykazywać też właściwości uspokajające, a więc pomagać w łagodzeniu nerwicy, objawiającej się m.in. kołataniem serca.

Jakie są najsilniejsze zioła na serce?

Wśród najsilniejszych ziół na serce, pojawiających się w wielu mieszankach dostępnych w aptekach, można wyróżnić m.in. głóg. Wykorzystuje się jego kwiatostany oraz owoce. Taką roślinę stosuje się zwłaszcza w celu wsparcia łagodzenia objawów arytmii.

Kolejną rośliną stosowaną w celu wspierania serca jest ziele serdecznika. Wspomaga ona obniżenie ciśnienia krwi oraz może pomóc w ograniczeniu skurczów. Co więcej, roślina ta jest dodawana także do preparatów uspokajających. Często występuje w połączeniu ze wspomnianym już głogiem.

zioła na serce

Jakie są skuteczne zioła na serca?

Zioła wykorzystywane w schorzeniach kardiologicznych mogą mieć różne właściwości. Niektóre rośliny cieszą się większą popularnością niż inne, co ma związek m.in. z ich skutecznością w walce z dolegliwościami ze strony serca.

Głóg (Crataegus oxyacantha)

Głóg jest często wykorzystywany w arytmii serca. Jego kwiatostany zawierają aminy aromatyczne, które wspierają układ krążenia. Oprócz nich w roślinie znaleźć można też cenne aminokwasy i flawonoidy.

Głóg może pomóc ograniczyć zaburzenia rytmu serca. Wspiera wydolność mięśnia sercowego i siłę jego skurczów. Może pomóc rozszerzyć naczynia wieńcowe, a także może wspierać właściwości przeciwzakrzepowe, uspokajające, moczopędne i przeciwzapalne. Głóg wchodzi w skład wielu suplementów diety na serce.

Serdecznik lekarski (Leonurus cardiaca)

Serdecznik lekarski to kolejne zioło przyjmowane z myślą o mięśniu sercowym. W skład tej rośliny wchodzą flawonoidy, kawolidy, irydoidy, glikozydy nasercowe, związki azotowe, garbniki, sitosterole, kwasy organiczne, sole mineralne i wiele innych cennych substancji. Roślina ta jest popularnym surowcem leczniczym w medycynie alternatywnej. Serdecznik lekarski może pomóc: zmniejszyć ryzyko zmęczenia serca, ograniczyć niewydolność serca, zwiększyć ukrwienie serca i wzmocnić naczynia krwionośne. Może on wykazywać także właściwości uspokajające. Stres często ma bowiem wpływ na funkcjonowanie mięśnia sercowego.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba)

Miłorząb dwuklapowy jest chętnie wybierany przez osoby borykajace się z chorobą wieńcową czy miażdżycą. Wspiera ograniczenie zawrotów głowy i otępienia umysłowego. Poleca się go m.in. osobom starszym.

Szyszki chmielu

Szyszki chmielu mają w sobie silne antyoksydanty, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Wykorzystuje się je też w nerwicy.

Rumianek

Rumianek pospolity wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Może pomóc ukoić nerwy, dlatego stosuje się go jako dopełnienie innych roślin w suplementach diety.

Naparstnica purpurowa i wełnista

W naparstnicy purpurowej można znaleźć m.in. glikozydy nasercowe, saponiny steroidowe, flawonoidy, cholinę czy związki antranoidowe. To roślina, która stosowana w niewłaściwy sposób może być niebezpieczna.

Jemioła pospolita

Jemioła pospolita jest wykorzystywana przy zmianach miażdżycowych, nadciśnieniu tętniczym oraz przyspieszonej akcji serca. Roślina ta zawiera jednak wiskotoksyny i lektyny, które w nadmiarze mogą mieć szkodliwe działanie na organizm.

Czosnek (Allium sativa)

Czosnek zawiera wiele cennych antyoksydantów. Jest wykorzystywany m.in. w zaburzeniach krążenia tętniczego. Może pomóc usprawnić przepływ krwi przez naczynia włosowate.

Miłek wiosenny

Miłek wiosenny zawiera glikozydy nasercowe. Wspomaga poprawę siły mięśnia sercowego, pomagając zmniejszyć równocześnie częstość skurczów. Wspiera układ krążenia i obniża ciśnienie krwi.

zioła na serce

Jak stosować zioła na serce? – Dawkowanie

Każde zioła wspierające mięsień sercowy muszą być wykorzystywane zgodnie z zaleceniami producenta. Niektórych roślin nie można bowiem stosować dłużej niż przez kilkanaście dni. Większość gotowych mieszanek przygotowuje się poprzez zalanie sproszkowanych ziół gorącą wodą. Na rynku znaleźć można też kapsułki i tabletki z dodatkiem roślin wspierających serce. Poszczególne preparaty przyjmuje się w nieco inny sposób, dlatego tak ważne jest czytanie ulotek. Dobrym pomysłem okazuje się też skonsultowanie chęci przyjmowania ziół na serce z lekarzem i wykonanie odpowiednich badań.

Kiedy warto stosować zioła na serce? – Zastosowanie

Zioła na serce można stosować w celach profilaktycznych, a także w sytuacji, gdy odczuwasz niepokojące objawy. W takim przypadku konieczne jest jednak wykonanie niezbędnych badań i poznanie przyczyny problemu. Przyjmowanie suplementów diety na własną rękę, zamiast wdrożyć niezbędne leczenie farmakologiczne, może bowiem przyczynić się do pogłębienia choroby i powstania poważnego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

Czy zioła na serce są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła na serce są bezpieczne, ale jedynie w sytuacji, gdy korzysta się z nich zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmiar lub zbyt długie przyjmowanie takich roślin może doprowadzić do niewłaściwego poziomu potasu. Trzeba też uważać na łączenie ziół na serce z lekami moczopędnymi czy na nadciśnienie tętnicze.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na serce?

Nie wszystkie zioła mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. W tym okresie trzeba więc uważać na gotowe mieszanki, które zawierają m.in. żeń-szeń, lubczyk ogrodowy, krwawnik pospolity, piołun czy cząber ogrodowy. Stosowanie suplementów diety na serce warto skonsultować z lekarzem.

Skutki uboczne stosowania ziół na serce

Zioła na serce zawierają m.in. glikozydy nasercowe, które w nadmiarze prowadzą do takich dolegliwości, jak oszołomienie, utrudnione oddawanie moczu czy wymioty. Niektóre rośliny wchodzą też w reakcje z lekami.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.
Soplówka jeżowata to grzyb, którego składniki aktywne wspierają funkcjonowanie organizmu. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, wspomagające odporność.
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?
Maślan sodu to substancja ciesząca się rosnącą popularnością wśród osób, które borykają się z nadmiernymi kilogramami. Dowiedz się więcej na temat jego o suplementacji.