dziurawiec

Na co pomaga dziurawiec? – 30 właściwości zdrowotnych, skutki uboczne i przeciwwskazania

W niniejszym artykule zgłębimy tajniki dziurawca – rośliny o bogatej historii i udowodnionych naukowo właściwościach leczniczych. Przedstawimy zarówno korzyści płynące z jego stosowania, jak i potencjalne ryzyka, w tym interakcje z lekami i przeciwwskazania. Czytelnik dowie się, jak bezpiecznie włączyć dziurawiec do swojej domowej apteczki, z uwzględnieniem jego wpływu na układ nerwowy, trawienie oraz skórę. Ponadto, artykuł podkreśli znaczenie konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tej ziołowej kuracji.

Dziurawiec, znany również jako ziele św. Jana (łac. Hypericum perforatum), jest rośliną leczniczą wykorzystywaną w medycynie ludowej i współczesnej fitoterapii. Rośnie powszechnie w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej i jest pospolity w wielu regionach Polski. Charakterystycznym miejscem jego występowania są łąki, skraje lasów i tereny przydrożne. Dziurawiec to bylina o żółtych, pięciopłatkowych kwiatach i lancetowatych liściach, które wydają się być „prześwietlone” drobnymi, przezroczystymi punktami – stąd nazwa „perforatum”, odnosząca się do tych prześwitujących gruczołów.

Jest to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych, ceniona głównie za swoje działanie antydepresyjne, uspokajające oraz wspomagające leczenie różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy lęki. W ziołolecznictwie, stosuje się go także w łagodzeniu problemów żołądkowo-jelitowych, jako środek wspierający trawienie, rozkurczający mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, a także działający żółciopędnie.

Ziele dziurawca jest również używane zewnętrznie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne. Może być stosowane na rany, w postaci maści, olejów czy okładów, oraz do płukania gardła. Dziurawiec jest bogaty w liczne składniki aktywne, w tym hyperycynę, która odpowiada za działanie przeciwdepresyjne, oraz inne substancje, takie jak flawonoidy, które mają właściwości przeciwutleniające.

Przy stosowaniu dziurawca należy pamiętać o jego możliwych interakcjach z lekami i potencjalnych skutkach ubocznych, w tym o fotouczulaniu, które może zwiększać wrażliwość na światło słoneczne. Z tego powodu oraz z uwagi na inne możliwe interakcje, szczególnie ważna jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem dziurawca, zwłaszcza w terapii farmakologicznej.

dziurawiec

Na co pomaga dziurawiec? - 30 obszarów pomocy

 1. Wspieranie funkcjonowania układu nerwowego: Dziurawiec jest ceniony za swą zdolność do wspierania zdrowia psychicznego. Substancje aktywne zawarte w roślinie, takie jak hyperycyna, mogą modulować poziomy neurotransmiterów, w tym serotoniny, co jest kluczowe w utrzymaniu równowagi psychicznej. Stosowanie dziurawca może przynieść ulgę w przypadku lekkich stanów depresyjnych, niepokoju oraz pomaga w utrzymaniu dobrego nastroju i ogólnej równowagi psychicznej.

 2. Łagodzenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i menopauzą: Związki obecne w dziurawcu, takie jak flawonoidy, mogą wykazywać korzystne działanie w regulacji hormonalnej, co przekłada się na zmniejszenie symptomów PMS oraz niektórych objawów menopauzy. Uważa się, że regularne stosowanie dziurawca może przyczynić się do zmniejszenia wahania nastrojów, bólów i napięcia piersi typowych dla tych stanów.

 3. Działanie antydepresyjne: Hyperycyna, kluczowy składnik dziurawca, jest badana pod kątem jej wpływu na leczenie depresji. Wskazuje się, że może ona hamować działanie enzymu monoaminooksydazy (MAO), co może podnieść poziomy serotoniny w mózgu, przynosząc ulgę w objawach depresji.

 4. Leczenie nerwic i stanów lękowych: Dziurawiec jest naturalnym środkiem, który może być pomocny w łagodzeniu objawów nerwic i lęku. Działanie to jest związane z wpływem na układ nerwowy i regulację neurotransmiterów, co może przynieść ulgę w stanach napięcia nerwowego.

 5. Poprawa jakości snu przy stosowaniu wieczorem: Spożywanie herbatki z dziurawca wieczorem może przyczynić się do uspokojenia i ułatwienia zasypiania, co jest kluczowe dla regeneracji organizmu i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Związki zawarte w dziurawcu mogą pomóc w regulacji cyklu snu i czuwania.

 6. Uspokajanie, wyciszenie, poprawa nastroju: Oprócz działania antydepresyjnego, dziurawiec może przynieść ogólne uczucie spokoju i wyciszenia, co ma pozytywny wpływ na jakość życia codziennego. Jego właściwości relaksujące mogą być wykorzystywane w terapii stresu i w stanach zwiększonego napięcia emocjonalnego.

 7. Redukcja objawów zmęczenia psychicznego: Regularne stosowanie dziurawca może pomóc w redukcji odczuwania zmęczenia psychicznego, które jest często wynikiem przewlekłego stresu i przeciążenia.

 8. Łagodzenie bólów żołądka przy miesiączce: Dziurawiec wykazuje właściwości rozkurczowe, które mogą pomóc kobietom w łagodzeniu skurczów i bólów żołądka, często występujących w czasie cyklu miesiączkowego.

 9. Pomoc w zaburzeniach trawienia: Dzięki zawartości związków o działaniu rozkurczowym, dziurawiec może przyczynić się do łagodzenia objawów zaburzeń trawienia, takich jak wzdęcia czy niestrawność.

 10. Wspomaganie trawienia, szczególnie po tłustych posiłkach: Roślina ta może wspierać procesy trawienne, szczególnie po spożyciu ciężkostrawnych i tłustych posiłków, ułatwiając tym samym proces trawienia i przyswajania pokarmów.

 11. Rozkurczanie mięśni gładkich przewodu pokarmowego: Dziurawiec może przynieść ulgę w bólach brzucha i skurczach jelit dzięki swoim właściwościom rozkurczającym, poprawiając tym samym komfort życia osób z zaburzeniami przewodu pokarmowego.

 12. Leczenie stanów zapalnych dróg żółciowych i wspomaganie pracy wątroby: Substancje zawarte w dziurawcu mogą wspierać pracę wątroby i dróg żółciowych, zmniejszając stany zapalne i wspomagając procesy detoksykacji organizmu.

 13. Łagodzenie dolegliwości kamicy moczowej: Dzięki działaniu moczopędnemu, dziurawiec może być pomocny w leczeniu kamicy moczowej, ułatwiając wydalanie kamieni nerkowych i przyczyniając się do zmniejszenia bólu.

 14. Używanie w terapii kamicy nerkowej i dnie moczanowej: Regularne picie naparu z dziurawca może wspomagać leczenie kamicy nerkowej oraz dny moczanowej poprzez zwiększenie wydalania moczu.

 15. Przeciwdziałanie nadkwasocie żołądkowemu: Związki zawarte w dziurawcu mogą pomagać w neutralizacji nadmiaru kwasów w żołądku, co jest korzystne dla osób cierpiących na zgagę i nadkwasotę.

 16. Pobudzanie łaknienia: Dziurawiec może stymulować łaknienie, co jest szczególnie pomocne dla osób z niedowagą lub mających problemy z apetytem.

 17. Zmniejszanie wzdęć brzucha i niestrawności: Stosowanie dziurawca może przyczyniać się do redukcji dyskomfortu związanego z wzdęciami i niestrawnością, poprawiając jakość życia pacjentów.

 18. Przyspieszanie gojenia ran i niwelowanie zakażeń skóry: Składniki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym obecne w dziurawcu mogą przyspieszać gojenie się ran oraz zapobiegać infekcjom skórnym.

 19. Łagodzenie podrażnień skóry i działanie antybakteryjne: Zastosowanie zewnętrzne preparatów z dziurawcem może pomóc w leczeniu podrażnień skóry i działać antyseptycznie.

 20. Zastosowanie w leczeniu bielactwa: Dzięki właściwościom fotouczulającym, dziurawiec może być stosowany w terapii bielactwa, poprawiając wygląd i stan skóry dotkniętej tym schorzeniem.

 21. Przemywanie zmian skórnych i przyspieszanie gojenia: Dzięki właściwościom antyseptycznym i przeciwzapalnym, dziurawiec może być wykorzystywany do przemywania i wspomagania gojenia różnego rodzaju zmian skórnych.

 22. Stosowanie w leczeniu odmrożeń i oparzeń: Preparaty z dziurawca mogą przynieść ulgę w przypadku odmrożeń i oparzeń, wspomagając proces regeneracji uszkodzonej skóry.

 23. Przeciwdziałanie zaburzeniom pigmentacji skóry: Dziurawiec może być pomocny w leczeniu zaburzeń pigmentacji, takich jak bielactwo, wspomagając równomierne rozłożenie pigmentu w skórze.

 24. Wspomaganie regeneracji skóry w kremach i emulsjach: Dziurawiec jest cenionym składnikiem w dermatologii, szczególnie ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i przyspieszające regenerację skóry. Wchodzi w skład wielu kremów i emulsji, które mają za zadanie wspierać odbudowę naskórka, przyśpieszając procesy gojenia się drobnych ran, podrażnień, czy zmian trądzikowych. Olejek eteryczny z dziurawca, obfitujący w związki aktywne, pomaga przywrócić równowagę lipidową skóry, co jest kluczowe w zachowaniu jej elastyczności i odpowiedniego nawilżenia. Ponadto, działanie antyseptyczne i antybakteryjne dziurawca przyczynia się do zmniejszenia ryzyka infekcji i wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry.

 25. Wspomaganie procesów moczopędnych: Hyperozyd, będący jednym z głównych składników dziurawca, wykazuje właściwości moczopędne. Dzięki temu, stosowanie dziurawca może przynieść ulgę w przypadku retencji płynów w organizmie, wspomagając usuwanie nadmiaru wody i toksyn z ciała. Jest to szczególnie korzystne w leczeniu obrzęków o różnym podłożu, w tym obrzęków związanych z problemami nerkowymi czy sercowymi. Regularne spożywanie naparów z dziurawca może więc wpływać na poprawę pracy nerek, wspierając tym samym cały układ wydalniczy.

 26. Wpływ antyoksydacyjny i ochrona przed chorobami przewlekłymi: Dziurawiec zawiera flawonoidy i inne składniki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, które pomagają w neutralizacji wolnych rodników. Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które mogą przyczyniać się do procesów starzenia oraz rozwoju wielu chorób przewlekłych, w tym chorób serca i nowotworów. Regularne stosowanie dziurawca może przyczyniać się do redukcji stresu oksydacyjnego w organizmie, poprawiając ogólny stan zdrowia i potencjalnie chroniąc przed wieloma schorzeniami.

 27. Wpływ na zwiększenie wydolności hormonalnej w połączeniu z UV: Hyperycyna zawarta w dziurawcu, będąca naturalnym związkiem fotouczulającym, może zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Ta właściwość bywa wykorzystywana w terapeutycznych naświetlaniach, mających na celu poprawę wydolności układu hormonalnego oraz leczenie niektórych chorób skóry, takich jak bielactwo. Dzięki interakcji z promieniowaniem UV, dziurawiec może wspomagać produkcję melaniny, co przyczynia się do poprawy pigmentacji skóry.

 28. Właściwości bakteriostatyczne i przeciwbiegunkowe: Garbniki zawarte w dziurawcu posiadają zdolność do hamowania wzrostu bakterii, co sprawia, że roślina ta może być stosowana w profilaktyce i leczeniu infekcji bakteryjnych. Dzięki swoim właściwościom bakteriostatycznym, dziurawiec jest składnikiem wielu preparatów antyseptycznych. Ponadto, działanie przeciwbiegunkowe dziurawca może być pomocne w leczeniu lekkich przypadków biegunki, gdyż garbniki mają zdolność do wiązania białek w błonie śluzowej jelit, co przyczynia się do ochrony przed nadmiernym wydzielaniem płynów.

 29. Zwiększenie wydolności układu hormonalnego: Składniki aktywne w dziurawcu, takie jak hyperycyna i hyperforin, mogą mieć wpływ na układ hormonalny poprzez modulację działania niektórych hormonów i neurotransmiterów. Może to mieć pozytywny efekt w leczeniu zaburzeń nastroju i depresji, gdzie równowaga hormonalna jest kluczowa. Należy jednak pamiętać o potencjalnych interakcjach z lekami i hormonami, co wymaga konsultacji z lekarzem przed zastosowaniem dziurawca w celach terapeutycznych.

 30. Właściwości antyoksydacyjne i ochrona przed chorobami przewlekłymi: Związki polifenolowe w dziurawcu, w tym flawonoidy i naftodiantrony, mają silne działanie antyoksydacyjne, co może przyczyniać się do ochrony komórek przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny jest uważany za jedną z przyczyn starzenia się organizmu i rozwoju wielu chorób, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i niektóre rodzaje nowotworów. Regularne stosowanie preparatów z dziurawca może pomóc w ochronie przed tymi schorzeniami.

dziurawiec

Jak stosować bezpiecznie dziurawiec?

Stosowanie dziurawca wymaga rozważnego podejścia, szczególnie ze względu na jego potencjalne interakcje z lekami i możliwe efekty uboczne. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpiecznego stosowania dziurawca:

 1. Konsultacja z profesjonalistą: Zawsze zasięgnij porady lekarza lub wykwalifikowanego zielarza przed rozpoczęciem stosowania dziurawca, szczególnie jeśli jesteś w trakcie leczenia lekami przepisanymi przez lekarza, ponieważ dziurawiec może wchodzić w interakcje z wieloma substancjami.

 2. Rozpoczynanie od małych dawek: Zacznij od niskich dawek, aby zobaczyć, jak twoje ciało reaguje na dziurawiec, i stopniowo zwiększaj dawkę, jeśli jest to konieczne i dobrze tolerowane.

 3. Uwaga na światło słoneczne: Dziurawiec może zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne, co może prowadzić do łatwego oparzenia słonecznego. Bądź ostrożny podczas przebywania na słońcu i używaj kremu z wysokim filtrem SPF.

 4. Unikanie podczas ciąży i karmienia piersią: Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać stosowania dziurawca, chyba że jest to wyraźnie zalecone przez lekarza.

 5. Ostrożność przy schorzeniach: Osoby cierpiące na choroby takie jak choroba dwubiegunowa, depresja, choroby wątroby, czy inne poważne schorzenia powinny stosować dziurawiec tylko pod ścisłym nadzorem medycznym.

 6. Monitoring efektów: Obserwuj swoje ciało i stan zdrowia podczas stosowania dziurawca i regularnie informuj o tym swojego lekarza.

 7. Unikanie długoterminowego stosowania: Nie stosuj dziurawca przez dłuższy okres bez konsultacji z lekarzem, ponieważ długotrwałe używanie może prowadzić do niepożądanych skutków.

 8. Dawkowanie: Przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania. Nie przekraczaj zalecanej dawki, ponieważ wyższe dawki nie zawsze oznaczają większą skuteczność i mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

 9. Uwaga na interakcje lekowe: Dziurawiec może wchodzić w interakcje z lekami takimi jak antydepresanty, środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe, leki na HIV i wiele innych. Zawsze informuj swojego lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujesz.

 10. Reakcje alergiczne: Zwracaj uwagę na wszelkie objawy alergii lub nietolerancji i w przypadku ich wystąpienia natychmiast zaprzestań stosowania dziurawca.

Przestrzeganie tych zasad pomoże w bezpiecznym stosowaniu dziurawca i maksymalizacji jego korzystnych właściwości przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych.

dziurawiec

Czy dziurawiec może zaszkodzić? - zagrożenia i skutki uboczne

Tak, dziurawiec może zaszkodzić, jeżeli nie zostanie stosowany zgodnie z zaleceniami. Oto główne zagrożenia i efekty uboczne, które mogą wynikać z nieprawidłowego używania dziurawca:

 1. Interakcje lekowe: Dziurawiec może wchodzić w interakcje z wieloma lekami, zmniejszając ich skuteczność lub powodując niepożądane efekty. Dotyczy to szczególnie leków przeciwdepresyjnych, antykoagulantów, antykoncepcji hormonalnej, leków przeciwretrowirusowych i niektórych chemioterapeutyków.

 2. Fotosensybilizacja: Substancje czynne w dziurawcu, takie jak hyperycyna, mogą zwiększać wrażliwość skóry na promieniowanie UV, prowadząc do łatwiejszych oparzeń słonecznych lub fotodermatoz.

 3. Reakcje alergiczne: U niektórych osób dziurawiec może wywoływać reakcje alergiczne, które mogą objawiać się wysypką skórną, świądem, obrzękiem lub trudnościami w oddychaniu.

 4. Nadmierna sedacja: Stosowanie dziurawca, zwłaszcza w dużych dawkach, może prowadzić do nadmiernej senności, co może być niebezpieczne, na przykład podczas prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

 5. Problemy z układem pokarmowym: U niektórych osób dziurawiec może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, zaparcia lub dyskomfort brzuszny.

 6. Efekty psychologiczne: Istnieją doniesienia, że dziurawiec może wpłynąć na nastrój, szczególnie u osób z chorobą afektywną dwubiegunową, wywołując epizody maniakalne.

 7. Zespół serotoninowy: W bardzo rzadkich przypadkach, szczególnie w połączeniu z innymi lekami zwiększającymi poziom serotoniny, dziurawiec może przyczynić się do rozwoju zespołu serotoninowego, potencjalnie zagrażającego życiu stanu, w którym dochodzi do zbyt dużego nagromadzenia serotoniny w organizmie.

 8. Zmiany w ciśnieniu krwi: Dziurawiec może wpływać na ciśnienie krwi, zarówno podnosząc je, jak i obniżając.

Aby uniknąć szkód związanych z stosowaniem dziurawca, zawsze należy konsultować się z lekarzem przed jego użyciem, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki, jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz historię chorób psychicznych czy innych poważnych problemów zdrowotnych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania dziurawca?

Przeciwwskazania do stosowania dziurawca są zróżnicowane i mogą mieć istotne konsekwencje dla zdrowia użytkownika. Należą do nich:

 1. Interakcje lekowe: Dziurawiec może wpływać na metabolizm wielu leków w wątrobie i zmieniać ich efektywność. Jest to szczególnie istotne w przypadku leków przeciwdepresyjnych, antykoncepcyjnych, przeciwzakrzepowych oraz przeciwwirusowych.

 2. Fotosensybilizacja: Zawarta w dziurawcu hyperycyna może zwiększać wrażliwość skóry na promienie UV, co prowadzi do ryzyka poważnych oparzeń słonecznych, szczególnie u osób o jasnej karnacji.

 3. Choroby wątroby: Pacjenci z istniejącymi schorzeniami wątroby powinni unikać dziurawca, gdyż może on dodatkowo obciążać ten narząd.

 4. Ciąża i karmienie piersią: Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny unikać dziurawca, ponieważ nie ma wystarczających badań potwierdzających jego bezpieczeństwo w tych okresach.

 5. Wysoka gorączka: Osoby z wysoką gorączką powinny unikać dziurawca, ponieważ może on pogorszyć objawy.

 6. Zespół serotoninowy: Dziurawiec może przyczynić się do nadmiernego nagromadzenia serotoniny w mózgu, szczególnie gdy jest stosowany razem z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi, co może prowadzić do zespołu serotoninowego.

 7. Stan po transplantacji: Pacjenci po przeszczepie narządów, przyjmujący leki immunosupresyjne, powinni unikać dziurawca, który może zmniejszać efektywność tych leków i zwiększać ryzyko odrzucenia przeszczepu.

 8. Przyjmowanie innych leków: Zawsze należy informować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach przed rozpoczęciem stosowania dziurawca, aby uniknąć niebezpiecznych interakcji.

 9. Choroby autoimmunologiczne i hormonalne: Dziurawiec może wpływać na układ hormonalny, więc jego stosowanie może być niewskazane w przypadku niektórych chorób autoimmunologicznych i hormonalnych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Pycnogenol to preparat na bazie wyciągu z sosny nadmorskiej, po który chętnie sięgają diabetycy i kobiety w okresie menopauzy. Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc.
GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Witamina E, nazywana witaminą młodości i płodności, o licznych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, łagodząca objawy wielu schorzeń, korzystna dla całego organizmu.