zioła na stres

Zioła na stres – Jakie wybrać? Działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Stres jest stałym elementem życia wielu osób. Jeśli taki stan trwa co najmniej kilka tygodni, może on wyraźnie odbić się na ludzkim zdrowiu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na stosowanie specjalnych suplementów ziołowych, które mogą pomóc w uspokojeniu i zwalczaniu skutków długotrwałego stresu. Które z nich sprawdzają się najlepiej i co warto wiedzieć o ich przyjmowaniu?

Zioła na stres to rośliny wspomagające działanie uspokajające. Wiele z nich może pomóc wyciszyć się i ułatwić zasypianie. Ludzie od lat decydują się na ich stosowanie w celu zminimalizowania dolegliwości związanych ze stresem, jak np. problemy pokarmowe. Takie rośliny wspierają cały układ nerwowy, dlatego niekiedy korzysta się z nich również w trakcie leczenia zaburzeń psychicznych, jako dodatek do farmakoterapii. W Polsce rośnie wiele ziół na stres, a każde z nich różni się od pozostałych dokładnymi właściwościami.

zioła na stres

Na co mogą pomóc zioła na stres?

Ziołowe suplementy diety mają różne właściwości. Mogą pomóc uspokoić się w stanach lękowych i w okresie wzmożonego stresu. Wiele z nich wspiera cały układ nerwowy. Stosowanie takich preparatów niekiedy może pomóc w problemach z zasypianiem. Co więcej, przewlekły stres często powoduje problemy żołądkowe. Roślinne suplementy diety mogą pomóc w rozkurczeniu mięśni gładkich przewodu pokarmowego. Składniki występujące w takich ziołach mają też właściwości antydepresyjne, dlatego niekiedy stosuje się je jako wsparcie farmakoterapii. Stosowanie takich środków warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza gdy planujesz przyjmować je z innymi lekami.

Jak działają zioła na stres?

Zioła na stres wykazują różne właściwości. Wszystko zależy od ich dokładnego składu. Na rynku znaleźć można m.in. mieszanki co najmniej kilku roślin. Łączą one w sobie wszystkie ich najważniejsze cechy.

Zioła na stres mogą pomóc wywołać stan odprężenia, a niekiedy także wspierają obniżenie ciśnienia krwi. Mogą też pomagać: stymulować przemianę materii i ograniczać bóle migrenowe. Na każdą osobę zioła na uspokojenie wpływają nieco inaczej. Nie są one zamiennikiem leków, ale wspierają organizm w trudnych chwilach w naturalny sposób.

Jakie są właściwości ziół na stres?

Najważniejsze właściwości ziół na stres to wsparcie:

 • obniżania ciśnienia krwi,

 • ułatwiania zasypiania,

 • wyciszenia układu nerwowego,

 • pracy układu pokarmowego,

 • organizmu w depresji.

Często w suplementach diety na stres stosuje się kilka różnych gatunków roślin, co pozwala na połączenie cennych właściwości w jednym preparacie. Zioła tego typu nie pomogą złagodzić wszystkich dolegliwości wynikających z działania stresu, ale pozwolą na wsparcie organizmu w przejściowych, trudnych chwilach.

Jakie są najsilniejsze zioła na stres?

Wśród ziół na stres można wyróżnić kilka najpopularniejszych gatunków, rosnących naturalnie także na terenie Polski. Rośliny o najsilniejszych właściwościach wspierających organizm w stanach stresu to:

 • kozłek lekarski,

 • melisa,

 • męczennica cielista,

 • chmiel zwyczajny,

 • lawenda lekarska,

 • serdecznik pospolity,

 • dziurawiec zwyczajny.

zioła na stres

Jakie są popularne zioła na stres?

Każde z ziół na stres ma nieco inny skład, a więc również właściwości. Niektóre rośliny cieszą się jednak znacznie większą popularnością niż inne. Wchodzą one w skład większości preparatów na uspokojenie.

Melisa

Melisa lekarska to jedna z najpopularniejszych roślin kojarzonych z uspokajaniem nerwów. W jej liściach znajduje się olejek eteryczny, a także flawonoidy, kwasy organiczne i triterpeny. Roślinę tę stosuje się w nadpobudliwości nerwowej, trudnościach z zasypianiem oraz w problemach z układem pokarmowym, które często wynikają ze stanów nerwicowych.

Waleriana – kozłek lekarski

Od lat w medycynie alternatywnej wykorzystuje się kłącze i korzeń kozłka lekarskiego. W skład tej rośliny wchodzą walepotriaty, olejki eteryczne i kwas walerenowy. Substancje te wspierają organizm w zasypianiu, a także mogą pomagać w stanach napięcia nerwowego czy niepokoju.

Szyszki chmielu

Szyszki chmielu kojarzą się przede wszystkim z produkcją piwa, ale wykorzystuje się je również w celu zwalczenia dolegliwości na tle nerwicowym. Roślina ta zawiera olejki eteryczne, żywice, flawonoidy czy garbniki. Mogą pomagać w stanach niepokoju, napięcia i lęku.

Arcydzięgiel 

Arcydzięgiel to roślina, która może pomóc łagodzić migreny i zaburzenia układu nerwowego. Wspiera ona także organizm w problemach ze strony układu pokarmowego. W tradycyjnym lecznictwie wykorzystuje się korzenie i owoce tej rośliny.

Mięta

Miętę pieprzową wykorzystuje się jako dodatek do suplementów diety, które mogą pomagać łagodzić dolegliwości na tle nerwowym. Zawiera ona mentol, który wspomaga delikatne rozluźnienie mięśni.

Czarny bez

Czarny bez jest dużym krzewem, naturalnie pojawiającym się w Polsce. Oprócz właściwości wspierających odtruwanie, może on wspomagać także cały układ nerwowy. Roślina ta wspiera też wytrzymałość na zmęczenie i odporność organizmu.

Ziele dziurawca

Dziurawiec jest wykorzystywany m.in. w depresji. Może on pomagać także w problemach emocjonalnych i codziennym stresie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedna z roślin, które wzmagają wrażliwość organizmu na światło.

Lawenda

Lawenda, oprócz pięknego zapachu, cechuje się też zawartością składników, które mogą pomagać łagodzić bóle i zawroty głowy oraz wspomóc obniżanie ciśnienia krwi. Preparaty z lawendą wspomagają wyciszenie układu nerwowego. Roślina ta może pomóc ułatwić zasypianie, ze względu na zwartość olejków eterycznych. To popularny wybór w aromaterapii.

Magnolia

Magnolia jest nie tylko piękną rośliną ozdobną, ale także surowcem wspomagającym łagodzenie nerwów. Stres potrafi spowodować trudności z zasypianiem czy działaniem układu pokarmowego. Z kory magnolii można pozyskać różnego rodzaju substancje, w tym honokiol i magnolol. Środki te mogą pomagać w spadkach nastroju oraz stanach lękowych.

Werbena

Werbena ma intensywny zapach, dlatego często pojawia się w ogródkach ziołowych. Wspiera w bólach migrenowych i może pomóc przyspieszyć przemianę materii. Wspomaga uspokojenie i zasypianie. Wykorzystuje się ją zwykle jako dodatek do bardziej złożonych preparatów.

Męczennica cielista (passiflora incarnata)

Męczennika cielista to kolejne zioło mogące pomagać w zasypianiu. Wspiera też w nadpobudliwości nerwowej i stanach lękowych. Zawiera flawonoidy, wykazujące właściwości antystresowe.

Berberys

Berberys to krzew, który ma jadalne, słodkie owoce. W ich skład wchodzą garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne i witamina C. Substancje te pobudzają układ nerwowy.

Głóg

Kwiaty i owoce głogu zawierają substancje garbnikowe, flawonoidy, fitosteryny. Substancje te mogą uspokajać i normować pracę mózgu oraz serca. Wspierają w zaburzeniach rytmu mięśnia sercowego.

Miłorząb japoński

Miłorząb japoński może pomóc poprawić obwodowe krążenie, a co za tym idzie – wspomagać lepsze ukrwienie mózgu. Roślina ta wspiera też koncentrację oraz układ krwionośny i nerwowy.

Gorzka pomarańcza

W celu łagodzenia objawów stresu wykorzystuje się też gorzką pomarańczę. Mowa tu głównie o jej kwiatach i skórce owoców. Roślina ta zawiera olejek eteryczny wspomagający zasypianie i uspokojenie.

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity jest bogatym źródłem substancji, które mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi i uspokoić. Najczęściej serdecznik pospolity przygotowuje się w formie naparu.

Adaptogeny

Adaptogeny to substancje, które mają za zadanie przygotować organizm do nowego stanu. Pomagają m.in. w przewlekłym stresie. Wspierają organizm w trudnych sytuacjach i mogą pomóc sprawić, że staje się on bardziej odporny na czynniki stresogenne.

zioła na stres

Jak stosować zioła na stres? – Dawkowanie

Zioła na uspokojenie zawsze należy przyjmować zgodnie z ulotką lub zaleceniami farmaceuty i lekarza. Trzeba bowiem pamiętać, że niektórych z nich nie można stosować w zbyt dużych ilościach. Problematyczny jest np. dziurawiec. Po dłuższym przyjmowaniu sprawia on, że organizm staje się bardziej wrażliwy na działanie światła. Może być to problematyczne latem.

Kiedy warto stosować zioła na stres? – Zastosowanie

Zioła na stres mogą pomagać w trudniejszych chwilach. Wspierają one przede wszystkim w sytuacji, gdy przez dłuższy czas jesteś narażony na zwiększoną presję. Niektóre rośliny mogą pomóc w przywróceniu dobrego nastroju, dlatego przyjmuje się je również w lżejszych stanach depresyjnych. Niekiedy mogą pomagać łagodzić napięcie nerwowe, jednocześnie nie wymagając stosowania bardziej inwazyjnych farmaceutyków. Przez wiele osób są one przyjmowane zwłaszcza w przypadku pierwszych objawów przewlekłego stresu.

Czy zioła na stres są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania ziół na uspokojenie można wyróżnić przede wszystkim alergie. Problematyczne są też niektóre leki, które mogą wchodzić w reakcję z preparatami roślinnymi. Zawsze należy przyjmować zioła zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmiar takich substancji może bowiem doprowadzić do wypłukiwania ważnych składników odżywczych z organizmu.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na stres?

W trakcie ciąży trzeba zachować szczególną ostrożność. Kobiety w tym okresie mogą przyjmować melisę czy kozłek lekarski. Nie powinny one natomiast stawiać na syntetyczne preparaty uspokajające. Mogą one bowiem szkodzić płodowi.

Skutki uboczne stosowania ziół na stres

Stosowanie niektórych ziół może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Najbardziej niebezpieczny jest dziurawiec. Po terapiach z jego użyciem nie można przeprowadzać zabiegów kosmetycznych z użyciem lasera, a także się opalać. Problemy pojawiają się też w sytuacji, gdy dana osoba boryka się z nadwrażliwością na konkretne rośliny. Wówczas może wystąpić wysypka czy trudności z oddychaniem.

Dlaczego warto stosować zioła na na stres?

Zioła na uspokojenie są naturalną alternatywą dla leków. Nie obciążają nadmiernie organizmu i są jedynym słusznym wyborem np. w ciąży. Mogą pomóc w zasypianiu i wspierają minimalizowanie skutków długotrwałego stresu. W wielu przypadkach są mniej skuteczne niż leki, jednak na ich stosowanie decydują się przede wszystkim osoby borykające się z pierwszymi objawami przewlekłego napięcia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Chcesz wspomóc pracę nerek, zapobiegającym tym samym wielu poważnym schorzeniom? A może zależy ci na zmniejszeniu objawów niektórych chorób? Sprawdź, jak działają zioła na nerki.
Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.