zioła na tarczycę

Zioła na tarczycę – Jakie zioła stosować wspomagająco przy niedoczynności i nadczynności tarczycy?

Problemy z tarczycą są bardzo powszechne u osób w każdym wieku. Zwykle leczy się je farmakologicznie, jednak wiele osób decyduje się na wsparcie swojego organizmu także w naturalny sposób. W tym celu stosują one zioła, które mogą pomagać w ograniczeniu dolegliwości związanych z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy. Czym cechują się takie suplementy diety i jak je poprawnie przyjmować?

Zioła na tarczycę to rośliny, które mogą pomagać w dolegliwościach wynikających z nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Takie rośliny pojawiają się naturalnie także w Polsce, m.in. na łąkach czy w lasach. Wiele osób stosuje je jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Takie zioła mają za zadanie wspierać przyswajanie ważnych składników mineralnych oraz wspomagać zapobieganie zmęczeniu czy nadmiernej utracie lub przybieraniu na masie ciała.

Każda roślina ma zupełnie inny skład, a więc może inaczej wspierać ludzki organizm. Często zioła na tarczycę łączy się w bardziej złożone mieszanki, które pozwalają na uzyskanie wszystkich najważniejszych właściwości w jednym produkcie.

zioła na tarczycę

Na co mogą pomóc zioła na tarczycę?

Zioła na niedoczynność tarczycy nie są zamiennikiem leków. Wiele osób stosuje je jako wsparcie tradycyjnej farmakoterapii. Taka praktyka powinna być jednak zostać skonsultowana z lekarzem. Trzeba bowiem pamiętać, że niektóre zioła na niedoczynność tarczycy wchodzą w reakcje z lekami, dlatego nie powinny być stosowane w trakcie kontynuowania farmakoterapii.

Zioła wykorzystywane w alternatywnym leczeniu niedoczynności tarczycy mają za zadanie pomóc w walce z takimi objawami jak:

  • zwiększanie lub zmniejszanie masy ciała,

  • zaparcia,

  • zmniejszona tolerancja na wysiłek,

  • zaburzenia koncentracji i pamięci,

  • nadmierna senność,

  • osłabienie siły mięśniowej,

  • nadmierne wypadanie włosów,

  • suche, łamliwe włosy.

Zioła, niegdyś wykorzystywane do samodzielnego leczenia niedoczynności tarczycy, mogą pomóc poprawić przyswajanie składników odżywczych.

Jak działają zioła na tarczycę?

Zioła wspierają pracę tarczycy. Mogą pomóc poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z tą chorobą. Mowa tu zwłaszcza o problemach z włosami czy masą ciała. Niedoczynność tarczycy powoduje nadmierne przybieranie na wadze, ciągłe zmęczenie i uczucie senności. Nadczynność wiąże się natomiast z bardzo szybkim chudnięciem, drżeniem rąk czy biegunkami. Zioła mogą pomóc łagodzić wspomniane dolegliwości.

Zioła mogą też pomóc regulować hormony tarczycy, poprawiając jej pracę. Bezpośrednio przyczynia się to do ograniczenia objawów choroby.

Jakie są właściwości ziół na tarczycę?

Każde zioło na tarczycę ma nieco inne właściwości. Główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest niewłaściwa praca hormonów. Rośliny stosowane jako wsparcie farmakoterapii często mają za zadanie wspierać gospodarkę hormonalną, co prowadzi do ograniczenia uciążliwych dolegliwości. Istnieją zioła uspokajające stosowane w nadczynności tarczycy. W tej chorobie często stosuje się też produkty mogące pomóc obniżyć zły cholesterol. W skład mieszanek ziołowych na tarczycę wchodzą także rośliny, które mogą przyczynić się do zwiększenia energii.

zioła na tarczycę

Jakie zioła na niedoczynność tarczycy?

W autoimmunologicznych stanach niedoczynności tarczycy można stosować różne preparaty ziołowe. Istnieją rośliny, które cieszą się dużą popularnością wśród osób borykających się z tą chorobą.

Morszczyn pęcherzykowaty – Kelp

Wśród najpopularniejszych ziół stosowanych w celu poprawienia zdrowia tarczycy można wyróżnić morszczyn pęcherzykowaty. Zawiera on jod, który jest składnikiem odżywczym dla tego organu.

Ashwagandha

Ashwagandha jest uznawana za roślinę, która może pomagać stymulować tarczycy, obniżać ciśnienie krwi. Może ona również pomagać równoważyć hormony tarczycowe.

Wąkrotka azjatycka – Gotu kola

To zioło o ciekawych właściwościach, które wspiera mózg, układ nerwowy i wspomaga poprawę nastroju. Pacjenci z niedoczynnością tarczycy często borykają się bowiem z problemami z pamięcią.

Balsamowiec indyjski

Balsamowiec indyjski ma podobne właściwości do ashwagandhy. Może pomagać w regulowaniu poziomu hormonów T3 i T4, odpowiadających za pracę tarczycy.

Bakopa drobnolistna

Bakopa drobnolistna może pomagać w chorobach tarczycy poprzez wsparcie regulowania poziomu hormonów. Roślina ta wspiera utrzymanie dobrego profilu lipidowego. Może pomagać zmniejszać ryzyko powikłań wynikających z choroby tarczycy.

Pokrzywa indyjska

Pokrzywa indyjska może pomóc zwiększyć syntezę T4 z pęcherzyków tarczycy. Potencjalnie przyczynia się to do poprawienia wydzielania hormonów odpowiedzialnych za pracę tego organu.

Imbir

Imbir wpływa na funkcjonowanie tarczycy w nieco inny sposób niż pozostałe zioła. Może on wspomagać pobudzenie krążenia krwi, co pomaga neutralizować niektóre dolegliwości wynikające z niedoczynności tarczycy. Wspomaga też obniżanie poziomu cholesterolu.

Kurkuma

Kurkuma może pomagać zmniejszać stres oksydacyjny i stany zapalne. Najczęściej stosuje się ją przy chorobie Hashimoto.

Grzyb reishi

Grzyb reishi wspomaga obniżenie poziomu złego cholesterolu, który często jest podwyższony w stanach niedoczynności tarczycy.

Wiesiołek

Wiesiołek może pomóc zapobiegać wypadaniu włosów i wspomaga łagodzenie bólów menstruacyjnych. Najczęściej przyjmuje się tę roślinę w formie oleju.

Lukrecja

Lukrecja zawiera kwas gliceretynowy, który może pomagać zapobiegać nowotworom tarczycy. Wspiera w stanach nadmiernego zmęczenia i dodaje energii.

Nasiona czarnuszki

Czarnuszka może pomagać w stanach zapalnych, nadmiernym przybieraniu na wadze. Wspiera regulację produkcji hormonów tarczycy.

Moringa

Moringa może pomóc chronić tarczycę przed skutkami ubocznymi wytwarzania hormonów T3 i T4.

Jakie zioła na nadczynność tarczycy?

Wybór odpowiednich ziół na tarczycę powinien zależeć przede wszystkim od preferencji danej osoby i odczuwanych dolegliwości. Na rynku znaleźć można całe mieszanki takich roślin, które łączą w sobie wiele cennych właściwości.

Karbaniec jasny (Lsycopus lucidus)

Karbaniec jasny może pomóc obniżyć poziomu hormonów tarczycy we krwi. Wykorzystuje się go w nadczynności.

Melisa lekarska

Melisa lekarska może wspomagać wyciszenie, co jest pomocne zwłaszcza przy nadczynności tarczycy, przyspieszającej wiele funkcji w organizmie. Nie zaleca się jej przyjmowania przy niedoczynności tarczycy, ponieważ może wzmagać senność.

Szałwia lekarska

Szałwia wspiera uspokojenie, dlatego nie zaleca się jej stosowania w niedoczynności tarczycy. Może pomóc natomiast w nadczynności.

zioła na tarczycę

Jak stosować zioła na tarczycę? – stosowanie

W przypadku niedoczynności tarczycy można stosować różne zioła. Każde z nich różni się od pozostałych nie tylko składem, lecz także formą. Na rynku znaleźć można gotowe kapsułki z olejem, mieszanki do zaparzania czy tabletki. Każdy z tych produktów wymaga zupełnie innych wielkości porcji. Zawsze konieczne jest zapoznanie się z ulotką. Niektóre substancje, jak np. olej z wiesiołka, można przyjmować nawet kilka razy w ciągu dnia. Inne wymagają zwiększonej ostrożności, a w nadmiarze mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Dobrym pomysłem jest skonsultowanie chęci przyjmowania ziołowych suplementów diety z lekarzem prowadzącym. Taka osoba może wskazać ewentualne zagrożenia i sposób porcjowania preparatu.

Kiedy warto stosować zioła na tarczycę? – Zastosowanie

Zioła na tarczycę można stosować w sytuacji, gdy zostanie stwierdzona nadczynność lub niedoczynność tego organu. Taki krok warto jednak skonsultować z lekarzem. Zdarza się bowiem, że zioła mogą negatywnie wpływać na sposób działania leków na tarczycę.

Jeśli jednak w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do przyjmowania ziołowych suplementów diety, produkty te mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Mowa tu zwłaszcza o uczuciu senności czy nagłych zmianach masy ciała.

Czy zioła na tarczycę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła na tarczyce czasem uzupełniają leczenie farmakologiczne. Przy przyjmowaniu niektórych leków mogą one jednak wchodzić w reakcje z farmaceutykami. W takiej sytuacji dochodzi m.in. do zmniejszenia skuteczności środków zapisanych przez lekarza, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia.

Zioła na tarczycę mogą też uczulać. Jeśli masz nadwrażliwość na konkretną roślinę, zrezygnuj z jej przyjmowania. Czasem problemy tego typu objawiają się nie tylko wysypką czy dusznościami, lecz także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na tarczycę?

Kontrolowanie stanu tarczycy ma ogromne znaczenie zwłaszcza w trackie starania się o dziecko. W ciąży również warto zadbać o właściwy poziom hormonów. W tym szczególnym okresie dobrze sprawdzi się przyjmowanie melisy, która może pomóc się uspokoić. Ziołowe preparaty na choroby autoimmunologiczne zwykle są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Czasem zaleca się ich stosowanie zamiast mocnych leków, które mogłyby zaszkodzić płodowi na wczesnych etapach rozwoju. W ciąży trzeba jednak zachować szczególną ostrożność i każdą decyzję konsultować z lekarzem.

Skutki uboczne stosowania ziół na tarczycę

Zioła przyjmowane w takich schorzeniach, jak np. choroba Hashimoto, zazwyczaj są dość bezpieczne. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy stosuje się je w nadmiernych ilościach czy w sposób nieodpowiedni dla danego problemu zdrowotnego. W przypadku niedoczynności tarczycy odradza się środki uspokajające i wyciszające. Nadczynność nie powinna być natomiast dodatkowo pobudzana ziołami dodającymi energii. Przed rozpoczęciem stosowania konkretnej mieszanki warto więc dokładnie sprawdzić, z myślą o jakiej chorobie została stworzona.

Dlaczego warto stosować zioła na na tarczycę?

Zioła na tarczyce czasem są dobrym wsparciem farmakologii. Mogą pomóc w walce z różnymi dolegliwościami, a jednocześnie nie obciążają nadmiernie organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tak poważnych chorób jak te związane z tarczycą, konieczne jest konsultowanie decyzji o przyjmowaniu ziół z lekarzem. Jeśli nie wdrożysz odpowiednio wcześnie właściwego leczenia, schorzenie może się pogłębiać i stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia. Zioła są więc zwykle jedynie dopełnieniem leków, a nie alternatywną metodą radzenia sobie z chorobą.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj niezwykłe właściwości witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego u osób starszych, ale także dla płodu - w przypadku zajścia w ciążę.
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Omułek zielonowargowy ma wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy suplement, może mieć pewne działania niepożądane. Dowiedz się więcej o jego właściwościach i ryzykach!
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?
N-acetylocysteina to substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, sprawdź, jak działa NAC i czy warto stosować suplement mający ją w składzie